Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: červen 2008

1. 6. 2008

Odborníci varují před novým typem spamu - falešným pozváním

Počítačoví experti upozorňují na nový typ spamu - pozvánky na schůzku, které pravděpodobně nezachytí antispamové filtry.

E-mailové pozvánky jsou personalizovány, tzn. každému příjemci zobrazují odlišný odkaz a mohou být nastaveny tak, aby zasílaly upozornění na schůzku. K šíření spamu byl použit kalendářový systém Google.

Tyto útoky znamenají zvýšené riziko pro příjemce, včetně možnosti spuštění škodlivého kódu, odcizení citlivých informací nebo jiného malwaru.

V současnosti jedinou obranou proti pochybné pozvánce na schůzku, která se může objevit ve vaší e-mailové schránce, je smazání této zprávy.

Alena Hrdinová

1. 6. 2008

Mobilní senioři

V příspěvku je vyhodnocen průzkum VŠE mezi seniory o používání mobilních telefonů. Je použit vzorek 100 dotázaných seniorů, kteří navštěvují Universitu 3. věku na VŠE, což ovlivňuje reprezentativnost získaných údajů, nicméně výsledek průzkumu je velmi zajímavý.

Popis vzorku pro průzkum:
Z dotázaných 100 respondentů byla většina ve věku 60 – 75 let: 48 respondentů. Mobil získaly většinou z vlastní iniciativy, nikoliv darem apod. Mezi mobily vede jednoznačně typ NOKIA, cca u 50 % respondentů.

Využívané funkce:

  • Volání  64 %
  • SMS  63 %
  • Buzení  36 %
  • Kalendář  16 %
  • Foto  18 %

Za nejdůležitější považují respondenti u mobilního telefonu:
  • Čitelnost displeje  49 %
  • Jednoduché ovládání  52 %
  • Velikost tlačítek  22%

Zhodnocení:
Závěrem lze konstatovat, že respondenti zvládají využívaní mobilních telefonů v běžné praxi a srovnatelně se střední generací. Tito senioři umějí pracovat s počítači a jsou poměrně přizpůsobivý novým technologiím a schopny přijímat i nové poznatky. V tomto směru se pozitivně projevuje studium na Univerzitě třetího věku.

Vladimír Tůma, Václav Volf

1. 6. 2008

Cenově dostupné notebooky již také v ČR

Extrémně levný přenosný notebook XO-1 od iniciativy OLPC (One Laptop Per Child), který je více znám pod názvem „$100 notebook“ nenaplnil dodnes své očekávání, ale myšlenka „cenově dostupných PC“ má své pokračovatele.

ASUS Eee PC je dobře vybavený a kvalitně provedený počítač na cesty a odpovídá předpokládané ceně cca 7000,- Kč bez DPH. Nabízen je např. firmou  i4wifi.cz. Podrobněji je popsán v časopise  Computerworld   a na  Zpravodajském portálu časopisu IT Systems  nebo i na  CD-R serveru.

Laptop Intel CLASSMATE PC Classmate PC na rozdíl od Eee PC je primárně zaměřen pouze na  vzdělávací účely.

Nechme se však překvapit dalším úspěšným vývojem v letošním roce, kdy Intel oslaví své 40. narozeniny.

Alena Hrdinová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]