Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: duben 2008

29. 4. 2008

Mobilní senioři

V příspěvku je vyhodnocen průzkum VŠE mezi seniory o používání mobilních telefonů. Je použit vzorek 100 dotázaných seniorů, kteří navštěvují Universitu 3. věku na VŠE, což ovlivňuje reprezentativnost získaných údajů, nicméně výsledek průzkumu je velmi zajímavý.

Popis vzorku pro průzkum:
Z dotázaných 100 respondentů byla většina ve věku 60 – 75 let: 48 respondentů. Mobil získaly většinou z vlastní iniciativy, nikoliv darem apod. Mezi mobily vede jednoznačně typ NOKIA, cca u 50 % respondentů.

Využívané funkce:

  • Volání  64 %
  • SMS  63 %
  • Buzení  36 %
  • Kalendář  16 %
  • Foto  18 %

Za nejdůležitější považují respondenti u mobilního telefonu:
  • Čitelnost displeje  49 %
  • Jednoduché ovládání  52 %
  • Velikost tlačítek  22%

Zhodnocení:
Závěrem lze konstatovat, že respondenti zvládají využívaní mobilních telefonů v běžné praxi a srovnatelně se střední generací. Tito senioři umějí pracovat s počítači a jsou poměrně přizpůsobivý novým technologiím a schopny přijímat i nové poznatky. V tomto směru se pozitivně projevuje studium na Univerzitě třetího věku.

Vladimír Tůma, Václav Volf

15. 4. 2008

Odborníci varují před novým typem spamu - falešným pozváním

Počítačoví experti upozorňují na nový typ spamu - pozvánky na schůzku, které pravděpodobně nezachytí antispamové filtry.

E-mailové pozvánky jsou personalizovány, tzn. každému příjemci zobrazují odlišný odkaz a mohou být nastaveny tak, aby zasílaly upozornění na schůzku. K šíření spamu byl použit kalendářový systém Google.

Tyto útoky znamenají zvýšené riziko pro příjemce, včetně možnosti spuštění škodlivého kódu, odcizení citlivých informací nebo jiného malwaru.

V současnosti jedinou obranou proti pochybné pozvánce na schůzku, která se může objevit ve vaší e-mailové schránce, je smazání této zprávy.

Alena Hrdinová

15. 4. 2008

Cenově dostupné notebooky již také v ČR

Extrémně levný přenosný notebook XO-1 od iniciativy OLPC (One Laptop Per Child), který je více znám pod názvem „$100 notebook“ nenaplnil dodnes své očekávání, ale myšlenka „cenově dostupných PC“ má své pokračovatele.

ASUS Eee PC je dobře vybavený a kvalitně provedený počítač na cesty a odpovídá předpokládané ceně cca 7000,- Kč bez DPH. Nabízen je např. firmou  i4wifi.cz. Podrobněji je popsán v časopise  Computerworld   a na  Zpravodajském portálu časopisu IT Systems  nebo i na  CD-R serveru.

Laptop Intel CLASSMATE PC Classmate PC na rozdíl od Eee PC je primárně zaměřen pouze na  vzdělávací účely.

Nechme se však překvapit dalším úspěšným vývojem v letošním roce, kdy Intel oslaví své 40. narozeniny.

Alena Hrdinová

8. 4. 2008

Typy na zajímavé webové stránky

Hledáte katalog komponentů pro PC. Na nově zřizovaných WEB stránkách najdete nejen to. Na příklad potřebujete opravit plot, topení, fasádu či něco jiného a nevíte, na koho se obrátit ? Tyto informace najdete na nových webových stránkách  Rekonstrukce, opravy stavby

Chcete si najít řemeslnickou firmu?
Jistě jste se již někdy setkali se situací, že váš známý, blízký či kolega potřeboval udělat nějakou řemeslnickou práci, ale sám si na ni netroufal a neměl tušení, na koho se ve svém okolí obrátit. Dokonce ani vy jste mu nedokázali někoho doporučit. Řešením by se mohly stát Zlaté stránky, ale proč nevyužít i služeb internetu?

Řada řemeslníků a firem dnes již své služby nabízí přes internet či mají alespoň nějaké internetové stránky, kde informují, na co se specializují a jaké řemeslnické práce provádějí. Pokud však nechcete zbytečně trávit čas hledáním, nabízí se tu nová možnost, a to v podobě této služby.

Tento server si klade za úkol svým návštěvníkům najít ověřené firmy a profesionály, kteří by vám ať už částečné opravy, či kompletní rekonstrukce bytu či domu provedli bez nutnosti někoho složitě shánět. Za tuto službu si přitom neúčtuje žádnou provizi, takže je zcela zdarma. Vy si zvolíte kategorii, která vás zajímá (architekti, bazény, elektroinstalace, krby, malba, obklady, okna atd.), sdělíte požadavek, a to prostřednictvím jednoduchého formuláře, ve kterém vyplníte několik údajů (například u výměny oken sdělíte, kolik oken se bude vyměňovat, zda za plastová, či dřevěná), přidáte své kontaktní údaje a odešlete.

Systém si požadavek uloží a během dvou pracovních dnů vás bude kontaktovat pro případné upřesnění požadavku a zašle vám kontakty na firmy a řemeslníky dle vašich požadavků, kteří fungují v místě požadovaného provedení zakázky a mají zájem se o zakázku ucházet. Součástí služby je i systém hodnocení firem. Jste-li naopak řemeslnická firma či řemeslník, pak se můžete zaregistrovat do služby a své služby zde dokonce nabízet.

Poznámka: Informace byly získány z článku na serveru iDnes , záložka Technet ze dne 7.4.2008

Vladimír Tůma, Václav Volf

8. 4. 2008

Czech POINT

Od ledna 2008 je na přepážkách městských úřadů či na poštách k dispozici nová služba, která šetří čas, nervy a peníze. Je to praktický průvodce, který poskytuje zatím tyto služby : Výpis z katastru nemovitostí, výpis z obchodního rejstříku, výpis z živnostenského rejstříku, výpis z rejstříku trestů.  Czech POINT  znamená Český Podací Ověřovací Informační Národní terminál.

Úřady na dlani
Končí doba zbytečného obcházení úřadů, hodinová čekání či zdlouhavé dojíždění. Už si nikdo nemusí brát dovolenou, aby si jel vyřídit výpis z katastru nemovitostí do vzdáleného města. Končí pocit beznaděje člověka před kolosem státní byrokracie. Přichází Czech POINT, nejpohodlnější způsob, jak z jediného místa komunikovat s úřady a institucemi, je asistovaným místem výkonu veřejné správy, kde každý člověk může získat všechny informace o údajích, které o něm vede stát v centrálních registrech a kde bude moci také učinit jakékoliv podání ke státu.

Pro každého, pro všechny
Czech POINT je nyní rozšiřován na 1300 matričních úřadů, krajské úřady a během roku také na 800 pracovišť České pošty, vybrané zastupitelské úřady a kanceláře Hospodářské komory. Podrobněji jsou lokality uvedeny v  Kde je Czech POINT.

Czech POINT E-SHOP – výpisy poštou
Czech POINT přichází s průlomovou novinkou. Pomocí jednoduchého webového formuláře můžete výpis ze živnostenského rejstříku, obchodního rejstříku a katastru nemovitostí objednat ze svého počítače a počítat, že do tří pracovních dnů od přijetí objednávky vám je pošťák spolehlivě dodá.

Ing. Irena Drbalová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]