Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: leden 2008

22. 10. 2008

Rychlý Internet - Akce

V současné době je zajímavá, a to nejen pro seniory, propagační akce O2 pro dosažení rychlého přístupu k internetu za přijatelnou cenu. Omezení je jediné: Smlouva platí jen na jeden rok. Kromě jednoznačných výhod pro uživatele, je si třeba všimnout nového akčního přístupu provozovatele O2 a lze předpokládat, že i další poskytovatele internetových spojeni budou v tomto i příštím roce příslušně reagovat. Dále jsou uvedeny významnější body nabídky O2.

Neopakovatelná příležitost pro pořízení nového internetu! Surfujte na internetu celý rok jen za 500 Kč měsíčně s balíčkem O2 Duo. Získejte nejen O2 Internet ADSL zrychlený na 8 Mb, ale také volné minuty pro volání z domova.

Nabídka platí od 13. do 26. 10. 2008, pouze při pořízení nového ADSL připojení na internet.

Lze ovšem očekávat, že akční přístup O2 budou v nejbližší době následovat také ostatní konkurenční poskytovatelé připojení na internet.

Vladimír Tůma, Václav Volf

8. 12. 2008

TV programy v počítači nebo notebooku

Počítač nemusí být jen nudným kancelářským strojem nebo skříňkou ke hraní. Umí nahradit i televizi. Chytat můžeme přitom jak nové digitální, tak starší analogové vysílání. Ceny televizních tunerů, které rozšiřují možnosti osobních počítačů, klesly na cenová dna. Televizi v počítači už můžete mít za několik stokorun. Stačí koupit příslušný tuner a z PC je rázem další TV přijímač.

Televizní tunery dělíme podle typu přijímaného signálu na analogové, digitální nebo kombinované. Protože v České republice analogové vysílání pomalu končí, doporučujeme investovat raději do univerzálnějšího "komba", nebo přímo do čisté digi-verze. Ceny všech druhů přístrojů jsou velmi podobné a průměrně se pohybují kolem jednoho tisíce korun.

TV tunery dále rozlišujeme na externí a interní. Interní najdou domov jen ve stolním počítači (musíte mít pro něj volný PCI, případně PCI-E slot). Externí se uchytí i v noteboocích. Jejich hlavní výhodou je snadná instalace. Zařízení pouze zasunete do USB 2.0 rozhraní, případně PCMCIA nebo Express Card, nainstalujete ovladače, připojíte anténu a už můžete ladit stanice.

Aktualizované informace o DVBT najdete na stránkách:

Vladimír Tůma, Václav Volf

22. 1. 2008

Širokopásmové připojení na internet po silnoproudé síti.

Snaha o využití silnoproudých vedení pro sdělovací účely má ve světě a i v naší republice dlouhou a v poslední době též úspěšnou tradici.V současné době se již úspěšně zkoušejí a postupně zavádějí ke komerčnímu využití systémy pro přenos informací /širokopásmový přenos včetně Internetu /, po silnoproudé síti. Používané označení PLC/BPL.

Též Pražská energetika,a.s. chce podnikat na tomto úseku a proto poskytla své elektrické sítě společnosti ElectraStar, jejíž technologie přináší širokopásmový internet a hlasové služby do elektrických zásuvek domácností a kanceláří.  Připojení na internet po silnoproudé síti.

Více informací naleznete na stránkách poskytovatele služby společnosti  ElectraStar.

Širokému spektru odborníků i v telekomunikacích je znám problém provozování systémů PLC/BPL z hlediska eletromagnetické kompatibility tj. možností rušení vyzařováním vysokofrekvenční energie  Více... Rozvoj těchto technologií měl a má i další problémy v rychlém jejich zavádění a širším uplatnění, které jsou postupně překonávány.

Vladimír Tůma, Václav Volf

1. 1. 2008

Digitální televize za dveřmi

Přechod analogového vysílání televizních programů na digitální vysílání je již v současné době v plném proudu a nám, televizním divákům, začíná klepat na dveře a dříve nebo později je musíme otevřít. Česká republika by měla být pokryta digitální televizním signálem cca v roce 2010. Na tuto problematiku chceme upozornit v následujícím příspěvku a s odkazem na webové stránky.

Česká republika by měla být pokryta digitální televizním signálem cca v roce 2010 a postupně s tím bude průběžně následovat vypínání analogového signálu.

V důsledku toho budeme muset mít doma pro příjem TV signálu set-top-box nebo televizi s digitálním tunerem. Pokud by chtěl někdo sledovat digitální televizi na počítači nebo notebooku pak bude třeba pořídit si DVB-T kartu nebo USB modul.

Digitální televizní signál umožňuje dobrý příjem signálu i v členitém terénu a městské zástavbě, nabídne další televizní i rozhlasové stanice, kvalitní obraz a interaktivní služby.

Pro majitele DVD přehrávače nebo videa bude třeba vybírat set-top-box s dvojicí konektorů SCART pro jejich připojení a připojení s televizorem.

Mezi velmi praktické funkce set- top – boxů patří tzv. elektronický programový průvodce EPG, který úplně nahradí klasický, tištěný televizní program i s dalšími funkcemi např. plánovat i nahrávání.

Podrobnější informace o digitálním vysílání naleznete na  Informačním serveru o digitálním vysílání, kde jsou uvedeny základní informace o pozemním a satelitním vysílání, kabelové, internetové a mobilní televizi a získáte odpovědi na otázky: Co je digitální vysílání a jak zajistit jeho kvalitní příjem.

Vladimír Tůma, Václav Volf

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]