Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: listopad 2007

Digitální televize za dveřmi

Přechod analogového vysílání televizních programů na digitální vysílání je již v současné době v plném proudu a nám, televizním divákům, začíná klepat na dveře a dříve nebo později je musíme otevřít. Česká republika by měla být pokryta digitální televizním signálem cca v roce 2010. Na tuto problematiku chceme upozornit v následujícím příspěvku a s odkazem na webové stránky.

Česká republika by měla být pokryta digitální televizním signálem cca v roce 2010 a postupně s tím bude průběžně následovat vypínání analogového signálu.

V důsledku toho budeme muset mít doma pro příjem TV signálu set-top-box nebo televizi s digitálním tunerem. Pokud by chtěl někdo sledovat digitální televizi na počítači nebo notebooku pak bude třeba pořídit si DVB-T kartu nebo USB modul.

Digitální televizní signál umožňuje dobrý příjem signálu i v členitém terénu a městské zástavbě, nabídne další televizní i rozhlasové stanice, kvalitní obraz a interaktivní služby.

Pro majitele DVD přehrávače nebo videa bude třeba vybírat set-top-box s dvojicí konektorů SCART pro jejich připojení a připojení s televizorem.

Mezi velmi praktické funkce set- top – boxů patří tzv. elektronický programový průvodce EPG, který úplně nahradí klasický, tištěný televizní program i s dalšími funkcemi např. plánovat i nahrávání.

Podrobnější informace o digitálním vysílání naleznete na  Informačním serveru o digitálním vysílání, kde jsou uvedeny základní informace o pozemním a satelitním vysílání, kabelové, internetové a mobilní televizi a získáte odpovědi na otázky: Co je digitální vysílání a jak zajistit jeho kvalitní příjem.

Vladimír Tůma, Václav Volf

23. 10. 2007

Aktuální nabídky připojení k Internetu

V současné době se v odborném i denním tisku objevují články které se zabývají různými typy a možnostmi připojení k Internetu Jejich hodnocením z hledisek nabídky „nejlevnější“, „nejprodávanější“,“ nejvýhodnější“ a porovnání jejich tarifů, rychlosti, omezení, druhu připojení a ceny v Kč včetně. DPH. Dále radí podle jakých kriterií vybírat připojení k síti.

Každý z nás , stávajících účastníků – studentů Univerzity třetího věku, kteří využíváme počítače a chceme se něco nového ještě na počítačích naučit a využívat jejich připojení k Internetu k získávání informací, jsme řešili, řešíme a nebo se chystáme - co nejlépe tj. kvalitně a efektivně vyřešit připojení - svého domácího počítače přes nejvhodnějšího provozovatele - k Internetu. Konkrétní a podrobné údaje k provedení tohoto aktu jsou uvedeny na stránkách   Když internet, tak rychlý ...  

Jak vybrat připojení k síti?
Tímto problémem se zaobíral nezávislý odborník Jiří Peterka a připravil  desatero  pro každého, kdo užívá připojení k Internetu.Pro nás seniory je nejpodstatnější otázka k čemu Internet chceme užívat , jaké máme finanční možnosti , zda máme ještě alternativní přístup na kvalitní Internet mimo svůj domov např. u svých dětí, na UN3V apod. Chceme-li tuto otázku řešit i z širšího pohledu na využívání dalších telematických služeb , televize (digitalizace), telefonu atd., potom je vhodné i uvažovat i s operátory, kteří nabízejí balíčky těchto služeb za snížené ceny případně i jednorázové další výhody, které jsou však spíše jen reklamním aktem, než praktickým užitkem.

Současným trendem, který má tendenci se přirozeně urychlovat, je přechod na vysokorychlostní Internet s narůstajícím vyžíváním Videa a s podstatným nárůstem stahování dat roční nárůst průměru 1GB měsíčně na 3GB měsíčně ( viz Video, televize a volání zvyšují nároky domácnosti). Tento trend není typickým pro seniory, proto se domníváme, že pro nás řešit otázku přechodu na vysokorychlostní Internet, nebo změnit připojení na jiného operátora, bude vhodněji realizovat - za výhodnějších konkurenčních podmínek a snižování cen těchto služeb v následujícím cca ročním období. Z tohoto pohledu je zajímavá též realizace sítí WIFI a jejich plánovaný rozvoj v Praze i v dalších městech ČR (viz  Praha chce být bez drátů ).

Vladimír Tůma, Václav Volf

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]