Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: listopad 2005

7. 11. 2005

Příjem digitální televize.

Co je potřeba pro příjem digitálního vysílání?

Nejdříve je dobré zjistit, zda je v dané lokalitě vůbec možné přijímat digitální vysílání. Do roku 2007, než dojde k definitivnímu přerozdělení kmitočtů pro digitální vysílání, bude příjem digitální televize velmi omezený. Soustředí se především na velká města a hustě obydlené regiony. V provozu budou celkem tři vysílací sítě po čtyřech až pěti televizních programech. Kam všude budou zasahovat, můžete zjistit v sekci Mapy pokrytí. Spouštění vysílačů v jednotlivých lokalitách bude pozvolné, proto doporučujeme sledovat naše aktuální zpravodajství.

Pokud jste se přesvědčili o tom, že digitální signál je dostupný, přistupte k druhému kroku: vyberte si vhodný set-top-box . Set-top-box je vlastně převaděč signálu, který rozluští digitální tok plný televizních programů a dalších služeb na analogové podoby, která je čitelná pro nynější televizory. Dokáže třeba na černobílé televizi Merkur vykouzlit teletext, ačkoli jej tento přístroj nikdy nenabízel. Rozšíří nabídku televizních programů podle toho, kolik jich lze v dané lokalitě přijímat v digitálním formátu DVB-T. A především pomůže k výrazně lepšímu obrazu a zvuku, takže odpadnou problémy s "duchy" a zrněním (naopak se může vyskytnout "kostičkování" obrazu, pokud jste v místech se špatným signálem nebo používáte slabou anténu).

Nachází se vaše domácnost v dosahu některé ze sítí? Máte šanci chytit signál? Prozradí vám to  mapy digitálního pokrytí  jednotlivých vysílacích multiplexů.

Horák Karel

1. 11. 2005

Krátká informace o tom, proč digitální televizi v domácnosti

Proč digitální televize

Pro domácnosti zvyklé například na kabelovou televizi může přechod na pozemní digitální vysílání znamenat značnou úsporu výdajů, protože najednou budou mít k dispozici značný počet televizních kanálů, aniž by za ně musely platit vysoké měsíční poplatky. Také kabelové společnosti se ale chystají digitalizovat svoje sítě a nabídnout další služby, aby přišly o co nejméně klientů. Po satelitu se digitálně vysílá už několik let a důvod je stejný jako u pozemního vysílání: snaha lépe využít frekvenční pásma a ušetřit za přenos televizního signálu.

Digitální televize divákům přinese lepší obraz, zvuk, ale i další doprovodné služby, jako elektronického programového průvodce (EPG), což je přehled vysílaných pořadů, něco jako televizní program v novinách, který se divákovi objeví přímo na obrazovce vedle výřezu, kde poběží televizní vysílání. Každý pořad zde bude mít krátkou anonci, informace o tvůrcích, hercích apod. Znásobí se také počet televizních kanálů. Jestliže dnes se do jedné televizní frekvence vejde jediný televizní program, po přechodu na digitální vysílání to budou hned čtyři nebo pět. Aby současné televizory takový signál rozluštily, musí si k nim divák pořídit speciální přístroj podobný videorekordéru, zvaný set-top-box.

Databáze set-top-boxů

Porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem terestrického digitálního vysílání (DVB-T), můžete podrobně ve velké databázi set-top-boxů Databáze obsahuje několik desítek přístrojů určených pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Horák Karel

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]