Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: říjen 2005

18. 10. 2005

Digitální televize

Možnosti příjmu a vysílání digitální televize v ČR - současný stav.

Především se zvýší kvalita přijímaného televizního signálu. K jeho příjmu často postačí obyčejná pokojová anténa. Ty se vyskytují ve dvou variantách - pasivní a aktivní. Pasivní pouze přijímá signál a předává ho dál ke zpracování, aktivní anténa navíc signál zesiluje a hodí se proto do míst s horším pokrytím. V internetových obchodech je pasivní k sehnání za 300 korun, aktivní o stokorunu dráž. V zásadě se dá říci, že čím horší signál, tím dražší anténa je potřeba. Kromě toho, že signál bude sám o sobě výrazně kvalitnější, zlepší se jeho jakost i na místech s horším příjmem. Za dobrých podmínek (silný signál) může být kvalita zvuku a obrazu rovnocenná DVD záznamu.

Výhoda mobility.

Nejen lepší, ale signál bude také mobilní. Digitální televize se může sledovat takříkajíc za pochodu. Stačí jen menší přenosný televizor a televize už hraje v automobilu nebo autobusu. Jiné formy digitálního televizního vysílání sledují v Japonsku nebo v Koreji dokonce na mobilních telefonech.

Součástí digitálního vysílání už nebudou jen pohyblivé obrázky a zvuk, ale také další interaktivní záležitosti. Kromě oblíbeného příkladu kurzovního sázení třeba na právě startující závod Formule 1 půjde přes televizní obrazovku také například nakupovat.

A konečně, diváci se mohou těšit na více celoplošných televizních stanic. V první fázi by mělo začít vysílat 12 televizních digitálních stanic a později s rozvojem techniky se budou počty zvyšovat. S rostoucím počtem televizních stanic by se také měla zlevňovat televizní reklama. Tím by se stala dostupná i menším firmám a živnostníkům.

Půjdou staré televize do šrotu?

S novou technologií je potřeba také vylepšit starší televizory. Ty totiž samozřejmě nedokáží přijímat digitální signál. Není ale nutné je hned vyhazovat, stačí je jen patřičně upravit. Je k tomu ale potřeba nemalá investice. Musí se totiž koupit takzvaný set-top-box, což je krabička velikosti menšího videa. Ta se připojí mezi anténu a televizor.

Cena set-top-boxu začíná zhruba na 2 500 korunách v nejlevnější variantě. I takový přístroj má české ovládání, zvládá uložit do paměti až 2 000 programů, zobrazuje teletext a nabízí připojení k počítači. Ke koupi jsou i dvakrát tak dražší přístroje, ale výčet jejich funkcí není o moc delší.

Ačkoliv set-top-box vyřeší příjem digitálního signálu, je nutné počítat s tím, že obraz ani zvuk nebude v digitální kvalitě, pokud ho připojíte ke starému televizoru.

Kdo by chtěl být skutečně digitální, musí sáhnout hlouběji do kapsy a koupit rovnou televizor s digitálním přijímačem. Takový televizor s LCD obrazovkou se prodává za více než 60 tisíc korun. Nevýhodou přijímače pak je, že se na něm nedá pustit současné televizní vysílání.

Přestože do oficiálního zahájení digitálního vysílání zbývá ještě hodně dlouho, už dnes je možné vyzkoušet příjem digitální televize. V Česku totiž donedávna 4 společnosti vysílaly v pilotním provozu - České radiokomunikace, Český Telecom, B plus TV a Czech Digital Group, přičemž Český Telecom nedávno zkušební vysílání zastavil. Na Ostravsku digitálně vysílá lokální televize Klimkovice a slovenská TA3, ve Středočeském kraji to je Česká televize, TV Nova, Prima, a hudební stanice Óčko

Převzato z podnikatelského týdeníku PROFIT.
Autor článku: Radan Dolejš.

Karel Horák

4. 10. 2005

Počítačové kursy pro všechny

Počítačový kurs dotovaný Ministerstvem informatiky ČR můžete do konce roku absolvovat za snížený poplatek 100,- Kč, a to v rámci programu NPPG.

Zkratka NPPG, jak asi víte, znamená Národní program počítačové gramotnosti, ten běží již dva roky. Ministerstvo informatiky letos rozšířilo základní kursy mj. o speciální kurs NPPG Handicap, který je věnován zdravotně postiženým občanům (jednotlivé kursy jsou členěny podle typu zdravotního postižení).

Přihlášky a informace o termínech a místech konání získáte na bezplatné lince 800 800 028 (pondělí - pátek, 8 - 17 hod.). Podrobněji se o projektu dočtete na webové stránce  ministerstva informatiky.

PhDr. A. Kahovcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]