Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: leden 2005

18. 10. 2005

Digitální televize

Možnosti příjmu a vysílání digitální televize v ČR - současný stav.

Především se zvýší kvalita přijímaného televizního signálu. K jeho příjmu často postačí obyčejná pokojová anténa. Ty se vyskytují ve dvou variantách - pasivní a aktivní. Pasivní pouze přijímá signál a předává ho dál ke zpracování, aktivní anténa navíc signál zesiluje a hodí se proto do míst s horším pokrytím. V internetových obchodech je pasivní k sehnání za 300 korun, aktivní o stokorunu dráž. V zásadě se dá říci, že čím horší signál, tím dražší anténa je potřeba. Kromě toho, že signál bude sám o sobě výrazně kvalitnější, zlepší se jeho jakost i na místech s horším příjmem. Za dobrých podmínek (silný signál) může být kvalita zvuku a obrazu rovnocenná DVD záznamu.

Výhoda mobility.

Nejen lepší, ale signál bude také mobilní. Digitální televize se může sledovat takříkajíc za pochodu. Stačí jen menší přenosný televizor a televize už hraje v automobilu nebo autobusu. Jiné formy digitálního televizního vysílání sledují v Japonsku nebo v Koreji dokonce na mobilních telefonech.

Součástí digitálního vysílání už nebudou jen pohyblivé obrázky a zvuk, ale také další interaktivní záležitosti. Kromě oblíbeného příkladu kurzovního sázení třeba na právě startující závod Formule 1 půjde přes televizní obrazovku také například nakupovat.

A konečně, diváci se mohou těšit na více celoplošných televizních stanic. V první fázi by mělo začít vysílat 12 televizních digitálních stanic a později s rozvojem techniky se budou počty zvyšovat. S rostoucím počtem televizních stanic by se také měla zlevňovat televizní reklama. Tím by se stala dostupná i menším firmám a živnostníkům.

Půjdou staré televize do šrotu?

S novou technologií je potřeba také vylepšit starší televizory. Ty totiž samozřejmě nedokáží přijímat digitální signál. Není ale nutné je hned vyhazovat, stačí je jen patřičně upravit. Je k tomu ale potřeba nemalá investice. Musí se totiž koupit takzvaný set-top-box, což je krabička velikosti menšího videa. Ta se připojí mezi anténu a televizor.

Cena set-top-boxu začíná zhruba na 2 500 korunách v nejlevnější variantě. I takový přístroj má české ovládání, zvládá uložit do paměti až 2 000 programů, zobrazuje teletext a nabízí připojení k počítači. Ke koupi jsou i dvakrát tak dražší přístroje, ale výčet jejich funkcí není o moc delší.

Ačkoliv set-top-box vyřeší příjem digitálního signálu, je nutné počítat s tím, že obraz ani zvuk nebude v digitální kvalitě, pokud ho připojíte ke starému televizoru.

Kdo by chtěl být skutečně digitální, musí sáhnout hlouběji do kapsy a koupit rovnou televizor s digitálním přijímačem. Takový televizor s LCD obrazovkou se prodává za více než 60 tisíc korun. Nevýhodou přijímače pak je, že se na něm nedá pustit současné televizní vysílání.

Přestože do oficiálního zahájení digitálního vysílání zbývá ještě hodně dlouho, už dnes je možné vyzkoušet příjem digitální televize. V Česku totiž donedávna 4 společnosti vysílaly v pilotním provozu - České radiokomunikace, Český Telecom, B plus TV a Czech Digital Group, přičemž Český Telecom nedávno zkušební vysílání zastavil. Na Ostravsku digitálně vysílá lokální televize Klimkovice a slovenská TA3, ve Středočeském kraji to je Česká televize, TV Nova, Prima, a hudební stanice Óčko

Převzato z podnikatelského týdeníku PROFIT.
Autor článku: Radan Dolejš.

Karel Horák

4. 10. 2005

Počítačové kursy pro všechny

Počítačový kurs dotovaný Ministerstvem informatiky ČR můžete do konce roku absolvovat za snížený poplatek 100,- Kč, a to v rámci programu NPPG.

Zkratka NPPG, jak asi víte, znamená Národní program počítačové gramotnosti, ten běží již dva roky. Ministerstvo informatiky letos rozšířilo základní kursy mj. o speciální kurs NPPG Handicap, který je věnován zdravotně postiženým občanům (jednotlivé kursy jsou členěny podle typu zdravotního postižení).

Přihlášky a informace o termínech a místech konání získáte na bezplatné lince 800 800 028 (pondělí - pátek, 8 - 17 hod.). Podrobněji se o projektu dočtete na webové stránce  ministerstva informatiky.

PhDr. A. Kahovcová

7. 11. 2005

Příjem digitální televize.

Co je potřeba pro příjem digitálního vysílání?

Nejdříve je dobré zjistit, zda je v dané lokalitě vůbec možné přijímat digitální vysílání. Do roku 2007, než dojde k definitivnímu přerozdělení kmitočtů pro digitální vysílání, bude příjem digitální televize velmi omezený. Soustředí se především na velká města a hustě obydlené regiony. V provozu budou celkem tři vysílací sítě po čtyřech až pěti televizních programech. Kam všude budou zasahovat, můžete zjistit v sekci Mapy pokrytí. Spouštění vysílačů v jednotlivých lokalitách bude pozvolné, proto doporučujeme sledovat naše aktuální zpravodajství.

Pokud jste se přesvědčili o tom, že digitální signál je dostupný, přistupte k druhému kroku: vyberte si vhodný set-top-box . Set-top-box je vlastně převaděč signálu, který rozluští digitální tok plný televizních programů a dalších služeb na analogové podoby, která je čitelná pro nynější televizory. Dokáže třeba na černobílé televizi Merkur vykouzlit teletext, ačkoli jej tento přístroj nikdy nenabízel. Rozšíří nabídku televizních programů podle toho, kolik jich lze v dané lokalitě přijímat v digitálním formátu DVB-T. A především pomůže k výrazně lepšímu obrazu a zvuku, takže odpadnou problémy s "duchy" a zrněním (naopak se může vyskytnout "kostičkování" obrazu, pokud jste v místech se špatným signálem nebo používáte slabou anténu).

Nachází se vaše domácnost v dosahu některé ze sítí? Máte šanci chytit signál? Prozradí vám to  mapy digitálního pokrytí  jednotlivých vysílacích multiplexů.

Horák Karel

1. 11. 2005

Krátká informace o tom, proč digitální televizi v domácnosti

Proč digitální televize

Pro domácnosti zvyklé například na kabelovou televizi může přechod na pozemní digitální vysílání znamenat značnou úsporu výdajů, protože najednou budou mít k dispozici značný počet televizních kanálů, aniž by za ně musely platit vysoké měsíční poplatky. Také kabelové společnosti se ale chystají digitalizovat svoje sítě a nabídnout další služby, aby přišly o co nejméně klientů. Po satelitu se digitálně vysílá už několik let a důvod je stejný jako u pozemního vysílání: snaha lépe využít frekvenční pásma a ušetřit za přenos televizního signálu.

Digitální televize divákům přinese lepší obraz, zvuk, ale i další doprovodné služby, jako elektronického programového průvodce (EPG), což je přehled vysílaných pořadů, něco jako televizní program v novinách, který se divákovi objeví přímo na obrazovce vedle výřezu, kde poběží televizní vysílání. Každý pořad zde bude mít krátkou anonci, informace o tvůrcích, hercích apod. Znásobí se také počet televizních kanálů. Jestliže dnes se do jedné televizní frekvence vejde jediný televizní program, po přechodu na digitální vysílání to budou hned čtyři nebo pět. Aby současné televizory takový signál rozluštily, musí si k nim divák pořídit speciální přístroj podobný videorekordéru, zvaný set-top-box.

Databáze set-top-boxů

Porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem terestrického digitálního vysílání (DVB-T), můžete podrobně ve velké databázi set-top-boxů Databáze obsahuje několik desítek přístrojů určených pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Horák Karel

20. 12. 2005

Jaké poplatky za digitální televizi

Informace o současném zpoplatnění digitálního vysílání.

Pozemní digitální televize nabídne v první fázi asi dvanáct televizních programů, po roce 2007 by už mělo jít o 24 až 32 televizních stanic. Naprostá většina z nich bude vysílat volně, tedy bez nutnosti platit za její příjem další poplatky. Jedinou a také jednorázovou investicí je nákup set-top-boxu Zdarma lze sledovat televizní kanály také prostřednictvím satelitního digitálního set-top-boxu, postupem času ale budou stále přibývat stanice, pro jejichž příjem bude nutné zakoupit dekódovací karty (pro sledování takových kanálů je nutný set-top-box, do kterého se dá zabudovat zařízení pro čtení dekódovacích karet a který je podstatně dražší než jednoduchý přijímač pro digitální vysílání).

Jiná situace bude u kabelového digitálního vysílání DVB-C. Kabelové společnosti budou nadále vybírat od klientů měsíční poplatky, díky digitalizaci sítí ale rozšíří programovou nabídku a budou nabízet zajímavé programové balíčky (bez nutnosti objednávat si programy, o které divák nemá zájem) společně s širokopásmovým internetem a dalšími službami, jako je video na přání. V nabídce pozemní digitální televize ale zůstane přinejmenším v prvních letech většina programů volná a tudíž bezplatná.

Horák Karel

16. 12. 2005

Možnosti příjmu a vysílání digitální televize v ČR, současný stav

Především se zvýší kvalita přijímaného televizního signálu. K jeho příjmu často postačí obyčejná pokojová anténa. Ty se vyskytují ve dvou variantách - pasivní a aktivní. Pasivní pouze přijímá signál a předává ho dál ke zpracování, aktivní anténa navíc signál zesiluje a hodí se proto do míst s horším pokrytím. V internetových obchodech je pasivní k sehnání za 300 korun, aktivní o stokorunu dráž. V zásadě se dá říci, že čím horší signál, tím dražší anténa je potřeba. Kromě toho, že signál bude sám o sobě výrazně kvalitnější, zlepší se jeho jakost i na místech s horším příjmem. Za dobrých podmínek (silný signál) může být kvalita zvuku a obrazu rovnocenná DVD záznamu.

Výhoda mobility. Nejen lepší, ale signál bude také mobilní. Digitální televize se může sledovat takříkajíc za pochodu. Stačí jen menší přenosný televizor a televize už hraje v automobilu nebo autobusu. Jiné formy digitálního televizního vysílání sledují v Japonsku nebo v Koreji dokonce na mobilních telefonech.

Součástí digitálního vysílání už nebudou jen pohyblivé obrázky a zvuk, ale také další interaktivní záležitosti. Kromě oblíbeného příkladu kurzovního sázení třeba na právě startující závod Formule 1 půjde přes televizní obrazovku také například nakupovat.

A konečně, diváci se mohou těšit na více celoplošných televizních stanic. V první fázi by mělo začít vysílat 12 televizních digitálních stanic a později s rozvojem techniky se budou počty zvyšovat. S rostoucím počtem televizních stanic by se také měla zlevňovat televizní reklama. Tím by se stala dostupná i menším firmám a živnostníkům.

Půjdou staré televize do šrotu? S novou technologií je potřeba také vylepšit starší televizory. Ty totiž samozřejmě nedokáží přijímat digitální signál. Není ale nutné je hned vyhazovat, stačí je jen patřičně upravit. Je k tomu ale potřeba nemalá investice. Musí se totiž koupit takzvaný set-top-box, což je krabička velikosti menšího videa. Ta se připojí mezi anténu a televizor.

Cena set-top-boxu začíná zhruba na 2 500 korunách v nejlevnější variantě. I takový přístroj má české ovládání, zvládá uložit do paměti až 2 000 programů, zobrazuje teletext a nabízí připojení k počítači. Ke koupi jsou i dvakrát tak dražší přístroje, ale výčet jejich funkcí není o moc delší.

Ačkoliv set-top-box vyřeší příjem digitálního signálu, je nutné počítat s tím, že obraz ani zvuk nebude v digitální kvalitě, pokud ho připojíte ke starému televizoru.

Kdo by chtěl být skutečně digitální, musí sáhnout hlouběji do kapsy a koupit rovnou televizor s digitálním přijímačem. Takový televizor s LCD obrazovkou se prodává za více než 60 tisíc korun. Nevýhodou přijímače pak je, že se na něm nedá pustit současné televizní vysílání.

Přestože do oficiálního zahájení digitálního vysílání zbývá ještě hodně dlouho, už dnes je možné vyzkoušet příjem digitální televize. V Česku totiž donedávna 4 společnosti vysílaly v pilotním provozu - České radiokomunikace, Český Telecom, B plus TV a Czech Digital Group, přičemž Český Telecom nedávno zkušební vysílání zastavil. Na Ostravsku digitálně vysílá lokální televize Klimkovice a slovenská TA3, ve Středočeském kraji to je Česká televize, TV Nova, Prima, a hudební stanice Óčko.

Převzato z podnikatelského týdeníku PROFIT. Autor článku: Radan Dolejš.

Horák Karel

12.1.2005

Znáte WIKIPEDIA - The Free Encyclopedia

WIKIPEDIA je on-line encyklopedie, která zahrnuje velké množství článků z různých oblastí života. Je přeložena do celé řady jazyků a čeština mezi nimi nechybí. Jde sice o stojový překlad, ale i tak si můžete udělat představu o různé problematice jako např. přírodních vědách, humanitních vědách, technice, kultuře, apod..

více informací

redakce

7.1.2005

Prohlížeč a kolečko myši

Pokud vaše počítačová myš disponuje tzv. kolečkem nebo kolébkou, pak toto zařízení lze využít nejen pro posun v dokumentech, ale i při prohlížení dokumentů v internetovém prohlížeči.

Zkuste sami: Spusťte si nějakou stránku v internetovém prohlížeči (např sik.vse.cz). Poté stiskněte tlačítko CTRL na klávesnici (je umístěno vlevo dole) a současně otočte kolečkem vaší myši. Text dokumentu by se měl zvětšovat nebo zmenšovat.

Tato možnost platí pouze tehdy, pokud autor dokumentu nebo webového místa tuto možnost povolil.

redakce

5.1.2005

Znáte portál veřejné správy?

Na adrese www.portal.gov.cz je v provozu již více než rok Portál veřejné zprávy. Jaká je zkušenost občanů s tímto produktem. O tom se dočtete v závěrech z výzkumu, který provedl STEM/MARK.

více informací

redakce

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]