Počítače a internet

Vaše příspěvky - období: prosinec 2004

10.12.2004

Virový radar na Seznamu

Na adrese virovyradar.seznam.cz je přístupná statistika rozšíření virů, které ohrožují elektronickou poštu. Evidence virů je společným produktem firem Seznam.cz a Eset software. Projekt Virový radar byl vytvořen za použití antivirového systému NOD32, který například shromažďuje informace o nejrozšířenějším viru za posledních 24 hodin. Na úvodní stránce virového radaru můžete zjistit základní přehled o aktuální virové situaci. Jednotlivé viry jsou pojmenovány, je ohodnocen stupeň jejich nebezpečnosti, zaznamenán průběh šíření v čase apod. Většinu informací můžete sledovat v časovém horizontu dne, týdne, měsíce a roku. Statistiky jsou aktualizovány přibližně každou hodinu. K dispozici jsou tak údaje o nejrozšířenějších druzích infiltrací a průběhu jejich šíření. Velká část údajů pochází z kontroly pošty na freemailových serverech Seznamu. V současnosti to představuje více než 2,5 milionu e-mailů denně

více informací

redakce

5.12.2004

Znáte typy licencí programů

Počítačové programy si můžeme stáhnout i z internetu. Je však třeba rozumět tomu co nám nabízejí za různé formáty a zjistit si licenci. Některé servery ji zaměňují, možná i záměrně neuvádějí přesně. Ušetří nám to mnoho času a i peníze.

Adware
zdarma šířený software. V programu se však zobrazuje reklama stahovaná z internetu stejně jako bannery na webových stránkách. Odstranění této reklamy je porušením licence.
Cardware
software můžeme používat zdarma, ale musíme poslat autorovi pohlednici. Proto se pro tuto licenci používá také název Postcardware. Je to v podstatě freeware, ale autor má přehled o počtu programů v jednotlivých lokalitách.
Demo
software nám pouze předvede co umí, ale jeho funkčnost je omezena. Většinou nelze soubory ukládat nebo plně pracovat. U drahých nebo speciálních produktůje omezená doba fungování spojená s časovým omezením.
Danationware
velmi tolerantní forma licence, poměrně dost častá ve světě. Příspěvek za licenci je dobrovolný.
Freeware
software je možno používat zdarma a bez omezení. Nesmí být šířen za úplatu nebo měněn. Autor může stanovit podmínky jeho využití.
Shareware
neobvyklejší zoůsob šíření běžných programů. Program je šířen zdarma, ale po instalaci stále nabízí, že po po zaplacení registrace dostanete všechny upgrady, aktualizace a on-line podporu.
Trial
software "na zkoušku". Jeho použití je omezeno na počet spouštění programu nebo časově na množství dnů. V té době je program plně funkční. Software některých firemj nejde dokonce na stejný počítač po této době opakovaně instalovat. V nabídkách jsou i licence pro limitované užití nebo užití pro určité skupiny uživatelů. Za stejný software jsou různé ceny, na př. pro domácnost a pro firmy. Tyto licence mají většinou charakter marketingové nabídky.
OEM
cenově zvýhodněný software, který je dodáván s počítačem. Nesmí být instalován na jiný počítač.
FPP
klasický software, který lze prodat nebo dokoupit k němu upgrade.
GPL (General Public License)
software je možno nejen využívat, ale i měnit, modifikovat a bezplatně šířit. Nevztahuje se na něj žádná záruka.

redakce

2.12.2004

Elektronická demokracie

Vzrůstající počet starších lidí vlastnících mobilní telefony a počítače s připojením na internet jim umožňuje se aktivněji podílet na dění společnosti. V budoucnosti by mohla telekomunikační a informační technologie, elektronické hlasování zbavit daňové poplatníky obrovských nákladů na obvyklé volby. Tímto způsobem by se mohlo účastnit velké množství obyvatelstva řízení státu, nikoliv jen pouze politické strany. Každá strana vytváří elity, které postupně pozměňují stranu v organisaci uplatňující svoje vlastní zájmy. Bývalý německý president Richard von Weitsäcker upozorňoval na to, že strany činí ze státu svou kořist.
V současné době se v mnoha státech odpor proti stranickým elitám projevuje nízkým počtem občanů ochotných se registrovat a platit členské příspěvky určité politické straně a zároveň také nižší účastí ve volbách. Řešením této situace by mohlo být rozšiřování přímé samosprávné demokracie. V samosprávných organisacích by mohly občané řešit bezprostřední problémy jednotlivců, skupin, regionů i státu. Stát může být institucí nejen jako prostředí pro rozvoj samosprávy, ale i jako subjekt rozhodnutí o delimitaci pravomocí a prostředků ze státního rozpočtu.
Významnou součástí samosprávy jsou občanské neziskové organisace a iniciativy. Rozumná vláda a silné střední vrstvy rozvoj neziskových organisací podporují. V těchto aktivitách se může velmi dobře uplatnit i starší populace obyvatelstva.

Ing. J. Hromádka

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]