Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2019

Open House Praha

Kdy: 18.-19.5.2019

Letos se uskuteční již jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha. Před šesti lety v dubnu došlo k prvnímu setkání se zakladatelkou festivalu Open House London k vyjednání podmínek licence pro pořádání festivalu v Praze. První ročník Open House Praha se podařilo zorganizovat v květnu 2015, jen necelý rok od podpisu licence, a otevřeli jsme tehdy 33 budov.

Bude otevřeno 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a jsou stále návštěvnicky oblíbené (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova), zpřístupníme 38 naprostých novinek.

K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry.

Navštívíte i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné.

Pavel Kulovaný

Den s Máchou na Petříně

Kdy: 1.5.2019, 11-20hodin

Jako každým rokem je pořádán Den s Máchou na Petříně.

Těšit se můžete na pěvecké vystoupení, přednes Máje, spoustu soutěží o zajímavé ceny a rozmanitou nabídku jídla a pití. Nezapomínáme ani na ty nejmenší, pro které budou po celou dobu připraveny zábavné aktivity. Letos se program prodlouží o letní kino, kde budeme promítat krásný český film Kristián.

Vstupné na akci i letní kino je zdarma!

ing.Jiřina Kratochvílová

Mezinárodní den muzeí

Kdy: 18.5.2019

Každoročně na 18. květen připadá oslava Mezinárodního dne muzeí.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Téma mezinárodního dne muzeí 2019 - Tradice v budoucnosti. Muzea vytvářejí a spravují rozsáhlé sbírkové fondy a jejich úkolem je uložené předměty zkoumat a zprostředkovávat veřejnosti.

V rámci Mezinárodního dne muzeí pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tedy ZDARMA navštívit - ale mnohá muzea se zapojují s programem především k Pražské muzejní noc.

V roce 2019 se v Praze připojí:
Národní galerie - 10.00 - 18.00hodin (vstup zdarma do sbírkových expozic)
Národní muzeum
Národní zemědělské muzeum - 9.00 - 17.00hodin

Jana Novotná

Český rozhlas

Kdy: 18.5.2019

Nahlédnout do tajů rozhlasového řemesla, setkat se s oblíbenými moderátory a užít si bohatý doprovodný program pro rodiny.

Narozeniny oslavíme Dnem otevřených dveří a bohatým hudebním a kulturním programem v Riegrových sadech.

Naposledy měli návštěvníci možnost nahlédnout do rozhlasové budovy na jaře loňského roku. Den otevřených dveří Českého rozhlasu začal úderem sobotní deváté hodiny ranní, kdy se první návštěvníci vydali na komentovanou prohlídku po rozhlasovém komplexu. Jejich kroky vedly studiovým domem, ve kterém největší vlnu zvědavosti vzbudila návštěva operativního pracoviště. Tam se posluchači od rozhlasových techniků dozvěděli nejrůznější zajímavosti z technického zákulisí a distribuce signálu, bez kterých by vysílání, tak jak je zná laická veřejnost, nebylo možné. Cesta návštěvníků dále pokračovala po vyznačené trase až do budovy Vinohradská 12, kterou lemoval doprovodný program jak stanic, tak i útvarů Českého rozhlasu.

Den s Českým rozhlasem v Riegrových sadech
Hudební a kulturní program, skvělé jídlo a zábava nejenom pro děti. Narozeninový den Českého rozhlasu bude pokračovat pestrým programem a koncerty v nedalekých Riegrových sadech. Na dvou hudebních scénách vystoupí například Aneta Langerová, Tata Bojs se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pokáč nebo Pískomil se vrací.

HLAVNÍ SCÉNA
Atletický stadion TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

19.00 – 20.00 Aneta Langerová s kapelou
20.30 – 22.00 Tata Bojs a Symfonický orchestr Českého rozhlasu MALÁ SCÉNA
příjezdová cesta k TJ Sokol Praha Královské Vinohrady

13.00 – 14.00 Rádio Junior
14.00 – 15.00 Pískomil se vrací
15.00 – 16.00 Rytmická oslava s Tokhim
16.00 – 17.00 Pokáč
17.00 – 18.00 Radio Wave - DJs pořadu Volej
18:00 – 19:00 Zuzana Fuksová a její DJ set

Pro děti bude připraveno loutkové a hrané divadlo, rozhlasová bojovka a dětské kreativní dílny. O dětskou zábavu se postarají také chodci na chůdách a Rádio Junior se svým zábavným programem.

Jana Novotná

Autobusový den PID - Letňany

Kdy: 13.4.2014, 9-14hodin

V terminálu Letňany proběhne tradiční Autobusový den PID.

V terminálu Letňany proběhne tradiční Autobusový den PID.

Vystaveny budou historické i nejmodernější autobusy a nebudou chybět ani speciální jízdy po okolí.

Představí se jednotliví dopravci, kteří zajišťují provoz pražské hromadné dopravy.

Marie Suchá

Velikonoce v Zahradách pod Pražským hradem

Kdy: 20.-21.4.2019, 10-18hodin

Zahrady pod Pražským hradem přivítají návštěvníky při příležitosti konání akce „Velikonoce pod Pražským hradem“. Jedná se o první z mimořádných akcí tohoto roku.

Zpřístupněny budou Velká Pálffy zahrada a Malá Fürstenberská zahrada. Návštěvníkům se nabídne pohled na pražské střechy a panorama Prahy v romantickém jarním koloritu.

Cena vstupného bude běžná, bez navýšení. V ceně budou zahrnuty i odborné komentované prohlídky, konané v neděli 21.4.2019 od 14 a 16.00 hodin.

Pavel Kulovaný

Velikonoce v Písecké bráně

Kdy: 7.-21.4.2019

Písecká brána společně s Prahou 6 pro vás tradičně připravila oslavy velikonočních svátků. Těšit se můžete vystoupení dětských i profesionálních souborů, pohádky, výstavu a rukodělné a výtvarné dílny pro veřejnost i pro školy. Velikonoce zahájí symbolické vynesení zimy 7. dubna. Slavnostního koncertu 14. dubna se zhostí Břevnovský chrámový sbor. .

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Den celoživotního vzdělávání & Festival absolventů

Kdy: 13.4.2019, 10-16hodin, Karolinum

Přijďte zažít sobotu plnou atraktivního a kultivovaného programu pro děti i dospělé a zjistit, co vám může nabídnout Univerzita Karlova. Akce je otevřena pro všechny (bez ohledu na věk), kteří mají zájem o nové poznatky.

Představíme vám kurzy celoživotního vzdělávání všech 17 fakult UK, včetně seminářů Univerzity třetího věku. Na nejstarší české univerzitě se totiž můžete vzdělávat formou řady zájmových a profesních kurzů.

Na Dni celoživotního vzdělávání a Festivalu absolventů vás čeká také řada přednášek a praktických ukázek z různých oborů.

Dozvíte se, jak správně poskytnout první pomoc, můžete si nechat změřit tlak nebo třeba vyzkoušet práci televizního moderátora. Nejen děti mohu řešit hlavolamy, skládat origami nebo porozumět tajům žonglování.

A protože tento den zároveň věnujeme našim absolventům, připravili jsme pro vás setkání se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou a moderátorem Danielem Stachem.
Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

145. výročí Náprstkova muzea

Kdy: 11.4.2019,18 hodin

Přednáška vás seznámí s historií muzea i s osobností jeho zakladatele.

Myšlenku vybudovati České průmyslové muzeum nosil v hlavě Vojta Náprstek od roku 1862, ale teprve odkaz jeho matky mu zajistil finanční prostředky k realizaci. V roce 1874 otevřel v Praze poprvé své soukromé České průmyslové muzeum, které představovalo jak novinky ze světa techniky, tak i didaktické pomůcky pro školy a kuriozity, které dostal od českých cestovatelů. Tyto artefakty měly dokumentovat technickou zručnost a formu zpracování přírodních materiálů domorodými tvůrci. Přibývajícími léty dary cestovatelů a krajanů početně převážily, a když Vojta Náprstek nechal v 80. letech pro muzeum postavit i novou budovu, bylo muzeum spíše národopisné, i když název "průmyslové" si podrželo až do 30. let 20. století.

Přednáší: Milena Secká
Vstupné: 30 Kč

Vstupenky je možné pouze zarezervovat, či zakoupit on-line nebo na pokladně Náprstkova muzea.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2019 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 4. Ženy v běhu ČR 13:30
  3. 4. Senior Art:Šťastný Lazarro It./Švýc./Fra/SRN 13:30
  5. 4. Skleněný pokoj ČR/SR 13:30
  7. 4. Bolšoj Balet: Zlatý věk 16:45
  8. 4. DEF:Srdce Hadiah Trompové Nizozemsko 13:30
  9. 4. Bohemian Rhapsody GB/USA 13:30
10. 4. Senior Art:Já,Maria Callas Francie 13:30
12. 4. Léto s gentlemanem 13:30
14. 4. Svět.malířství:Rembrandt 13:30
15. 4. Co jsme komu ZASE udělali? Francie 13:30
17. 4. Senior Art:Věrní nevěrní Francie 13:30
19. 4. Teroristka ČR 13:30
22. 4. Zraněná srdce GB/USA/SRN 13:30
24. 4. Senior Art:Já,Maria Callas Francie 13:30
26. 4. Teroristka ČR 13:30
29. 4. Ženy v běhu ČR 13:30

Šej

Po stopách Milana Rastislava Štefánika

Kdy: 14.5.2019, 17hodin

Vydejte se na vycházku po slovenské Praze s odborným výkladem. Se jménem Milana Rastislava Štefánika je v Praze spojena celá řada míst, která dokládají jeho význam pro vznik Československa v roce 1918. Připomínají nejenom jeho politické, ale i vědecké zásluhy. Vycházka propojí Štefánikovu hvězdárnu a Štefánikovu pasáž s jeho životními osudy. Vycházka se bude konat u příležitosti připomenutí 100 let od smrti M. R. Štefánika.

Provází: PhDr. Vojtěch Čelko
Vstupné: zdarma

Sraz účastníků vycházky bude u Štefánikovy hvězdárny.

Jana Novotná

Cyklus přednášek o psychiatrii a klinické psychologii březen - červen

Kdy: vždy ve čtvrtek (7. 3. – 13. 6. 2019) od 17:15 do 18:45 hodin. v Divadle Za plotem, Psychiatrická nemocnice Bohnice, Praha 8, Ústavní 91

7. 3. 2019
MUDr. Martin Hollý MBA
Reforma péče o duševně nemocné. Co je nového?

4. 4. 2019
PhDr. Mgr. Tomáš Málek
Závislost - jedna léčba nestačí?

11. 4. 2019
Mgr. Eliška Hrbková a Petr Koubíček
Hospitalizace, a co dál?
(Denní stacionáře PNB a jejich význam v procesu úzdravy duševní nemoci)

25. 4. 2019
MUDr. Marek Páv, Ph.D., MBA
Léčba bez souhlasu.

16. 5. 2019
MUDr. Zdeňka Vyhnánková
Když nás trápí nálada.

23. 5. 2019
MUDr. Jana Hrušková (MUDr. Lenka Elbertová Dotlačilová, CSc.)V Paliativní péče.VV 30. 5. 2019
PhDr. Ivana Křížová, Ph.D.
Psychologické výzkumy.

6. 6. 2019
MUDr. Richard Krombholz, MBA
Overtonova okna, aneb jak změnit nezměnitelné.

13. 6. 2019
Mgr. Jaromír Odrobiňák
Spirituální péče o psychicky nemocné

Pavel Kulovaný

Žižkovské architektonické vycházky

Architektonické vycházky po území Městské části Praha 3 vstupují do druhé dekády. Vědomí, že s některými z účastníků se na nich setkáváme od úplného počátku, nás nesmírně těší ale i zavazuje. Jedenáctý ročník připadá na rok, v němž si Česká republika připomene 30. výročí od „sametové revoluce“ v roce 1989. Věnovat se proto budeme nejen tomuto zlomovému okamžiku novodobých českých dějin, ale především tomu, jak se tato politicko-sociální změna promítla do architektonického prostředí naší městské části. Za vůbec nejdůležitější krok pro žižkovskou architektonickou scénu pokládáme ustanovení Městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice v roce 1993. Bez ochrany kulturních hodnot bychom dnes o Žižkovu – ležícím v těsném sousedství centra metropole – mohli hovořit nejspíše jako o Manhattanu. Díky péči a zájmu se však pro naši čtvrť užívá spíše přirovnání k pařížské Belleville.

25. dubna
DOBŘE STŘEŽENÁ TAJEMSTVÍ / Rozmanitost a potenciál žižkovských dvorků
Před rokem 1989 představovala nádvoří žižkovské blokové výstavby špatně kontrolovatelné nechtěné a zanedbané prostory. Podařilo se nám jejich potenciál za tři desetiletí dostatečně využít? A co všechno vlastně skrývají? Moderní architektonické intervence od nejvýznamnějších českých architektů (Zdeněk Fránek), modlitebnu odkazující ke kubismu, paměť místa zhmotněnou industriálními objekty, ale třeba také sochu sv. Jana Nepomuckého…
Sraz: 17.00 hod, Prokopova ulice 216/4

23. května
CIHLA VS. PANEL / Tradiční pavlačové domy v konfrontaci s prefabrikovanou výstavbou i dneškem
Kde se zrodily nálady, jež v 80. letech minulého století vyústily v bourání tradičních cihlových domů? Jaký měl být rozsah asanace a jaká podoba „nového“ Žižkova? Naplánovanou plošnou přestavbu čtvrti zastavil až Listopad 1989 a vzedmutá vlna občanského uvědomění. Na konkrétních příkladech pavlačových domů si představíme jejich koncepci, přednosti i úskalí. Stejnou optikou si prohlédneme panelovou zástavbu, která je nahradila. Na závěr připojíme zcela aktuální pohled na podobu bytového domu od pražského studia A.LT Architekti…
Sraz: 17.00 hod, na rohu ulic Štítného a Milíčovy

20. června
SPOLEČNÉ VLASTNICTVÍ / Veřejná prostranství Žižkova
Nejhodnotnějšími městskými prostory obvykle nejsou ty soukromé, ale naopak veřejné. Právě ony vytvářejí divadelní scénu pro naši sociální interakci. Na této skutečnosti nezměnily nic ani politické a ekonomické změny po roce 1989. Proměnily se však obsahy a děje. Podle našeho předního urbanisty Jana Sedláka jsou právě pro Žižkov typická četná menší náměstí, rozmístěná v relativní blízkosti. Čtyři z nich představují, řečeno se Sedlákem, základní stavební kameny města: Sladkovského (duchovní), Prokopovo (komerční), Havlíčkovo (správní) a Kostnické (obytné)…
Sraz: 17.00 hod, na Sladkovského náměstí (před kostelem sv. Prokopa)

26. září
ZELENÉ OÁZY / Rajská zahrada a krajinářské zásahy v okolí
Parky i menší zelené plochy představují v husté uliční síti oázy, předurčené pro odpočinek i sportovní aktivity. Právě vzájemná vyváženost zastavěných a nezastavěných ploch určuje kvalitu městského života. Rajská zahrada, jež kdysi pražské parky zásobovala zelení, byla postupně oklešťována a pustošena. Mezi lety 2005-2012 ji architektonická kancelář pod vedením současného předsedy ČKA proměnila v park s altánem, horskou bystřinou, jezírkem a celou řadou dalších prvků. Věnovat se budeme také dalším krajinářským zásahům v okolí…
Sraz: 17.00 hod, u hlavního vstupu do Rajské zahrady z Vlkovy ulice

10. října
AMBICE BULVÁRU / Z Olšanského náměstí k Nákladovému nádraží
Jedna z nejširších žižkovských ulic dokresluje ambice bývalého režimu, nenaplněné reálným významem či obsahem. Velkorysost urbanistického měřítka, pro nějž se stala určujícím doprava, na sebe nabaluje také mnohdy předimenzované objekty. Zástavba čtyřicet metrů široké Olšanské třídy je mimochodem dostavována do dnešních dnů. Na jejím konci ji zahradí až Nákladové nádraží, které tak nepředstavuje pouze významný příklad funkcionalistické architektury, ale také zásadní urbanistický mezník. Nutnost jeho ochrany by proto měla být nesporná.
Sraz: 17.00 hod, na Olšanském náměstí před hotelem Olšanka

24. října
NOVÉ VE STARÉM / Konverze a dostavby historické architektury
Třebaže historické objekty vytvářejí neodmyslitelný charakter a atmosféru čtvrti, ne vždy lze v nové situaci udržet jejich původní účel. Společná paměť a historie místa jsou však natolik cenné, že zbourání historických budov by bylo ve většině případů chybou. Hledání nového využití historických objektů představíme v oblasti spodního Žižkova…
Sraz: 17.00 hod, před Vachler Art Company, Chlumova 7

14. listopadu
PRAVDA VÍTĚZÍ / Nový kostel pro novou církev
Mladá církev Československá husitská si pro stavbu svého sborového domu zvolila konstruktivistický jazyk Pavla Janáka: jako výraz pravdivosti a demokratičnosti měl objekt nejen svou formou ale i programem manifestovat nový pohled na sakrální stavbu. V jeho optice osvětluje hlavní chrámový prostor shedové zastřešení – prvek do té doby známý jen z továrních hal. Prohlídkou této kulturní památky plníme v předvánoční době slib, který jsme svým věrným návštěvníkům daly…
Sraz: 17.00 hod, před Husovým sborem, Dykova 51/1

Jana Novotná

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novou službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]