Kultura

Vaše příspěvky - období: leden 2019

Oslava čínského nového roku

Kdy: 25. a 26.1.2019, Kongresové centrum Praha

Čínský Nový rok v roce 2019 připadl na 5. února a ponese se v duchu zemského vepře. Dle čínského horoskopu by tedy měl být poklidný a úspěšný. O správné oslavení jeho příchodu se postarají i předcházející oslavy, které představí různé čínské tradice a zvyky s tímto obdobím spojené.

Vyzkoušet si je můžete na třech místech - v Praze, Ostravě a Olomouci. Oslavy začnou v pátek 25. a v sobotu 26.1. v Praze v prostorách Kongresového centra Praha a mimo jiné přinesou i nahlédnutí do dalších oblastí čínské kultury, kterými jsou například kaligrafie, tai-chi nebo lekce čínského jazyka.

Oba dva dny od 19:00 a v sobotu navíc v 15:00 se představí i soubor China Zhejiang Wu Opera Troupe, který bude druhý den pokračovat do Ostravy, kde vystoupí od 19:00 v multifunkční Aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na závěr budou moci představení zhlédnout diváci v Olomouci 28.1. v prostorách divadelního sálu Galerie Šantovka.

Vstup na představení je 250 Kč pro dospělého a pro děti i seniory o sto méně.

Slevomat nabízí lístky zhruba o polovinu levnější - viz: https://www.slevomat.cz/akce/1393590-oslavy-cinskeho-noveho-roku-v-praze-nebo-ostrave

Pavel Kulovaný

Ledová Praha

Kdy: 1.-3.22019

Tradiční akce pro děti, které se chtějí pobavit a také si rozšířit své vědomosti o pražských kulturních památkách.

Jednotná vstupenka Vám otevře dveře do muzeí a galerií a dalších institucí. Všechna tato místa můžete navštívit zdarma nebo za symbolickou cenu.

Komu je určena: Všem dětem - dětským kolektivům z celé republiky: školním třídám, klubům, dětským domovům, oddílům různých spolků… ale také rodinám s dětmi. Jako „vstupenka“ slouží tzv. Ledová karta. Když ji předložíte u pokladny ve vybrané spolupracující instituci, získáte slevu nebo vstup zdarma.

Kartu lze používat celé tři dny, po které akce probíhá. Každý účastník musí mít svou kartu, proto jich vyzvedněte dostatečný počet (např. rodiče se dvěma dětmi – 4 karty).

Ledové karty (pozor, nejde o voucher, nelze stáhnout), opravňující ke slevě na vstupném do jednotlivých institucí, si můžete vyzvednout v týdnu od 28. ledna do 1. února na adrese: Pionýr, Senovážné náměstí 977/24, Praha 1 v přízemí v recepci u vstupu do budovy vždy od 9 do 17 hod. Karty jsou zdarma a slouží jako průkazka do jednotlivých institucí - každý účastník (i dospělý doprovod) musí mít vlastní Ledovou kartu.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V lednu 2019 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 1. Senior Art: Záhada Silver Lake USA 13:30
  4. 1. Doktor Martin ČR/SR 13:30
  5. 1. André Rieu:koncert ze Sydney 2018 15:00
  6. 1. Cézanne-Portraits of a live 16:45
  7. 1. Bohemian Rhapsody GB/USA 13:30
  9. 1. Senior Art:Zlatý podraz ČR 13:30
11. 1. Utop se, nebo plav Francie 13:30
14. 1. Beautiful Boy USA 13:30
16. 1. Senior Art:Svátkz klidu a míru Dánsko 13:30
18. 1. Já,Maria Callas Francie 13:30
20. 1. Bolšoj Balet:La Bayadére 15:45
21. 1. Cena za štěstí ČR 13:30
23. 1. Senior Art:Zjevení Francie 13:30
25. 1. Bohemian Rhapsody GB/USA 13:30
30. 1. Senior Art:Prase Irán 13:30

Šej

Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se od letošního září vrací do divadel, kulturních domů a knihoven. Je v plné síle a na své fanoušky se moc těší.

Vystupuje sama, nebo společné s italským zpěvákem Andrea Andrei, případně i Zuzanou Bubílkovou, nebo harmonikářem Liborem Šimůnkem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novou službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]