Kultura

Vaše příspěvky - období: červenec 2018

Workshopy v rámci Tvořivého týdne v GHMP

Kdy: 9.-15.7., 13:00 - 18:00 hodin

V týdnu 9.–15. července 2018 (13:00–18:00) můžete navštívit všechny objekty a expozice GHMP a zúčastnit se workshopů reagujících na aktuální výstavy, stálé expozice nebo objekty Galerie hlavního města Prahy.

pondělí 9. 7. 2018 13.00–18.00 edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci: Historické interiéry paláce >
úterý 10. 7. 2018 13.00–18.00 Městská knihovna, 2. patro: Tomáš Ruller: Perform-Made – Udržitelné záblesky
středa 11. 7. 2018 13.00–18.00 Dům fotografie: Josef Sudek: Topografie sutin
čtvrtek 12. 7. 2018 13.00–18.00 Bílkův dům v Chýnově: stálá expozice Chýnovské vize Františka Bílka
pátek 13. 7. 2018 13.00–18.00 Bílkova vila / stálé expozice a výstava Grafická dílna Františka Bílka
sobota 14. 7. 2018 13.00–18.00 Trojský zámek, eko-ateliér v oranžerii: Vladimír Škoda: Harmonices Mundi / Johannes Kepler
neděle 15. 7. 2018 13.00–18.00 Dům U Kamenného zvonu: Santiago Calatrava: Art and Architecture

Výtvarný materiál bude k dispozici na místě. Přijít a odejít lze kdykoliv mezi 13:00–18:00 hodinou. Cena bude 5Kč pro děti do 10ti let, 20Kč pro všechny ostatní nad 10 let.

Workshopy na sebe nenavazují – záleží jen na vás, kolik si jich budete přát navštívit.

Rezervace není nutná.

Jana Novotná

10 letních akcí v Praze, které můžete zdarma navštívit

Street Food Jam
Originalita, kvalita, ekologie a dobročinnost. To jsou čtyři hlavní cíle, které si kladou organizátoři Street Food Jamu. Nejrůznější exotické chutě na festivalu můžete poznat před Cross Clubem v pražských Holešovicích 1., 15. a 29. července a poté 12. či 26. srpna. Čeká vás třeba sushi, těstoviny, burgery, vafle nebo domácí nanuky.

Hrr na ně! Husité na Vítkově
Husité opět ubrání Vítkov! V sobotu 14. července se na Žižkově můžete těšit na líté boje, kde nebude chybět rytířské klání, kejklíři nebo šermíři. Děti si budou moci vyzkoušet střílení z luku, středověké hry, zasoutěžit si nebo zhlédnout loutkové představení. Občerstvit se budete moci v krčmě, kde se budou podávat jídla podle dochovaných receptů z 15. století.

Volný vstup na výstavu Jiřího Koláře
V úterý 21. srpna si připomeneme padesáté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. U této příležitosti nabízí Národní galerie v Praze volný vstup na výstavu Jiřího Koláře s názvem Úšklebek století, kterou najdete v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Kromě děl významného výtvarníka si prohlédnete také Týdeník 1968, soubor koláží mapujících události osudného roku.

Piknik v zahradě letohrádku Amerika
V areálu Muzea Antonína Dvořáka, které sídlí v letohrádku Amerika nedaleko stanice metra I. P. Pavlova, se nachází upravená zahrada. V rámci oslav dvoustého výročí založení Národního muzea si zde v sobotu 28. července můžete užít piknik za hudebního doprovodu. Kromě toho si můžete zahrát Dvořákovy oblíbené ruské kuželky nebo karetní hru Darda, kterou rád hrával se svými přáteli. Konat se budou i komentované prohlídky expozice či krátké přednášky.

Anežka žije!
Po celé léto ožívá areál Anežského kláštera v Praze uměním, hudbou, filmy, divadlem, workshopy a sportovními aktivitami. Až do 8. září si můžete zdarma zajít na projekce v letním kině, zúčastnit se cvičení jógy s lektorkou, hudebního ateliéru, výtvarných nebo tanečních dílen nebo zamířit na multimediální divadelní procházku po Praze.

Prázdninový Dyzajn Market
Čeští a zahraniční designéři zaplní piazzettu Národního divadla i o letních prázdninách. Dyzajn market obsadí náměstí Václava Havla o víkendu od 28. do 29. července. Kromě originálních designových produktů čekají návštěvníky koncerty, vystoupení DJs, nejmenší návštěvníci se zabaví při divadelních představeních nebo v tvůrčím dětském koutku.

Má vlast zblízka a nahlas
Zažijte symfonii Má vlast nejen ušima, ale i očima. Audiovizuální instalaci najdete ve Dvoraně Rudolfina od 25. července do 20. srpna. 25minutová videosmyčka vás ponoří do Smetanovy Vltavy, v druhé části pro změnu zazní Sinfonietta od Leoše Janáčka. Na plátně uvidíte české abstraktní malby, moderní sklářská díla nebo také detaily kubistické architektury.

Prague Jazz Week
Staroměstské náměstí obsadí první víkend v srpnu jazzoví muzikanti. Přijďte si zadarmo poslechnout melodie saxofonu a trumpet. V pátek 3. srpna zde zdarma zahraje ostravsko-pražské uskupení Rhytm Desperados i kytarista Luboš Andršt se svou kapelou, v sobotu 4. srpna se můžete těšit na koncert skupiny Petr Kroutil & His Brothers, v neděli 5. srpna vás čeká zlatý hřeb v podobě vystoupení AghaRTA Band.

Festival Jižní Ameriky
Poznejte Jižní Ameriku! V prostorách Náprstkova muzea se v sobotu 14. července uskuteční festival jihoamerické kultury, kde návštěvníky čekají workshopy, ukázky tamějších tanců či bojového umění. Také budete moci ochutnat zdejší gastronomické speciality nebo se zúčastnit přednášek s promítáním. Pro děti budou nachystány výtvarné dílny.

Sklo evropské secese
Milovníci secesního umění by si neměli nechat ujít výstavu v Galerii České spořitelny, které představí sklářská umělecká díla z počátku 20. století. Zajímavé české výrobky tehdy vznikaly v šumavské sklárně v Klášterském Mlýně. Po celé léto si zdarma můžete prohlédnout sklářské práce s přírodními motivy, které si galerie zapůjčila z několika českých muzeí.

Jana Novotná

Národní muzeum

Národní muzeum nezahálí ani o prázdninách a připravilo řadu akcí a výstav.

V Národopisném muzeu jsme pro vás například otevřeli novou výstavu Století trampingu.

Kdo se vydá do okolí Prachatic, může navštívit pohádkovou výstavu Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek v Muzeu české loutky a cirkusu.

Červenec se ponese v duchu oslav 200. narozenin, tentokrát s hudební tematikou – připraveny jsou speciální víkendové akce v Muzeu Bedřicha Smetany – Smetana na Vltavě i v Muzeu Antonína Dvořáka – Piknik z Nového světa.

Pavel Kulovaný

Vycházka po Malostranském hřbitově

Kdy: 15.7.2018, 14 hodin

Vycházka bude zaměřena na obecnou historii hřbitova a jeho nejvýznamnější osobnosti. Průvodkyní bude předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová.

Sraz je u vstupu do hřbitova, resp. u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina.

Vstup zdarma, bez rezervace a bez bariér.

Jana Novotná

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč:28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se od letošního září vrací do divadel, kulturních domů a knihoven. Je v plné síle a na své fanoušky se moc těší.

Vystupuje sama, nebo společné s italským zpěvákem Andrea Andrei, případně i Zuzanou Bubílkovou, nebo harmonikářem Liborem Šimůnkem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novou službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]