Kultura

Vaše příspěvky - období: červen 2018

Komentovaná prohlídka Stromovky a Rudolfovy štoly

Kdy: 17.6. a 21.6.2018

Prosíme zájemce, aby svou účast předem nahlásili na čísle 777 358 375 nebo na e-mailu: makrlik@lesy-praha.cz

Kapacita komentovaných prohlídek je omezená.
17.6. 10 - 12 hod. 21.6. 17 - 19 hod.

A protože tato 750 let stará parková dáma svůj velký dárek v podobě dvou nových elektro aut dostala už v březnu, je na čase obdarovat také její návštěvníky. Lesy hl. m. Prahy, které mají Stromovku ve své péči, pro vás připravily 2 komentované vycházky po stopách historie, parkových úprav i botanických skvostů parku. Při této příležitosti pro vás otevřeme k nahlédnutí i Rudolfovu štolu, která sloužila k napájení rybníků v parku vodou z Vltavy.

Všechny prohlídky budou začínat před Šlechtovou restaurací.

V neděli 17. června se sejdeme v 10:00 hodin a ve čtvrtek 21. června vás budeme čekat v 17:00 hodin.

Akce je zdarma.

Jana Novotná

"Osudové osmičky"

Kdy: 23.-24.6.2018, 10-17 hodin

Tradiční doprovodná akce ke stálé expozici Příběh Pražského hradu - 29. dětský víkend s názvem "Osudové osmičky".

Pro děti a jejich rodiče bude v exteriérech Pražského hradu připraveno 6 úkolů.

Start a cíl na severním palácovém dvorku (před vstupem do stálé expozice Příběh Pražského radu) - zde bude probíhat i doprovodný program: šermíři, výtvarná dílna, ukázky řemesel.

Vstup volný.

Jana Novotná

Vycházka po stopách W. A. Mozarta (Staré Město)

Kdy: 19.6.2018 , 17 hodin

Druhá z plánovaných vycházek po stopách W. A. Mozarta v Praze. Procházka, jejíž první část (Malá Strana) se uskutečnila 12. listopadu 2017, měla připomenout 230 let od první Mozartovy návštěvy v Praze a od světové premiéry Dona Giovanniho. Po Malé Straně, kde bydlel Mozart, jeho oba synové i jeho pražští přátelé (Mozartovi hostitelé na Betrtramce Duškovi a Mozartův životopisec František Xaver Němeček) a kde také proběhla již několik dnů po jeho úmrtní grandiózní smuteční mše, si nyní připomeneme staroměstské objekty, spojené s Mozartovými pobyty v Praze, s jeho přáteli a jeho posmrtným kultem, který byl v Praze starší a zpočátku silnější než v jiných městech včetně Salcburku.

Trasa:

Křižovnické náměstí (průčelí Klementina, Mozartova návštěva) – Karlova ul. (Colloredo-Mansfeldský palác, Mozartovský ples)– Keplerův průchod – Annenské nám.(Haaseovská tiskárna, Pachtův palác) – Liliová ul. (kostel sv. Anny) – zpět do Karlovy ulice (Zrcadlová kaple Klementina, Mozartův památník v Klementinu, starší než Salcburský pomník) - Mariánské nám./Husova ul. (Clam- Gallasův palác, návštěva otce i syna Mozartových) - Husova ul. (kostel sv. Jiljí, jezuitský seminář) – Skořepka (kavárna U Šturmů) – Uhelný trh (dům U Tří zlatých lvíčků, Platýz) – Rytířská ul. (Česká spořitelna, dříve divadlo V Kotcích), Železná ul. (Nosticovo, pozdější Stavovské divadlo, místo dvou světových Mozartovských premiér) – Ovocný trh (dům U Modrého hroznu, Karlova univerzita, bydliště spisovatele Alfreda Meissnera) – Celetná ul. (hotel U zlatého anděla, dům U Černého slunce) – Staroměstské nám. (U bílého jednorožce, rodiště Josefy Hambacherové, později Duškové, Týnská škola, úmrtní dům Václava Praupnera).

Sraz je u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí.

Průvodkyní nám bude členka Spolku Malostranský hřbitov a autorka přednášek s Mozartovskou tématikou a rozsáhlé publikace o MH Gabriela Kalinová.

Vstup je zdarma, rezervace netřeba, akce je určena pro širokou veřejnost.

Jana Novotná

Divadlo bratří Formanů

Kdy: 14.6. - 24.6.2018, Smíchovská náplavka

Festival Aréna pořádá Divadlo bratří Formanů s podporou městské části Praha 5.

Záštitu nad festivalem převzal zástupce starosty Bc. Lukáš Herold.

Jana Novotná

Malostranský hřbitov

Kdy: 24.6.2018, 14hodin

Vycházka s Alenou Lehnerovou po Malostranském hřbitově. Sraz je, jako vždy, u sochy biskupa Thun-Hohensteina u hlavní brány.

Vstup je zdarma, bez rezervace a bez bariér.

Pavel Kulovaný

Historické osmičky

Kdy: 7.6.2018, 17.3019 hodin

Komentovaná vycházka s Petrem Kučerou / architekt, autorem výstavy HISTORICKÉ OSMIČKY ANEB CO PŘEDCHÁZELO VZNIKU ČESKOSLOVENSKA, na téma pražských existujících i neexistujících pomníků spojených s osudovými osmičkovými roky českých dějin let 1348 - 1918.

Historické osmičky - komentovaná vycházka po pražských existujících i neexistujících pomnících.

Komentovaná vycházka je doprovodným programem k projektu stejnojmenné venkovní výstavy umístěné v horní části Václavského náměstí ve středovém pruhu od 14.5. do 11.6. 2018.

Vstupné zdarma.

Jana Novotná

48 hodin v New Yorku

Kdy: 1.-28.6.2018, 10-24 hodin

Výstava Martina Říhy představuje krásné záběry z New Yorku.

Autor výstavy, fotograf Mgr. Martin Říha Vám představí soubor fotografií z jeho návštěvy New Yorku, kdy se vydal do ulic této světové metropole s touhou zdokumentovat život pulzující tímto městem, které skutečně nikdy nespí.

Na snímcích se představí obyčejní obyvatelé New Yorku, kteří svou různorodostí a charakterem promlouvají k divákovi a dávají mu tak nahlédnout do světa, kde se mísí všechny existující kultury dohromady v jeden otevřeně fungující celek bez předsudků a s velkou mírou osobní sebedůvěry.

Martin Říha pracuje jako svatební fotograf a středoškolský pedagog a tedy práce s lidmi je mu více, než vlastní - stejně jako zaznamenávání jejich životních příběhů a jedná se o jeho vůbec první výstavu a díla bude možné zakoupit.

Vstup volný

Jana Novotná

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč: 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se od letošního září vrací do divadel, kulturních domů a knihoven. Je v plné síle a na své fanoušky se moc těší.

Vystupuje sama, nebo společné s italským zpěvákem Andrea Andrei, případně i Zuzanou Bubílkovou, nebo harmonikářem Liborem Šimůnkem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novou službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]