Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2018

Historické osmičky

Kdy: 7.6.2018, 17.3019 hodin

Komentovaná vycházka s Petrem Kučerou / architekt, autorem výstavy HISTORICKÉ OSMIČKY ANEB CO PŘEDCHÁZELO VZNIKU ČESKOSLOVENSKA, na téma pražských existujících i neexistujících pomníků spojených s osudovými osmičkovými roky českých dějin let 1348 - 1918.

Historické osmičky - komentovaná vycházka po pražských existujících i neexistujících pomnících.

Komentovaná vycházka je doprovodným programem k projektu stejnojmenné venkovní výstavy umístěné v horní části Václavského náměstí ve středovém pruhu od 14.5. do 11.6. 2018.

Vstupné zdarma.

Jana Novotná

48 hodin v New Yorku

Kdy: 1.-28.6.2018, 10-24 hodin

Výstava Martina Říhy představuje krásné záběry z New Yorku.

Autor výstavy, fotograf Mgr. Martin Říha Vám představí soubor fotografií z jeho návštěvy New Yorku, kdy se vydal do ulic této světové metropole s touhou zdokumentovat život pulzující tímto městem, které skutečně nikdy nespí.

Na snímcích se představí obyčejní obyvatelé New Yorku, kteří svou různorodostí a charakterem promlouvají k divákovi a dávají mu tak nahlédnout do světa, kde se mísí všechny existující kultury dohromady v jeden otevřeně fungující celek bez předsudků a s velkou mírou osobní sebedůvěry.

Martin Říha pracuje jako svatební fotograf a středoškolský pedagog a tedy práce s lidmi je mu více, než vlastní - stejně jako zaznamenávání jejich životních příběhů a jedná se o jeho vůbec první výstavu a díla bude možné zakoupit.

Vstup volný

Jana Novotná

10. ročník národní putovní výstavy Má vlast "Cestami proměn" na pražském Vyšehradě

Kdy: 19.5.2018, 11 hodin

A na co se můžete těšit?

21 proměn naší vlasti v nové kolekci 2018/19
předání Srdce vlasti mezi hlavními partnerskými kraji
pocta autorům proměn – Ing. arch. Josef Pleskot
vyšehradské památky za symbolické vstupné
sbor Cantabile, Hanácký spolek Hatě Tovačov, Tučéňáci, Spirituál kvintet
to nejlepší z našich regionů – řemesla, gurmánské speciality, učňovské školy

Doprovodný program bude i letos velmi pestrý.

tradiční jarmark regionálních produktů a výrobků
akce tematicky zaměřené na období první republiky - módní přehlídka šatů se Sedlickou krajkou ve stylu první republiky
setkání s herci ze seriálu První republika
své dovednosti předvedou studenti učňovských škol
komentované procházky po Vyšehradě s archeologem L. Varadzinem a architektem J.Tejklem
přístupný Slavín, hrobka významných osobností české vědy a kultury, s odborným výkladem PhDr. Václava Potočka

Klobouky a oblečení ve stylu 1. republiky vítány.

Jana Novotná

Den indické kultury - Festival Dváraka 2018 - Roztoky u Prahy

Kdy: 26.5.2018, 10-17hodin, areál zámeckého parku Roztoky u Prahy

NA PÓDIU se střídá tradiční indická hudba s mantrami a písněmi dávné Indie. Každou hodinu je patnáctiminutové vystoupení profesionální tanečnice (nebo tanečnic) chrámového tance Bharata Nátjam, jež je druhem umění. Také se dozvíte něco ze studnice védské (staroindické) moudrosti a kultury....

WORKSHOPY: Kurzy vaření indicko-vegetariánských jídel, malování hennou, malování na obličej dětem i dospělým, zkoušení oblékání sárí (praktický oděv pro ženy), atd. Pro muže ve věku od 4 do 104 let bude možnost střelby z luku, dále galerie s názvem Starobylé Védy, a opět přijede i mnich, který bude ukazovat tradiční chrámový obřad "Árati".

PRO DĚTI bude skákací hrad, tvorba mandal z písku a mnoho tématických her pro chlapce i dívky.

STÁNKY s jídlem a pitím, zdravé bio-obchůdky, farmářské výrobky, orientální obchůdek s krásným indickým zbožím, atd.

Na festivalu Dváraka 2018 se i letos můžete svézt na indickém velbloudu!

VEZMĚTE SI S SEBOU DEKU, park je travnatý a členitý a hodí se na piknik.

Vstupné:
dospělí 50,- Kč
děti do 15-ti let 30,- Kč
do 3 let zdarma

Parkování je na parkovišti před zámkem nebo u vlakového nádraží (150m od zámku).

Pavel Kulovaný

Věda kontra iracionalita

Kdy: 16. 5. 2018, 17:00 hodin

RNDr. Jiří Grygar, CSc. (Fyzikálni ústav AV ČR): Pražšti exulanti - Tycho Brahe a Johanes Kepler

Vstup je volný do vyčerpání kapacity sálu

V červnu, červenci a srpnu se přednášky nekonají

Jana Novotná

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Kdy: 19.5.2018,od 14 hodin

14.00-14:15 hodin
Zahájení Májové slavnosti, představení nové publikace "Významní lékaři a lékárníci pohřbení na Malostranském hřbitově" (u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vchodu)

14:15-14:30 hodin
Hudební program (u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vchodu)

14:30-14:45 hodin
Zasazení památeční růže u hrobu Václava Veleby, zakladatele tradice Májové slavnosti

14:45 -16:30 hodin
Komentované vycházky po hřbitově s průvodci, prohlídka kostela Nejsvětější Trojice s průvodcem, komentovaná prohlídka hřbitova s restaurátorem Petrem Bénou (začátek u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vchodu)

16:30-17:00 hodin
Čtení u hrobu „Svaté holčičky“ z knihy Františka Kožíka "Svatá holčička" (u Svaté holčičky)

17:00-18:00 hodin
„Tajemná“ komentovaná vycházka s překvapením, pověsti a legendy na Malostranském hřbitově (u náhrobku biskupa Thun-Hohensteina u hlavního vchodu)

18:00 hodin
Ukončení Májové slavnosti

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2018 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 5. Ženou z Boží vůle Švýcarsko 13:30
  4. 5. Dvě nevěsty a jedna svatba ČR 13:30
  7. 5. Kluci z hor ČR 13:30
  9. 5. Až na dno USA/SRN/Fra 13:30
11. 5. Souboj pohlaví USA/GB 13:30
14. 5. Tátova volha ČR 13:30
16. 5. Bratři Lumiéerové Francie 13:30
18. 5. Gauguin Francie 13:30
22. 5. Gauguin úsvitu Francie 13:30
23. 5. Lekce Francie 13:30
25. 5. Půlnoční láska USA 13:30
28. 5. Na krátko ČR 13:30
30. 5. Pod jedním stromem ČR 13:30

Šej

Svatojánské slavnosti NAVALIS

Kdy: 15.5.2018

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.

V roce 2018 to bude již po 290. a v novodobé historii po 10., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show.

Tento rok přijede na pražské svatojánské slavnosti nejúspěšnější benátská veslařka Anna Campagnari a doprovodí ji sedmnáctimetrové benátské gondoly, které kvůli pražským slavnostem vůbec poprvé v historii opustí Itálii. Campagnari je nejen úspěšnou veslařkou na gondolách, mnohokrát zvítězila ve slavné benátské regatě, ale je také známou autorkou ručně malovaných praporů. Jeden takový namalovala i pro pražské slavnosti.K vidění bylo velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další.

Pavel Kulovaný

Noc kostelů

Kdy: 25.5.2018

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Vystaveny budou také liturgické předměty a sakrální umění. Na Noc kostelů s sebou můžete vzít i své ratolesti, pro které bude připraven například soutěžní večer či koncert dětského sboru.

Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Botatý program je každý rok připraven také pro děti, které se mohou těšit na množství divadelních představení, nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu.

Jana Novotná

Open House

Kdy: 19.5.-20.5.2018

Poznejte své město prostřednictvím prohlídek, přednášek, workshopů...

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v mnoha městech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice.

Praha bude hostit čtvrtý ročník festivalu, který na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat - historické paláce, honosné vily, moderní kancelářské komplexy, nádraží, ale i technické a industriální stavby.

Rudolf Tomšů

Ministerstvo zemědělství + Národní zemědělské muzeum

Kdy: 19.5.2018

Den otevřených dveří spojený s připomínkou historických událostí první republiky. Rok 2018 znamená pro Ministerstvo zemědělství připomenutí důležité historické události a to 90. výročí položení základního kamene budovy ministerstva. Základní kámen položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. května 1928.

Akce pro širokou veřejnost. Návštěvníkům bude umožněna komentovaná prohlídka budovy Ministerstva zemědělství, ať už bývalého reprezentativního bytu ministra, tak jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších prostor zpřístupněné budovy. Součástí dne otevřených dveří bude také prohlídka historických expozic Národního zemědělského muzea, ochutnávka kvalitních potravin oceněných prestižními značkami KLASA a Regionální potravina a bohatý program pro děti, v rámci kterého si například budou moci vyzkoušet svou zručnost na simulátoru dojení.

Vstup na akci bude zdarma.

Jana Novotná

Pražský hrad

Kdy: 12.5.2018, 9-18hodin

Při zahájení sezóny 12. května bude možné tradičně zdarma vidět návštěvnické objekty; k tomu letos Hrad k 100. výročí republiky výjimečně přidá i reprezentační prostory, výstavy a stálé expozice.

Nejen Starý královský palác a všechny další návštěvnické objekty, ale i reprezentační prostory v Novém královském paláci budou na Pražském hradě otevřeny v rámci symbolického zahájení letní turistické sezóny dne 12. května 2018. Kromě toho budou volně přístupné výstavy uspořádané k 100. výročí založení ČSR, na III. nádvoří se uskuteční festival dechových hudeb a v Jelením příkopu bude připraven program pro děti.

V rámci symbolického zahájení sezóny bude tradičně možné od 9.00 do 18.00 zdarma navštívit všechny návštěvnické objekty - kromě zmíněného Starého královského paláce s Vladislavským sálem to bude například katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička se stálou expozicí.

Souběžně budou otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového královského paláce, do nichž se bude vstupovat majestátní Sloupovou síní vybudovanou podle návrhu J. Plečnika.

Od 9.00 do 18.00 budou také otevřeny krátkodobé výstavy - Labyrintem dějin českých zemí v Císařské konírně, Doteky státnosti v Jízdárně, Obnova Pražského hradu v Tereziánském křídle a O výstavě Josipa Plečnika 1996 v prostoru pod vyhlídkou v jižních zahradách. Festival dechových hudeb bude po celý den probíhat na pódiu na III. nádvoří, v Jelením příkopu se mohou děti těšit na ukázky výcviku dravých ptáků.

ing.Jiřina Kratochvílová

Malostranské dvorky

Kdy: 26.-27.5.2018. 10-19hodin

Letos bude tento festival pokračovat převážně v části Nového světa a Hradčan.

Veřejnosti bude zpřístupněno 13 zamčených dvorků, tajemných zákoutí, břečťanových, chátrajících zídek. V některých z nich se odehrají koncerty klasické hudby (harfenistek, violoncelistů), vystoupí průběžně 8 významných našich básníků a vystaví se i výtvarná díla mladých umělců.

Mapku vybraných domů najdete zhruba 14 dní před konáním na stránce www.malostranskedvorky.cz, nebo na facebooku “Malostranské dvorky”, nebo v médiích. Informační stánek s mapkami najdete před hospodou “U černého vola” u Černinského paláce. Pomoc s vytipováním domů a majitelů poskytl autor skvostných knih o Malé straně Dan Hrubý.

Pořádá je Spolek “Piána na ulici” kavárníka Ondřeje Kobzy. Inspirací byla slavná akce z roku 1981.

Jana Novotná

Český rozhlas - Den otevřených dveří - „95 let s vámi“

Kdy: 19.5.2018

Český rozhlas - Den otevřených dveří - „95 let s vámi“, ve vlastní budově rozhlasu a v Riegerových sadech:

Při příležitosti oslav se mohou návštěvníci akce těšit na bohatý kulturní program, nouze nebude ani o dobré jídlo a atrakce pro děti.

Je připraven speciální program pro posluchače s názvem „95 let s vámi“. Jeho součástí bude nejen tradiční Den otevřených dveří na Vinohradské a Římské ulici.

A hudební program v Riegrových sadech, kde vystoupí řada známých hudebníků. Účast na akci přislíbili například:

Skupina Buty
JANA RYCHTEROVÁ
Kašpárek v rohlíku
Lake Malawi
JAROSLAV UHLÍŘ
Tokhi & the Groove Army
od 11.00 do 22.00 hod.

Vstup zdarma.

Děti se mohou těšit na divadelní představení, loutkové divadlo, dílničky, rozhlasovou bojovku nebo chodce na chůdách.
Připraveno je pochopitelně i občerstvení v podobě burgerů, párečků, klobás, palačinek nebo salátů.

Oslavy 95 let rozhlasového vysílání u nás budou zahájeny už první květnovou neděli pietním aktem před budovou ČRo na Vinohradské třídě. Ceremonie, při které se za účasti čelních představitelů státu, zástupců Českého rozhlasu a pamětníků uctí památka padlých v bojích o rozhlas, se uskuteční v sobotu 5. května od 12.30 hod.

Jana Novotná

Noc literatury

Kdy: 9.5.2018

Další ročník literárního happeningu - tentokrát Staré a Nové Město

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v atraktivních, či běžně nepřístupných místech.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů. Česká vás 18 skvělých interpretů a 18 nových překladů.

Čtení každoročně probíhají paralalně na všech místech od 18.00 do 22.30, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet. Návštěvníci si sami volí pořadí míst, která během večera navštíví.

Literární happening organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint.

Odehrává se nejen v Praze, ale také v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Rudolf Tomšů

Senát, Poslanecká sněmovna a Hrzánský palác

Kdy: 8.5.2018

Senát

Senát Parlamentu ČR pořádá každoročně při příležitosti státního svátku 8. května tradiční den otevřených dveří.
Prostory sídla horní parlamentní komory ve Valdštejnském a Kolovratském paláci se veřejnosti otevřou od 9.00 do 16.00 hodin
V Kolovratském paláci v minulosti zasedaly předválečné a protektorátní vlády. Mimořádné komentované prohlídky připomenou mimo jiné 80. výročí mnichovské dohody, na jejímž základě bylo Československo donuceno odstoupit velkou část svého pohraničí a se kterou byla tehdejší československá vláda dne 30. 9. 1938 seznámena právě v Zeleném salonku Kolovratského paláce. Zájemci budou moci zhlédnout i kopii německé verze mnichovské dohody, která je v paláci vystavena.
V rámci individuálních prohlídek budou moci návštěvníci zavítat rovněž do Valdštejnského paláce a Valdštejnské zahrady.
Vstup do obou paláců je zdarma.

Poslanecká sněmovna

Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9 do 16 hodin.
Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.
Na skupiny návštěvníků budou čekat průvodkyně Prague City Tourism (PIS - PCT), které hosty během cca hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.
Vstup je zdarma

Hrzánský palác

Při příležitosti Dne vítězství 8. května zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech v Praze od 10 do 17 hodin.
Zájemci o prohlídku budou moci zavítat nejen do interiéru paláce a salonků, které jsou známé především díky protokolárním akcím, ale budou mít jedinečnou příležitost spatřit neobvyklý výhled na Prahu z proslulé terasy, který si vychutnával i T. G. Masaryk, jenž v paláci rovněž pobýval. V neposlední řadě si budou moci prohlédnout také pracovnu předsedy vlády nebo dlouhodobou expozici Symboly republiky a výstavu Můj stát.
Prohlídky reprezentativních sálů a místností jedné z nejstarších staveb na pražských Hradčanech budou probíhat v organizovaných skupinách. Prohlídka potrvá přibližně 40 minut.

Pavel Kulovaný

Hanami - svátek sakur na výstavišti v Holešovicích

Kdy: 6.5.2018, 15-17 hodin

Přijďte strávit příjemné odpoledne s rodinou či přáteli na Výstaviště.

Hanami je tradiční japonská oslava krásy rozkvětlých květů stromů Sakur. V době Hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svou rodinou, přáteli či kolegy v parcích. Pořádají se pikniky, jedí se tradiční pokrmy, pije se saké a občas se i zpívá.

Na Výstavišti se pořádá nultý ročník této akce, kde bude vysazeno 15 kvetoucích stromů, s účastí japonského velvyslance a primátorky Adriany Krnáčové.

Vstup je ZDARMA!

Připraven bude i catering s japonskými pokrmy, svátek je však pověstný tím, že si lidé přinesou své občerstvení.

Jana Novotná

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč: 28.3., 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se od letošního září vrací do divadel, kulturních domů a knihoven. Je v plné síle a na své fanoušky se moc těší.

Vystupuje sama, nebo společné s italským zpěvákem Andrea Andrei, případně i Zuzanou Bubílkovou, nebo harmonikářem Liborem Šimůnkem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novou službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]