Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2018

Svatojánské slavnosti NAVALIS

Kdy: 15.5.2018

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 15. května.

V roce 2018 to bude již po 290. a v novodobé historii po 10., kdy se uskuteční v Praze vodní barokní Svatojánské slavnosti NAVALIS.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show.

Tento rok přijede na pražské svatojánské slavnosti nejúspěšnější benátská veslařka Anna Campagnari a doprovodí ji sedmnáctimetrové benátské gondoly, které kvůli pražským slavnostem vůbec poprvé v historii opustí Itálii. Campagnari je nejen úspěšnou veslařkou na gondolách, mnohokrát zvítězila ve slavné benátské regatě, ale je také známou autorkou ručně malovaných praporů. Jeden takový namalovala i pro pražské slavnosti.K vidění bylo velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem.

Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další.

Pavel Kulovaný

Noc kostelů

Kdy: 25.5.2018

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Vystaveny budou také liturgické předměty a sakrální umění. Na Noc kostelů s sebou můžete vzít i své ratolesti, pro které bude připraven například soutěžní večer či koncert dětského sboru.

Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Botatý program je každý rok připraven také pro děti, které se mohou těšit na množství divadelních představení, nejrůznější soutěže, dílny, čtení, filmy a další zábavu.

Jana Novotná

Open House

Kdy: 19.5.-20.5.2018

Poznejte své město prostřednictvím prohlídek, přednášek, workshopů...

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá již v mnoha městech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice.

Praha bude hostit čtvrtý ročník festivalu, který na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat - historické paláce, honosné vily, moderní kancelářské komplexy, nádraží, ale i technické a industriální stavby.

Rudolf Tomšů

Ministerstvo zemědělství + Národní zemědělské muzeum

Kdy: 19.5.2018

Den otevřených dveří spojený s připomínkou historických událostí první republiky. Rok 2018 znamená pro Ministerstvo zemědělství připomenutí důležité historické události a to 90. výročí položení základního kamene budovy ministerstva. Základní kámen položil tehdejší ministr Otakar Srdínko dne 18. května 1928.

Akce pro širokou veřejnost. Návštěvníkům bude umožněna komentovaná prohlídka budovy Ministerstva zemědělství, ať už bývalého reprezentativního bytu ministra, tak jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších prostor zpřístupněné budovy. Součástí dne otevřených dveří bude také prohlídka historických expozic Národního zemědělského muzea, ochutnávka kvalitních potravin oceněných prestižními značkami KLASA a Regionální potravina a bohatý program pro děti, v rámci kterého si například budou moci vyzkoušet svou zručnost na simulátoru dojení.

Vstup na akci bude zdarma.

Jana Novotná

Pražský hrad

Kdy: 12.5.2018, 9-18hodin

Při zahájení sezóny 12. května bude možné tradičně zdarma vidět návštěvnické objekty; k tomu letos Hrad k 100. výročí republiky výjimečně přidá i reprezentační prostory, výstavy a stálé expozice.

Nejen Starý královský palác a všechny další návštěvnické objekty, ale i reprezentační prostory v Novém královském paláci budou na Pražském hradě otevřeny v rámci symbolického zahájení letní turistické sezóny dne 12. května 2018. Kromě toho budou volně přístupné výstavy uspořádané k 100. výročí založení ČSR, na III. nádvoří se uskuteční festival dechových hudeb a v Jelením příkopu bude připraven program pro děti.

V rámci symbolického zahájení sezóny bude tradičně možné od 9.00 do 18.00 zdarma navštívit všechny návštěvnické objekty - kromě zmíněného Starého královského paláce s Vladislavským sálem to bude například katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička se stálou expozicí.

Souběžně budou otevřeny reprezentační prostory v prvním patře Nového královského paláce, do nichž se bude vstupovat majestátní Sloupovou síní vybudovanou podle návrhu J. Plečnika.

Od 9.00 do 18.00 budou také otevřeny krátkodobé výstavy - Labyrintem dějin českých zemí v Císařské konírně, Doteky státnosti v Jízdárně, Obnova Pražského hradu v Tereziánském křídle a O výstavě Josipa Plečnika 1996 v prostoru pod vyhlídkou v jižních zahradách. Festival dechových hudeb bude po celý den probíhat na pódiu na III. nádvoří, v Jelením příkopu se mohou děti těšit na ukázky výcviku dravých ptáků.

ing.Jiřina Kratochvílová

Malostranské dvorky

Kdy: 26.-27.5.2018. 10-19hodin

Letos bude tento festival pokračovat převážně v části Nového světa a Hradčan.

Veřejnosti bude zpřístupněno 13 zamčených dvorků, tajemných zákoutí, břečťanových, chátrajících zídek. V některých z nich se odehrají koncerty klasické hudby (harfenistek, violoncelistů), vystoupí průběžně 8 významných našich básníků a vystaví se i výtvarná díla mladých umělců.

Mapku vybraných domů najdete zhruba 14 dní před konáním na stránce www.malostranskedvorky.cz, nebo na facebooku “Malostranské dvorky”, nebo v médiích. Informační stánek s mapkami najdete před hospodou “U černého vola” u Černinského paláce. Pomoc s vytipováním domů a majitelů poskytl autor skvostných knih o Malé straně Dan Hrubý.

Pořádá je Spolek “Piána na ulici” kavárníka Ondřeje Kobzy. Inspirací byla slavná akce z roku 1981.

Jana Novotná

Český rozhlas - Den otevřených dveří - „95 let s vámi“

Kdy: 19.5.2018

Český rozhlas - Den otevřených dveří - „95 let s vámi“, ve vlastní budově rozhlasu a v Riegerových sadech:

Při příležitosti oslav se mohou návštěvníci akce těšit na bohatý kulturní program, nouze nebude ani o dobré jídlo a atrakce pro děti.

Je připraven speciální program pro posluchače s názvem „95 let s vámi“. Jeho součástí bude nejen tradiční Den otevřených dveří na Vinohradské a Římské ulici.

A hudební program v Riegrových sadech, kde vystoupí řada známých hudebníků. Účast na akci přislíbili například:

Skupina Buty
JANA RYCHTEROVÁ
Kašpárek v rohlíku
Lake Malawi
JAROSLAV UHLÍŘ
Tokhi & the Groove Army
od 11.00 do 22.00 hod.

Vstup zdarma.

Děti se mohou těšit na divadelní představení, loutkové divadlo, dílničky, rozhlasovou bojovku nebo chodce na chůdách.
Připraveno je pochopitelně i občerstvení v podobě burgerů, párečků, klobás, palačinek nebo salátů.

Oslavy 95 let rozhlasového vysílání u nás budou zahájeny už první květnovou neděli pietním aktem před budovou ČRo na Vinohradské třídě. Ceremonie, při které se za účasti čelních představitelů státu, zástupců Českého rozhlasu a pamětníků uctí památka padlých v bojích o rozhlas, se uskuteční v sobotu 5. května od 12.30 hod.

Jana Novotná

Noc literatury

Kdy: 9.5.2018

Další ročník literárního happeningu - tentokrát Staré a Nové Město

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v atraktivních, či běžně nepřístupných místech.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů. Česká vás 18 skvělých interpretů a 18 nových překladů.

Čtení každoročně probíhají paralalně na všech místech od 18.00 do 22.30, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet. Návštěvníci si sami volí pořadí míst, která během večera navštíví.

Literární happening organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint.

Odehrává se nejen v Praze, ale také v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Rudolf Tomšů

Senát, Poslanecká sněmovna a Hrzánský palác

Kdy: 8.5.2018

Senát

Senát Parlamentu ČR pořádá každoročně při příležitosti státního svátku 8. května tradiční den otevřených dveří.
Prostory sídla horní parlamentní komory ve Valdštejnském a Kolovratském paláci se veřejnosti otevřou od 9.00 do 16.00 hodin
V Kolovratském paláci v minulosti zasedaly předválečné a protektorátní vlády. Mimořádné komentované prohlídky připomenou mimo jiné 80. výročí mnichovské dohody, na jejímž základě bylo Československo donuceno odstoupit velkou část svého pohraničí a se kterou byla tehdejší československá vláda dne 30. 9. 1938 seznámena právě v Zeleném salonku Kolovratského paláce. Zájemci budou moci zhlédnout i kopii německé verze mnichovské dohody, která je v paláci vystavena.
V rámci individuálních prohlídek budou moci návštěvníci zavítat rovněž do Valdštejnského paláce a Valdštejnské zahrady.
Vstup do obou paláců je zdarma.

Poslanecká sněmovna

Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9 do 16 hodin.
Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.
Na skupiny návštěvníků budou čekat průvodkyně Prague City Tourism (PIS - PCT), které hosty během cca hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.
Vstup je zdarma

Hrzánský palác

Při příležitosti Dne vítězství 8. května zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech v Praze od 10 do 17 hodin.
Zájemci o prohlídku budou moci zavítat nejen do interiéru paláce a salonků, které jsou známé především díky protokolárním akcím, ale budou mít jedinečnou příležitost spatřit neobvyklý výhled na Prahu z proslulé terasy, který si vychutnával i T. G. Masaryk, jenž v paláci rovněž pobýval. V neposlední řadě si budou moci prohlédnout také pracovnu předsedy vlády nebo dlouhodobou expozici Symboly republiky a výstavu Můj stát.
Prohlídky reprezentativních sálů a místností jedné z nejstarších staveb na pražských Hradčanech budou probíhat v organizovaných skupinách. Prohlídka potrvá přibližně 40 minut.

Pavel Kulovaný

Hanami - svátek sakur na výstavišti v Holešovicích

Kdy: 6.5.2018, 15-17 hodin

Přijďte strávit příjemné odpoledne s rodinou či přáteli na Výstaviště.

Hanami je tradiční japonská oslava krásy rozkvětlých květů stromů Sakur. V době Hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svou rodinou, přáteli či kolegy v parcích. Pořádají se pikniky, jedí se tradiční pokrmy, pije se saké a občas se i zpívá.

Na Výstavišti se pořádá nultý ročník této akce, kde bude vysazeno 15 kvetoucích stromů, s účastí japonského velvyslance a primátorky Adriany Krnáčové.

Vstup je ZDARMA!

Připraven bude i catering s japonskými pokrmy, svátek je však pověstný tím, že si lidé přinesou své občerstvení.

Jana Novotná

Koncert komorního sboru

Kdy: 22.4.2018, 19 hodin

Kde: Husova kaple v Uhříněvsi, Husovo náměstí 378/40

Joseph Haydn - Smyčcový kvartet Op.76,No.2 "Quinten"

Jan Křtitel Vaňhal - Stabat Mater

Vstupné dobrovolné

Jana Novotná

Svátek Kopí a Hřebů

Kdy: 13.4.2018, 14-21 hodin, u severní fontány

Málokdo už dnes ví, že Nové Město pražské ve středověku bylo poutním místem, jemuž se v celé Evropě mohla rovnat jedině katedrála v Santiagu de Compostela v galicijském království s hrobem apoštola Jakuba Většího. Slavný svátek Kopí a Hřebů Páně (Festum Lanceae et Clavorum Domini) ustanovil dne 13. února 1354 papež Inocenc VI. bulou Redemptor noster na žádost římského císaře a českého krále Karla IV.

Svátek platil nejen po celém území Svaté říše římské, ale rovněž ve francouzském království. Jeho centrem však byla kaple Božího Těla a Krve na Novém Městě pražském, vedle níž se z dřevěné a později kamenné věže ukazovaly svátostiny z korunovačního pokladu Svaté říše římské, zejména kopí, jímž svatý Longin probodl Ježíše Krista na kříži. V období novověku však vyhasl a málem upadl v zapomnění.

Program:
14.00 Slavnostní zahájení svátku. Úvodní slovo: Mgr. Jana Černochová, starostka městské části Praha 2.
15.00 Skupina středověké hudby Bakchus – Koncert pro kapli Božího Těla a Krve
17.00 Studio Damúza - Turnaj krále Karla. Interaktivní loutková pohádka pro děti od 6 let a jejich rodiče.
18.00 Mše svatá
20.00 Rekonstrukce středověkého ukazování relikvií poutníkům v záři stovek svící a za doprovodu chrámových zpěvů v podání souboru staré hudby Polyfonion.

Slovem provází režisér, scénárista a herec Otakáro Maria Schmidt

Na místě se můžete občerstvit v gotické krčmě či vinném šenku. Koupit si repliky středověkého hrnčířského, kovářského i perníkářského zboží. Nebo si pod dohledem mincmistra sami vyrazit pražský groš Václava IV.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Kramářova vila

Kdy: bude zpřístupněna každou sobotu od dubna do října

Návštěvníci mají opět možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Úřad vlády ČR tím pokračuje v otevřenosti úřadu a zpřístupnění historických paláců, které spravuje. Vila bude zpřístupněna v měsících duben až říjen každou sobotu v čase od 9.00 do 16.00 hodin s výjimkou 7. července a 27. října.

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a o státních svátcích v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu. Prohlídky Kramářovy vily budou probíhat ve dnech otevřených dveří v organizovaných skupinách v době od 9.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci budou seznámeni s historií i současností vily a také s životem prvních majitelů, kterými byli 1. předseda vlády Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv.

Do objektu není možné brát s sebou objemná zavazadla. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i zahrady doprovázenou odborným výkladem historiků.

V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Lidová pašijová hra - zámecká zahrada Zbraslav

Kdy: 14.4.2018, 14.30 hodin
21.4.2018, 15.30 hodin

Silný umělecký a duchovní zážitek v příjemném prostředí zahrady Zbraslavského konventu nabídne 8. ročník Lidových pašijových her.

Návštěvníci se po dobu představení stanou lidem jeruzalémským, neboť aktéři se vždy pohybují přímo mezi nimi. Všichni protagonisté, i profesionální herci, účinkují bez nároku na honorář.

Vstupné dobrovolné

Délka představení 1h, 15min.

Inscenace se zúčastňuje na 30 aktérů v čele s významnými profesionální-mi herci. Ježíše Nazaretského představuje Radúz MÁCHA, člen činohry Národního divadla
Panna Marie - Simona POSTLEROVÁ, členka Divadla na Vinohradech
Marii Magdalskou představuje Lucie ŽÁČKOVÁ, členka činohry Národního divadla.
Lidovou postavu Smrtky ztvárňuje Jana PIDRMANOVÁ, členka činohry Národního divadla
Lidovou postavu Anděla vytváří Jaromíra MÍLOVÁ, členka činohry Národního divadla
Veroniku zpodobňuje Pavla BERETOVÁ, členka činohry Národního divadla
Piláta Ponstkého představuje Jan NOVOTNÝ, člen činohry Národního divadla
Role Opovědníka a režiséra představení v jedné osobě se chopil Oldřich VLČEK, člen činohry Národního divadla
Farizea Jorama zpodobnil Josef PEJCHAL, člen Východočeského divadla Pardubice Rudolf STäRZ z divadla Jana Hrušínského
V představení se však objevuje řada dalších jmen z řad poloprofesionálů, ať už jde o Miroslava ŠNAJDRA (Jidáš), nebo Vlastimila PŘÁDU (Nandaver)
A k tomu spousta místních nadšenců, ochotníků i laiků, především však místních farníků, kteří mají jedinou ctižádost: sloužit pašijovému příběhu se vší naléhavostí a morální silou.

Jana Novotná

ŽIŽKOV ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ – cyklus architektonických procházek 2018

Kdy: 6.4.2018

Vzestup a pád funkcionalismu
Konečně splníme přání některých ze stálých návštěvníků vycházek a pozornost obrátíme k funkcionalistické mateřské školce od Vladimíra Frýdy. Cestou nevynecháme vlastní dům architekta Vodňaruka ve stylu art deco ani historizující dřevěný pavilon. Konec funkcionalismu pak budeme ilustrovat bývalou budovou Ministerstva zdravotnictví (dnes Městské policie) z roku 1947, jejíž sochařská výzdoba už dokládá nástup Sorely…

Sraz: 17.00 hod, před Mateřskou školou, Slezská 2271/122

Kdy: 25. května 2018
Domovní bloky vs. vilová čtvrť
Přednosti i nedostatky řadové uliční zástavby, jež formuje bloky, srovnáme se solitérními stavbami z nedaleké vilové čtvrti. Nabízejí se nám zde hned tři výrazné příklady, jež navíc spojuje skutečnost, že si je architekti navrhovali pro sebe. Koncept bez kompromisů, jež by si vynutila konfrontace se stavebníkem, představíme u vily Jana Kotěry, Aloise Dryáka a Ladislava Šalouna. První dvě navíc letos oslaví kulaté výročí od zahájení stavby: Kotěrova sto desáté a Dryákova sto dvacáté…

Sraz: 17.00 hod, roh ulic Korunní a řipské (Korunní 806/91; dnes obchod Nila)

Kdy: 22. června 2018
Riegerovy sady a jejich okolí
Předprázdninová, letně laděná vycházka nás zavede do Riegrových sadů, kde si po připomenutí historie místa prohlédneme největší pražskou sokolovnu, jejíž stavba započala v roce 1938, tedy právě před 80 lety. Projekt Františka Marka a Zbyňka Jirsáka je nesen vlnou prvorepublikového funkcionalismu. Věnovat se budeme také nádhernému domu nakladatele Jana Leichtera, vydavatele Masarykových spisů, která byla před 110 lety zahájena podle plánů Jana Kotěry v duchu nastupující moderny a konstrukční pravdivosti. Neopomeneme stavby Kotěrova žáka Bohumila Waiganta a z okolní pokladnice činžovních domů vybereme ty nejzajímavější v ulicích Na Švihance, v Ondříčkově a snad i na Škroupově náměstí…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vinohradské sokolovny v Riegerových sadech

7. září 2018
Industriální odkaz městu
Zaměříme se na dva rozsáhlé obytné soubory, které vznikly na místě dřívějších industriálních celků, jež udávaly charakter této části města: První představuje Korunní dvůr, jenž v letech 2003 - 2006 vestavěla architektonická kancelář CMC architects do hmoty bývalého Měšťanského pivovaru. Původní účel komplexu dnes připomínají restaurační prostory s obnoveným pivovarem, které před třemi lety citlivě zrekonstruoval ateliér ov – a. Druhým objektem je Rezidence Korunní, tedy obytný blok na místě někdejší továrny Orion, zbourané právě před deseti lety. Kromě toho si připomeneme také budovy bývalé Vozovny Královské Vinohrady, které na své nové využití teprve čekají…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do obytného souboru Korunní dvůr, Korunní 810/104

Kdy: 5. října 2018
Tři stavby z Korunní
Tři významné stavby, udávající charakter této části Korunní ulice: Konstruktivisticky laděný objekt městské knihovny z roku 1929 nabízí čtenářům mimo jiné osvěžení mysli na střešní terase; Novorenesanční fasády podle projektu Antonína Turka, obohacené o náročnou sochařskou výzdobu, jako by ani nereflektovaly původně čistě utilitární účel vinohradské vodárenské věže a nedaleký, tentokrát novogotický sborový dům ČSCE, pod jehož návrhem je podepsán stejný architekt. Dílo – v té době již vrchního městského inženýra Královských Vinohrad a přednosty stavebního úřadu – skrývá svou hlavní hmotu v nádvoří…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Městské knihovny, Korunní 2160/68

Kdy: 19. října 2018
Dvě církve, dva kostely, dva styly
Fascinující dialog dvou architektonických názorů, při téměř souběžně probíhající výstavbě dvou nedalekých církevních staveb: Konstruktivistický jazyk Pavla Janáka akceptovaný mladou církví Československou husitskou a konzervativnější řeč Josipa Plečnika, zahleděná ke starokřesťanským počátkům podporovaná kaplanem Titlem reprezentujícím církev katolickou. Základní kámen kostela Nejsvětějšího Srdce Páně byl položen 28. října 1928 – nejvýznačnější architektonickou dominantu čtvrti tedy navštívíme u příležitosti 90. výročí této události…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do kostela Nejsvětějšího srdce Páně, nám. Jiřího z Poděbrad

Kdy: 16. listopadu 2018
Urbanistické soužití nesourodého
Složité místo, složité soužití staveb: křižovatka Želivského. Tentokrát se blíže seznámíme s budovou školy Václava Hollara, sídlem rádia Svobodná Evropa, továrnou na papírenské zboží od držitele stovek patentů Bruno Bauera či s kašnou Kalich vybudovanou v dobách reálného socialismu. A jak vlastně tato oblast (sousedící s budovou Strojimportu, palácem Krystal, domovem pro seniory Hagibor, hotelem Don Giovanni, autobusovým nádražím a dvěma rozlehlými hřbitovy) urbanisticky funguje či nefunguje, se pokusíme pochopit z nadhledu. S vírou v osvícené vlastníky objektů, jež nás celé desetiletí provází, věříme, že toto soužití nesourodého budeme mít možnost posoudit z výšky…

Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Vyšší odborné a střední umělecká školy Václava Hollara, Hollarovo nám. 2275/2

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2018 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 4. Máří Magdaléna GB/USA/Aust. 13:30
  4. 4. Můj syn Francie 15:45
  5. 4. Tvář vody USA 13:30
  8. 4. Bolšoj balet:Giselle 16:45
  9. 4. Krásný únik Italie/Francie 13:30
11. 4. Hora Australie 13:30
13. 4. Tátova volha ČR 13:30
16. 4. Ztratili jsme Stalina FB/Fra/Bel 13:30
18. 4. Ismaelovy přízraky Francie 13:30
20. 4. Příslib úsvitu Francie 13:30
23. 4. Hastrman ČR 13:30
25. 4. Foxtrot Izrael/SRN/Fra 13:30
27. 4. Hastrman ČR 13:30
30. 4. Dvě nevěsty a jedna svatba ČR 13:30

Šej

Národní technické muzeum - dny zlevněného vstupu za 50 Kč v roce 2018

Při příležitosti výročí významných dnů máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu.

Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů v hlavní budově v Praze (příplatek 50 nebo 30 Kč).

Dny sníženého vstupného do NTM v hodnotě 50 Kč: 28.3., 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11., 18.12.

Jana Novotná

Ivanka Devátá

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se od letošního září vrací do divadel, kulturních domů a knihoven. Je v plné síle a na své fanoušky se moc těší.

Vystupuje sama, nebo společné s italským zpěvákem Andrea Andrei, případně i Zuzanou Bubílkovou, nebo harmonikářem Liborem Šimůnkem.

ing.Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novou službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]