Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2017

Noc kostelů

Kdy: 9.6.2017

Výjimečně a zdarma se pro všechny návštěvníky otevřou 9. června 2017 v jeden den brány zhruba 1500 chrámů, kostelů a modliteben po celé České republice. Během Noci kostelů mají všichni možnost setkat se s křesťanstvím jak v podobě prohlídky mnohdy nedostupných architektonických skvostů, tak prostřednictvím mnoha setkání s jeho představiteli i s jeho idejemi.

Letošní, již devátý ročník, nabídne pestrý kulturně-duchovní program, který organizují tisíce dobrovolníků z jednotlivých farností., kteří navštíví kamenné kostely nebo modlitebny, si mohou vybrat z nesmírně pestré nabídky: nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení. Možnost bude nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů. Velký zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat s hořící svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. Zájemci si budou moci vyzvednout svíčku a zapálenou ji přes Karlův most individuálně či spolu s ostatními přenést na druhou stranu Vltavy. Tam ji v kostele uloží na označené místo.

„Program se snažíme zpestřit i něčím neobvyklým. Letos jsme využili jedinečnou nabídku Povodí Vltavy a pozveme návštěvníky nejen do kostelů, které obvykle stojí na nějakém kopci, ale i na hladinu Vltavy,“ prozrazuje dále Michal Němeček. „Právě v tomto pomyslném nejnižším bodě Prahy bude u Karlova mostu zakotven obrovský ponton „František“. Nazvali jsme toto místo Zakotvený kostel.“ Během večera bude pro všechny návštěvníky možné na tomto velmi neobvyklém místě naslouchat rozhovoru moderátora, svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s mnoha zajímavými hosty. Z pontonu bude navíc možný pohled na panorama Prahy z málo známé perspektivy.

Noc kostelů je určena pro co nejširší veřejnost – i pro ty, kteří stojí mimo církev či na jejím okraji.

V atmosféře, kterou Noc kostelů vytváří, mají návštěvníci možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím rozhovorů, hudby, umění, nebo třeba svého niterného zážitku. Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností, jak citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru.

Jana Novotná

Polský den / Piknik v zahradách

Kdy: 10.6.2017, 13-21 hodin

Přijďte se podívat do otevřených zahrad Velvyslanectví Polské republiky - Valdštejnská 153/8, Praha 1.

Veřejnosti jindy nepřístupné prostory se promění v ideální místo na "polský piknik s hudbou". Čekají zde na vás polské delikatesy a nápoje, koncerty, prezentace regionů a nebude chybět ani program pro děti.

Akce je zcela zdarma a přístupná široké veřejnosti, žádná registrace ani rezervace není nutná!

Program pro děti
BAJKOBUS - pohádkový autobus uvede představení a pak pozve zvědavce na prohlídku svého nitra
Wokshopy kaligrafie a výroby ručního papíru
Prezentace měst a regionů
Vratislav & Dolní Slezsko (Zoo Vratislav, Afrikárium, Hydropolis, Muzeum Pana Tadeáše)
Soutěže o ceny

Jana Novotná

Pražský hrad

Kdy: 3.6.2017, 9-17 hodin

Také v letošním roce máte možnost přijít si prohlédnout nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu a navštívit tak běžně nepřístupné sály, salony a místnosti ve středním a jižním křídle Nového paláce, kde se na Pražském hradě odehrává protokolární a ceremoniální život.

Přístup do reprezentačních prostor bude Matyášovou branou z II. nádvoří. Poslední vstup v 16.30.

Další informace: info@hrad.cz, tel.: +420 224 373 238.
Upozornění: na všech vstupech do areálu Pražského hradu probíhají bezpečnostní kontroly. Návštěvníkům je proto doporučováno, aby při plánování návštěvy Hradu počítali s dostatečnou časovou rezervou.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2017 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 6. Ladt Macbeth GB 13:30
  5. 6. Sibiřský deník Lot. 13:30
  6. 6. Výstavy:Malby moderních zahrad GB 18:45
  7. 6. Špína ČR/SR 13:30
  9. 6. Bába z ledu ČR 13:30
12. 6. Polina Francie/USA 13:30
14. 6. Neznámá dívka Francie 13:30
14. 6. Bolšoj Balet:Zlatý věk 19:00
16. 6. La La Land USA 13:30
18. 6. Výstavy:Michelangelo GB 18:45
19. 6. Z Paříže do Paříže Francie/ČR 13:30
19. 6. Zahradnictví:Rodinný přítel ČR 13:30
20. 6. Výstavy:Americký impresionismus GB 18:45
21. 6. Tehdy spolu ČR 13:30
21. 6. Bolšoj Balet:Světlý pramen 19:00
23. 6. Smrtihlav Francie/GB/Bel/USA 13:30
24. 6. Jonas Kaufmann:Moje Itálie Itálie 16:00
26. 6. Únos SR 13:30
26. 6. Jonas Kaufmann:Moje Itálie Itálie 18:15
28. 6. Trpká úroda Kanada 13:30
30. 6. Všechno,úplně všechno USA 13:30

Šej

Český rozhlas

Kdy: 10.6.2017, od 9 hodin, včetně noční procházky od 19 hodin

Tradiční Den otevřených dveří, který vyvrcholí účastí Českého rozhlasu na Pražské muzejní noci.

Komentované prohlídky 9.00 - 17.00 na trase po rozhlasových budovách a studiích první skupinky s průvodci. Ke komentovaným prohlídkám je nutná časová vstupenka, kterou si bude možno zdarma objednat na telefonu, který Český rozhlas zveřejní asi týden před akcí. 

Bohatý doprovodný program ve velkých studiích, kde se budete moci setkat s rozhlasovými moderátory, redaktory, herci, režiséry i zvukovými techniky.  V Galerii Vinohradská 12 se seznámíte s historií rozhlasového vysílání a navštívíte výstavu „Hudba ve spirále“, která je připravena ve spolupráci s Národním technickým muzeem. 

Program na venkovním pódiu v Balbínově ulici. Těšit se můžete na program Rádia Junior pro nejmenší návštěvníky, zazpívají Monika Načeva, Radek Banga a Tonya Graves. 

V 19 hodin startuje procházka nočním rozhlasem. Trasa povede všemi velkými nahrávacími studii. Seznámíte se s prostorem, kde zkouší a nahrává Symfonický orchestr Českého rozhlasu, studiem, kde se točí pohádky, Hajaja, různé rozhlasové hry apod. Na noční procházku není žádná rezervace potřeba. 

Navštívit bude možno prodejnu Radioservisu, kde je možno zakoupit řadu CD s mluveným slovem i hudbou z produkce Českého rozhlasu. 

Jana Novotná

Muzejní noc

Kdy: 10.6.2017, od hodin

Již tradičně patří druhá červnová sobota v Praze muzeím a galeriím. Letošní Pražská muzejní noc nabídne 49 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 78 objektech, zajímavý program a jedinečnou atmosféru.

Dopravu mezi jednotlivými objekty opět zajišťuje Dopravní podnik hlavního města Prahy prostřednictvím 10 speciálních muzejních autobusových linek. Vstup do všech objektů je zdarma, s výjimkou NKP Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné 1 Kč.

Informační stany budou pro návštěvníky akce připraveny na tradičních místech? V pátek od 12. do 19. hodiny před Historickou budovou Národního muzea. V den konání akce, v sobotu 10. června, od 10 do 24 hodin na témže místě a na nám. Jana Palacha. Pracovníci informačních stanů ochotně poradí s výběrem muzeí, doprovodného programu a dopravou k objektům. K dispozici budou také mapy dopravy s přehledem zapojených muzeí.

Ing. Milena Otáhalová

Plakáty pro kino

Kdy:do 27.5.2017

Kde: kavárna kina Lucerna

Výstava plakátů pro kino Lucerna je výběrem ze souboru více jak 1000 podobných posterů připravených k využití v kinosálech, na festivalech a v dalších institucích určených fanouškům filmového umění. 

Autor si pro Lucernu vybral sestavu portrétů umělců, jejichž díla si osobně váží; některé z nich představuje publiku jakožto u nás sice poněkud méně známé, ale každopádně reprezentující kvalitní tvorbu v oboru. Koncepce celého souboru klade důraz zejména na ty tvůrce, kterým společenství mezinárodních hvězd bývá upíráno, ačkoliv úroveň jejich práce i ohlas jejich díla jsou tak či onak pozoruhodné. Soubor v kině Lucerna z Čechů připomíná Jiřího Kodeta a Petra Čepka, kteří byli schopni získat doma podobný statut jako mezinárodně hvězdy zahraniční. Dobové dekorativní fotografické portréty, jak je máme v paměti z prostorů kin z doby před listopadem 1989, to dokonce - a často i vtipně – už ve své době dokládaly. 

Konzumně orientované prostředí, tak jak se v menší či větší míře konstituuje v tuzemských kinech v období posledních desítek let, tyto kulturní dimenze opomíjí.

Lucerna je prvním pražským kinem, kde se výstava se záměrem upozornit na potenciálně jiný přístup k oborovému prostředí představuje v ucelenější podobě. Nejde o roboticky počítačem zformované parafráze fotografií, nýbrž o handmade grafiky. Jedině tak totiž je možné udržet adekvátní přiblížení příslušných modelů, které by jinak vymoženosti ilustračních programů samostatně spíše poškozovaly. Autor by rád doufal, že právě díky tomuto přístupu můžeme v prostředí výstavy pocítit i tomu odpovídající atmosféru, což bylo také tvůrčím záměrem. Jakoukoli jinou "čistě computerově zfixlovanou“ prací by takového výsledku dosaženo být nemohlo. 

Snad se tedy současná tvář nejtradičnějšího kina v Praze po těchto několik dní bude líbit více, nežli to v podobných prostorách s jejich dekoracemi bývá běžné.

Výstava vznikla ve spolupráci s firmou Kinoservis Haškovec.

Ing. Milena Otáhalová

Mezinárodní den muzeí a galerií - vybraná muzea a galerie zdarma

Kdy: 18.5.2017

Téma Mezinárodního dne muzeí pro rok 2017 "Jak sdělit nevyslovitelné? Muzea a tragické dějiny 20. století"

Má podnítit muzea k odvaze zabývat se složitými otázkami naší historie.

V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří.

Národní galerie, 10.00 - 21.00hodin
V rámci Národní galerie tedy můžete návštívit tyto objekty:
sbírku Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí
klášter sv. Anežky České - Středověké umění v Čechách a střední Evropě
Šternberský palác - Evropské umění od antiky do závěru baroka
palác Kinských - Umění Asie
Veletržní palác - Umění 19., 20. a 21. století
Schwarzenberský palác - Baroko v Čechách.

Národní muzeum 
10.00 - 18.00 Nová budova, České muzeum hudby, Lapidárium, Náprstkovo muzeum, Národopisné muzeum letohrádek Kinských
10.00 - 17.00 Muzeum Bedřicha Smetany
10.00 - 13.30 a 14.00 - 17.00 Muzeum Antonína Dvořáka
10.00 - 15.00 Národní památník na Vítkově
volný vstup platí i na doprovodné programy NM

Muzeum hlavního města Prahy - vstup zdarma do hlavní budovy muzea na Florenci a do Zámeckého areálu Ctěnice.

Národní zemědělské muzeum 9.00 - 18.00

Národní technické muzeum se k této akci připojí zlevněnou cenou a to za vstupné pouze 50 Kč na osobu.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví kolem 18. května. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Jiří Douša

Festival asijské kultury

Kdy: 25.5.2017, 16-20 hodin

Kde: Náměstí Jiřího z Poděbrad

Projekt Asie vzdálená a blízká navazuje na první ročník v roce 2016, který proběhl ve spolupráci s Městskou částí Praha 3.

V roce 2016 se představil Vietnam a Indonésie.

Letos představíme Vietnam, Indonésii, Jižní Koreu, Indii, Thajsko, Tchaj-wan a Japonsko.

Otevřenou, nekonfliktní formou chceme změnit pohled na Asiaty a jejich kulturu, která je českým občanům vzdálená a často těžko pochopitelná.

Svoji záštitu přislíbily asijské ambasády, jako je např. vietnamská, indonéská, indická, korejská, japonská a kulturní a ekonomická kancelář Taiwanu.

Vstup zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Lichtenštejnský palác, Senát, Poslanecká sněmovna

Kdy: 8.5.2017

Lichtenštejnský palác
Úřad vlády ČR zpřístupní veřejnosti Lichtenštejnský palác na Kampě u příležitosti 72. výročí konce 2. světové války.
Jeden z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších pražských paláců v současné době používá  Úřad vlády ČR k reprezentačním účelům. V apartmánech umístěných ve druhém patře pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Přízemní sály a salonky slouží k pracovním a přátelským setkáním.
Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou probíhat v čase od 10.00 do 16.00 hodin.

Senát
Senát Parlamentu ČR pořádá tradičně při příležitosti státního svátku 8. května a 28. října den otevřených dveří.
Otevřou se prostory sídla horní parlamentní komory ve Valdštejnském paláci (slavnostní sál, Rytířská síň nebo Mytologická chodba) a Kolovratském paláci.
Komentované prohlídky Valdštejnské zahrady s průvodcem, jen za příznivého počasí otevření historického okruhu Valdštejnského a Kolovratského paláce
Vstup do obou paláců je zdarma.

Poslanecká sněmovna
Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9.00 do 16.00hodin.
Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.

Jana Novotná

Malostranský hřbitov - Májové slavnosti

Kdy: 21.5.2017, od 14 hodin

Pro návštěvníky je připraven hudební program, komentované vycházky s odbornými průvodci zaměřené na historii Malostranského hřbitova či vzpomínkové setkání u hrobu zakladatele slavností, literáta a malíře Václava Františka Veleby (1776-1856).

Na akci bude zdarma k dispozici nejnovější publikace z cyklu o slavných osobnostech pohřbených na MH, tentokráte zaměřená na profesory a pedagogy. Vydání publikace financovala MČ Praha 5. Autorka knihy Kateřina Fuksová k tomuto tématu připravila též komentovanou vycházku.

Vstup volný.

Ing. Milena Otáhalová

Svět knihy - katalog v knihkupectví Kosmas

Pokud se někdo chystá 11. - 14.5. na knižní veletrh Svět knihy - http://sk2017.svetknihy.cz/  a chtěl by už teď katalog s přehledem všech akcí, které v rámci veletrhu budou (a to nejen na výstavišti, ale i mimo něj - a že toho letos bude požehnaně :-)), aby si mohl už kroužkovat a zatrhávat, co se mu bude líbit a kam by chtěl v rámci veletrhu jít, tak pro něj mám skvělou zprávu: ve všech knihkupectví sítě Kosmas.cz. je tento katalog už nyní k dispozici. Samozřejmě pak stejný katalog lze získat zdarma i na veletrhu.

Poznámka: V knihkupectví Kosmas na domovské Praze 7 (Veverkova 16) a v centru na Perlově 3 by navíc zásoby katalogů neměly vyschnout, a budou je prý pravidelně až do veletrhu doplňovat.

Přehled kamenných  prodejen knihkupectví Kosmas v Praze:
Perlová 3, Praha 1 (poblíž Jungmannova náměstí)
Veverkova 16/1407, Praha 7 - Letná
Sokolovská 394/17, Praha 8 - Karlín (poblíž Florence, jak je i Albert)
OC Galerie Butovice, Radlická 117, Praha 13 - Nové Butovice
OC Šestka - Fajtlova 1090/1, Praha 6 - Ruzyně

Ing. Milena Otáhalová

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2017 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 5. Hieronymus Bosch 18:45
  3. 5. Deník strojvůdce Srb./Chor. 13:30
  5. 5. Úkryt v ZOO USA/GB/ČR 13:30
  8. 5. Masaryk ČR/SR 13:30
12. 5. Zahradnictví:Rodinný přítel ČR 13:30
14. 5. Americký impresionismus 16:45
15. 5. Zahradnictví:Rodinný přítel ČR 13:00
17. 5. Ústava Chor./ČR/Slov. 13:30
19. 5. Lady Macbeth GB 13:30
22. 5. Všechno nebo nic ČR/SR 13:30
22. 5. Bolšoj balet:Labutí jezero 19:00
23. 5. Já,Claude Monet 18:45
24. 5. Klient Írán 13:30
29. 5. Polina Francie/USA 13:30
31. 5. Na mléčné dráze Srb./Mexico 13:30
31. 5. Renoir 18:45

Šej

Žižkovské procházky 2017

19. května

Pod horou Vítkov
Důkladně se seznámíme s kontextem vzniku i samotnou architekturou Vojenského muzea ležícího na úpatí hory Vítkov, které zde bylo postaveno v letech 1926 – 1930 podle návrhu Jana Zázvorky a Jana Gillara. Sejdeme však také pod něj, abychom mohli prozkoumat někdejší Royal Bioskop Františka Ponce, jeho industriální okolí či si připomenout původní venkovskou usedlost Miranka. Bude-li to stále málo, zjistíme, kde se na přelomu století Žižkováci koupali…
Sraz: 17.00 hod, u vstupu do Armádního muzea Žižkov, U Památníku 2

9. června

Náměstí Jiřího z Lobkovic
Třebaže již na Vinohradech, stále na území Městské části Praha 3 bylo vymezeno – řečeno s Janem Sedlákem – „jedno z typických obytných náměstí“: Jiřího z Lobkovic. Seznámíme se se zdejší funkcionalistickou budovou někdejšího gymnázia, postavenou v letech 1936 – 1937 absolventy pražské techniky Bohumilem Kněžkem a Josefem Václavíkem. V pravidelném rytmu okolní blokové zástavby, odpovídající již velkorysejšímu urbanistickému založení najdeme také několik půvabných funkcionalistických nájemních domů…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do ZŠ, náměstí Jiřího z Lobkovic 121/22

29. června (čtvrtek)!!!

Starý židovský hřbitov a jeho okolí
Zavítáme také na Starý židovský hřbitov na Žižkově: seznámíme se s jeho pohnutým osudem i nejvýznamnějšími náhrobky. Protentokrát naopak opomeneme prohlídku televizní věže, které jsme se podrobně věnovali v minulých ročnících a namísto toho zaměříme pozornost k méně nápadným stavbám v okolí: Akropoli, domu Umělecké besedy, architektonicky výjimečnému domu spolku Záchrana či zdánlivě obyčejnému činžáku, v němž ale kdysi žila i Toyen…
Pozor, sraz výjimečně: ve čtvrtek v 15.00 hod, před vstupem na hřbitov, Fibichova 13/2  

22. září

Olšanské hřbitovy V.
Pátý – a jak momentálně věříme na delší dobu poslední – návrat na Olšanské hřbitovy. Tentokrát se zaměříme na zbývající území části VIII. a především na 1. obecní hřbitov, který jsme prozatím opomíjeli. Právě sem byly v letech 1900 – 1906 přeneseny náhrobky ze zrušeného evangelického hřbitova v Karlíně. Podaří se nám i tentokrát s odstupem století identifikovat práce význačných sochařů či architektů? Kromě této starší vrstvy se dotkneme také současného výtvarného názoru…
Sraz: 17.00 hod, u hlavní vstupní brány na Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153

6. října

Tématem budou dvě význačné stavby: bývalá Mezinárodní telefonní a telegrafická ústředna od Bohumíra Kozáka z let 1921 – 1926 a blízké Švehlovy koleje, skrývající v nádvoří pozoruhodný objekt někdejšího kina od Jana Chládka z let 1924 – 1925. Obě budovy dokládají nejen pronikání aktuálních architektonických tendencí na Žižkov, ale také jistou touhu po monumentalitě a reprezentaci – čtvrť už propříště nechce být jen proletářskou…
Sraz: 17.00 hod, před bývalou telegrafní ústřednou ve Fibichově ulici 1500/19    

20. října

Hora Vítkov
Odměnou za vystoupání na Vítkov nám bude monumentální budova Památníku Osvobození se sochou Jana Žižky. Její návrh kreslili v roce 1925 Jan Zázvorka a Jan Gillar současně s projektem Vojenského muzea ležícího na úpatí. Budeme mít možnost posoudit, zda měla soutěžní porota pravdu, když tvrdila, že „architektura a řešení budovy na vrcholu je dokonale umělecky provedeno“. Po svém dokončení v roce 1932 památník navždy proměnil panorama Prahy. Shlíží z kopce na město, zatímco město vzhlíží k němu…
Sraz: 17.00 hod, před vstupem do Národního památníku na Vítkově, U Památníku 1900    

3. listopadu

Konfrontace dvou mrakodrapů
Dva výškové domy, dva architektonické přístupy. Bývalá budova Strojimportu postavená v sedmdesátých letech 20. století tvořila po řadu desetiletí jedinou dominantu poblíž křižovatky ulic Želivského a Vinohradské. Administrativní palác Crystal, který se otevřel teprve nedávno – v roce 2015, sice svými šedesáti metry její výšku nepřesáhl, i tak nicméně zásadně proměnil zdejší panorama. Proč jeho tvůrci z pražské kanceláře RALA vložili do místa právě objekt, jenž svým tvarováním připomíná vyleštěný krystal? Pokusíme se objasnit…
Sraz: 17.00 hod, Před budovou Casablanca (bývalý Strojimport), Vinohradská 2396/184

František Ouředník

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Kdy: 27.5.2017, 10-18 hodin

Nechte se vtáhnout do doby středověku!

4. ročník slavností v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku - Břevnovském klášteře benediktinů.

Zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, dobovou hudbu, kejklíře, středověké tržiště nebo prohlídky Břevnovského kláštera i pivovaru ...

Ing. Milena Otáhalová

Den Evropy na Střeleckém ostrově

Kdy: 4.5.2017

PROGRAM
13:00 zahájení akce
13:00–18:00 Dětské hry a soutěže
13:00–18:00 Prezentace ambasád členských zemí EU a dalších partnerů
13:10–13:20 Vystoupení souboru Jaro
14:00–14:30 Divadelní představení: Cestovatelská pohádka
15:00–15:30 Divadelní představení: Cestovatelská pohádka
16:00–17:00 Beseda cestovatelů Hosté: Jan Révai, Veronika Tomanová, Lukáš Matějíček
17:00–18:00 Debata Café Evropa
18:30–19:00 Militsa Gladnishka, Mihail Yossifov & Friends
19:00–19:30 Moonlight Breakfast
19:40–20:40 Debbi
20:50–21:50 Eddie Stoilow
21:50 Ukončení akce

Ing. Jiřina Kratochvílová

Pražský hrad - Zahájení letní sezóny s otevřením nejvýznamnějších objektů zdarma

Kdy: 13.5.2017

Na Pražském hradě bude zahájena letní turistická sezóna.

V rámci symbolické akce, která letos připadá přesně na den 300. výročí narození české královny Marie Terezie, budou od 10.00 do 17.00 hodin zdarma otevřeny všechny hlavní návštěvnické objekty:
Starý královský palác
Příběh Pražského hradu
Katedrála sv. Víta
Bazilika sv. Jiří
Rožmberský palác
Zlatá ulička

Na odkaz Marie Terezie, jediné ženy na českém královském trůně, bude zaměřeno i tradiční výpravné divadelní vystoupení na III. nádvoří Pražského hradu. Výročí Marie Terezie si Hrad připomíná proto, že  to byla právě ona, kdo dal Pražskému hradu jeho současnou stavební podobu.

Upozornění Pražského hradu: Prosíme návštěvníky, aby si čas příchodu na Pražský hrad naplánovali a aby na všech vstupech do areálu maximálně spolupracovali s příslušníky Policie ČR a Hradní stráže.

Jana Novotná

Noc literatury

Kdy: 10.5.2017

Další ročník literárního happeningu - tentokrát na Praze 4 v NUSLÍCH.

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v atraktivních, či běžně nepřístupných místech.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů.

Čtení každoročně probíhají paralalně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Odehrává se nejen v Praze, ale také na pobočkách Českých center v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Jana Novotná

Národní technické muzem - dny se vstupem za 50 Kč v roce 2017

Každý rok připravujeme při příležitosti výročí významných dnů sedm termínů, během kterých můžete navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek 50 nebo 30 Kč).

18.5.2017 Mezinárodní den muzeí a galerií
5.7.2017 Výročí založení Národního technického muzea (v roce 1908)
28.9.2017 Výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech
28.10.2017 Vznik Československé republiky
17.12.2017 Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011)

Ing. Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]