Kultura

Vaše příspěvky - období: březen 2017

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2017 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  3. 4. Masaryk ČR/SR 13:30
  5. 4. V sedmnácti Francie 13:30
  7. 4. Lion:Dlouhá cesta domů Austrálie/USA/GB 13:30
  9. 4. Bolšoj balet:Hrdina naší doby 16:45
10. 4. Červená želva Fra/Bel/Jap 13:30
12. 4. Jeden německý život Rakousko 13:30
14. 4. Špunti na vodě ČR 13:30
16. 4. Malby moderních zahrad 16:45
17. 4. Špunti na vodě ČR/SR 13:30
19. 4. Místo u moře USA 13:30
20. 4. Goya 18:45
21. 4. Moonlight USA 13:30
24. 4. Masaryk ČR/SR 13:30
26. 4. Přes kosti mrtvých Polsko/ČR/SRN 13:30
28. 4. Naprostí cizinci Itálie 13:30

Šej

Malostranský hřbitov - komentovaná prohlídka

Kdy: 2.4.2017, 14.00hodin

Vycházka věnovaná osobnostem, jejichž výročí si připomínáme v dubnu. Alena Lehnerová tak bude vyprávět např. o pasovském biskupu Thun-Hohensteinovi, jehož náhrobek je dominantou Malostranského hřbitova, J. V. Hellichovi, autorovi nejznámějšího portrétu Boženy Němcové, či o Václavu Janu Tomáškovi, význačnému hudebníkovi a pedagogovi mozartovské generace.

Jana Novotná

Věda kontra iracionalita

Kdy: 24.3.2017, 17hodin, Strouhalova posluchárna, Matematicko-fyzikální fakulty UK, Ke Karlovu 5, Praha 2

Bludné balvany za rok 2016 - XIX. ročník

Cena se udílí jednotlivcům a družstvům za matení české veřejnosti.

Slavnostní předání Bludných balvanů Jiřím Grygarem a jeho družinou.

V tradičním semináři "Umíme to lépe" vystoupí členové a přiznivci Sisyfa.

Petr Školák

Setkání nad dílem Magdaleny Jetelové

Kdy: 15.3.2017

Diskuze s umělkyní a odborníky, kteří se její tvorbou zabývají. Setkání se zúčastní Magdalena Jetelová, Peter Noever, Susanne Altmann a Marie Klimešová, moderovat bude Milena Kalinovská.

Diskuze se koná jako součást doprovodného programu výstavy Magdalena Jetelová – Dotek doby pořádané ve Veletržním paláci. Výstava kurátorovaná Milenou Kalinovskou je koncipována ve dvou prostorových úrovních. Instalace Dotek doby se simulací vrstevnic, doplněná laserovými paprsky, zrcadlí minimalistickou architekturu haly Malé dvorany, pro niž byla speciálně navržena.

Ochoz o patro výš pak představuje autorčiny oceňované realizace a další, českému publiku méně známé, polohy její tvorby. Cílem tohoto sousedství je ukázat zásadní principy, témata a postupy, ke kterým se Magdalena Jetelová opakovaně vrací a které předvedla mezinárodnímu publiku na svých výstavách v londýnské Tate Gallery, newyorské MoMA, washingtonském Hirshhorn Museum and Sculpture Garden či na přehlídce documenta 8.

Jana Novotná

Vietnam pro Prahu - výlet do Sapy s průvodci zdarma

Kdy: 18.3.2017

Kde: sraz v 11:00 před modrým vchodem do areálu, kousek od zastávky Sídliště Písnice

Program:
11:00hodin komentovaná prohlídka obchodního areálu SAPA s průvodci
12:00hodin návštěva budhistického chrámu a obchodů
13:00hodin degustace vietnamských jídel
13:30hodin prezentace o Vietnamu, workshop přípravy vietnamské kávy

Akce je pořádána na podporu integrace cizinců z třetích zemí žijících v hl.m. Praze a je financována z národního programu Azylového, migračního a integračního fondu.

Pavel Kulovaný

Den Vltavy 2017

Kdy: 26.3.2017, 10-15 hodin

V provozu bude zdarma přívoz Kazi i celá řada unikátních lodí!

Již potřetí Vševltavský spolek organizuje pro všechny zájemce Den Vltavy. Nejenom Pražané budou moci oslavit nadcházející příchod jara ve velkém stylu v neděli 20. března. Akce se bude konat na nejkrásnějším místě v Praze na Vltavě pod Karlovým mostem a na náplavce Na Františku.

Lidé zažijí plavbu na klasických výletních lodích, historickém dvoustěžníku, ale i na pravé benátské gondole.

Na nejstarší osobní lodi v Praze, na Salonní rychlolodi Nepomuk bude pro návštěvníky připravena útulná kavárna s bohatým doprovodným programem.

Poznejte námořníky, vodáky, potápěče, loďaře a další členy spolku, kteří se s vámi jistě podělí o nejednu zajímavou historku ze života na Vltavě.

Pavel Kulovaný

Národní knihovna výstava "Historické hřbitovy"

Kdy: 9.3.-25.4.2017

Výstava upozorňuje na neutěšený stav historických hřbitovů německých a židovských obyvatel v česko-německém pohraničí. Hřbitovy jsou zde velmi často opuštěny, poničeny nebo zanedbány. Ani u udržovaných hřbitovů nejsou výjimkou zdevastovaná hrobová místa původních obyvatel. Výstavu připravilo Omnium z. s. ve spolupráci s Heimatpflegerin der Sudetendeutschen za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

Křižovnická chodba
Pondělí – sobota: 9 - 19 hodin

Vstupné 10 Kč, čtenáři NK ČR zdarma

Ing. Jiřina Kratochvílová

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V březnu 2017 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 3. Mlčení Švédsko 13:30
  3. 3. Bába z ledu ČR 13:30
  8. 3. Život začíná po stovce Švédsko 14:30
10. 3. Anděl Páně 2 ČR 13:30
13. 3. O čo ide, Ide ČR 13:30
15. 3. Odrazy Švédsko 14:30
17. 3. Masaryk ČR/SR 13:30
19. 3. Bolšoj balet:Večer současných choreografií 15:45
20. 3. Masaryk ČR/SR 11:00
22. 3. Sámská krev Švédsko/Dánsko 13:30
24. 3. I dva jsou rodina Francie 13:30
26. 3. Renoir(výstava) 16:45
27. 3. Masaryk ČR/SR 13:30
29. 3. Jeden německý život Rakousko 13:30

Šej

Noční výpravy přírodovědeckou expozicí Národního muzea

Kdy: 10.-11.3.2017

Kde: Nová budova Národního muzea, Praha 1, Vinohradská 1

Zažili jste někdy noc v africké savaně nebo v tropickém deštném lese? Jaké to je být po tmě v blízkosti lva, cítit za zády přítomnost orangutana nebo obrovské krajty? Jak to v muzeu vypadá, když se za posledním návštěvníkem zavřou dveře výstavních sálů a zhasnou všechna světla?

To můžete zažít během nočních komentovaných prohlídek přírodovědecké expozice Archa Noemova. Bez návalu návštěvníků, v přítmí a za zvuků navozujících atmosféru noční divočiny vám bude představen fascinující a rozmanitý svět obratlovců nezapomenutelným způsobem. Seznámíte se s nejzajímavějšími druhy zvířat, která obývají různá prostředí od horských vrcholů přes travnaté pláně až po hlubiny oceánů.

Kapacita prohlídky je omezená. Rezervace místa na akci nutná. Telefonické ani emailové rezervace nejsou možné – nutno rezervovat online (http://rezervace.archa.nm.cz/) na vybraný výše uvedený den a hodinu konání (tzn. 18.00 hod). Vyzvednutí a placení na pokladně v den konání. Rezervaci je možno provést nejdříve tři měsíce předem.

V případě, že kapacita nebude vyčerpána, bude možno zbývající vstupenky zakoupit i bez rezervace i v den konání (pouze do naplnění kapacity).

Ing. Milena Otáhalová

Národní zemědělské muzeum

Obaly od mléka lze vyměnit za vstupenky

Pražská pobočka muzea nabízí od konce srpna vstupné pro osoby do 18 let zdarma. Dříve platily děti a mládež za vstup 70 korun.

Do konce ledna potom platí akce, že za deset obalů od českého mléka získají lidé rodinnou vstupenku zdarma. Vyměnit obaly za vstupenky můžou přímo v muzeu.

Pijte mléko a propijte se až do muzea!
10 obalů od mléka › › 10 výstřižků se jménem výrobce mléka › ›Vstupenka do Národního zemědělského muzea (pro celou rodinu)

Pavel Kulovaný

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

V sobotu 18. června 2016 byl ve 14 hodin pro veřejnost slavnostně otevřen Malostranský hřbitov, který prošel náročnou revitalizací, financovanou ze strukturálních fondů EU. Součástí programu je i VII. ročník Obnovených Májových slavností, pořádaný Spolkem Malostranský hřbitov. Areál hřbitova je mimořádně cennou památkou nejen z hlediska estetického a umělecko-historického, ale i vzhledem k tomu, že je zde pohřbeno mnoho význačných osobností. Přestože se jedná o zapsanou nemovitou kulturní památku, hřbitov takřka 130 let postupně chátral a stav stromů i náhrobků byl v posledních desetiletích alarmující. Hřbitov byl od roku 2001 pro veřejnost nepřístupný a upadal v zapomnění. V roce 2010 vzniklo především zásluhou paní Jany Trojanové Občanské sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, které se velkou měrou podílelo na oživení zájmu o tuto památku a zejména v prvních letech tohoto desetiletí přispělo k záchraně hřbitova i fyzicky, a to při pravidelné likvidaci zelených porostů, ohrožujících a devastujících řadu náhrobků.

V loňském a letošním roce proběhla revitalizace hřbitova, jejímž primárním smyslem bylo jeho otevření veřejnosti. V jejím rámci bylo zřízeno zázemí pro vrátného a ostrahu, pracoviště restaurátora, veřejné osvětlení, byl vybudován kamerový systém s 25 kamerami. U všech stromů byly po dendrologickém průzkumu provedeny zdravotní a bezpečnostní řezy, 28 stromů bylo vykáceno a místo nich bylo nově vysazeno celkem 44 lip a jasanů. Došlo ke kompletní renovaci všech cest, kdy byl stávající asfalt nahrazen mlatovým povrchem. Prostor před kostelem pak byl vydlážděn pískovcovou dlažbou. Hřbitov byl rovněž nově vybaven 36 lavičkami a 20 odpadkovými koši. Vznikl tak důstojný prostor určený ke konání pietních návštěv, kulturních akcí a vlastivědných exkurzí – prostor výjimečného genia loci.

V prosinci 2013 proběhla digitalizace hřbitova a následně byla zpracována Koncepce řešení obnovy Malostranského hřbitova, na kterou navázalo zpracování projektové dokumentace a žádost o dotaci z fondů EU. Žádost byla schválena 11. 9. 2014 jako třetí nejlépe hodnocená z celkem 48 podaných. Od roku 2014 byla v rámci SPH především za účelem restaurování náhrobků Malostranského hřbitova vytvořena pracovní pozice restaurátora, který se ještě před samotným zahájením revitalizace začal věnovat péči o některé zdejší náhrobky.

Autoři projektu předložili NPÚ varianty úplného obezdění hřbitova, nebo náhradu za nové litinové oplocení. Závazné stanovisko NPÚ z března 2014 zhodnotilo jako nejvhodnější variantu oplocení hřbitova z Plzeňské ulice tvarovou kopii zdi z 20. let 20. století. Účelem obezdění je zejména snaha v maximální možné míře učinit ze hřbitova opět místo rozjímání a kontemplace, neboť atmosféru místa výrazně narušoval provoz z komunikací po obou stranách, a to vizuálně i akusticky. Podpůrným argumentem byla rovněž existence dochované západní zdi, na kterou severní zeď se vstupy plynule navazuje.

Rovněž v souladu se stanoviskem NPÚ byl původní ocelový plot, pocházející z Plzeňské ulice, použit jako náhrada za nevyhovující drátěné oplocení v ulici Vrchlického.

Dílo mělo být dokončeno do září 2015.Kolaudace proběhla až 6. listopadu 2015, nicméně některé práce probíhaly ještě v červnu 2016.

V čase, který měla SPH na zpracování žádosti o dotaci z fondů EU nebylo možné připravit restaurátorské záměry a získat nutná stanoviska odboru památkové péče MHMP. Do projektu tak byl začleněn pouze záměr obnovit Haasovu kaplovou hrobku, která byla v havarijním stavu.

Současně však byla navázána spolupráce s renomovaným restaurátorem prof. Sieglem, pod jehož dohledem proběhlo v roce 2015 restaurování 17 nápisových desek, které byly umístěny v blízkosti kostela na jižní zdi a 8 pomníků. Restaurované desky budou v průběhu léta vráceny na původní místa.

Na další restaurátorské práce je již zpracována dokumentace a jsou vydána potřebná rozhodnutí OPP. SPH se bude ucházet o dotace určené pro památkovou péči.

Ing. Milena Otáhalová

Národní technické muzem - dny se vstupem za 50 Kč v roce 2017

Každý rok připravujeme při příležitosti výročí významných dnů sedm termínů, během kterých můžete navštívit Národní technické muzeum namísto plného či sníženého vstupného za vstupné 50 Kč za osobu. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek 50 nebo 30 Kč).

15.2.2017 Výročí znovuotevření Národního technického muzea 28.3.2017 Den učitelů
18.5.2017 Mezinárodní den muzeí a galerií
5.7.2017 Výročí založení Národního technického muzea (v roce 1908)
28.9.2017 Výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech
28.10.2017 Vznik Československé republiky
17.12.2017 Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011)

Ing. Jiřina Kratochvílová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]