Kultura

Vaše příspěvky - období: srpen 2016

Festival japonské kultury v Náprstkově muzeu

Kdy: 28.8.2016, 11-18 hodin

Pozvěte přátele a přeneste se s námi do Země vycházejícího slunce. Připraven je bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na ochutnávky gastronomických specialit, tradiční hudbu, tance i bojová umění. Připraveny budou i zajímavé přednášky, workshopy, výtvarné dílny pro děti i stánky s různými drobnostmi.

Na program na nádvoří je vstup zdarma (vybrané dílny viz níže za poplatek).

Program festivalu:

11.00 hodin - Umění kaligrafie
Během tohoto workshopu mají začátečníci i pokročilí možnost naučit se či vylepšit své dovednosti v tradičním japonském krasopisu. Umění kaligrafie vás bude učit japonská lektorka Mari Kučera z Česko-japonské společnosti.
Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz.
Vstupné: 80 Kč/osoba.

13.00 hodin - Fuyo no sakura (Sakura ve větru)
Japonské taneční představení členek souboru Trn v oku v tancích inspirovaných tradičními japonskými tanci ve stylu nihon buyo a odori. Japonské tance v původních tancích a adaptovaných choreografiích Ajny Kenning, studentky tradičního japonského tance - nihon buyo a profesionální tanečnice původem z Prahy a působící v San Franciscu.

13.20 hodin - Aikido
Embukai (neboli ukázka) aikido v podání dojo Aikido Hostivař. V rámci ukázky budou předvedeny sestavy s jo (tyčí), bokenem (dřevěným mečem) a také technik bez zbraní.

14.00 hodin - Cesta čaje
Komentovaná ukázka tradičního japonského umění Cesty čaje (čadó) v podání České asociace cesty čaje Urasenke. Po skončení ukázky budete mít možnost si japonský čaj mačča zakoupit a ochutnat.

14.50 hodi - Harukaze (Jarní vánek)
Další japonské taneční představení členek souboru Trn v oku.

15.15 hodin - Naginata Naginata je jednou z nejstarších jednosečných zbraní. Společně s mečem patřila ke zbroji samurajů. Dnes se řadí k tradičným zbraním japonských bojových umění. Vystoupení oddílu Naginata Goronkai.

15.30 hodin - Tušová malba Workshop je zaměřen na tradiční techniky japonské tušové malby, zájemci tak procvičováním základních tahů štětcem proniknou do tajů a krás tohoto umění. Tušovou malbu Vám představí lektorka Harumi Yamada z Česko-japonské společnosti.
Rezervace míst: tereza_zbankova@nm.cz.
Vstupné: 80 Kč/osoba.

15.45 hodin - Cesta čaje
Komentovaná ukázka tradičního japonského umění Cesty čaje (čadó) v podání České asociace cesty čaje Urasenke.
Po skončení ukázky budete mít možnost si japonský čaj mačča zakoupit a ochutnat.

16.30 hodin - Bon Odori (lidové tance svátku Obon) Další japonské taneční představení členek souboru Trn v oku.

16.45 hodi - Aikido Embukai (neboli ukázka) aikido v podání dojo Aikido Hostivař. V rámci ukázky budou předvedeny sestavy s jo (tyčí), bokenem (dřevěným mečem) a také technik bez zbraní.

17.00 hodin - Přednáška
Vstupné: 30 Kč

Japonské gastronomické speciality
Restaurace Samurai – ochutnejte japonské speciality například sushi, tradiční polévku Misoshiru, sójové boby Edamame či kuřecí maso s domácí teriyaki omáčkou.
Japonská domácí cukrárna – vyzkoušejte tradiční japonské sladkosti zajímavých chutí a barev.
Matcha Tea – ochutnejte japonský jemně mletý bio zelený čaj Matcha a výrobky z něj.

Výtvarné dílny pro děti - děti si budou moci vyzkoušet složit jednodušší origami. Dílny budou probíhat zdarma po celý den.

Hra Shogi - přijďte si zahrát japonskou strategickou hru Shogi. Jedná se o tradiční strategickou hru, která u nás získává na popularitě až v posledních letech. Pravidla hry vás hráči z České asociace Shogi naučí za 5 minut! Hrát mohou dospělí i děti.

Květinářství - zavítejte do tohoto netradičního květinářství a udělejte radost a zlepšete náladu nejen sobě, ale i lidem ve vašem okolí originální maličkostí. V nabídce budou květinové věnečky, prstýnky, ozdoby do vlasů, brože a vše možné co si dokážete představit.

Knižní bazar - knihy s asijskou tematikou z Antikvariátu Zeyer.

Pavel Kulovaný

Divadlo Na Fidlovačce - novinky sezony 2016/2017

První premiérou nové sezóny bude 15.9. 2016 komedie FAMÍLIE v režii Juraje Herze.
O týden později 22.9. 2016 se na Komorní Fidlovačce odehraje premiéra detektivní komedie UMĚNÍ VRAŽDY v režii Mikoláše Tyce.
Vstupenky si můžete rezervovat v pokladně divadla tel. 241 404 040, pokladna@fidlovacka.cz nebo na tel. 261 215 721, prokopova@fidlovacka.cz (obchodní oddělení).

Pro školy, domy a kluby seniorů i jednotlivé zájemce máme opět připravená dopolední představení od 10,30 hodin, za jednotné vstupné 170,- Kč (pedagogický doprovod zdarma).

Nově pro Vás připravujeme možnost zajištění zvýhodněné dopravy autobusem (od 40 osob) na odpolední a večerní představení.
Pro bližší informace prosím kontaktujte obchodní oddělení – Marcela Prokopová, prokopova@fidlovacka.cz, tel. 261 215 721.

Jako člen Klubu přátel DNF můžete využívat výhodnější vstupné, budete zváni na setkání s hereckým souborem a budete vždy mezi prvními, kteří budou moci shlédnout nová představení. Klubovou kartu získáte v pokladně divadla.

Během léta bude pokladna divadla fungovat v prázdninovém režimu, od 28. 8. do 2. 9. je otevřena 12,00-18,00 hodin, od 5. 9. bude pokladna otevřena v normálním provozu po-pá 10,00 do 19,30 hodin, v sobotu 14,00 – 18,00 hodin.
Vstupenky můžete během letních prázdnin zakoupit v obchodním oddělení (9,00 – 17,00 hodin, personální vchod).

Předprodej vstupenek na září a říjen je v plném proudu, v pátek 10.9. ve 12,00 hodin začíná předprodej na listopadová představení.

Pavel Kulovaný

Výstava v kavárně Lucerna

Kdy: 15.8.-29.8.2016, 10-24 hodin

Výstava Aleše Duši: Tvář – obrazárna emocí.

Aleš Duša se narodil v roce 1952, vystudoval v Praze Konzervatoř Jaroslava Ježka a hraní na baskytaru se pozvolna stalo jeho prvořadou vášní a životní náplní. V letech 1980 - 1990 byl stálým členem televizní kapely TV Septet a jazzového seskupení ESP, které vydalo LP desku Espreso, ještě na škole hrál ve Velebandu Karla Velebného. V následujících letech příležitostně vystupoval se všemi předními českými hudebníky a dále byl stálým členem kapel Volf Jazztet, Via Jazz, Jazz Farma, Hot Line, Naima III, Jiří Stivín Quartet, Aleš Duša Quartet a dalších, se kterými účinkoval a natáčel v televizi, v rozhlase, hrál na festivalech a v jazzových klubech. S J. Stivínem natočil CD Reduta Live, s Velebandem II dvě CD Hic Sunt Leones a Jazzové nebajky, s Hot Line CD Still Callin'.

Skládal a podílel se autorsky na repertoáru ESP a Hot Line, na uvedených albech mu vyšly vlastní skladby, vyučoval hru na baskytaru a napsal dvě učebnice Bass Time I a II. Hostoval s triem ve hře Šest žen Jinřicha VI v divadle Semafor. S kapelami účinkoval v Německu, Maďarsku, Řecku, Izraeli, Švédsku, Holandsku, na Slovensku a ve Francii. V r. 1998 založil kapelu pro půlroční angažmá na zaoceánském parníku na plavbě kolem světa. V letech 2002 - 2012 se také živil jako zvukař.

Fotografování se průběžně věnoval od dětství, ale teprve až po skončení aktivního hraní na něm začal systematicky pracovat. To ho naplno pohltilo někdy od roku 2010. To nadšení také souvisí s tím, že si našel silné téma - portrét. Sbírá je v ulicích, trpělivě čeká na ten správný okamžik, a jelikož se nejedná o studiovou práci, emoce patrné na některých fotografiích jsou opravdové.

Zhruba 200 z asi 6 tisíc posbíraných portrétů má uložených ve své galerii na portálu Flickr. A právě velice příznivý ohlas ostatních fotografů, členů Flickru, a rovněž umístění na 1. místě v prestižní mezinárodní soutěži uspořádané na Flickru ho přivedlo na myšlenku prezentovat svoji práci ve vhodných výstavních prostorách v Praze. Kromě fotografování se také věnuje psaní, v nakladatelství Odeon mu vyšla prvotina Hedvábná pěšina. Třeba se mu jednou podaří i portréty poslat do světa ve formě obrazové publikace.

Pavel Kulovaný

Eden - mobilní planetárium - sférické kino

Kdy: 31.8.-4.9.2016, 13-17 hodin

Mobilní planetárium – nový způsob vzdělávání pro děti i dospělé. Sférický projekční systém uvnitř pojízdné kupole skýtá neuvěřitelný pohled. Jedná se o výukové a dokumentární filmy, ale také o čistě zábavní atraktivní show s 3D efektem. Jedná se o sférický 360o výhled, jaký nemůže poskytnout žádné dnešní mobilní kino.

Vědci dokázali, že vyboulený pohled a jasné barvy velmi pozitivně působí na centrální nervový systém dítěte a na jeho emocionální i fyziologický vývoj. Jedná se o projekční techniku, která má schopnost projekce na půlkulovou plochu, a diváci přitom sledují promítaný obraz vleže nad sebou a také po všech stranách nafukovací kupole. Tato přenosná planetární kupole slouží jako promítací plátno nejen pro projekci „umělé oblohy“, ale divákům lze během krátké chvíle demonstrovat.

Jana Novotná

Akce Malostranského hřbitova

Kdy: 13.8., 19.8. a 20.8.2016

Vycházka do kláštera Boromejek v Řepích 13.8.2016, od 14 hodin - sraz na stanici autobusu č. 164 "Škola Řepy"

Prohlídka kostela Svaté rodiny - součásti kláštera boromejek. Kostel byl původně opatřen pouze jednoduchou výmalbou, ve 30. letech 20. století se však sestry boromejky obrátily na emauzské benediktiny s prosbou o novou výmalbu chrámu. Po prohlédnutí fresek se krátce seznámíme s historií řádu boromejek, které do Prahy přivedl P. Heřman Dichtl, pohřbený původně na Malostranském hřbitově.

Tajemné noční čtení 19.8.2016 od 16.30 hodin - na Malostranském hřbitově.

Další tajemné noční čtení je tentokrát věnováno W. A. Mozartovi v Praze. Předčítáno bude ze stejnojmenné knihy Karla Kovala.

Komentovaná procházka 20.8.2016 od 14 hodin - na Malostranském hřbitově.

Průvodkyní bude opět Alena Lehnerová.

Všechny akce jsou zdarma.

Pavel Kulovaný

Korunovační slavnosti

Kdy: 3.-4.9.2016

Korunovační slavnosti v Praze jsou souborem aktivit, pořádaných Univerzitou Karlovou a Magistrátem hl. m. Prahy, doprovázejících vědecký projekt „Korunovace Karla IV. českým králem“.

Nádherná slavnost, při níž se stal českým králem Karel Lucemburský a královnou Blanka z Valois, se konala 2. září 1347 v románské Spytihněvově bazilice sv. Víta na Pražském hradě a celebroval ji první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Termín korunovačních slavnostní byl tedy záměrně vybrán s ohledem na historické datum konání korunovace.

Zamýšlený projekt rekonstrukce korunovace v roce 2016 bude rozšířen o pouť Karla Lucemburského, v té době římsko-německého krále, na Vyšehrad, aby se zde zúčastnil církevních obřadů v předvečer korunovace. Z Vyšehradu pak vyjde slavnostní procesí (průvod) osvětlené loučemi, jaké v Praze dosud nebylo, historickým centrem Prahy po tzv. Královské cestě až na Pražský hrad. Loučový průvod by měl být ukončen vstupem Karla IV. do katedrály sv. Víta na večerní pobožnost – nešpory.

Druhý den (v odpoledních hodinách) se uskuteční obřady korunovace, které budou součástí mše svaté (bohoslužba slova). Po korunovaci českého krále a královny vyjde korunovační průvod z Pražského hradu na Staré Město a Staroměstské náměstí, kde se odehrají velkolepé oslavy.

Jana Novotná

Opera Dvě vdovy v Šárce

Kdy: 3.9.2016

Opera v Šárce letos ve znamení legendárních Dvou vdov

V sobotu 3. září se od 14 hodin v šáreckém přírodním amfiteátru odehraje tradiční představení pod širým nebem. Letos se nám představí opera Dvě vdovy skladatele Bedřicha Smetany.

Vstup na představení je zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Pražský mír

Kdy: 20.8.2016, 9-16 hodin

Kde: Na Parukářce, Praha 3

Vzpomínka na historické události roku 1866, které se dotkly i Žižkova. Smlouva Pražský mír právě před 150 lety ukončila prusko-rakouskou válku.

Císař František Josef I. právě v tomto období nařídil v zájmu růstu města zbourání městských hradeb. Žižkov v té době ještě fakticky neexistoval, na území mezi Olšanskou ulicí a tehdejší Vídeňskou silnicí, dnešní ulicí Seifertovou a Husitskou, ale právě tehdy začal vznikat. Během prusko-rakouské války se strategickým místem stal i vrch Vítkov, odkud obyvatelé sledovali, zda se již Prusové blíží k Praze.

Nahlédněte na chvíli do vzdálené historie prostřednictvím dobového vojenského ležení pruské a rakouské armády. Uvidíte ukázky výcviku a boje obou armád.

Program vyvrcholí slavnostním pochodem "královskou cestou" od Prašné brány k vojenskému kostelu sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V srpnu 2016 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 8. Učitelka ČR 13:30
  5. 8. Za láskou vzhůru Francie 13:30
  8. 8. Heidi, děvčátko z hor Velká Británie 13:30
12. 8. Julieta Španělsko 13:30
15. 8. Nejkrásnější den Německo 13:30
19. 6. Komorná Jižní Korea 13:30
22. 8. Teorie tygra ČR 13:30
26. 8. Božská Florence USA/Velká Británie 13:30
29. 8. Božská Florence USA/Velká Británie 13:30

Šej

Flašinety

Kdy: 9.8.2016, 19.00 hodin

Flašinet žije! III. ročník mezinárodního festivalu flašinetářů

České muzeum hudby, Karmelitská 2, 118 00 Praha 1

Letos již potřetí přivítáme v Praze flašinetáře z celé Evropy. V rámci jednodenního festivalu Flašinet žije! si užijete písně známé i vážné z mechanických strojků poháněných ručním pohonem. Potkat nás můžete na třech koncertech, které během dne proběhnou v 10.00 h Na Kampě vedle Karlova mostu, ve 14.00 h v chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a od 19.00 h České muzeum hudby.

Vstup na všechny koncerty zdarma.

Ing. Milena Otáhalová

Muzeum hudby "Prázdninové hudební cestování"

Kdy: 22.8.2016

Hravý program plný hudby.

Pro děti ve věku 5–10 let, program je výhradně určen pro děti bez asistence rodičů.

Doba trvání cca 60 minut.

Nutná rezervace na adrese musicmuseum_pr@nm.cz nebo po - pá 8.00 - 16.30 h na tel.: 224 497 738
Vstupné 100 Kč (vstupenky je třeba vyzvednout nejpozději den před konáním

Jana Novotná

Léto pod viaduktem

Kdy: 30. 6. – 31. 10. 2016, denně 10.00 - 21.00 hodin

Léto pod viaduktem 2016 je projekt, který na několik měsíců promění parkoviště pod Negrelliho viaduktem v příjemné prostředí k trávení volného času. Cílem je zkvalitnit tento zanedbaný veřejný prostor a testovat jeho intergraci do živé městské struktury. Léto pod viaduktem v sobě zahrnuje dočasný provoz několika rekreačních sportovišť a denního bistra s půjčovnou sportovního náčiní. Dočasný provoz je pod viaduktem plánován na čtyři měsíce. Díky nové aktivní náplni se zvýší neformální kontrola místa a sníží kriminalita v okolí významné kulturní památky. Nedílnou součástí bude i zvyšování informovanosti obyvatel o připravované rekonstrukci (2017-2020) a budoucím kreativním využití prostorů pod viaduktem.

Denně je možnost se odreagovat sportem:
plážový volejbal
badminton
stolní tenis
basket
trampolína
šipky
ale i stolní hry

Bistro zajišťují karlínské Divoké matky, kromě drinků a snacků si zde t můžete půjčit balóny, pálky, šipky a další sportovní náčiní.

Speciální akce:
30.06.2016 16 00 – 20 00 hodin Zahájení 16 00 – 20 00
15.07.2016 18 00 – 21 00 hodin Tančírna:Tango
22.07.2016 19 00 – 20 00 hodin Koncert Mariana Wesley – Blastersex
29.07.2016 18 00 – 21 00 hodin Tančírna: Swing
26.08.2016 18 00 – 22 00 hodin Tančírna:Tango
17.09.2016 14 00 – 21 00 hodin Zažít město jinak

Program můžete zpetsřit i vy vaší aktivitou: Zapojte se a tak podpořte proměnu viaduktu. Také nabízíme jeden oblouk využít jako otevřenou kancelář a jeden jako galerii. Pokud máte zájem piště na email: bartova@ccea.cz

Pavel Kulovaný

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

V sobotu 18. června 2016 byl ve 14 hodin pro veřejnost slavnostně otevřen Malostranský hřbitov, který v nedávné době prošel náročnou revitalizací, financovanou ze strukturálních fondů EU. Součástí programu je i VII. ročník Obnovených Májových slavností, pořádaný Spolkem Malostranský hřbitov. Areál hřbitova je mimořádně cennou památkou nejen z hlediska estetického a umělecko-historického, ale i vzhledem k tomu, že je zde pohřbeno mnoho význačných osobností. Přestože se jedná o zapsanou nemovitou kulturní památku, hřbitov takřka 130 let postupně chátral a stav stromů i náhrobků byl v posledních desetiletích alarmující. Hřbitov byl od roku 2001 pro veřejnost nepřístupný a upadal v zapomnění. V roce 2010 vzniklo především zásluhou paní Jany Trojanové Občanské sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, které se velkou měrou podílelo na oživení zájmu o tuto památku a zejména v prvních letech tohoto desetiletí přispělo k záchraně hřbitova i fyzicky, a to při pravidelné likvidaci zelených porostů, ohrožujících a devastujících řadu náhrobků.

V loňském a letošním roce proběhla revitalizace hřbitova, jejímž primárním smyslem bylo jeho otevření veřejnosti. V jejím rámci bylo zřízeno zázemí pro vrátného a ostrahu, pracoviště restaurátora, veřejné osvětlení, byl vybudován kamerový systém s 25 kamerami. U všech stromů byly po dendrologickém průzkumu provedeny zdravotní a bezpečnostní řezy, 28 stromů bylo vykáceno a místo nich bylo nově vysazeno celkem 44 lip a jasanů. Došlo ke kompletní renovaci všech cest, kdy byl stávající asfalt nahrazen mlatovým povrchem. Prostor před kostelem pak byl vydlážděn pískovcovou dlažbou. Hřbitov byl rovněž nově vybaven 36 lavičkami a 20 odpadkovými koši. Vznikl tak důstojný prostor určený ke konání pietních návštěv, kulturních akcí a vlastivědných exkurzí – prostor výjimečného genia loci.

V prosinci 2013 proběhla digitalizace hřbitova a následně byla zpracována Koncepce řešení obnovy Malostranského hřbitova, na kterou navázalo zpracování projektové dokumentace a žádost o dotaci z fondů EU. Žádost byla schválena 11. 9. 2014 jako třetí nejlépe hodnocená z celkem 48 podaných. Od roku 2014 byla v rámci SPH především za účelem restaurování náhrobků Malostranského hřbitova vytvořena pracovní pozice restaurátora, který se ještě před samotným zahájením revitalizace začal věnovat péči o některé zdejší náhrobky.

Autoři projektu předložili NPÚ varianty úplného obezdění hřbitova, nebo náhradu za nové litinové oplocení. Závazné stanovisko NPÚ z března 2014 zhodnotilo jako nejvhodnější variantu oplocení hřbitova z Plzeňské ulice tvarovou kopii zdi z 20. let 20. století. Účelem obezdění je zejména snaha v maximální možné míře učinit ze hřbitova opět místo rozjímání a kontemplace, neboť atmosféru místa výrazně narušoval provoz z komunikací po obou stranách, a to vizuálně i akusticky. Podpůrným argumentem byla rovněž existence dochované západní zdi, na kterou severní zeď se vstupy plynule navazuje.

Rovněž v souladu se stanoviskem NPÚ byl původní ocelový plot, pocházející z Plzeňské ulice, použit jako náhrada za nevyhovující drátěné oplocení v ulici Vrchlického.

Dílo mělo být dokončeno do září 2015.Kolaudace proběhla až 6. listopadu 2015, nicméně některé práce probíhají ještě v červnu 2016.

V čase, který měla SPH na zpracování žádosti o dotaci z fondů EU nebylo možné připravit restaurátorské záměry a získat nutná stanoviska odboru památkové péče MHMP. Do projektu tak byl začleněn pouze záměr obnovit Haasovu kaplovou hrobku, která byla v havarijním stavu.

Současně však byla navázána spolupráce s renomovaným restaurátorem prof. Sieglem, pod jehož dohledem proběhlo v roce 2015 restaurování 17 nápisových desek, které byly umístěny v blízkosti kostela na jižní zdi a 8 pomníků. Restaurované desky budou v průběhu léta vráceny na původní místa.

Na další restaurátorské práce je již zpracována dokumentace a jsou vydána potřebná rozhodnutí OPP. SPH se bude ucházet o dotace určené pro památkovou péči.

Ing. Milena Otáhalová

Kulturní léto v Senátu 2016

Koncerty budou za každého počasí každý čtvrtek do 29. září 2016 od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě

Vstup volný

Jana Novotná

Den otevřených dveří

 • Poslanecká sněmovna
  Ve státní svátek 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9.00 do 16.00 hodin.
  Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.
  Odborný výklad zajišťují průvodci PIS - PCT
 • Senát
  Senát Parlamentu ČR pořádá tradičně při příležitosti státního svátku 28. října den otevřených dveří.
  Prostory sídla horní parlamentní komory ve Valdštejnském a Kolovratském paláci se veřejnosti otevřou od 9.00 do 16.00 hodin.
  Připraveny budou opět prohlídky ve Valdštejnském paláci (slavnostní sál, Rytířská síň nebo Mytologická chodba), které budou zajišťovat průvodci.
  V Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců. Vstup do obou paláců je zdarma.

Jana Novotná

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]