Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2016

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2016 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 6. Mikrob a Gasoil Francie 13:30
  3. 6. Teorie tygra ČR 13:30
  6. 6. Vzkaz v láhvi Dánsko/NSR 13:30
  8. 6. Komuna Dánsko 13:30
10. 6. Belmondo Francie 13:30
13. 6. Kolonie NSR/Lucembursko 13:30
15. 6. Oslnění sluncem Itálie/Francie 13:30
17. 6. Jak básníci čekají na zázrak ČR 13:30
20 6. V paprscích slunce Rusko/Česko 13:30
22. 6. Eva Nová Slovensko/Česko 13:30
24. 6. Správní chlapi USA 13:30
27. 6. Teorie tygra ČR 13:30

Šej

Oslava Karel je King!

Kdy: 14.5.2016

Český rozhlas připravil největšímu Čechovi originální narozeninovou party ve velkém stylu.

V kulturním centru Stalin na Letné vystoupí výrazné kapely současné alternativní scény a renomovaní DJ´s. Například VR/NOBODY, NEVER SOL, Nero Scartch, Sifon, Aid Kid či Floex.

Kromě hudebního programu jsme pro Vás ve spolupráci s kreativním studiem Lunchmeat připravili jedinečnou vizuální show ve formě Tag Tool Jamu, při kterém přední čeští výtvarníci, kreslíři a vizuální umělci ztvární prostřednictvím moderních technologií mimo jiné i svou vizi Karla IV.

Oslava Karlových 700. narozenin pak po 22. hodině vyvrcholí unikátním laserovým překvapením, které speciálně pro tuto příležitost přichystal SIGNAL festival.

Narozeninovou party pořádá Český rozhlas ve spolupráci s partnery: Magistrátem hlavního města Prahy, Univerzitou Karlovou, agenturou Czech Tourism a Národním památkovým ústavem.
K té velké slávě se připojí:
FLOEX DJ SET
AID KID DJ SET
VR/NOBODY
Nero Scartch
NEVER SOL
Sifon
TAGTOOL JAM (powered by Lunchmeat)
LASER (powered by SIGNAL festival)

Pavel Kulovaný

Zvířecí hudba a tanečky v Českém muzeu hudby

Kdy: 10.6. 2016

Rozverný program pro děti, co mají rády hudbu.

V posledním předprázdninovém setkání si děti zahrají na žabí orchestr. Zajímavými společníky dětí se stanou tancechtivá kobra, špinavý krokodýl a nerozhodný drak. Děti se naučí i základní taneční kroky víl.

Od 14.00 hod. pro děti ve věku 5–7 let
od 15.30 hod. pro děti ve věku 8–10 let
Program je výhradně určen pro děti bez asistence rodičů
Doba trvání cca 60 minut.

Nutná rezervace na adrese musicmuseum_pr@nm.cz nebo po–pá 8.00–16.30 h na tel.: 224 497 738

Vstupné 100 Kč (vstupenky je třeba vyzvednout nejpozději den před konáním akce)

Pavel Kulovaný

Noc filosofie ve Veletržním paláci a FFUK

Kdy: 16.6.2016, 19 - 03 hodin

Nabídne nepřerušenou řadu 20minutových přednášek a větších panelových diskusí 55 světově významných filozofů z Francie a Visegrádské skupiny na téma „Obrazy, věda a politika“.

Noc filozofie se bude odehrávat ve třech jazycích – česky, anglicky a francouzsky, se simultánním tlumočením

Místa konání: Veletržním paláci Národní galerie a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Od 19h večer do 3h ráno se v těchto dvou lokacích uskuteční přednášky, debaty, výstavy, performance, autorská čtení a budou promítány filmy s komentářem filozofů a umělců.

Toto neotřelé noční setkání filozofů a umělců si klade za cíl nabídnout veřejnosti přístup k filozofii originálním způsobem a tak, aby se mohla přímo zapojit.

První Noc filozofie se konala v roce 2010 v Paříži a od té doby se setkala s úspěchem v mnoha světových metropolích: v Londýně, New Yorku, Buenos Aires, Tel Avivu, a nyní přichází do srdce Evropy, do Prahy.

Ing. Milena Otáhalová

Kulturní léto v Senátu 2016

Koncerty budou za každého počasí každý čtvrtek od 26. května do 29. září 2016 od 17 hodin ve Valdštejnské zahradě

Vstup volný

Jana Novotná

Den matek

Kdy: 8.5.2016

Potěšte svoji maminku vstupenkami do Národního divadla. Kupte vstupenky na vybraná představení do nedělní půlnoci (8. 5.) a získejte je s 40% slevou.

Slevu uplatníte:
- při online nákupu (při nákupu zvolte slevu „Máj“ a zadejte kód „denmatek“)
- v našich pokladnách
- na pobočkách Colosseum Ticket

Pavel Kulovaný

Vstupenka za 1 Kč do ABC nebo ROKOKA na květnová představení pro jméno Šárka a Vítek

Každý měsíc vybereme dvě nejčastější jména z kalendáře a nositelé těchto jmen mají u nás jednu vstupenku na představení v daném měsíci zdarma*. V květnu to budou ŠÁRKA a VÍTEK.

Jmenujete se stejně? Pak pro vás máme skvělou zprávu. Dostanete od nás vstupenku za 1 Kč na naše představení v květnu! Stačí přijít na pokladnu a ukázat občanku!

*Nevztahuje se na tituly Vím, že víš, že vím..., Shirley Valentine, Pan Kaplan má třídu rád, Listopad, Kancl, Hráči, Bedřich Smetana: The Greatest Hits, Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách, Oddací list a na veškeré pronájmy a hostující představení.

Jana Novotná

Naučná stezka "Příběh potravin" v Netlukách

Kdy: 10.6. + 11.06.2016 - 09:00 až 16:00 hodin

6. ročník „VĚDA NA POLÍCH A VE STÁJÍCH“ s podtitulem PŘÍBĚH POTRAVIN je naučná stezka, která je koncipována jako DVOUDENNÍ AKCE – vždy pátek a sobota.

Páteční program je vyhrazen pro žáky prvního stupně základních škol z Prahy a okolí, sobotní naučná stezka je pro širokou veřejnost.

V rámci naučné stezky jsme pro vás připravili celkem 6 stanovišť a kdo dojde až do cíle, bude odměněn.

Den plný poznání a zábavy se zvířátky!

Pavel Kulovaný

Noc literatury - čtení v Karlíně

Kdy: 11.5.2016

Tradiční akce v předvečer veletrhu Svět knihy.

Jubilejní 10. ročník známého literárního happeningu opět netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech. Série veřejných čtení se uskuteční během jednoho večera na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 8 - Karlína. Literární trasa má celkem 21 zastávek.

Čtení probíhají paralelně - na všech uvedených místech se začíná v 18.00, ukázky se opakují vždy v půlhodinových intervalech až do 22.30. Sami si můžete zvolit pořadí míst, která během večera navštívíte. Úryvky bude interpretovat 21 známých hereckých osobnosti.

Noc literatury organizují Česká centra, ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC, kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví, Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint.

Pavel Kulovaný

Výstava Má vlast cestami proměn na Vyšehradě s doprovodným programem

Kdy: 21.5.2016, 11 - 18 hodin

Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, o. s., ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Slavnostní zahájení dalšího ročníku se uskuteční v sobotu 21. května 2016 v parku na Královské a knížecí akropoli u Starého purkrabství na Vyšehradě.

Bohatý doprovodný program pro děti i dospělé
Regionální produkty a jarmark
Tvořivé dílničky a workshopy, pohybové aktivity a hry pro děti, lukostřelba a další překvapení
Koncert SPIRITUÁL KVINTET
Exkluzivní program ze ZLÍNSKÉHO KRAJE - hlavního partnera 8. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn

Putovní výstava ukazuje místním i návštěvníkům příznivé proměny míst z celé naší země, které vznikají díky zručnosti a vytrvalosti našich lidí i díky donorům, bez nichž by mnohé proměny nikdy nevznikly.

Partnery ročníku 2015 jsou kraje Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Zlínský a Hlavní město Praha.

Vstup volný

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2016 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 5. Jak se zbavit nevěsty ČR 13:30
  4. 5. Eva Nová Slovensko/ČR 13:30
  9. 5. Teorie tygra ČR 13:30
11. 5. Naše malá sestra Japonsko 13:30
13. 5. Už je tady zas Německo 13:30
16. 5. Lída Baarová ČR 13:30
20. 5. Vzpomeň si Kanada/Německo 13:30
23. 5. Ma Ma Španělsko 13:30
25. 5. Lagerfeld - důvěrné Francie 13:30
27. 5. Belmondo Francie 13:30

Šej

Šifra otce vlasti

Prezentace Nového Města pražského a osobnost Karla IV. coby stavitele a velkého vizionáře, který na krátký čas učinil z Prahy metropoli středověké Evropy. Ideová a urbanistická koncepce Nového Města, plánovaného jako zhmotnění nebeského Jeruzaléma, dodnes udivuje svou velkorysostí a promyšleností. Vedení ulic, velikost a rozmístění hlavních prostorů stejně jako jednotlivých církevních dominanta a jejich zasvěcení nebylo náhodné.

Jednotlivé akce:

 • 5. 5. 2016 v 18.00 hodin
  Metropole Evropy – přednáška v Novoměstské radnici
  Veřejná přednáška bude zaměřena na prezentaci urbanistické koncepce Nového Města pražského a význam Prahy coby metropole Svaté říše římské, významné křižovatky obchodních cest a staveniště středověké Evropy. Kapacita sálu je přibližně 160 osob. Přednáška v českém jazyce.
  Vstupné bezplatné.
 • 17. 5. 2016 v 18.00 hodin
  Nebeský Jeruzalém – benediktinský klášter Na Slovanech
  Veřejná přednáška bude zaměřena na prezentaci symbolické koncepce Nového Města pražského, pojatého jako zhmotnění nebeského Jeruzaléma, ideálního města, kam se dostane všechen spasený lid. V rámci přednášky budou prezentovány jednotlivé církevní památky Nového Města, jejich vzájemné prostorové vztahy, zasvěcení a duchovní pouto s významnými centry křesťanství. Kapacita sálu 160 osob. Přednáška v českém jazyce.
  Vstupné bezplatné.
 • 14. 5. a 28. 5. 2016 v 18.00 hodin
  Novoměstský kříž – vycházka ve 2 termínech
  Veřejná bezplatná vycházka, v rámci které poznáme vybrané církevní stavby Nového Města přímo v terénu. Zabývat se budeme jejich původní středověkou podobou, ideovou náplní a významem v urbanistické struktuře Nového Města a celkovém ideovém plánu jeho založení. Kapacita omezena na 70 osob. Místo na vycházce bude nutno předem rezervovat. Způsob rezervace bude ještě upřesněn.
  Vycházka v českém jazyce.
 • 29. 6. 2016 v 18.00 hodin
  Královský hrad – přednáška ve Starém purkrabství na Vyšehradě
  Veřejná přednáška bude zaměřena na velkolepou přestavbu Vyšehradu za vlády Karla IV. Ta byla motivována nejen snahou posílit opěrný bod královské moci na jižním okraji pražského souměstí, ale také prezentovat symbol nejstarších českých dějin a přemyslovské dynastie, na kterou Karel IV. programově navázal. Přednáška v českém jazyce.
  Vstupné bude ještě upřesněno.
 • 9. 7. a 23. 7. 2016 v 16.00 hodin
  Královský hrad – vycházka ve 2 termínech
  Veřejná vycházka, v rámci které si přiblížíme podobu středověkého Vyšehradu přímo v terénu. Pomohou nám dobové materiály i unikátní grafické podklady, vznikající v rámci projektu. Vycházka bude spojena s návštěvou vybraných vyšehradských památek, jako například torza gotické brány Špička a kostela Stětí sv. Jana Křtitele, prostoru gotického sklepa a dalších. Vycházka v českém jazyce.
  Vstupné 120/90 Kč.

Jana Novotná

"Všechno nejlepší, Karle IV."

Kdy: 7.5.2016, 10-21hodin

"Všechno nejlepší, Karle IV." aneb open-air na Karlově náměstí

V rámci této oslavy najdete na Karlově náměstí historické tržiště, dětské dílny, stánky s dobovými jídly i nápoji a hlavně vínem, středověkou i moderní hudbu, ukázky řemesel, lékařskou zónu, uvidíte tu žebráky, zloděje i středověké komedianty, žongléry…

Kostýmovaný průvod v čele s Karlem IV. se odpoledne vypraví na Karlov, kde se bude konat slavnostní mše svatá, a po ní varhanní koncert duchovní hudby, zatímco na Karlově náměstí bude pokračovat pódiový program až do 21.00 už v docela moderním a světském hávu… Vystoupí studentské kapely, skupiny JAKSI TAKSI, IMODIUM a na závěr večera BLUE EFFECT. Zkrátka každý si tu najde své

Jana Novotná

Šifra otce vlasti

Prezentace Nového Města pražského a osobnost Karla IV. coby stavitele a velkého vizionáře, který na krátký čas učinil z Prahy metropoli středověké Evropy. Ideová a urbanistická koncepce Nového Města, plánovaného jako zhmotnění nebeského Jeruzaléma, dodnes udivuje svou velkorysostí a promyšleností. Vedení ulic, velikost a rozmístění hlavních prostorů stejně jako jednotlivých církevních dominanta a jejich zasvěcení nebylo náhodné.

Jednotlivé akce:

 • 5. 5. 2016 v 18.00 hodin
  Metropole Evropy – přednáška v Novoměstské radnici
  Veřejná přednáška bude zaměřena na prezentaci urbanistické koncepce Nového Města pražského a význam Prahy coby metropole Svaté říše římské, významné křižovatky obchodních cest a staveniště středověké Evropy. Kapacita sálu je přibližně 160 osob. Přednáška v českém jazyce.
  Vstupné bezplatné.
 • 17. 5. 2016 v 18.00 hodin
  Nebeský Jeruzalém – benediktinský klášter Na Slovanech
  Veřejná přednáška bude zaměřena na prezentaci symbolické koncepce Nového Města pražského, pojatého jako zhmotnění nebeského Jeruzaléma, ideálního města, kam se dostane všechen spasený lid. V rámci přednášky budou prezentovány jednotlivé církevní památky Nového Města, jejich vzájemné prostorové vztahy, zasvěcení a duchovní pouto s významnými centry křesťanství. Kapacita sálu 160 osob. Přednáška v českém jazyce.
  Vstupné bezplatné.
 • 14. 5. a 28. 5. 2016 v 18.00 hodin
  Novoměstský kříž – vycházka ve 2 termínech
  Veřejná bezplatná vycházka, v rámci které poznáme vybrané církevní stavby Nového Města přímo v terénu. Zabývat se budeme jejich původní středověkou podobou, ideovou náplní a významem v urbanistické struktuře Nového Města a celkovém ideovém plánu jeho založení. Kapacita omezena na 70 osob. Místo na vycházce bude nutno předem rezervovat. Způsob rezervace bude ještě upřesněn.
  Vycházka v českém jazyce.
 • 29. 6. 2016 v 18.00 hodin
  Královský hrad – přednáška ve Starém purkrabství na Vyšehradě
  Veřejná přednáška bude zaměřena na velkolepou přestavbu Vyšehradu za vlády Karla IV. Ta byla motivována nejen snahou posílit opěrný bod královské moci na jižním okraji pražského souměstí, ale také prezentovat symbol nejstarších českých dějin a přemyslovské dynastie, na kterou Karel IV. programově navázal. Přednáška v českém jazyce.
  Vstupné bude ještě upřesněno.
 • 9. 7. a 23. 7. 2016 v 16.00 hodin
  Královský hrad – vycházka ve 2 termínech
  Veřejná vycházka, v rámci které si přiblížíme podobu středověkého Vyšehradu přímo v terénu. Pomohou nám dobové materiály i unikátní grafické podklady, vznikající v rámci projektu. Vycházka bude spojena s návštěvou vybraných vyšehradských památek, jako například torza gotické brány Špička a kostela Stětí sv. Jana Křtitele, prostoru gotického sklepa a dalších. Vycházka v českém jazyce.
  Vstupné 120/90 Kč.

Jana Novotná

Výstava o Karlu IV.

Kdy: Kampa: 25.4. - 25.5.2016

Pražská Kampa připomene zajímavou expozicí na přelomu dubna a května významné výročí 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. Kolemjdoucí se mohou v mysli zatoulat do vrcholného středověku a prostřednictvím textů z dobových zpráv i vyobrazení panovníka na velkoformátových panelech, nahlédnout do života jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů doby.

Venkovní expozice bude slavnostně zahájena 25. dubna 2016 u příležitosti výročí položení základního kamene Nového města pražského. Expozici mohou zájemci shlédnout do 25. května 2016.

Jana Novotná

Noc literatury

Kdy: 11.5.2016

10. ročník literárního happeningu.

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.

Místem konání v letošním roce jsou atraktivní či běžně nedostupná místa městské části Praha 8 - Karlín.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů.

Čtení každoročně probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Odehrává se nejen v Praze, ale také na pobočkách Českých center v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Jana Novotná

Gastronomie v době Karla IV.

Kdy: 11.5.2015

U příležitosti oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. organizují Vysoká škola hotelová v Praze ve spolupráci s První soukromou hotelovou školou akci „Gastronomie v době Karla IV.“

Akce se uskuteční ve středu 11. května 2016 od 10.00 do 20.00 hodin v prostorách obou škol ve Svídnické 506 v Praze 8.

Na akci „Gastronomie v době Karla IV.“, na jejíž organizaci se podílejí jak zaměstnanci, tak studenti a žáci obou škol, budou představeny dobové pokrmy a nápoje, které byly servírovány ve 14. století v době vlády císaře Karla IV.

Ambiciózní vladař, prozíravý politik i urbanistický vizionář žil v době, která se v gastronomii výrazně lišila od současných stravovacích zvyků.

Středověká společnost byla společností hladu. V důsledku změn klimatu hladomory ve 14. století pronásledovaly lid mnohem častěji než dříve. Důležitou a každodenní součástí jídelníčku byl chléb, který císař Karel IV. miloval. Horním společenským vrstvám byla často servírována lovená zvěř, kterou měl císař rovněž v oblibě. Karlovskou gastronomii výrazně ovlivňoval Karlův pobyt ve Francii. Jeho oblíbenými pokrmy byla polévka s masem (Brouet), ragú z dušeného masa (Mortes) a masové krokety (Rissoles). V královské kuchyni byl zřejmý i vliv Itálie a Burgundska.

Oblíbenými pokrmy, které se často objevovaly na slavnostních hostinách na Karlštejně, byli srnci, zajíci, divoké kachny, koroptve, kvíčaly, kančí a hovězí maso a jelita. V létě pojídal Karel IV. slepice, husy a kachny. Jídlo pepřil a velmi kořenil, zabarvoval šafránem a chléb si mazal na prst vysoko máslem. Karel IV. přivezl do českých zemí vinnou révu, kterou zde nechal vysadit a založil tak tradici českého vinařství. Dále byl znalcem piva, medoviny a moštu.

Akce „Gastronomie v době Karla IV.“ se koná pod záštitou starosty Městské části Praha 8 Romana Petruse.

Ochutnat budete moci žlutou či černou omáčku, syrnou kaši, smažené ryby, vepřové maso s ovocnou omáčkou, z nápojů budou podávána vína z Burgundska, medovina nebo mošt.

Vstup na akci a doprovodný program je pro všechny příchozí zdarma.

Ochutnávky pokrmů a nápojů jsou zpoplatněny dobovou měnou, kterou bude během konání akce pražský groš. Hodnota pražského groše je ekvivalentem koruny české, takže 10 pražských grošů odpovídá 10 Kč. Vepřové maso s ovocnou omáčkou bude stát 30 pražských grošů, stejně tak jako grilované maso. Syrná kaše či dřený hrách budou stát 20 grošů. Bílé a červené víno přijde na 10 nebo 20 grošů, hruškovice bude stát 20 grošů a melta 10 grošů.

Ing. Milena Otáhalová

Den otevřených dveří

 • Lichtenštejnský palác na Kampě

 • Úřad vlády ČR zpřístupní veřejnosti Lichtenštejnský palác na Kampě u příležitosti 71. výročí konce 2. světové války.
  Jeden z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších pražských paláců v současné době používá Úřad vlády ČR k reprezentačním účelům. V apartmánech umístěných ve druhém patře pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko. Přízemní sály a salonky slouží k pracovním a přátelským setkáním.
  Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou probíhat v čase od 10.00 do 16.00 hodin.
 • Poslanecká sněmovna
  Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9.00 do 16.00 hodin.
  Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.
  Odborný výklad zajišťují průvodci PIS - PCT
 • Senát
  Senát Parlamentu ČR pořádá tradičně při příležitosti státního svátku 8. května a 28. října den otevřených dveří.
  Prostory sídla horní parlamentní komory ve Valdštejnském a Kolovratském paláci se veřejnosti otevřou od 9.00 do 16.00 hodin.
  Připraveny budou opět prohlídky ve Valdštejnském paláci (slavnostní sál, Rytířská síň nebo Mytologická chodba), které budou zajišťovat průvodci.
  V Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců. Vstup do obou paláců je zdarma.
 • 14.5. 2016 - Kramářova vila
  Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. 14. května 2016 v rámci festivalu Open House a následně pak 28. října na Den vzniku samostatného československého státu. Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860 – 1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
  Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i rozsáhlé zahrady s vyhlídkou doprovázenou odborným výkladem průvodců, a to nejen jo historii vily, ale i o jejích majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách.
  Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv. V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Jana Novotná

Čínský kulturní týden Kaiserštejnský palác

Kdy: 12.-14.5.2016

Poznejte Čínu a kulturní bohatství asijského velikána v mnoha rozměrech.
Kaiserštejnský palác, Malostranské náměstí 23/37, Praha 1 - Malá Strana

Své díla zde představí přední čínští umělci a budete mít možnost zde vidět tradiční čínské starožitnosti, malby, skulptury i další hodnotné skvosty. Chystaná výstava bude po celou dobu konání doprovázena přednáškami a semináři zaměřenými na čínskou kulturu, cestování, studium, medicínu a další oblasti.

Na Čínském kulturním týdnu galerie Arcimboldo představí výjimečnou výstavu „38 pokladů čínského umění”, která nabídne mimořádnou sbírku obrazů a uměleckých předmětů muzejní kvality, mapující historii čínského umění od nejstarších dob po současnost.

Ve dnech 12. a 13. května bude výstava otevřena veřejnosti od 11:00 do 20:00.

V sobotu 14. května od 09:00 do 17:00. Během výstavy si budete moci prohlédnout vystavovaná umělecká díla, vyzkoušet si kaligrafii, hru na guqin, pití čaje dle zákonitostí čajového obřadu, anebo můžete navštívit kteroukoliv z přednášek.

Je možné udělat registraci a získat tak mj. i slevu na vstupném.

Jana Novotná

"Všechno nejlepší, Karle IV."

Kdy: 7.5.2016, 10-21hodin

"Všechno nejlepší, Karle IV." aneb open-air na Karlově náměstí

V rámci této oslavy najdete na Karlově náměstí historické tržiště, dětské dílny, stánky s dobovými jídly i nápoji a hlavně vínem, středověkou i moderní hudbu, ukázky řemesel, lékařskou zónu, uvidíte tu žebráky, zloděje i středověké komedianty, žongléry…

Kostýmovaný průvod v čele s Karlem IV. se odpoledne vypraví na Karlov, kde se bude konat slavnostní mše svatá, a po ní varhanní koncert duchovní hudby, zatímco na Karlově náměstí bude pokračovat pódiový program až do 21.00 už v docela moderním a světském hávu… Vystoupí studentské kapely, skupiny JAKSI TAKSI, IMODIUM a na závěr večera BLUE EFFECT. Zkrátka každý si tu najde své

Jana Novotná

Jan Schneider - výstava v kavárně Lucerna

Kdy: 17.3.-6.4.2016

Vernisáž se koná 29. března 2016 v 16:00 hodin a bude spojená s křestem 3 CD: Jan Schneider a kamarádi – Musím dál zpívat.

Vernisáž hudebně doprovodí Václav a Jan Neckářovi. Svou účast na vernisáži již potvrdila i paní Eva Pilarová a Marlene Kryl.

Volně jk nahlédnutí 20 vybraných replik obrazů Jana Schneidera , známého českého textaře, básníka, novináře a v neposlední řadě malíře.

V Lucerně bude vystaven soubor obrazů z katalánského pobřeží Costa Dorada, kde měl Jan Schneider letní byt v ulici del Faro (u majáku) na Cap Salou, v provincii Terragona. Odtud si občas odskočil malovat také na Kanárské ostrovy.

Většina obrazů Jana Schneidera se stala součástí soukromých sbírek, neboť své práce rozdával přátelům v Bavorsku, Katalánsku a ve Švýcarsku. Je tak obtížné obrazy dohledat a uceleně vystavit. Lucerna je tak vzácnou příležitostí vidět část obrazů Jana Schneidera v jednom prostoru.

Jan Schneider se narodil 30. března 1934 v Písku. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a aktivně se věnoval ochotnickému divadlu. Tato vášeň ho provázela celý život. Spolupracoval s divadly Semafor, Paravan, Na Zábradlí a Rokokem.

V 60. letech působil v Československém rozhlase. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy emigroval do Německa. Působil v redakci Rádia Svobodná Evropa, kde uváděl hudební pořad Afternoon Music. Mezi jeho nejbližší kamarády patřil Karel Kryl, s nímž ho pojilo mnohaleté přátelství. Z jejich veršované korespondence se toho bohužel moc nedochovalo.

V roce 1967 napsal první český muzikál Gentlemani, hudbu složil Bohuslav Ondráček. Velmi úspěšné byly texty Jana Schneidera pro Václava Neckáře, Martu Kubišovou, Evu Pilarovou, ale i Helenu Vondráčkovou a Waldemara Matušku.

Po návratu do vlasti žil Jan Schneider v Třeboni. Se svými kamarády Bohuslava Ondráčka, Jarka Jakoubka, Angelo Michajlova. Do kumštýřského nebe odešel za svými kamarády Bohuslavem Ondráčkou, Jarkem Jakoubkem, Angelo Michajlovem 1. prosince 2014. Je pohřben na břevnovském hřbitově u Sv.Markéty blízko Karla Kryla, Ivana Diviše, Karla Moudrého a dalších spřízněných duší.

Pavel Kulovaný

Výstava o Karlu IV.

Až do 12. června 2016 můžete ve vybrané dny navštívit výstavu v Senátu, která jako jedna z prvních v tomto roce zahájila připomínky 700. výročí narození Karla IV. Veřejnosti je výstava přístupná v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.

Výstava, která přibližuje skutečnou podobu života a díla významného státníka, politika a diplomata Karla IV., je otevřena od dubna každý víkend a státní svátky v době od 10 do 17 hod., od června je otevřeno o hodinu déle.

Vstup volný.

Pavel Kulovaný

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]