Kultura

Vaše příspěvky - období: září 2015

Den otevřených dveří v LOM Praha (opravny letecké techniky)

Kdy: 10.10.2015

U příležitosti oslav stoletého výročí totiž státní podnik LOM PRAHA otvírá své brány všem, kteří se zajímají o letectví a o to, jak to u nás chodí.

Od 9:00 do 18:00 budete tedy moci formou moderovaných exkurzí zjistit vše, co jste o opravách vrtulníků a o našem podniku chtěli vědět.

Zároveň se všem návštěvníkům naskytne jedinečná možnost prohlédnout si historické hangáry č. V. a VI. AERO v průběhu jejich rekonstrukce a seznámit se s projektem našeho podniku na záchranu tohoto unikátního místa.

Celá akce se uskuteční v lokalitách Malešice, Kbely – Toužimská a Stará Aerovka.

V průběhu celé akce bude mezi všemi lokalitami zavedena kyvadlová doprava, takže klidně nechte své plechové miláčky doma.

Pavel Kulovaný

Drakiáda pod Petřínem

Kdy: 10.10.2015

Tradiční "Drakiáda pod Petřínem" na zahradě Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze.

Můžete se těšit nejen na pouštění draků, ale také na divadelní představení Pověsti české v podání divadla Toy Machine.

Následovat bude dřevěná dílnička, nebude chybět ani oblíbený klaun Vítek s balónky nebo malování na obličej. Podívat se přiletí samozřejmě lesní dravci a nově je do programu zařazena ještě bublinnovou show s dílničkou. Nepřijdete ani o ukázku horkovzdušného balonu v oblacích.

Přijďte si namalovat draka a zasoutěžit o nejdéle létajícího draka, nejvýše létajícího draka i nejkrásnějšího létajícího draka, odpočinout si a prožít úžasné odpoledne s Vašimi blízkými.

Pavel Kulovaný

Slavnostní nasvícení Vrtbovské zahrady

Kdy: 31.10.2015

Opět můžete využít výjimečné příležitosti přijít si prohlédnout tento barokní skvost!Historická barokní zahrada zaříznutá do úpatí Petřína bývá nasvícena pouze dvakrát do roka, na začátku a na konci sezony.

Překvapí Vás mystika a kouzlo tohoto místa. Nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.Ve spodní části zahrady, která je zapsána jako nemovitá kulturní památka na seznamu UNESCO, je zahradní voliéra s exotickým ptactvem.

Prohlédnout si Vrtbovskou zahradu za neobvyklého osvětlení budou mít zájemci možnost od 17 do 20 hodin za cenu běžného vstupného (dospělí 62 Kč, děti do 15 let 40 Kč, studenti a důchodci 52 Kč, rodinné 170 Kč)

Přístup je přes Vrtbovský palác z Karmelitské ulice.

Pavel Kulovaný

Mezinárodní den seniorů Praha 3

Městská část Praha 3 připravila pro seniory v rámci Oslav Mezinárodního dne seniorů, který si svět připomíná 1. října, pestrý čtyřdenní program.

Oslavy začnou již v úterý 29. září od 10.00 do 15.00 hodin sportovním dnem na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde si mohou návštěvníci zahrát pétanque či kroket nebo si jen nechat změřit tlak a poradit se s lékařem o svém zdraví.

Senioři budou moci na čtyřdenní akci, kterou organizuje zástupce starostky David Gregor, získat nové zážitky a zkušenosti nebo se seznámit s novými lidmi a dostat se do společnosti.

30. září
• oslavy pokračují přednáškou na téma Léky a jejich vedlejší účinky od 10.00 do 11.00 hodin v Klubu důchodců, Olšanská 7, Praha 3. od 11.00 do 12.00 hodin proběhne kurz cvičení s fyzioterapeutkou Aby Vás záda nebolela v Nové Trojce v Jeseniově 19 (rezervace na tel. 777 650 759).
• nebude chybět ani promítání filmu pro pamětníky v Kině Aero od 12.30 hodin
• od 14.30 do 18.00 hodin následuje Swingová tančírna v doprovodu Golden Big Bandu Praha v Kongresovém sále hotelu Olšanka.

1. října
• začne od 9.30 hodin Slavnostní setkání seniorů v Komunitním centru Armády spásy, Biskupcova 36.
• od 10.00 hodin rozezní koncertní a výstavní síň Atrium na Žižkově koncert Žesťového kvinteta pražských symfoniků s programem Jaroslav Ježek a svět jazzu
• a od 12.30 hodin je možné navštívit další promítání pro pamětníky v Kině Aero.
• od 12.30 do 15.00 hodin Komunitní centrum Armády spásy představí ukázku z programů a svou činnost. Den zakončí přednáška na téma „Zdravý životní styl“ od 15.00 hodin v Klubu důchodců, Olšanská 7.

2. října
• od 10.00 hodin bude promítán v Kině Aero třetí z filmů pro pamětníky
• a od 12.30 do 14.00 hodin je možné se v Nové Trojce zúčastnit tvorby ve výtvarných dílnách. V tomto případě je však nutné si včas rezervovat místo na tel. 777 650 759.

Na všechny akce je vstup zdarma.

Ing. Eva Kalousková

Dny Prahy 10

Kdy: 1. - 10.10.2015

1.10. v 19.00 hod. Zahajovací koncert v kostele sv. Václava
2.10. v 18.30 hod. Hudební podvečer ve Vršovickém zámečku
3.10. v 11.00-14.00 hod. Osvobozené divadlo + J+V+W na Kubáni, swing...
4.10. v 16.00–22.00 hod. Velký koncert Hamr - Wanastovi Vjecy
6.10. v 19.00 hod. Koncert pro všechny v KD Barikádníků
7.10. v 17.00-20.30 hod. Den zdraví – Gutovka
8.10. v 9.00-14.00 hod. Sportovní hry seniorů – DS Malešice
9.10. v 9.00 13.00 hod. Turnaje o pohár STA - ZŠ – fotbal chlapci, přehazovaná dívky, SK Slavia Praha
10.10. v 10.00-14.00 hod. Staročeské trhy na Kubáni a 10.00-12.30 hod. Pohádková cesta – Heroldovy sady

Na všechny akce je vstup zdarma.

Pavel Kulovaný

Za tajemstvím potravin, aneb Víš, co jíš?

Kdy:2. - 3. 10. 2015 , 10.-16 hodin

Ministerstvo zemědělství, Odbor bezpečnosti potravin – Informační centrum bezpečnosti potravin, ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha, pořádá dvoudenní akci nazvanou Za tajemstvím potravin, aneb Víš, co jíš?

Akce se koná v pátek 2. 10. (prioritně pro dětské kolektivy ze školek, škol (1. stupeň ZŠ) školních družin a v sobotu 3. 10. 2015 pro rodiny s dětmi, v prostorách Národního zemědělského muzea Praha, Kostelní 44, Praha 7 – Letná.

Jedním z úkolů Informačního centra bezpečnosti potravin je vzdělávat laickou veřejnost a zajišťovat osvětu jak v oblasti bezpečnosti potravin, tak zdravé výživy a životního stylu. Proto je náplní akce, určené pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy, zábavná soutěžní hra, tematicky zaměřená především na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami.

Soutěžní úkoly vychází z výukového programu Výživa ve výchově ke zdraví, který ministerstvo zemědělství zpracovalo ve spolupráci se 3. lékařskou fakultou UK pro učitele a žáky základních škol.

Kudy v těle potrava putuje? Z čeho si připravit zdravou snídani? Jak správně potraviny nakupovat, uvařit a kde mít jídlo uložené? Proč pít, i když nemám žízeň? Které potraviny pocházejí od zvířat? Které ovoce a zelenina roste u nás v Česku?

To je výběr témat, s nimiž se děti i dospělí seznámí formou zábavných úkolů, soutěží, interaktivních her, kvízů, poznávacích testů a krátkých videí.

V cíli soutěžní hry děti dostanou na základě vyplněné hrací karty diplom a také zajímavé ceny.

Vstup na akci i do muzea zdarma.

Jana Novotná

Otevřené Palachovo náměstí

Kdy: 17.10.2015

Festival je letos zastřešen tématem Imaginární světy (imaginace, kreativita a inspirace).

Po loňském úspěšném prvním ročníku festival opět představí významné kulturní a akademické instituce sídlící na pražském náměstí Jana Palacha.

Festival společně pořádají Česká filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Festival nabídne bohatý program v prostorách zúčastněných institucí i přímo na Palachově náměstí.

Pro návštěvníky budou připraveny výstavy, přednášky, workshopy, prezentace studijních oborů, koncerty, komentované prohlídky s urbanisty (urban walks) či panelové diskuse. Program vyvrcholí mimořádným večerním koncertem České filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina.

Pavla Drobilová

Mezinárodní festival světla

Kdy: 15. - 18. 10. 2015

Historické centrum hlavního města se opět na čtyři dny stane místem nových technologií, uchvacujících nápadů a nespoutané kreativity.

Mezinárodní festival SIGNAL od 15. do 18. října oživí dobře známá i tajemná a skrytá místa výtvory známých českých i zahraničních audiovizuálních umělců. Nabídne to nejlepší z této dynamické umělecké disciplíny a představí Prahu jako místo pro život a umění, město přívětivé ke svým obyvatelům i návštěvníkům, jako magický prostor, kde se dlouhá a dramatická historie prolíná s jeho přítomností.

Videomapping, site-specific projekce, světelné a interaktivní instalace.
Jednou z nejzajímavějších novinek letošního ročníku je 360° projekce v interiéru sférického dómu na Klárově, který bude vybudován speciálně pro SIGNAL festival! Autorem dechberoucí audiovizuální show je Studio Joanie Lemercier.
Další ze specialit je vzdušná světelná socha americké umělkyně Janet Echelman!

Pavel Kulovaný

Podzimní dýňové hrátky

Kdy: 24. - 25.10.2015, 13-16 hodin

Popusťte uzdu své fantazie a inspirujte se podzimní přírodou při tvorbě nejrůznějších postaviček a zvířátek. Záleží jen na vaší zručnosti, jak zvířátka nebo příšerky budou vypadat a které si odnesete domů. Děti i rodiče jsou vítáni.

Halloween v Troji

Kdy: 31.10.2015, 15 - 19 hodin

Strašidelná atmosféra, dýně, kam se podíváš, jejich dlabání... A až se setmí, vezměte dýni, vložte do ní svíčku a zapojte se do tradičního průvodu, který začíná v 18 h.

Pavel Kulovaný

Festival korejské kultury

Kdy: 3. - 4. 10. 2015

Čekají na vás zajímavé přednášky například o korejském malířství či buddhismu, vidět korejská taneční představení a bojová umění nebo se zaposlouchat do tradiční korejské hudby. Připraveny pro vás budou také workshopy korejské kaligrafie či bubnování a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší návštěvníci, na které bude po celou dobu festivalu čekat bohatý dětský program.

Sobota 3. října 2015 •10.00 – 11.20 Nakladatelství FRAUS (P) "Máme toho společného víc, než si myslíte – Korea: země hledící do budoucnosti" - Interaktivní prezentace nové online publikace.
•11.30 – 12.15 Korejské písmo a jeho filozofie (P) Odhalte korejštinu od jejího základu - přednáška King Sejong Institutu.
•12.00 – 12.20 Hedong Komdo (stage) Ukázka korejského bojového umění s meči.
•12.30 – 13.20 Zen meditace (P) Nechte se provést korejskou zen meditací…
•13.40 – 14.40 Přednáška o korejské tradiční malbě (P) Významná korejská malířka Goun Sang-Jeong Park přednese o svých pracích a korejské malbě.
•15.00 – 15.25 Slavnostní zahájení (stage) „Bakteotrigi“ – úvodní slovo a otevření slavnostní koule s přáním
•15.30 – 16.15 Korejská tradiční hudba (stage) Poslechněte si korejské bubny a podívejte se na korejský tanec s maskami v podání korejských umělců z Berlína Myunghyun Park a Bosung Kim.
•16.20 – 16.30 Tradiční korejský tanec (stage) Taneční skupina Trn v oku zatančí korejské tance.
•17.00 – 18.30 Korejské čaje a korejský čajový obřad (stage) Ochutnejte Koreu skrze její čaje a inspirujte se čajovým obřadem.
Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
K ochutnávce i k vyzkoušení – tradiční ttok!
Video promítání o Koreji (P)

Neděle 4. října 2015 10.00 – 10.45 Korejský jazyk (P) Interaktivní přednáška o korejštině – King Sejong Institut.
11.00 – 11.45 Korea jako turistická destinace (P) Promítání fotek a vyprávění zážitků českého turisty.
12.00 – 12.30 Taekwondo (stage) Ukázka korejského bojového sportu.
12.30 – 13.00 Výroba korejských rýžových koláčků (nádvoří)
Přijdte se podívat a vyzkoušet si, jak se dělá korejský “ttok”.
13.00 – 13.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořte si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage) Hra na korejský tradiční buben.
14.00 – 14.45 Dílna korejské malby (W) Vytvořite si vlastní korejskou malbu. Dílna čang-gu (stage)Hra na korejský tradiční buben.
15.00 – 15.30 Korejská hudba (stage) Hudební vystoupení.
16.00 – 16.30 K-pop (stage) Korejská populární hudba a tanec.
17.00 – 17.30 Slavnostní ukončení (stage) Ukázka korejského svatebního obřadu a závěrečné slovo.
18.00 – 20.00 Promítání korejského animovaného filmu v kině Ponrepo Přijdtě podpořit a podívat se na českou premiéru korejského animovaného filmu – poprvé v ČR!

Po celou dobu akce výstava děl korejské malířky Goun Sang-Jeong Park v přednáškové místnosti.

Akci pořádá Česko-korejská společnost ve spolupráci s Národním muzeem.

Jana Novotná

Evropský týden mobility v Praze

Kdy: 16.-22.9.2015

Evropský týden mobility je osvětová kampaň, která upozorňuje na problémy spojené s narůstající automobilovou dopravou ve městech. Jde o prezentaci nových technologií a řešení dopravy ve městě, jež má zvyšovat povědomí lidí o nových možnostech udržitelných druhů dopravy.

16.9. akce na Smíchovském nádraží

Vyvrcholení pražského programu 21. - 22.9. Dny bez aut v Dejvické

Pavel Kulovaný

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V MUZEU PRAŽSKÉHO VODÁRENSTVÍ

Kdy: 19.-20.9.2015

Zřizovatelem Muzea pražského vodárenství v Praze 4 - Podolí je akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace.

Pravidelně se v Muzeu pražského vodárenství konají Dny otevřených dveří na jaře, kdy se slaví Světový den vody a na podzim. Letos to bylo již 21. a 22. března 2015.

Adresa: Podolská 15, Praha 4

Pavel Kulovaný

Evropský den jazyků

Kdy: 24.9.2015, 16-19hodin, pasáž Paláce Lucerna

Již tradičně se každý rok koná několik akcí u příležitosti Evropského dne jazyků, které pro obyvatele Prahy a celé České republiky připravují evropské kulturní instituty v Praze sdružené v EUNIC, Zastoupení Evropské komise v České republice a další instituce.

Krátce, nezvykle a zábavně: procvičit si své jazykové znalosti nebo vyzkoušet zcela nový cizí jazyk cestou z ...práce nebo z nákupů můžete opět po roce!

Během Speak-datingu si může každý sednout na pět až deset minut k učiteli cizího jazyka a popovídat si s ním v jeho řeči nebo se naučit pár frází. Na výběr bude 19 jazyků: angličtina, bulharština, čeština pro cizince, dánština, estonština, finština, francouzština, gruzínština, italština, litevština, lotyština, maďarština, němčina, norština, polština, portugalština, rumunština, španělština a švédština.

Milí a profesionální učitelé odmění každého za jeho snahu a kromě toho deset vylosovaných účastníků, kteří si vyzkouší alespoň tři jazyky, získá knižní poukázku v hodnotě 500 Kč. Tři další vylosovaní si mohou vybrat jazykový kurz nebo zkoušku na jednom z pořádajících kulturních institutů.

Akce se uskuteční za laskavé podpory společnosti Lucerna Barrandov, s.r.o.

Pavel Kulovaný

Noc vědců

Kdy: 25.9.2015

Objevte vědu! Budiž noc a budiž světlo!
I světlo má svou historii. Nevěříte? Že už na počátku všeho bylo řečeno „budiž světlo“ – a bylo světlo? Tak snadné to nebylo. Světlo se totiž zrodilo, až když novorozený vesmír trošku ochladl. Nejen tohle se můžete dozvědět na Noci vědců 2015, která se připojila k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN.

Noc vědců stejně jako Mezinárodní rok světla chtějí připomenout významné vědecké objevy související se světlem.

Uskuteční se na desítkách atraktivních míst v celé republice. Organizátory Noci vědců jsou přední instituce české a moravské popularizace vědy: univerzity, hvězdárny, planetária, science centra, výzkumné ústavy a další.

Akce se v celé Evropě pořádá jeden večer vždy čtvrtý pátek v měsíci září.

Někde se budou konat všechny akce na jednom místě, jinde se otevřou vědecká pracoviště rozesetá po celém městě. Všude ale bude k vidění spousta zajímavého a mnohdy opravdu běžně nevídaného.

Organizace, které se akce zúčastní v Praze:
VŠCHT Praha - Praha 6 - Dejvice, Technická 3
doprava: 3 minuty pěšky od stanice metra A Dejvická
I světlo má svou historii. Nevěříte? Že už na počátku všeho bylo řečeno „budiž světlo“ – a bylo světlo? Tak snadné to nebylo. Světlo se totiž zrodilo, až když novorozený vesmír trošku ochladl. Nejen tohle se můžete dozvědět na Noci vědců 2015, která se připojila k Mezinárodnímu roku světla a světelných technologií vyhlášenému OSN.

Štefánikova hvězdárna
19.00 – 23.00, knihovna, kosmické záření – program věnovaný Evropskému výzkumu v centru částicové fyziky CERN. Součástí je mlžná komora, kde spatříte stopy volných elementárních částic a detektor kosmického záření.
19.30 – 21.00, přednáškový sál, I. patro; „Budiž světlo“ – Fyzikálně-chemická show zaměřená na experimenty se světlem. Vstup na místenku (v pokladně).
každých 30 minut (od 21:00), přednáškový sál, I.patro, projekce pořadů z původní produkce hvězdárny. Vstup na místenku (v pokladně).
každých 45 minut (od 20:00), I. patro, východní kopule, za přednáškovým sálem; Po celou dobu provozu Exkurze do kopulí a pozorování dalekohledy (za vhodných podmínek). a mobilní pracoviště s ukázkami odborné práce – vyhodnocení sluneční činnosti a měření zákrytů hvězd Měsícem.
20.00, před hvězdárnou (střední vchod); „Astrobus“, mobilní astronomická observatoř s programem pro děti
22.00, před hvězdárnou (střední vchod); „Astrobus“, mobilní astronomická observatoř s programem pro dospělé
21:30, 22:30, před hvězdárnou (park před vchodem);„Souhvězdí a jejich příběhy“ a „Zrození světla“ – orientace na obloze a laserová show

ČVUT Praha - Praha 6, Thákurova 7
Pro zájemce budou otevřené fakulty v dejvickém kampusu ČVUT, tedy Fakulta Stavební, Fakulta architektury, Fakulta infomačních technologií, Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická.

Pavel Kulovaný

Zažít město jinak

Kdy: 19.9.2015

V rámci sousedské slavnosti Zažít město jinak mají návštěvníci Veletržního paláce 19. září vstup zdarma.

Přijďte zažít umění jinak a změnit město uměním! Organizátoři: Národní galerie v Praze, Café Jedna, galerie Artwall a Galerie hlavního města Prahy

Od 10 hodin vstup do všech expozic a výstav zdarma (včetně Slovanské epopeje!)

Promítání filmů projektu My Street Films - Krátké dokumenty z pražských ulic natočené místními, které dohromady vytvářejí originální filmovou mapu Prahy. Místo konání: Café Jedna

Komentované prohlídky
10.30 Komentovaná prohlídka výstavy Umělci a proroci s historičkou Hanou Rosenkrancovou
11.00 Komentovaná prohlídka výstavy Umělci a proroci s historičkou umění Markétou Ježkovou
14.00 Komentovaná prohlídka výstavy Umělci a proroci s historičkou umění Markétou Ježkovou
15.00 Komentovaná prohlídka expozice Alfons Mucha: Slovanská epopej s historičkou umění Markétou Ježkovou
16.00 Komentovaná prohlídka výstavy Architekt Lubor Marek s kurátorkou Radomírou Sedlákovou
17.00 Komentovaná prohlídka výstavy Umělci a proroci s historičkou umění Jitkou Šosovou

Doba trvání prohlídek: 45–60 minut. Kapacita prohlídek je omezena. Rezervace doporučena na emailu: vzdelavani@ngprague.cz či na tel: 224 301 003. Setkání s přednášejícími u pokladen.

Velký výtvarný workshop ZAŽÍT UMĚNÍ JINAK
Otevřená výtvarná dílna pro děti, rodiče a všechny další, kteří se chtějí inspirovat tvorbou současných umělců, kteří svým dílem chtějí ovlivňovat svět a společnost ve které žijí. Pojďme si sami vyzkoušet různé umělecké formy, kterými můžeme reagovat na situace ve svém okolí. Jak promlouval jazyk umělců proroků před sto lety a čemu rozumíme my dnes?

Rezervace není třeba, je možno přijít kdykoliv během konání dílny. Místo konání: před Veletržním palácem (za deště přímo v přízemí Veletržního paláce)

Pavel Kulovaný

TZ nová galerie Lucerna

Kdy: 24.9.2015

Doprovodný program k Evropskému dni jazyků proběhne v Paláci Lucerna.

V nově připravované Galerii Lucerna bude k vidění a poslechu instalace Pavla Sterce, finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého, nazvaná "Kulturní konstatna/ Jazykové kontinuum Jíst chleba, pít vodu". Půjde o vůbec první příležitost vstoupit do nové Galerie Lucerna / Prostoru pro současné umění.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V září 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 9. Cesta vzhůru ČR 13:30
  7. 9. Nikdy není pozdě USA 13:30
  9. 9. Dáma ve zlatém USA 13:30
11. 9. Nikdy není pozdě USA 13:30
14. 9. Úžasný Boccaccio Italie/Francie 13:30
16. 9. Iracionální muž USA 13:30
18. 9. Gangster Ka ČR 13:30
21. 9. Domácí péče ČR 13:30
23. 9. Očima fotografky ČR/SR 13:30
25. 9. Daleko od hlučícího davu GB 13:30
29. 9. Everest USA/GB 13:30
30. 9. Marguerite Francie/ČR 13:30

Šej

Superden Dogs For People!

Kdy: 12.9.2015, od 10.30 hodin

Výcvikový areál Helppes Praha 5 Motol - Superden Dogs For People!

Chcete si vyrazit na super festival plný známých umělců, ale neláká vás cestování mimo město, tlačenice v davu a shánění hlídání pro vašeho pejska? Přijďte raději na jediný psí fesťák této sezony.

Kromě nadšeného štěkotu nově vycvičených asistenčních psů uslyšíte také Karla Gotta, Martu Kubišovou, Miro Žbirku, Debbi, Portless a další známé umělce.

Jana Novotná

Za pavouky babím létem - exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta

Kdy: 5.9.2015

Další procházka za přírodou Prahy nás tentokrát vezme do pavoučí říše Přijďte se seznámit s pavouky a dalšími bezobratlými, kteří žijí v Praze.

Procházka povede podél rezervace Divoká Šárka s několika zastaveními na nejzajímavějších biotopech. Vlastní lupa výhodou.

Trasa: trasa není náročná, ca 2 km dlouhá, exkurze potrvá max. 2 hodiny Poznámka: exkurze v tento den proběhnou dvě, jedna od 9 hodin, druhá od 13 hodin

Na tuto exkurzi je nutné hlásit se předem na e-mailu: priroda@nm.cz , místo srazu vám bude sděleno e-mailem.

Pavel Kulovaný

Oslava založení Staroměstské radnice

Kdy: 19. - 20.9.2015

18. září - Den, kdy byla založena Staroměstská radnice v Praze. Připomeňte si s námi toto výročí! PIS-PCT Vás zve na první ročník oslav vzniku nejvýznamnější pražské radnice.

O víkendu 19. - 20. září si budete moci poprvé v historii prohlédnout skutečně celý radniční komplex!

19. září - budou přístupné brány běžně nepřístupného podzemí domů tzv. radničního bloku. Monumentální systém podzemních chodeb je spojován především s pražským povstáním, které odtud bylo částečně řízeno

20. září - hlavní program oslav. Budete moci v rámci speciálních prohlídek navštívit velmi výjimečně přístupnou kanalizační stoku, tzv. Cizinecký vstup pod radnicí. Zcela mimořádně budou otevřené i veškeré svatební prostory Staroměstské radnice. Zde i v dalších interiérech je pro Vás připraven bohatý program - hudební produkce, dramatická vystoupení, varhanní hudba, zábavné přednášky, soutěže o ceny a spousta zajímavostí.

Vstup zdarma.
POZOR: nutná registrace na komentované prohlídky. Registrace na e-mailové adrese staromestskaradnice@prague.eu nebo na telefonním čísle 236 002 629.

Jana Novotná

Sportovní hry seniorů hl.m. Prahy na Stadionu mládeže v Dejvicích

Kdy: 30.9.2015

Nenáročné soutěžní disciplíny - nutná rezervace předem.

Vstup soutěžících i fanoušků zdarma.

Pavel Kulovaný

Muzeum hlavního města Prahy

Kdy: 28.9.2015

115. výročí otevření prvních expozic

U příležitosti státního svátku a 115. výročí otevření prvních expozic v Hlavní budově muzea bude vstup zdarma. Připraveny budou komentované prohlídky budovy.

Pavel Kulovaný

Klenoty nejvzácnější

Kdy: 19. - 20.9.2015

24. dětský víkend pořádaný v rámci stálé expozice Příběh Pražského hradu.

Již tradiční akce umožňuje celým rodinám zábavnou formou poznat lépe hradní areál a dozvědět se zajímavosti z českých dějin.

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem. Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hod., poslední účastníci budou vysláni na trasu v 16 hod. Před Starým královským palácem budou připravena také různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarná dílnička či velmi oblíbené zkoušení historické zbroje.

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem.

Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hodin, poslední účastníci budou vysláni na trasu v 16 hod.

Před Starým královským palácem budou připravena také různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarná dílnička či velmi oblíbené zkoušení historické zbroje.

Vstup volný.

Jana Novotná

Vstupenka zdarma pro jména Adéla a Michal na představení v září do Městských divadel pražských

Kdy: září 2015

Každý měsíc vybereme dvě nejčastější jména z kalendáře a nositelé těchto jmen mají u nás jednu vstupenku na představení v daném měsíci zdarma*. V září to budou ADÉLA a MICHAL.

Stačí přijít na pokladnu a ukázat občanku!

*Nevztahuje se na tituly Vím, že víš, že vím..., Shirley Valentine, Pan Kaplan má třídu rád, Listopad, Kancl, Hráči, Bedřich Smetana: The Greatest Hits a na veškeré pronájmy a hostující představení.

Pavel Kulovaný

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Happening Křivá polévka - akce "Zachraňte jídlo"

Kdy: 5.9.2015, 10 - 15 hodin

Zahnutá mrkev, malý brambor, žlutý květák. Rozeznáte je v naší křivé polévce od jejich perfektně rovných, velikých a barevně vyhovujících příbuzných? Vaříme polévku zdarma pro 2000 lidí z přibližně 250 kilogramů “nechtěných” surovin!

Na piazzettě Národního divadla na vás čeká od 10.00 bohatý doprovodný program, kterým si zkrátíte čas čekání, než bude polévka uvařena.

Polévky budou připraveny ze zeleniny, která je pro obchody málo lákavá a na stůl k lidem by se nikdy nedostala. Zaorala by se do pole nebo by skončila jako krmivo pro zvířata či na kompostu.

Velké množství zeleniny a ovoce končí kvůli své nedostatečné kráse na kompostu nebo se zaorává, přitom bychom ji mohli dál zpracovat. Ztrácíme obrovské množství pohonných hmot, vody, hnojiva a lidské práce tím, že si vybíráme jen esteticky vyhovující kusy.

Ochutnat můžete např. i pesto z mrkvové natě

Mělo by se zde také moštovat a degustovat jablka. Přijďte ochutnat pražské ovocné sady.

Jana Novotná

Open Air Arena Betlémské náměstí

Kdy: 24.9.2015

4. ročník letního festivalu Open Air Arena Betlémské náměstí, který v sobě zahrnuje široké spektrum kulturních akcí od architektury a umění přes koncerty, divadla a performance až po site specific projekty a dlouhodobé výstavy.

Vyvrcholením celého festivalu bude opět Betlémská kulturní noc 24. září, kdy ožijí galerie, kavárny, obchody a další organizace v blízkosti Betlémského náměstí.

SAMOTA - kapela tří architektů s hlučnou kytarou, hutnou rytmikou a emotivním zpěvem. Život nevyrendruješ a dobrá hudba musí trochu bolet, lásko…

24.9. festival, site specific instalace a divadelní představení "Betlémská kulturní noc"

čtvrtý ročník multižánrového festivalu v okolí Betlémského náměstí
Bienále experimentální architektury #2, Site specific instalace ve dvorním traktu Betlémské kaple v rámci druhého ročníku EAB

Sektor pro hosty - Franz KafKABARET

Umělci z Varieté Oklahoma předvedou ten nejfantastičtější program, na kterém nechybí cesta na existenciální dno a hluboký lidský ponor. Představení je interaktvní a hrábnout si může skutečně každý! Diváci nemusí o Kafkovi nic vědět, nebo naopak o něm můžou vědět vše, a vůbec jim to nepomůže! JEN PRO OTRLÉ!

Pavel Kulovaný

Staré hudební nástroje

Do nově připravované inscenace Na miskách vah, na kterou se můžete těšit v listopadu v Divadle ABC, sháníme co největší počet starých hudebních nástrojů. Nástroje nemusí být funkční a mohou být i poškozené. Na druhu nezáleží, budeme rádi za housle, violoncella, kytary, žesťové nástoje, bicí i triangl. Pokud vám na půdě či ve sklepě nějaký takový kousek leží, budeme za něj rádi. Odměnou vám budou vstupenky do Městských divadel pražských.

Pokud nám budete chtít nástroj věnovat, prosíme kontaktujte vedoucí produkce Marii Kolářovou na e-mailu: marie.kolarova@m-d-p.cz

Pavel Kulovaný

Tatranská Lomnica

Rodinný penzion Zora, který se nachází přímo pod štíty Vysokých Tater, nabízí kratké i delší pobyty za výhodné ceny.

V penzionu se nachází skvělá Slovenská kuchyně Fiaker Restaurant a Haberern Café kde si můžete vychutnat kávu nebo dezert.

Pro děti je připravený dětský kout

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]