Kultura

Vaše příspěvky - období: srpen 2015

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V září 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 9. Cesta vzhůru ČR/SR 13:30
  7. 9. Nikdy není pozdě USA 13:30
  9. 9. Dáma ve zlatém USA/GB 13:30
11. 9. Nikdy není pozdě USA 13:30
14. 9. Úžasný Boccaccio Italie/Francie 13:30
16. 9. Iracionální muž USA 13:30
18. 9. Gangster Ka ČR 13:30
21. 9. Domácí péče ČR 13:30
23. 9. Očima fotografky SR/ČR 13:30
25. 9. Daleko od hlučícího davu USA/GB 13:30
29. 9. Everest GB/USA/Island 13:30
30. 9. Marquerite Francie 13:30

Šej

Sportovní hry seniorů hl.m. Prahy na Stadionu mládeže v Dejvicích

Kdy: 30.9.2015

Nenáročné soutěžní disciplíny - nutná rezervace předem.

Vstup soutěžících i fanoušků zdarma.

Pavel Kulovaný

Muzeum hlavního města Prahy

Kdy: 28.9.2015

115. výročí otevření prvních expozic

U příležitosti státního svátku a 115. výročí otevření prvních expozic v Hlavní budově muzea bude vstup zdarma. Připraveny budou komentované prohlídky budovy.

Pavel Kulovaný

Klenoty nejvzácnější

Kdy: 19. - 20.9.2015

24. dětský víkend pořádaný v rámci stálé expozice Příběh Pražského hradu.

Již tradiční akce umožňuje celým rodinám zábavnou formou poznat lépe hradní areál a dozvědět se zajímavosti z českých dějin.

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem. Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hod., poslední účastníci budou vysláni na trasu v 16 hod. Před Starým královským palácem budou připravena také různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarná dílnička či velmi oblíbené zkoušení historické zbroje.

Tentokrát budou hlavním tématem korunovační klenoty Karla IV. - jak české, tak říšské….. Na nádvořích a v zahradách bude připraveno šest úkolů spojených s tímto hlavním tématem.

Start a cíl najdete na severním palácovém dvorku (před vchodem do Příběhu Pražského hradu), začínáme po oba dva dny v 10.00 hodin, poslední účastníci budou vysláni na trasu v 16 hod.

Před Starým královským palácem budou připravena také různá rukodělná a zábavná zastavení: ukázky tradičních řemesel, výtvarná dílnička či velmi oblíbené zkoušení historické zbroje.

Vstup volný.

Jana Novotná

Hradozámecká noc

Kdy: 29.8.2015

Šestý ročník akce, kterou organizuje Národní památkový ústav na mnoha místech České republiky na památkových objektech ve správě NPÚ, ale i na objektech, které spravují další vlastníci. Cílem Hradozámecké noci je představit památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na která má smysl se vracet. Na rozdíl od muzejních nocí není podmínkou, aby akce byly pro návštěvníky přístupné zdarma, naopak je obvyklé vybírat vstupné.

Kulturní program může být různorodý, od nočních prohlídek (prohlídek v netradičním osvětlení), přes divadelní představení a hudební vystoupení až po komponované programy.

V Praze se akce zúčastní:
Valdštejnský palác 19.00 - 23.00hodin
Noc otevřených dveří Valdštejnského paláce

Zahrady pod Pražským hradem 19.00 - 24.00 hodin

Chvalský zámek srdečně zve na večerní a noční prohlídky s vílou Ohnivkou nebo skřítkem Matýskem, Víla Ohnivka provází každou celou hodinu od 18 do 22 hodin. Uvidíte výstavy Rumcajs zámeckým pánem aneb Radek Pilař dětem, zámek osvětlený svíčkami, dozvíte se mnoho zajímavého a POZOR, čeká vás návštěva tajemné komnaty duchů.

Rezervace nutná na tel. 281 860 130, počet osob ve skupině max. 20.

Pavel Kulovaný

PRAHA DĚTEM 2015 – bezpečnost dětí a mládeže

Kdy: 30.8.2015, 12 - 17.30hodin

Kde: Praha 1, Václavské náměstí

Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy ( hasičská technika a stánek preventivně výchovné činnosti)

Městská část Praha 1 srdečně zve všechny děti i rodiče v neděli 30. srpna na Václavské náměstí, kde se od 12:00 do 17:30 uskuteční celodenní akce Praha dětem. Velkolepé rozloučení s letními prázdninami bude zároveň akcí zaměřenou na bezpečnost dětí a mládeže, dnem plným překvapení, her a atrakcí s mnoha soutěžemi o ceny. V bohatém programu vystoupí mnoho zajímavých účinkujících včetně Leony Machálkové, New Element, či členů fotbalového a hokejového týmu Sparta Praha. Programem provázejí moderátoři Sandra Parmová a Michal Janotka. Účast přislíbili i zástupci BESIPu, Policie ČR, Městské policie hl. m. Prahy, Hasičského záchranného sboru a Českého červeného kříže.

Přijďte na Václavské náměstí, přijďte na den plný bezpečné zábavy pro děti i dospělé, přijďte dát Prahu dětem!

Jiřina Polanská

Náprstkovo muzeum - Festival polynéské kultury

Kdy: 30.8.2015

Další a tentokrát již poslední festival mimoevropských kultur v rámci cyklu Barevné nádvoří.

Čekají na vás představení i taneční workshopy, polynéská fireshow, hra na ukulele, výtvarné dílny pro děti, ochutnávky exotické kuchyně a mnoho dalšího!

Vstup zdarma (s výjimkou workshopu na výrobu parea)

Pokud se chcete zúčastnit workshopu na výrobu parea - je třeba se předem registrovat.
14.00 hodin Výroba parea – workshop pro dospělé
Pareo je druh dámského oblečení, který je známý po celém světě pod různými jmény. V Polynésii je typickým oděvem například na Tahiti, Havaji nebo Samojských ostrovech. Během workshopu si vybranou látku ozdobíte razítky s havajskými motivy a v následné módní přehlídce se naučíte, jak je správně zavázat.

Cena: 160 Kč/osoba. Kapacita: 25 osob. Přihlášky: tereza_zbankova@nm.cz

Pavel Kulovaný

Vstupenka zdarma pro jména Adéla a Michal na představení v září do Městských divadel pražských

Kdy: září 2015

Každý měsíc vybereme dvě nejčastější jména z kalendáře a nositelé těchto jmen mají u nás jednu vstupenku na představení v daném měsíci zdarma*. V září to budou ADÉLA a MICHAL.

Stačí přijít na pokladnu a ukázat občanku!

*Nevztahuje se na tituly Vím, že víš, že vím..., Shirley Valentine, Pan Kaplan má třídu rád, Listopad, Kancl, Hráči, Bedřich Smetana: The Greatest Hits a na veškeré pronájmy a hostující představení.

Pavel Kulovaný

Happening Křivá polévka - akce "Zachraňte jídlo"

Kdy: 5.9.2015, 10 - 15 hodin

Zahnutá mrkev, malý brambor, žlutý květák. Rozeznáte je v naší křivé polévce od jejich perfektně rovných, velikých a barevně vyhovujících příbuzných? Vaříme polévku zdarma pro 2000 lidí z přibližně 250 kilogramů “nechtěných” surovin!

Na piazzettě Národního divadla na vás čeká od 10.00 bohatý doprovodný program, kterým si zkrátíte čas čekání, než bude polévka uvařena.

Polévky budou připraveny ze zeleniny, která je pro obchody málo lákavá a na stůl k lidem by se nikdy nedostala. Zaorala by se do pole nebo by skončila jako krmivo pro zvířata či na kompostu.

Velké množství zeleniny a ovoce končí kvůli své nedostatečné kráse na kompostu nebo se zaorává, přitom bychom ji mohli dál zpracovat. Ztrácíme obrovské množství pohonných hmot, vody, hnojiva a lidské práce tím, že si vybíráme jen esteticky vyhovující kusy.

Ochutnat můžete např. i pesto z mrkvové natě

Mělo by se zde také moštovat a degustovat jablka. Přijďte ochutnat pražské ovocné sady.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V srpnu 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  3. 8. Iracionální muž USA 13:30
  7. 8. Papírová města USA 13:30
10. 8. Věčně mladá USA 13:30
14. 8. Domácí péče ČR 13:30
17. 8. Schmitke ČR/SRN 13:30
21. 8. Iracionální muž USA 13:30
24. 8. Mallory ČR 13:30
28. 8. Pařížská blbka Francie 13:30
31. 8. Pride GB 13:30

Šej

Open Air Arena Betlémské náměstí

Kdy: 19.8. + 24.9.2015

4. ročník letního festivalu Open Air Arena Betlémské náměstí, který v sobě zahrnuje široké spektrum kulturních akcí od architektury a umění přes koncerty, divadla a performance až po site specific projekty a dlouhodobé výstavy.

Vyvrcholením celého festivalu bude opět Betlémská kulturní noc 24. září, kdy ožijí galerie, kavárny, obchody a další organizace v blízkosti Betlémského náměstí.

19.8. tanečně akrobatické divadlo na chůdách a hudební vystoupení Long Vehicle Circus - Alenka

V představení "Alenka ! "- určeném pro pouliční produkci a celou rodinu zažijete legraci, smutek i krásu, uvidíte a uslyšíte loutky, masky, chůdaře, jednu zpěvačku a tři herce.

SAMOTA - kapela tří architektů s hlučnou kytarou, hutnou rytmikou a emotivním zpěvem. Život nevyrendruješ a dobrá hudba musí trochu bolet, lásko…

24.9. festival, site specific instalace a divadelní představení "Betlémská kulturní noc"

čtvrtý ročník multižánrového festivalu v okolí Betlémského náměstí
Bienále experimentální architektury #2, Site specific instalace ve dvorním traktu Betlémské kaple v rámci druhého ročníku EAB

Sektor pro hosty - Franz KafKABARET

Umělci z Varieté Oklahoma předvedou ten nejfantastičtější program, na kterém nechybí cesta na existenciální dno a hluboký lidský ponor. Představení je interaktvní a hrábnout si může skutečně každý! Diváci nemusí o Kafkovi nic vědět, nebo naopak o něm můžou vědět vše, a vůbec jim to nepomůže! JEN PRO OTRLÉ!

Pavel Kulovaný

Festival Barevná devítka - park Podviní

Kdy: 29.8.2015

Multikulturní festival plný vůní, chutí, barev a rytmů.

Festival prezentuje národnostní menšiny, které u nás žijí, a se kterými se tu běžně potkáváme. Tímto zajímavým způsobem se návštěvníci seznámí s tím, jak v cizích zemích žijí, jakou mají kulturu, ochutnají jejich tradiční speciality nebo se mohou zapojit do kteréhokoli workshopu.

V areálu festivalu budou servírovány pochoutky ze všech koutů světa. Ochutnávat se budou delikatesy z dalekého Peru, Argentiny, Francie, Slovenska, Konga, Makedonie, Kuby, Afghánistánu, Pobřeží slonoviny, Sierra Leone, Nigérie, Angoly, Indonésie, Číny, Pákistánu, Bulharska, Arménie, Norska, Gruzie, Mexika, Rumunska nebo z Bavorska a Rakouska.

Na žízeň budou podávány lahodné čaje, pravá arabská káva a tradiční moldavská, makedonská a jihoafrická vína.

Pavel Kulovaný

Říční piknik na Štvanici

Kdy: 7.8.2015,. od 15 do 18 hodin, východní části ostrova Štvanice

Oslava zavedení nové linky přívozu do provozu - Říční piknik na Štvanici.

První plavba přívozu P7 na trase Holešovice – Štvanice – Karlín proběhne v pátek 7. srpna v 11:30 hodin po předchozím slavnostním zahájení. V rámci úvodního programu dojde také k pokřtění nové lodi.

Až do večerních hodin bude probíhat doprovodný program v karlínském Přístavu 18600.

Návštěvníci si zde budou moci zdarma zapůjčit piknikové vybavení (lehátka, stolky, deky, sedací pytle) a sportovní pomůcky (pétanque, Speedminton, frisbee).

Malí i velcí mořští vlci se budou moci zapojit do námořnických soutěží, jako je hod kruhem na cíl, chytání ryb na magnet, překážková dráha nebo vázání uzlů.

V 15.15, 16.15 a 17.15 hodin zahraje námořní kapela Pár mu jich Band.

Součástí programu budou také ukázky jízdní hlídky Městské policie.

Nový přívoz bude zapojen do systému Pražské integrované dopravy. Zkušební provoz potrvá do 1. listopadu 2015.

Přívoz bude přepravovat cestující každý den od 8.00 do 20.00 hodin (v zahajovací den 7. 8. až do 21 hodin) v intervalu 30 minut.

Eva Kudrnová

Videomapping "Oko nad Prahou"

Kdy: 16.8.2015, od 22 do 23 hodin několikrát za sebou.

Jednorázový videomapping, u příležitosti zahájení letošního ročníku mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, díky kterému se na pražském Špejcharu konečně “objeví” unikátní knihovna architekta Jana Kaplického.

Během ozvučených projekcí na cirkusové šapitó hlavní hvězdy festivalu, britského souboru NoFit State Circus, ožije v projektu souboru Cirque Garuda příběh poznání i propojení s přírodou.

Videomapping navíc doprovodí ve spolupráci s Městskou knihovou v Praze největší veřejná výměna knih pod širým nebem, kdy si diváci budou moci vyměnit i mezi sebou donesené vlastní knihy.

Vstup zdarma.

Pavel Kulovaný

Veřejná vernisáž výstavy

Veřejná vernisáž výstavy fotografií projektu „Cyril a Metoděj, autentický příběh naší země“ - proběhla 31.7.2015 v 11 hodin.

Přijďte blíže podhalit příběh bratří ze Soluně a dozvědět se více o jejich putování na Velkou Moravu (výstava potrvá do 13.8.).

V rámci vernisáže proběhne projekce krátkého filmu Cyril a Metoděj, po stopách strhujícího příběhu a soutěž o získání svitku z ručního papíru z limitované edice 300 ks s mapou Velké Moravy.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Staré hudební nástroje

Do nově připravované inscenace Na miskách vah, na kterou se můžete těšit v listopadu v Divadle ABC, sháníme co největší počet starých hudebních nástrojů. Nástroje nemusí být funkční a mohou být i poškozené. Na druhu nezáleží, budeme rádi za housle, violoncella, kytary, žesťové nástoje, bicí i triangl. Pokud vám na půdě či ve sklepě nějaký takový kousek leží, budeme za něj rádi. Odměnou vám budou vstupenky do Městských divadel pražských.

Pokud nám budete chtít nástroj věnovat, prosíme kontaktujte vedoucí produkce Marii Kolářovou na e-mailu: marie.kolarova@m-d-p.cz

Pavel Kulovaný

Pražské filmové léto 2015

Kdy: 1. 7. 2015 — 31. 08. 2015

Bio Oko, Kino Světozor

Letní filmový koktejl. Denně jedna projekce za 40 Kč.

Pavel Kulovaný

Léto na Jungmaňáku

Kdy: 9.7. - 13.8.2015

Třetí ročník multižánrového festivalu na Jungmannově náměstí v Praze je opět tady. Šest žánrových koncertních večerů, které začínají v 19 hodin a končí okolo 21:30. Těšit se můžete na nabitý program a výbornou atmosféru kouzelného místa v samotném centru Prahy.

Jana Novotná

Tatranská Lomnica

Rodinný penzion Zora, který se nachází přímo pod štíty Vysokých Tater, nabízí kratké i delší pobyty za výhodné ceny.

V penzionu se nachází skvělá Slovenská kuchyně Fiaker Restaurant a Haberern Café kde si můžete vychutnat kávu nebo dezert.

Pro děti je připravený dětský kout

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]