Kultura

Vaše příspěvky - období: červen 2015

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červenci 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  3. 7. Poutník-nejlepší příběh Paula Coelha Brazilie 13:00
  6. 7. Sedmero krkavců ČR/SR 14:15
10. 7. Teorie všeho GB 13:30
13. 7. Pořád jsem to já GB 13:30
17. 7. Daleko od hlučícího davu USA/GB 13:30
20. 7. Domácí péče ČR 13:30
24. 7. Domácí péče ČR 13:30
27. 7. Pařížská blbka Francie/USA 13:30
31. 7. Mallory ČR 13:30

Šej

Exkurze z cyklu Přírodou velkoměsta

Kdy: 18. 7. 2015

V sobotu 18. 7. 2015 vás srdečně zveme na "noční svícení" v Praze, další exkurzi z cyklu Přírodou velkoměsta. Pokud to počasí dovolí, budou účastníci pozorovat různé druhy můr, píďalek a s trochou štěstí i lišaje, bourovce či přástevníka.

POZOR: je nutné se předem přihlásit na e-mailu: priroda@nm.cz

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Kinobus - zahájení sezony

Kdy: 22. června 2015

Již toto pondělí 22. června 2015 zahájí Kinobus osmý ročník oblíbeného turné letního kina.

Tradičně zahájíme naše promítání na Petříně, kde bude pro vás prodloužen provoz lanové dráhy do 00.00 hodin po celé 4 promítací dny.

Pavel Kulovaný

Muzeum Kampa

Kdy: 5.6.2015

Museum Kampa při příležitosti oslav hodnocení od britského deníku The Guardian pořádá 5. června Den otevřených dveří (pozor - vstupné zdarma se nevztahuje se na výstavu Večerníček slaví 50 let).

Při příležitosti oslav potěšujícího hodnocení, kterého se Museu Kampa dostalo od britského deníku The Guardian, se Nadace Jana a Medy Mládkových rozhodla pro návštěvníky a příznivce uspořádat den otevřených dveří, který bude spojený s autogramiádou paní Medy Mládkové. Návštěvníci si tak v pátek 5. června 2015 budou moci v době od 10 do 17 hodin mj. prohlédnout zdarma výstavy Vladislava Mirvalda a výstavu Františka Kupky ze sbírky Lilli Lonngren Anders. Samotná autogramiáda paní Medy Mládkové bude zahájena v 15 hodin.

Den otevřených dveří připravilo Museum Kampa pro své návštěvníky jako malou oslavu pocty, které se muzeu dostalo, když bylo minulý týden zařazeno britským deníkem The Guardian mezi deset nejlepších muzeí v Evropě. Deník vybíral menší netradiční soukromé instituce, které rozhodně stojí za navštívení a doporučil mimo jiné také Musée Zadkine v Paříži, Caixa Forum v Madridu, Centrale Montemartini v Římě nebo Vasarelyho muzeum v Budapešti.

Program:
10.00 - 17.00 - vstup zdarma na výstavy Františka Kupky a Vladislava Mirvalda
10.00 - 16.00 - každou celou hodinu krátký výklad o historii muzea
14.30 – 17.30 hodin - koncert Jazzmania Quartet
15.00 - 16.00 - autogramiáda M. Mládkové
16.00 - slavnostní rozkrojení dortu
18. 00 - ukončení

Jana Novotná

Středověká slavnost "Hrrr na ně! Husité na Vítkově"

Kdy: 11.7.2015

Pro milovníky historie - rekonstrukce bitvy z roku 1420.

Rytířská klání - kejklířská vystoupení - šermířské souboje - dětské dobové hry - soutěže - loutkové divadlo - střílení z luku a kuše - stánky s řemesly - dobová kuchyně

Vrch Vítkov se opět promění v bojovou bitevní vřavu, kde se utká husitská posádka ukrytá ve srubu s vojskem míšeňských křižáků, které donutí ustoupit z Vítkova. Rekonstrukce celé bitvy se zúčastní okolo 100 válečníků včetně dobové bojové techniky. Nebudou chybět pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění nebo skvostné panské jezdectvo. Vyvrcholením bude husitský protiútok, jenž skončí definitivní porážkou křižáckých vojsk.

Kromě velkolepého bitevního klání čekají na diváky další doprovodné programy. Vrch na Vítkově se promění ve středověký tábor, kde se budou konat rytířské souboje, přehlídky zbraní, dobové tance nebo módní přehlídky.

Hora Vítkov si symbolicky připomene hrdinnou obranu husitské posádky, která 14. července roku 1420 odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků a tím prakticky donutila Zikmunda Lucemburského celou křižáckou výpravu ukončit.

Vstup zdarma

Iva Lejčková

Rytířský víkend v Jelením příkopě na Pražském hradě

Kdy: 11. – 12. 7. 2015, 11.00 - 19.00 hod.

Rytířský víkend v Jelením příkopě na Pražském hradě.

Víkendová akce v divoké přírodě je určena nejen pro děti a jejich rodiče, ale pro všechny, kteří se rádi zasní a představují si, jak šel život v dávných dobách.

Horní Jelení příkop představí život středověkých rytířů.
45 minutová klání rytířů budou probíhat po oba dny ve 13.00, 15.00 a v 17.00
z podia bude znít dobá hudba a shlédnete představení skupin historického šermu
Volně přístupné budou rytířské stany s vybavením, které vytvoří iluzi života rytířů na cestách
Pro děti bude určen tábor malých rytířů. Zažijí oblékání zbroje, výuku šermu, pletení drátěných košil, ražení mincí nebo psaní brkem.
V kovárně shlédnete práci kováře a opravy zbraní.

Eva Kratochvílová

McDonalds

Kdy: 6. a 7.6.2015

Zajímá vás, jak to funguje u McDonalds v kuchyni?

Chcete se podívat, co se děje za provozu v zákulisí našich restaurací?

Jste zvědaví, co předchází tomu, než se naše jídlo dostane až k vám?

Pak jsme právě pro vás připravili Dny otevřených dveří! Pojďte dál a přesvědčte se, že nemáme co skrývat.

ing. Milena Otáhalová

Historické slavnosti Libeňského míru

Kdy: 13. 6. 2015, 11-1 hodin

Slavnosti v areálu Libeňského zámku a podzámčí
- netradiční hry pro malé i velké (rytířské kuželky)
- obří šípomet, dobývací prak, trenažér výpadu, historický kulečník
- vojenský tábor
- historický jarmark – řemesla
- hospoda (rožnění kýty)

Scéna Libeňský zámek – pódium na nádvoří:
11.00 Slavnostní zahájení
11.05 BraAgas – hudba
11.30 Hortus Gratiae – ruské tance
12.00 Bílkovo loutkové divadlo „Staré pohádky české aneb co si Kašpárek z Jiráska zapamatoval“
13.05 BraAgas – hudba
13.30 Ovis Jokulatores – kejklířské vystoupení
14.30 Hortus Gratiae – renesanční tance
15.15 Bílkovo loutkové divadlo „O Bruncvíkovi aneb jak se lev do českého znaku dostal“
16.20 BraAgas – hudba
17.10 Ovis Jokulatores – kejklířské vystoupení
17.30 Hortus Gratiae – barokní tance
17.40 BraAgas – hudba

Libeňský zámek – balkón:
14.00 Scénka Uzavření mírové dohody mezi císařem Rudolfem II. a jeho bratrem Matyášem

Scéna podzámčí – Löwitův mlýn:
11.45 Ovis Jokulatores – kejklířské vystoupení
12.50 Abbacca – historický šerm
14.50 Ukázky výcviku historických vojenských jednotek
16.00 Abbacca – historický šerm
16.45 Ukázky výcviku historických vojenských jednotek

ing. Milena Otáhalová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Gröbeho vila

Kdy: sobota 23.5.2015 vždy od 16 hodin.

Možnost nahlédnout do interiérů krásné zrenovované památky Gröbeho vily v Havlíčkových sadech (v Gröbovce)

Městská část Praha 2 ve spolupráci s nájemcem vily, jímž je americký CEELI Institute, připravila na letošní rok sérii prohlídek s průvodcem. Prohlídky vily bude doprovázet odborný výklad dr. Jiřiny Marie Novákové.

Návštěva je možná pouze s platnou vstupenkou a na jednu prohlídku je povolený počet 30 osob! Vstupenky jsou k vyzvednutí v Informační kanceláři ÚMČ Praha 2 na náměstí Míru 20/600.

Vila není běžně přístupná veřejnosti, pouze v průběhu roku v ní městská část pořádá pro posluchače zdarma koncerty komorní hudby nebo je možnost prostory navštívit při podzimním vinobraní.

Pavel Kulovaný

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]