Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2015

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 6. Dítě číslo 44 USA 13:30
  3. 6. Zabijáci Dánsko 13:30
  5. 6. Život je život ČR 13:30
  8. 6. Sedmero krkavců ČR 13:30
10. 6. Slepá Norsko 13:30
12. 6. Dior a já Francie 13:30
15. 6. Druhá míza USA 13:30
17. 6. Láska šílená Rakousko/Německo 13:30
19. 6. Andílek na nervy ČR 13:30
22. 6. Poutník-nejlepší přítel Paula Coelha Brazílie 13:30
24. 6. Bergman v Lucerně:LIV & Ingmar Norsko/GB 13:30
26. 6. Dáma ve zlatém USA/GB 13:30
30. 6. Temné kouty Francie 13:30

Šej

Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR

Kdy:8.5.2015, 15 hodin

Program věnovaný 70. výročí ukončení druhé světové války v zahradě Černínského paláce.

Pavel Kulovaný

Akce v Malešicích

Kdy: 17.5.2015 15.00 hodin

Jarní komentovaná vycházka naučnou stezkou sv. Josefa v Malešicích Kde: 1. zastavení naučné stezky – bus MHD Plaňanská (směr Želivského) V rámci vycházky soutěž o malešické triko, zastávka na občerstvení a unikátní možnost shlédnout interiér Milíčovy modlitebny a dozvědět se více o její historii i budoucnosti!

Putování po Indii - cestovatelské promítání Petra Štětiny (www.goodplaces.cz) Kdy: úterý 19.5. v 19:00 Kde: v Malešickém mikropivovaru, Praha 10, Malešická 50 , rezervace míst na www.malesickymikropivovar.cz

Vstup na obě akce zdarma.

Pavel Kulovaný

Noc literatury - Praha 6

Kdy: 13.5.2015, 18-23hodin

9. ročník literárního happeningu.

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.

Místem konání v letošním roce jsou atraktivní či běžně nedostupná místa městské části Praha 6.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů.

Čtení každoročně probíhají paralalně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Odehrává se nejen v Praze, ale také na pobočkách Českých center v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Pavel Kulovaný

Festival japonské kultury v Náprstkově muzeu

Kdy: 16.-17.5.2017

Festival japonské kultury z cyklu Barevné nádvoří, který se bude konat v sobotu 16. 5. 2015 od 11.00 do 20.00 hod. na nádvoří Náprstkova muzea. Připraven je bohatý doprovodný program, který vás přenese do Země vycházejícího slunce.

Čekají na vás ochutnávky typických jídel, ukázky tance a bojových umění, kreativní dílny (workshopy) origami či kaligrafie a samozřejmě i zajímavé přednášky, atd.

Japonské gastronomické speciality restaurace Samurai – budete moci ochutnat například sushi a další japonské speciality, japonské pivo nebo typické rýžové víno saké.

Výtvarné dílny pro děti – děti si budou moci vyrobit květiny, vějíře, ozdoby do vlasů ve stylu gejš nebo jednodušší origami. Dílny se budou konat po celý den s výjimkou doby, kdy budou probíhat workshopy origami a kaligrafie. Vstup zdarma.

Fotokoutek – ve fotokoutku se budete moci vyfotit v pravém japonském kimonu! Hra Shogi – japonská strategická hra Shogi. Jedná se o tradiční strategickou hru, která u nás získává na popularitě až v posledních letech. Pravidla hry vás hráči z České asociace Shogi naučí za 5 minut! Hrát mohou dospělí i děti.

Stánky s japonskými výrobky – těšit se můžete například na originální japonský ruční papír od Samurai Paper Mill, japonský lahodný zelený čaj Matcha Tea nebo origami papíry, knihu o origami a možnost složit si vybrané modely od Origamido.

Pavla Koulová

Den Evropy na Střeleckém ostrově

Kdy: 7.5.2015

Akce se uskuteční na Střeleckém ostrově v Praze u příležitosti Dne Evropy a jedenáctého výročí vstupu České republiky do Evropské unie.

Na odpoledním programu bude vzhledem k Evropskému roku pro rozvoj 2015 debata k zahraniční rozvojové spolupráci a také debata o roli České republiky v Evropské unii.

Návštěvníci se mohou těšit na večerní koncerty skupin J.A.R., Kieslowski a Carnival Youth.

Akce se bude konat od 13:00 do 21:00 hod, vstup zdarma.

Jana Novotná

Žižkovské vycházky

Kdy: pondělí 25.5. od 17 hodin.

Opět bude možné navštívit Žižkovský vysílač s výkladem, a to zdarma.

22. května 2015
Olšanské hřbitovy II.
Druhou z vycházek s tématem hřbitovů zahájíme u pravoslavného kostela – rozkryjeme jeho historii i architektonické předobrazy a budeme se věnovat také čestným vojenským pohřebištím v blízkém okolí. Cestu k Nové obřadní síni nasměrujeme kolem několika sochařsky pozoruhodných náhrobků, mimo jiné od zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry...
Sraz: 17.00 hod, ulice Jana Želivského (u pravoslavného kostelíku)

18. června 2015
Nový židovský hřbitov
Téma hřbitovů uzavřeme na Novém židovském, kde jsme si hlavní architektonické dominanty prohlédli už v minulém roce. Tentokrát se proto vedle širšího kontextu pohřbívání v židovské komunitě zaměříme především na drobnou architekturu a zdejší význačné náhrobky – včetně Sarkofágu od Kurta Gebauera, prací Jana Kotěry a hrobky Franze Kafky...
Sraz: ČTVRTEK 16.00 hod, Izraelská 1 (před vstupem na Nový židovský hřbitov)

18. září 2015
Okolí Vinohradské ulice – hranice Žižkova
Čtyři kilometry dlouhá Vinohradská ulice představuje fenomén sama o sobě. My tentokrát prozkoumáme její úsek v okolí Flory. Kromě činžovních domů typických pro tuto lokalitu se seznámíme také např. s industriálními objekty, současným sídlem VZP, v němž se kdysi skrývalo kino a také s rozlehlou hotelovou stavbou, kterou zde v roce 2006 dokončil ateliér Cigler Marani...
Sraz: 17.00 hod, Orlická 2 (VZP pojišťovna)

9. října 2015
Okolí Olšanské ulice
Se strmými úzkými uličkami starého Žižkova ostře kontrastuje centrální část čtvrti. Z pohledu prostorového je založena velkoryse až předimenzovaně především Olšanská ulice, která se rozpíná do šíře 40 metrů. Podél ní si prohlédneme vybrané stavby jako např. dominantní administrativní budovu telekomunikací nebo funkcionalistický Miličův dům od Ervína Katony. A najdeme i upomínku na idylické čásy, kdy tuto oblast neprotínala rušná dopravní tepna – dům spisovatele S. K. Neumanna...
Sraz: 17.00 hod, Olšanská 7 (před Olšanskou poliklinikou)

23. října 2015 Minulost, současnost a budoucnost nám. Jiřího z Poděbrad
Kromě již tradičního historického kontextu procházených míst tentokrát nahlédneme také do budoucnosti. Hovořit budeme především o záměru změnit podobu náměstí Jiřího z Poděbrad, nejnověji začleněného do celkové rekonstrukce celé Vinohradské ulice. Jaké jsou přednosti a slabiny návrhu architekta Miroslava Cikána vzešlého ze soutěže? Patří na náměstí kašna upomínající na socialismus? A co s průduchem z metra?
Sraz: 17.00 hod: nám. Jiřího z Poděbrad (před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně)

13. listopadu 2015
Závěrečná přednáška: Nástin urbanistického vývoje Žižkova II.
Slovo a obrazový doprovod naváží na závěrečnou přednášku loňskou a provedou nás od asanace po současnost, respektive architektonickým vývojem čtvrti v novodobé etapě po roce 1989. V historickém exkurzu neopomeneme ani státem regulovanou ochranu Žižkova či ustavení památkové zóny. Přijďte s námi diskutovat o tom, čím poslední dvě dekády architektuře čtvrti prospěly a co jsme naopak za tuto dobu ztratili...
Sraz: 17.00 hod: Atrium na Žižkově, Čajkovského 12

Pavel Kulovaný

Staroměstská radnice a pražské povstání - mimořádný vstup do podzemí domů tzv. radničního bloku

Kdy: 8.5.15

V letošním roce uplyne 70 let od pražského povstání. Událost, která měla pro Staroměstskou radnici děsivé následky, připomene speciální prohlídková trasa. Její účastníci prostřednictvím historických fotografií zavzpomínají na zničené severovýchodní křídlo radnice a jeho někdejší interiéry, prohlédnou si sály jižního křídla, které byly posledními válečnými boji zasaženy, a uvidí i radniční kapli, kam se v den výročí poprvé po 70 letech vrátí velká část původního historického mobiliáře.

Prohlídka bude zakončena mimořádným vstupem do podzemí domů tzv. radničního bloku, odkud bylo pražské povstání částečně řízeno. Tento prostor bude veřejnosti otevřen poprvé v historii!

Prohlídky začínají v čase 10:00, 12:30, 14:00, 16:00 a 17:30 hodin.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na adrese www.prazskevychazky.cz nebo rezervovat na adrese staromestskaradnice@prague.eu.

Je nutné, aby si účastníci přinesli vlastní svítilnu a měli sportovní obuv. Prohlídka není určena dětem.

OBNOVA RADNIČNÍ KAPLE

V den 70. výročí pražského povstání proběhne obnova interiéru radniční kaple. Symbolicky v pátek 8. května se na své místo do kaple po 70 letech vrátí dřevěné plastiky od sochaře Seelinga, cenná historická klekadla nebo pamětní desky o obnovách kaple, z nichž nejstarší se datuje až do 15. století. Při této příležitosti bude v prostoru lodi kaple instalována speciální výstava – návštěvníky seznámí s dějinami kaple a historickými proměnami jejího interiéru, připomene květnové události roku 1945 a představí jednotlivé prvky zrestaurovaného historického mobiliáře.

Gotická kaple je veřejnosti přístupná denně v rámci komentované prohlídky Staroměstské radnice.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 5. Fotograf ČR 13:00
  6. 5. 1001 gramů Norsko 13:30
  8. 5. Divoké historky Argentina/Španělsko 13:30
11. 5. Je prostě báječná USA 13:30
12. 5. Králova zahradnice GB 13:30
13. 5. Jimmyho tančírna GB/Irsko/Francie 13:30
15. 5. Creme de la creme:Renoir Francie 13:30
18. 5. Dejte mi pokoj! Francie 13:30
20. 5. Pestrobarvec petrklíčový GB 13:30
22. 5. Život je život ČR 13:30
25. 5. Život je život ČR 13:30
27. 5. Malý Pán ČR 13:30
29. 5. Malá z rybárny ČR 13:30

Šej

Den Prahy 1

Kdy:16. května od 10 hodin v divadlech ABC a Rokoko

Pohádky pro děti:
Od 13:30 v Divadle ABC uvede soubor Loutky bez hranic pohádku pro nejmenší Tři medvědi a drzá Máša
Od 11 a od 14:30 hodin hrajeme v Divadle Rokoko pohádku Dalskabáty, hříšná ves Malého divadla České Budějovice

Koncerty:
Od 16 hodin koncert Melody Boys v kavárně Divadla ABC
Od 18 hodin Martin Písařík a jeho Akustik na Václavském náměstí

Workshopy, dílničky
Výroba medvědích chaloupek s divadélkem Loutky bez hranic, dílničky Výtvarného ateliéru Malování kreslení, z.s., výroba placek, školička na chůdách, malování na obličej, výroba textilních taštiček...

Soutěžní kvíz:
Kvízové otázky se týkají slavných osobností Prahy 1 (Voskovec a Werich), divadelních postav, 100. výročí Divadla Rokoko, pasáží na území Prahy 1 a nejoblíbenějších míst Prahy 1.
Pokud se účastníci akce zapojí do soutěžního kvízu a odevzdají správně vyplněnou hrací kartu na posledním stanovišti (vchod z ulice V jámě), bude pro ně sloužit jako vstupenka do losování o dárek (propagační předměty, vstupenky a tři předplatné do divadel ABC a Rokoko).

Pavel Kulovaný

Noc literatury - Praha 6

Kdy: 13.5.2015, 18 - 23 hodin

9. ročník literárního happeningu.

Záměrem akce je netradičním způsobem přiblížit veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Místem konání v letošním roce jsou atraktivní či běžně nedostupná místa městské části Praha 6.

Výběr ze současné evropské literární scény poodhalí kouzlo velkých i malých literatur v přednesu hereckých osobností, které Vám představí ukázky z nových překladů děl evropských autorů.

Čtení každoročně probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Akci organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví.

Odehrává se nejen v Praze, ale také na pobočkách Českých center v zahraničí a ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Pavel Kulovaný

Den otevřených dveří

Kdy: 8. 5. 2015

Senát (Valdštejnský palác a Kolovratský palác) 9 - 16 hodin
Senát Parlamentu ČR pořádá při příležitosti státního svátku 8. května a 28. října tradiční Den otevřených dveří.
Součástí budou komentované prohlídky ve Valdštejnském paláci. Návštěvníci se podívají například do Hlavního sálu, Jednacího sálu, kde zasedá plénum Senátu, Rytířské síně, Audienční síně, Valdštejnovy pracovny či Prezidentského salonku.
V Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců.
Prohlídkové trasy zajištěny i pro handicapované spoluobčany.
Vstup do obou paláců je zdarma.

Lichtenštejnský palác, U Sovových mlýnů 4 na Kampě
Úřad vlády ČR zpřístupní veřejnosti Lichtenštejnský palác, a to na výročí konce Druhé světové války 8. 5. 2015.

Poslanecká sněmovna
Ve státní svátky 8. května a 28. října se v Poslanecké sněmovně tradičně pořádají dny otevřených dveří, a to od 9 do 16 hodin.
Během hodinové prohlídky si mají návštěvníci možnost prohlédnout hlavní zasedací sál, jednací místnosti výborů a další prostory ve Smiřickém, Šternberském a Thunovském paláci.

Jana Novotná

Noc kostelů

Kdy: 29.5.2015

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím.

Jednotlivé farnosti, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady.

Smyslem celé akce je představení podstaty křesťanství, která není ani ve vnějších obřadech, symolech a gestech, ale v myšlení a chování lidí, kteří se tomu učí právě v těchto prostorech, kde se shromážďují, modlí či obětují.

Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje již více než 800 kostelů a modliteben.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před jedenácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 překročila Noc kostelů hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v České republice. V roce 2010 se Noc kostelů konala již v celé České republice, v roce 2011 poprvé na Slovensku a o rok později také v Estonsku.

V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1400 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky na 8 000 programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i 450 000 návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci.

Také letos budou moci návštěvníci ve stovkách otevřených kostelů poznávat a obdivovat duchovní a umělecké skvosty křesťanství, které nejsou pouze výrazem minulosti, ale i živé přítomnosti. O tom svědčí i bohatý kulturně-duchovní program, v němž opět nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, workshopy nebo divadelní představení, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichém zastavení vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

Pavel Kulovaný

Středověké slavnosti - Břevnovský klášter

Kdy: 23. 5. 2015

Nechte se vtáhnout do doby středověku a zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, středověká hudbu, ohňovou show a další doprovodný program také i pro děti.

2. ročník slavností v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku - Břevnovském klášteru benediktinů.

Pavel Kulovaný

Pražský hrad - den otevřených dveří reprezentačních prostor

Kdy: 16.5.2015

V květnu se opět otevřou nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu. Návštěvníci tak budou mít možnost vidět běžně nepřístupné sály, salonky a místnosti, ve kterých se na Pražském hradě odehrává ceremoniální život:
Rothmayerův sál
Španělský sál
Rudolfovu galerii
salony Jižního křídla Nového paláce (např. Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon)

Po celé prohlídkové trase budou podávat výklad o zařízení a využití sálů pracovníci průvodcovské služby Správy Pražského hradu.

Přístup do reprezentačních prostor bude Matyášovou branou z I. nebo II. nádvoří.

Eva Kratochvílová

Open house - zpřístupnění běžně nepřístupných pražských budov

Kdy: 16.–17. 5. 2015

„Open House” představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: Zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti. První ročník festivalu na jeden víkend v roce otevře sídla firem, úřadů či moderních technických staveb, okolo nichž jste zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou vaše kroky, ale za jejich zdi se máte málokdy šanci podívat.

Bude otevřeno přibližně 40 objektů s výjimečnými interiéry, zajímavou historií i s neobvyklými výhledy na Prahu.

Pavel Kulovaný

Zažij Vietnam

Kdy: 21. 5. 2015 ,10.00 - 21.00 hodin

Festival v rámci Roku vietnamské kultury 2015 pořádá Městská část Praha 3 ve spolupráci s vietnamskou ambasádou.

Návštěvníky čeká zajímavý kulturní program, představení vietnamské gastronomie, produktů, workshopy, soutěže...

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 5. Fotograf ČR 13:00
  6. 5. 1001 gramů Norsko 13:30
  8. 5. Divoké historky Argentina/Španělsko 13:30
11. 5. Je prostě báječná USA 13:30
12. 5. Králova zahradnice GB 13:30
13. 5. Jimmyho tančírna GB/Irsko/Francie 13:30
15. 5. Creme de la creme:Renoir Francie 13:30
18. 5. Dejte mi pokoj! Francie 13:30
20. 5. Pestrobarvec petrklíčový GB 13:30

Šej

Mezinárodní den muzeí a galerií

Kdy: 17.5.2015

V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je ZDARMA navštívit.

K akci se připojují i tato muzea:
Muzeum hlavního města Prahy - vstup zdarma pouze do hlavní budovy na Florenci
Národní technické muzeum se k této akci připojí zlevněnou cenou a to za vstupné pouze 50 kč na osobu.

Téma Mezinárodního dne muzeí pro rok 2015 "Muzea pro udržitelnou společnost" má veřejnosti ukázat, že i muzea hrají důležitou roli v oblasti hledání cest ke společnosti, která produkuje méně odpadů, a která lépe využívá zdroje a respektuje přírodní zákony.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví kolem 18. května. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy.

Jana Novotná

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Gröbeho vila

Kdy: sobota 23.5.2015 vždy od 16 hodin.

Možnost nahlédnout do interiérů krásné zrenovované památky Gröbeho vily v Havlíčkových sadech (v Gröbovce)

Městská část Praha 2 ve spolupráci s nájemcem vily, jímž je americký CEELI Institute, připravila na letošní rok sérii prohlídek s průvodcem. Prohlídky vily bude doprovázet odborný výklad dr. Jiřiny Marie Novákové.

Návštěva je možná pouze s platnou vstupenkou a na jednu prohlídku je povolený počet 30 osob! Vstupenky jsou k vyzvednutí v Informační kanceláři ÚMČ Praha 2 na náměstí Míru 20/600.

Vila není běžně přístupná veřejnosti, pouze v průběhu roku v ní městská část pořádá pro posluchače zdarma koncerty komorní hudby nebo je možnost prostory navštívit při podzimním vinobraní.

Pavel Kulovaný

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]