Kultura

Vaše příspěvky - období: březen 2015

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Přednáška o Přemyslu Otakaru II.

Kdy: Přednáška o Přemyslu Otakaru II. se uskuteční v prostorách studovny ve středu 25. 3. 2015 od 16:30 hodin ve Slezské.

Pan Mgr. Jan Škvrňák je studentem na FF MU v Brně, kde studuje doktorské studium v oboru historie.

"Strmý vzestup a ještě strmější pád českého krále Přemysla Otakara II. zajímal a fascinoval už jeho současníky.
Moravské pole se stalo vděčným námětem knih i dramat, tato bitva byla líčena jako velká porážka českého národa.
Přednáška se pokusí popsat všechny aspekty panování až do hořkého konce krále železného a zlatého a způsoby, jakými na tuto historickou postavu nahlížet. "

Pavel Kulovaný

Unikátní videomapping v Praze

Akademie věd slaví v letošním roce 125. výročí svého založení - při té příležitosti připravila pro širokou veřejnost mnoho kulturních a vzdělávacích akcí.

Jednou z nejatraktivnějších je videomapping „Můj svět zázraků“, který se bude promítat v neděli 22. 3. 2015 od 20.00 do 22.00 hod. přímo na hlavní budovu Akademie věd ČR na Národní třídě (naproti Nové scéně Národního divadla).

Dosud nejrozsáhlejší promítací plocha v Praze je široká 90 metrů, videomapping bude výjimečný také svou délkou – přes 13 minut. .

Jana Novotná

Světový den divadla

Kdy: 27.3.2015

Od roku 1962 slaví divadelníci i divadelní obecenstvo po celém světě Světový den divadla. V rámci oslav tohoto významného divadelního svátku, který připadá na 27. března, je připravena mimořádná nabídka vstupenek na různá březnová a dubnová představení.

Stačí při nákupu na pokladnách ND nebo rezervaci v obchodním oddělení uvést heslo „Světový den divadla“ a získáte vstupenky s 40% slevou!

Akce platí pouze v týdnu od 23. 3. do 29. 3. 2015 a je omezena počtem volných míst v hledišti.

Smyslem a cílem tohoto Světového dne divadla je přimět divadelníky na jevištích i obecenstvo v sálech k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky, napomáhat myšlenkám mírového soužití a vzájemného porozumění mezi národy.

Pavel Kulovaný

Výstava v pasáži Lucerna

Kdy: od 19.3.2015 do 31.3.2015

Jsou zde vystaveny nominované a oceněné práce studentů Fakulty architektury ČVUT, kteří se zúčastnili soutěže o nejlepší studentský projekt.

19.3.2015 se konal v kině Lucerna galavečer u příležitosti předání cen této soutěže.

Ivan Krátký

Gröbeho vila

Kdy: sobota 28.2.2015, sobota 21.3.2015 a sobota 23.5.2015 vždy od 16 hodin.

Možnost nahlédnout do interiérů krásné zrenovované památky Gröbeho vily v Havlíčkových sadech (v Gröbovce)

Městská část Praha 2 ve spolupráci s nájemcem vily, jímž je americký CEELI Institute, připravila na letošní rok sérii prohlídek s průvodcem. Prohlídky vily bude doprovázet odborný výklad dr. Jiřiny Marie Novákové.

Návštěva je možná pouze s platnou vstupenkou a na jednu prohlídku je povolený počet 30 osob! Vstupenky jsou k vyzvednutí v Informační kanceláři ÚMČ Praha 2 na náměstí Míru 20/600.

Vila není běžně přístupná veřejnosti, pouze v průběhu roku v ní městská část pořádá pro posluchače zdarma koncerty komorní hudby nebo je možnost prostory navštívit při podzimním vinobraní.

Pavel Kulovaný

VELIKONOČNÍ NABÍDKA

Přijďte oslavit svátky jara na představení Divadla pod Palmovkou. Připravili pro Vás VELIKONOČNÍ NABÍDKU.

Vstupenky na představení MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH ve čtvrtek 2. 4. a na derniéru inscenace TRAMVAJ DO STANICE TOUHA v pátek 3. 4. s 20% slevou.

Cena vstupenek je tedy 224,- Kč a 184,- Kč.

Obě představení se hrají v Divadle Komedie od 19 hodin.

MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH - současná komedie o hledání lásky pohledem třicátníků v režii Tomáše Svobody, hrají: Lenka Langová, Jan Konečný, Petra Horváthová, Barbora Valentová, Jan Vlas a Radek Valenta.

TRAMVAJ DO STANICE TOUHA - strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší v režii Emila Horvátha, hrají: Martin Stránský, Zuzana Slavíková, Klára Issová, Ivan Jiřík a další.

Místa je možno rezervovat přes obchodní oddělení Divadla pod Palmovkou. Tel.: 283 011 119, 734 200 097 nebo na obchodni@divadlopodpalmovkou.cz.
Zlevněné vstupenky lze zakoupit pouze v pokladně Divadla pod Palmovkou.

UPOZORNĚNÍ: Pokladna Divadla pod Palmovkou je po dobu rekonstrukce přestěhována do ulice Na Žertvách 29, což je cca 500 metrů od divadla, pěšky 10 minut a pouhých 100 metrů od výstupu z metra ve druhém směru, než je Divadlo pod Palmovkou.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2015 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 4. Tři srdce Francie/SRN/Belgie 13:30
  3. 4. Kobry a užovky ČR 13:30
  7. 4. Druhý báječný hotel Marigold USA/GB 13:30
  8. 4. Píseň moře Irsko/Dánsko 13:30
10. 4. DEF - Holčičí parta Francie 13:30
13. 4. DEF - Fotograf ČR 13:30
15. 4. Láska na první boj Francie 13:30
17. 4. Druhý báječný hotel Marigold USA/GB 13:30
20. 4. Králova zahradnice GB 13:30
22. 4. Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě Švédsko 13:30
24. 4. Pořád jsem to já USA 13:30
27. 4. Samba Francie 13:30
29. 4. Violette Francie 13:30

Šej

Zahájení letní turistické sezóny s volným vstupem do prohlídkových objektů

Kdy: 28.3.2015

Správa Pražského hradu pořádá na Pražském hradě již druhý ročník slavnostního Zahájení letní turistické sezóny 2015.

V 10.00 hodin se symbolicky otevře brána prvního nádvoří a návštěvníky už tradičně pozdraví významné historické osobnosti, které se během staletí o výstavbu Hradu nejvíce zasloužily. Proslýchá se, že Marie Terezie přijede tentokrát i s celou svojí početnou rodinou...

Návštěvníky čeká tento den opravdu bohatý program. Kromě volného vstupu do prohlídkových objektů mohou v určených časových intervalech vyslechnout zdravice jednotlivých panovníků, pobavit se vystoupením pěveckých, tanečních a šermířských skupin a nakonec se občerstvit u stánků historického tržiště na svatojiřském náměstí.

Pro ty, kteří zatouží alespoň nakrátko se vrátit do historie a vyzkoušet si dobovou módu, je připravena fotokostymérna Studia Barrandov. A děti se mohou těšit na překvapení.

Otevřeny budou zdarma nejvýznamnější objekty, do kterých je jinak vstup možný jen s okruhovou vstupenkou. Návštěvníci tak budou moci volně navštívit:
Zlatou uličku s věží Daliborkou
interiér Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Starý královský palác s Vladislavským sálem
Baziliku sv. Jiří
Rožmberský palác

Pavel Kulovaný

Pražské věže

Kdy: 21.3.2015, 10-18 hodin

Praha je vyhlášená svým počtem věží. Ne nadarmo se městu říká Praha stověžatá. Mnohé věže pamatují bouřlivou historii města. Bitvy a dobývání, záplavy, mor, popravy, ale i bourání hradeb a mohutný rozvoj. Pražské věže vám připravily zábavu na celý den - čekají vás jednoduché historicko-pozorovací úkoly.

Kam se podíváte? Na Staroměstskou mosteckou věž, na Svatomikulášskou městskou zvonici, vystoupáte po starobylých schodech Kellyho věže, stopy po věžích budete hledat i v Podskalské celnici na Výtoni. Jako opravdovou raritu navštívíte areál Podolské vodárny, tam vás čeká více než 170 schodů na ochoz věže. Celkem 22 věží. To vše na jednu vstupenku.

START je tradičně na nádvoří Novoměstské radnice v 10.00 Na startu každý obdrží herní plán – mapu, úkoly a průkaz opravňující ke vstupům na věže. Ke každé věži se váže historicko -dobrodružný nebo pozorovací úkol. Hra začíná výstupem na věž Novoměstské radnice, soutěžící se pohybují po svých, MHD, na kole, jednotlivě i ve skupinách. Celá akce končí v 18 hodin opět na nádvoří Novoměstské radnice!

Startovné: pro předem přihlášené 150 Kč dospělí, 75 Kč děti na místě 200 Kč dospělí, 100 Kč děti

Oblibený běh po pražských věžích se koná 2x do roka (jaro, podzim) O co ve hře jde? Především o to strávit příjemný den, navštívit pražské věže, poučit se a až poslední kriterium jde o čas. Čas si měří každý sám (nemusíte obejít všechno).

Akce probíhá ve spolupráci s MČ Praha 1, MČ Praha 2, Novoměstskou radnicí, Muzeem hlavního města Prahy, Národním muzeem, Muzeem Kampa a dalšími subjekty.

Pavel Kulovaný

Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná zahájil předprodej vstupenek. Diváci se mohou těšit na výjimečná představení, která v historii festivalu nemají obdoby. Jako hlavní hvězdy letošního Letní Letné vystoupí britský soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo .

Od 16.8.2015 hostuje v Letenském parku soubor NoFit State z Velké Británie, absolutní špička současného nového cirkusu, v představení Bianco překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Bianco je úchvatná kombinace nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie.

Od 17.8.2015 uvidí v Letenském parku diváci strhující, drsné, živočišné, tělesné, existenciální, plné vrcholné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla - takové je nejnovější představení Morsure francouzského souboru Rasposo. Všichni vystupující herci a akrobati jsou mistři svých disciplín - akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu.

Pavel Kulovaný

Aspoň na víkend staň se knihovníkem

Kdy:22. 3. 2015, 13.00 – 17.00 hodin
Místo konání: Královská obora 56, 170 76 Praha 7 (budova Místodržitelského letohrádku)

I Národní muzeum má svoji knihovnu. Přijďte se seznámit s historií časopisů a novin na další akci z cyklu „Aspoň na víkend“, která se tentokrát odehraje v atraktivním a běžně nepřístupném prostoru budovy Místodržitelského letohrádku v Královské oboře, kde dnes sídlí Oddělení časopisů Knihovny Národního muzea.

Na doprovodné akci pro rodiny s dětmi se návštěvníci přenesou do světa starých novin a časopisů. Dozvědí se, kdy noviny vznikly, jak vypadaly a co si v nich lidé četli. Program obsahuje i prohlídku tajemné budovy, v níž toto oddělení sídlí. Součástí programu jsou vedle výtvarné dílny i praktické ukázky.

Vstupné 30 Kč

Jana Novotná

Koncert talentů

Kdy: 17. března od 19 hodin v Národním domě na Smíchově

Městská část Praha 5 již osm let dává příležitost mladým nadaným muzikantům či pěvcům vystoupit před veřejností v doprovodu špičkového tuzemského orchestru.

Mimořádný koncert těch nejlepších mladých talentů, kteří se jednou mohou stát výraznými osobnostmi hudební scény.

Mezi vítězi za zvuku nástrojů orchestru PKF – Prague Philharmonia o svém talentu přesvědčí sourozenci Olivieri-Munroeovi na čtyřruční klavír nebo Veronika Vraná společně s Alenou Kosovou na příčné flétny ze ZUŠ Štefánikova, dále violoncellista Petr Hamerský ze ZUŠ Na Popelce, flétnistka Anna Mazáčková ze ZUŠ Stodůlky, na housle pak soukromá žačka Adéla Ševčíková a v kategorii Mimořádný talent upoutá pozornost student Pražské konzervatoře Nikita Stěpaněnko.

Účinkující se představí v interpretaci skladeb Maxe Brucha, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna a dalších autorů.

Vstup je zdarma!

Pavel Kulovaný

100 let Divadla Rokoko

V roce 2015 oslaví Divadlo Rokoko 100 let od svého založení a Městská divadla pražská připravila oslavy na různé způsoby. Výročí budou připomínat v nejrůznějších akcích, soutěžích, kvízech či výstavách. Také se chystá publikace, která bude mapovat umělecké aktivity Divadla Rokoko od počátků až po současnost. Tento jubilejní rok Divadla Rokoko vyvrcholí velkým benefičním večerem, který se bude konat v prosinci.

Od poloviny ledna 2015 najdete na každé vstupence fotografii některé z her uváděných v divadle Rokoko.

Nasbírejte do 30. listopadu 10 různých fotek, přineste je na pokladnu Divadla ABC nebo Divadla Rokoko a budete zařazeni do slosování, které proběhne 1. prosince.

Hlavní výhrou budou dva lístky na speciální benefiční večer pořádaný ke stoletému výročí Divadla Rokoko. Dále vylosujeme i dalších 50 výherců, kteří získají vstupenky na představení, trička, CD a mnoho dalších cen.

Pavel Kulovaný

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]