Kultura

Vaše příspěvky - období: červen 2014

Kinobus

Dopravní podnik hlavního města Prahy odstartuje v pondělí 23. června 2014 na pražském Petříně již sedmý ročník tradičního letního filmového turné prostřednictvím mobilního kina s názvem Kinobus.

V letošním roce pojízdné kino navštíví celkem 12 lokalit v Praze, kde celkem uskuteční 49 projekcí. Každý den od pondělí do čtvrtka bude na programu jeden celovečerní film z tuzemské produkce, v rámci každého stanoviště budou vždy připraveny čtyři filmové večery.

Kinobus nabízí 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupení občerstvení.

Promítání začíná vždy po setmění, mezi 20.30 a 21.45 hodinou.

Vstup zdarma!

Pavel Kulovaný

Pražské filmové léto - kina Světozor, Oko a Aero

Osvěžující letní filmový koktejl - denně jedna projekce za 40 Kč. Pro letošní prázdninové měsíce připravila tři spřátelená pražská kina Světozor, Aero a Bio Oko filmovou přehlídku Pražské filmové léto.

Již 4. ročník divácky oblíbené akce přinese v červenci každý den projekci od 18.00 nebo o něco dříve v Bio Oko za vstřícných 40 Kč, v srpnu pak to samé v kině Aero.

Po oba měsíce nabídne Pražské filmové léto jednu projekci za 40 Kč i kino Světozor - jedná se vždy o první projekci dne ve velkém sále.

Za symbolické vstupné 40 Kč je možnost zhlédnout všechny zásadní filmové novinky uplynulé sezony. Nebudou chybět filmové trháky, zdigitalizovaná klasika a populární dokumenty.

Pavel Kulovaný

Nabídka z Divadla na Jezerce

Kdy: Pátek 20. ČERVNA v 19:00 hodin – MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ

Herecký koncert Nataši Burger a Jaroslava Duška v režii Jana Hřebejka má za sebou již více než 250 repríz.

Vstupné 290,-Kč, přístavek 150,-Kč

NEDĚLE 22. června od 19:00 hodin - PANÍ PLUKOVNÍKOVÁ

Výborná komedie jednoho z nejpopulárnějších skandinávských dramatiků Bengta Ahlforse. V hlavní roli se představí Jiřina Bohdalová. Uchvátí Vás svým entuziasmem a energií, kterou jí můžeme závidět.

Vstupné 300,-Kč, přístavek 150,-Kč

PONDĚLÍ 23. června v 19:00 hodin – KOMEDIANTI

Laskavé představení, které pohladí po duši, napsal pro Divadlo Na Jezerce Arnošt Golflam, režíroval je a někdy v něm také hraje.

Komedie o jednom týdnu v životě kočovné divadelní společnosti čerpá z rodinných reálií hereckého rodu Červíčkových, jejichž je Jan Hrušínský pokrevním pokračovatelem.

Představení je věnováno paní Věře Kubánkové, která v červenci oslaví 90. narozeniny!

Vstupné 250,-Kč, přístavek 190,-Kč

ÚTERÝ 24. června od 19:00 hodin – ZAHRAJ TO ZNOVU, SAME

Roztomilá komedie nejen pro milovníky inteligentního humoru Woody Allena v režii Ondřeje Sokola je vhodná pro diváky od cca 10ti let do sta a možná ještě dál

Vstupné 250,-Kč, přístavek 150,-Kč

STŘEDA 25. 6. od 19:00 hodin - CESTA KOLEM SVĚTA

Energická komedie pro malé, velké, tlusté, tenké, ale hlavně ty hravé je tady!

Vstupné 250,-Kč, pro děti 150,- Kč

Vstupenky je možmo objenávat mailem na radka.jezerka@email.cz, telefonicky 606 066 134

Pro uplatnění slevy uveďte heslo „MAIL 06“

Pavel Kulovaný

Sen Svatojánského vršku

Kdy: 21.6.2014 od 14. 30 hodin do večera

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy, Jánský vršek 8, Praha 1

Sen svatojánského vršku je bezmála osmihodinový happening, který na dvou podiích přináší zdarma spoustu hudby, divadla, tance a letos poprvé i film.

První podium najdete přímo na ulici na Jánském vršku, který se promění bezmála v antický amfiteátr. Doporučujeme si s sebou vzít nějaký polštářek, nebo deku, sedí se přímo na ulici.

Druhé podium najdete ve dvoře Domu U osla v kolébce, Jánský vršek 8.

Do muzea je vstup po celé odpoledne za 50%.

Občerstvení zajišťuje Kellyxír za ceny velmi lidové.

Pavel Kulovaný

Speciální nabídka kina Lucerna pro seniory

Kdy:V pátek 20.6.2014 od 9:00 hodin

V kině Lucerna bude uveden záznam představení Bolšoj baletu: Spartakus.

Jedná se o ojedinělou příležitost zažít nejlepší baletní soubor světa navíc s atraktivním titulem.

Vstupné na projekci je 150 Kč.

Pavel Kulovaný

Akce na Ladronce

Kdy: 14.06.2014 od 12:00 do 17:30 hodin

Pojď ven s maminkou - den plný zábavy, soutěží a pohody.

Program na pódiu začíná již ve 12.00 hodin dětskou diskotékou, vystoupením klauna Ferdy, kouzelnickým vystoupením, balonkovou show a soutěžemi pro děti.

Doprovodný program cirkusový kolotoč, výtvarná cirkusová dílna, cirkusová střelnice, bublinková školka, skákací hrady a další.

Pavel Kulovaný

Čtyři dohody

Kdy: 16. 6. 2014 od 18:45 hodin, kino Lucerna, Praha 1, Vodičkova 3

Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem se budou promítat na podporu AKCE CIHLA

Filmový záznam představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem v režii Olgy Špátové a Miroslava Janka vyšel na DVD na začátku prosince. Licenčně omezený náklad je již vyprodaný. Nejedná se o běžný záznam, představení je zpracováno filmově, kdy záběry ze scény jsou autorsky kombinovány s černobílými filmovými archivy. Čtyři dohody se exkluzivně budou promítat 16. června 2014 od 18.45 v Kině Lucerna. Výtěžek z filmového představení půjde na konto AKCE CIHLA a podpoří reintegraci lidí s mentálním postižením.

„ Čtyři dohody jsou veselým živým organismem, který se neustále od své dávné premiéry divoce vyvíjí. Některé výhonky se ujmou, některé časem odumírají. A tak představení neustále mění svou podobu. Protože neexistuje psaný scénář, vše nosíme s kolegy jen ve svých hlavách a srdcích. Tudíž občas něco zapomeneme, občas se vynoří něco nečekaného. DVD je pokusem o zachycení nezachytitelného,“ říká Jaroslav Dušek. „ Myšlenky obsažené v představení jsem v záznamu umocnila zakomponováním starých rodinných filmových archivů ze života anonymních lidí, a tím jsem podpořila všeplatnost toltécké filozofie,“ doplňuje režisérka Olga Špátová.

Eva Šťastná

Dny Jeruzaléma v Praze

Kdy: 18.-21.6.2014

Druhý ročník unikátního festivalu tance, videoartu, hudby, filmu a kulinářského umění. Festival se uskuteční na pražské Náplavce a na Střeleckém ostrově v rámci hudebního festivalu United Islands of Prague.

Festival navazuje na úspěšné Dny Prahy v Jeruzalémě, je svým rozsahem, šíří záběru a žánrovou pestrostí zcela výjimečný. Jedná se zároveň o jedinou takto reprezentativní a ucelenou přehlídku jeruzalémské kultury za hranicemi Izraele.

Dny Jeruzaléma v Praze přemění pražskou Náplavku v exotickou promenádu s atmosférou jeruzalémského trhu.

Program celého festivalu odstartují „Jeruzalémské trhy“, jejichž atmosféru bude každý den v podvečer doplňovat jeruzalémské jazzové trio Black Betty. Návštěvníci zde budou moci ochutnat typické izraelské potraviny, čerstvé limonády, izraelské víno nebo si ve festivalové atmosféře prvních letních dnů vychutnat kávu v „Jeruzalémské kavárně“. Pražské gurmány navíc zasvětí do tajů blízkovýchodní kuchyně palestinský šéfkuchař Kamel Hashlomon a jeho izraelský kolega Ilan Garousi.

Každý večer po dobu celého festivalu se na lodi Tajemství Divadla bratří Formanů budou odehrávat afterparties izraelských VJs Mejadra eyes a Dj Bamji, který si na středeční večer připravil hudební mix společně s pražskými hudebními stálicemi Beats.pm.

Po celou dobu festivalu bude paralelně v galerii Avoid na Náplavce probíhat multimediální výstava Veroniky Dolanské. V rámci celého festivalu se budou konat přednášky týkající se témat literatury, jeruzalémské kuchyně či módy.

Na filmové přehlídce Lodi Tajemství bratří Formanů bude možné shlédnout unikátní dokumentární snímek „Footsteps in Jerusalem“, či krátké videoartové filmy „City Diary“ propůjčené festivalu jeruzalémskou galerií Yaffo 23. Ve spolupráci s Tancem Praha se v taneční sekci představí tanečnice Einat Ganz, známá izraelská choreografka Iris Erez či tanečnice Noa Zuk, která ve své tvorbě analyzuje existující rituály a stereotypy.

Hudební část programu Dnů Jeruzaléma v Praze nabídne 21. 6. festival United Islands, kde se představí žánrově rozličné kapely, jako jsou například elektroničtí Garden City Movement, či folkoví The Angelcy.

Na festival Dny Jeruzaléma v Praze bude navazovat výstava legendárního dokumentárního fotografa Davida Rubingera, který 4. 7. přiveze na Staroměstskou radnici výběr z jeho děl zobrazující dramatické milníky v historii Izraele.

Pavla Procházková

Archiv bezpečnostních složek

Archiv bezpečnostních složek se letos poprvé zapojuje do akce „Mezinárodní den archivů“ a srdečně zve všechny zájemce k prohlídce svých prostor v budově Na Struze 3, Praha 1.

Kdy: 13.6.2014 - Den otevřených dveří

Pavla Procházková

Kulturní léto v Senátu 2014

Každý čtvrtek od 5. června do 25. září od 17 hodin koncerty ve Valdštejnské zahradě.

Koncerty se konají za každého počasí.

Vstup volný.

Pavel Kulovaný

Letní kina v Praze 2014

Karlínské filmové léto - zdarma první čtyři Hrabalovy filmy, potom vstupné 50 Kč - začínají 18.6.2014

Žluté lázně - zdarma - začínají 10.6.2014

Pavel Kulovaný

Benefiční týden na piazzetě Národního divadla

Národní divadlo a spolek Činoherák Ústí pořádá společnou tiskovou konferenci u příležitosti benefičního týdne na piazzetě ND a zahájení veřejné sbírky Činoherák Ústí aneb Národ sobě II v úterý 10. června 2014 v 11.00 v historické budově Národního divadla.

Spolek Činoherák Ústí, který navázal na více než čtyřicetiletou tradici Činoherního studia v Ústí nad Labem poté, co ji vedení města bezprecedentním způsobem zlikvidovalo, získal povolení pro uspořádání celonárodní finanční sbírky. Sbírka odstartuje v úterý 10. 6. 2014.

Od neděle 29. 6. do neděle 6. 7. 2014 navazuje na piazzetě ND týden kulturní podpory pro Činoherák Ústí. Každý den bohatá nabídka divadel pro děti i dospělé, zábavní moderátoři, nečekané koncerty, výstavy. Zábava pod širým nebem. Vstupné dobrovolné, ale benefiční….:)

Nesmyslně zlikvidované Činoherní studio v Ústí nad Labem má nástupnický soubor a ten potřebuje podpořit. Udělejme prázdninový dobrý skutek!

Tiskové konference zúčastní:
Jiří Bartoška, patron sbírky
Filip Nuckolls, umělecký šéf Činoheráku
Jiří Maryško, herec Činoheráku
Michal Dočekal a další.

Jana Novotná

Den dětí na Letné

Kdy: neděle 8. 6. 2014 od 10 do 17 hodin

Přijďte se bavit s řeckými bohy - projít se s nimi antickým tržištěm, zasportovat si na olympijských hrách nebo rozjímat v antickém koloseu. Zažijte odpoledne plné dobré nálady, soutěží a zábavy před pódiem, kde vystoupí nejen spousta zajímavých osobností z hudebního a divadelního světa, ale také mladí talentovaní umělci.

Dále se můžete těšit na skákací hradní město, motokáry, magické bubliny a mnoho dalšího. Nebude chybět ani OLYMP, na kterém bude vše z povzdálí sledovat sám mocný Zeus.

Pavel Daleký

Den otevřených dveří německého velvyslanectví

Termín konání: 12. 6. 2014
Otevírací doba: 13 - 19.30
Místo konání: Lobkovický palác, Praha 1, Vlašská 19

Návštěvníci jsou srdečně zváni na prohlídku historických prostor sídla velvyslanectví v Lobkovickém paláci a k účasti na bohatém programu. Ten bude probíhat na dvou pódiích a nabídne například debaty se známými osobnostmi, jako např. výtvarníkem Davidem Černým nebo spisovatelem Jaroslavem Rudišem nebo také vystoupení českých hráčů německé fotbalové Bundesligy.

Pestrý doprovodný program čeká na návštěvníky i v zahradě velvyslanectví – mohou si zde nasprejovat vlastní graffiti na „Berlínskou zeď“ a vyfotit se před ní v trabantu, zahrát si ve fotbalové aréně nebo se informovat u stánků přítomných česko-německých organizací o jejich nabídce.

Pavel Kulovaný

Výstava v kavárně Lucerna

Kdy: od 2.6. do 30.6.2014

Malby nadějné české malířky Marie Smetanové. Kolekce maleb, určených pro švýcarskou Kunstseminar Galerie Luzern.

Domina, Kráska a zvíře, Královna, David a Goliáš nebo Guru, jsou názvy zátiší, kterým propůjčuje svým pohledem téměř figurativní charakter. Na minimalistickém pódiu s bílou stěnou v pozadí se odehrávají tichá dramata předmětů, které Marii obklopují v atelieru. Proměny bílého prostoru, hmota a vystihnutí materiálů jsou pro ni stejnými lákadlem jako konflikty, náklonnosti a trapné situace, do kterých aranžuje objekty.

Moderní městská architektura, sklo, beton, výhled z pankráckého bytu. Obrazy komínů a antén navazují svojí barevností na ateliérová zátiší a jsou pokusem vyjádřit fascinaci ošklivostí, chladem a odměřeností městského prostředí.

Život ve městě má však i své příjemné stránky. Pro ženu, malířku jsou to nesčetné výlohy ochodů s oděvy. Zajímají ji ošuntělé second handy i luxusní výklady s figurínami, které vyhlížejí pohled kolemjdoucího. Zasněné plešaté divy v přepychových róbách, zkroucené ubožačky ze sekáče, hubené sexbomby a navonění fešáci…

Protikladem sádrovým anorektičkám jsou tělesné křivky vystavených aktů. Ženskost a smyslnost se snaží vystihnout nejen pozicí modelu, ale i sytá barevnost a věrné zpracování látek podtrhuje erotický náboj aktu.

Eva Kratochvílová

Promenádní koncerty v oboře Hvězda

Kdy: 8.6. - Letem světem - Policejní symfonický orchestr
15.6. - Od operety k symfonii a zpět - Symfonický orchestr Prahy 8

Prvních 100 návštěvníků obdrží každou neděli vstupenku na výstavu v letohrádku "Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel - Čech - Středoevropan".

Koncerty se konají pod širým nebem před letohrádkem Hvězda. Pro návštěvníky je k dispozici kryté hlediště.

Vždy 90 minut před zahájením je zajištěna doprava ekovláčkem od konečné stanice MHD Petřiny.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Slavnosti Jakuba Arbesa

Kdy:21. června 2014 12.00 – 19.00 hodin
Kde: park Portheimka

V roce 2014 si připomínáme stoleté výročí úmrtí slavného smíchovského rodáka, Jakuba Arbesa.

Jedním z hlavních cílů Slavnosti je zvýšit povědomí o Jakubu Arbesovi. Připomenout jeho odkaz české veřejnosti.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2014 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 6. Jako bych tam nebyla Irsko 13:30
  6. 6. Zakázané uvolnění ČR 13:30
  9. 6. Hvězdy nám nepřály USA 13:30
11. 6. Cesta ven ČR 13:30
13. 6. Grace, kněžna monacká Fra/USA/Bel/Italie 13:30
16. 6. Grace, kněžna monacká Fra/USA/Bel/Italie 13:30
18. 6. Bohumil Hrabal:Takže se stalo,že... ČR 13:30
20. 6. Všiváci ČR 13:30
23. 6. Grace, kněžna monacká Fra/USA/Bel/Italie 13:30
25. 6. Běž, chlapče, běž SRN/Fra/Polsko 13:30
27. 6. Jedna za všechny USA 13:30
30. 6. Grandhotel Budapešť USA/SRN 13:30

Šej

Dětský víkend na Pražském hradě

Koná se v termínu:sobota 21. 6. 2014 čas : 10 - 17 hodin + neděle 22. 6. 2014 čas : 10 - 17 hodin.

Nabízí přijatelnou a zábavnou formou hlubší poznávání hradního areálu a jeho historie.... Pro letošní jaro bylo vybráno téma k významnému výročí - 580 let od bitvy u Lipan.

Start a cíl je na severním palácovém dvorku (před vchodem do stálé expozice Příběh Pražského hradu), zde si zájemci vyzvednou mapku a propozice k soutěži. Poté odcházejí plnit úkoly. Po vyplnění všech políček se účastníci vrátí zpět na dvorek, kde dojde k vyhodnocení a odměnění. Zde budou pro děti připravena různá zábavná a rukodělná zastavení - ukázky tradičních řemesel, zkoušení historické zbroje či kreativní tvoření.

Start a cíl je na severním palácovém dvorku (před vchodem do stálé expozice Příběh Pražského hradu), zde si zájemci vyzvednou mapku a propozice k soutěži. Poté odcházejí plnit úkoly. Po vyplnění všech políček se účastníci vrátí zpět na dvorek, kde dojde k vyhodnocení a odměnění. Zde budou pro děti připravena různá zábavná a rukodělná zastavení - ukázky tradičních řemesel, zkoušení historické zbroje či kreativní tvoření.

Program připravila produkce stálé expozice Příběh Pražského hradu.

Jiří Běhal

10 let novodobé historie kina Světozor

Začínáme v 19.30 hod. projekcí speciálního filmového překvapení - a věřte nám, že všichni cinefilové i kinomilové si tentokrát opravdu pošmáknou.

Po projekci následuje volná zábava. Kino bude až do ranních hodin tepat v rytmu nových i nestárnoucích hudebních lahůdek, za pultem se objeví Tea Jay Ivo a DJ PSJ (MUAH!).

Vstup zdarma, počet diváků narozeninové projekce je omezen kapacitou sálu.

V rámci oslav jsou v týdnu 29.5. - 4.6. vstupenky na všechny běžné projekce za 50 Kč.

Jana Novotná

Pražská muzejní noc 2014

Termín konání: 14. 6. 2014

Již po jedenácté otevřou pražská muzea a galerie své dveře návštěvníkům v netradičním čase - v nočních hodinách. Unikátní akce je tradičně jednou z nejnavštěvovanějších v Praze a přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Každoročně ji navštíví desítky tisíc lidí.  Muzejní noc představuje kulturní fenomén, který má svou tradici ve městech po celé Evropě.

V sobotu 14. června od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno budou obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům zdarma zpřístupněna některá muzea a galerie.

Tradiční expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti ožijí neobvyklými akcemi, které budou zárukou Vašich nezapomenutelných zážitků. Můžete se těšit na přednášky, koncerty, filmové projekce, soutěže a další zajímavé akce. Pořadatelé Pražské muzejní noci nezapomínají ani na nejmenší účastníky, pro které bude v mnoha institucích připraven zábavný doprovodný program. Prodlužte svým dětem pro jednou večerku a odhalte společně s nimi tajemství nočního kulturního světa.

Vstupné i doprava do objektů zdarma.

Jana Novotná

Archiv hlavního města Prahy

Termín konání: 1. 6. 2014
Otevírací doba: 10 - 18 hodin
Místo konání: Praha 4 - Chodovec, Archivní 6

Den otevřených dveří u příležitosti Mezinárodního dne archivů. Návštěvníkům bude umožněna prohlídka neveřejných částí archivu a vstup do depozitáře.

Pavel Kulovaný

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Vstup do ZOO pro důchodce

Důchodci od 70 let mají každý den vstup do ZOO za 1 Kč - musí jen u pokladny předložit doklad s datem narození.

Důchodci, kterým ještě není 70 let mají běžně vstup za 150 Kč, ale každé 1. pondělí v měsíci mají vstup za 1 Kč. To že jsou důchodci, nijak dokládat nemusí. V roce 2014 se jedná o tyto 1. pondělky - 2.6., 7.7., 4.8., 1.9., 6.10., 3.11. a 1.12.2014

Pavel Kulovaný

Akce na Malostranském hřbitově v roce 2014

16. - 21. 6. - Slavnosti Jakuba Arbesa

Termíny otevření hřbitova bez průvodce:
29. 6. 14,00 - 16,00 hod.
26. 7. 14,00 - 16,00 hod.
31. 8. 14,00 - 16,00 hod.
27. 9. 14,00 - 16,00 hod.
19. 10. 14,00 - 16,00 hod.

Pavel Kulovaný

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Univerzita třetího věku na FEL ČVUT v Praze

Jazykové kurzy připravené a vedené Katedrou jazyků na FEL ČVUT v Praze v zimním semestru 2013/14. Katedra jazyků FEL vyučuje v běžném studiu celou řadu kurzů angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, nově kurzy čínštiny a japonštiny, které jsou v rámci celoživotního vzdělávání nabízeny i veřejnosti, tzn. i seniorům.
Pro Univerzitu třetího věku Katedra v příštím semestru 2013/14, tj. zimním (23.9.-20.12.2013) připravila následující výběr:

ANGLIČTINA KOLEM NÁS
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.

ZA VNOUČATY DO NĚMECKA
Kurz je určen nejen seniorům, kteří navštěvují své příbuzné v některé z německy mluvících zemí, ale všem, kteří chtějí komunikovat v němčině, především ve všednodenních situacích, jako např. hrát si s dětmi, mluvit s nimi o jejich problémech a bolístkách, nebo s dospělými o práci, domácnosti, rodině či nákupech.
Předpokládá se alespoň základní znalost jazyka na úrovni tzv. "falešných" začátečníků.

RUŠTINA U SAMOVARU
Kurz je určen pro seniory, kteří si chtějí zopakovat a zdokonalit své znalosti ruského jazyka. Cílem je především rozšíření slovní zásoby a rozvoj komunikačních dovedností při konverzaci o tématech z každodenního života i z ruských reálií.
Důraz je kladen na současný jazyk a zajímavosti z nejrůznějších oblastí, autentické materiály z ruských novin, časopisů, filmů, TV a internetu. K veselé pozitivní atmosféře se využívají písně, anekdoty, jazykové hry a křížovky.

ŠPANĚLŠTINA S POROZUMĚNÍM
Kurz je určen pro zájemce, kteří jsou v jazyce úplnými začátečníky. Jeho cílem je naučit základy jazyka, aby dokázali reagovat v prvním kontaktu se španělsky mluvícími, a seznámit s jedinečnou atmosférou španělsky mluvících zemí, popřípadě uvést do odlišného světa kultury a zvyků hispánských zemí.

Eva Kroutilová

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]