Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2014

Letní kina v Praze 2014

Karlínské filmové léto - zdarma první čtyři Hrabalovy filmy, potom vstupné 50 Kč - začínají 18.6.2014

Žluté lázně - zdarma - začínají 10.6.2014

Pavel Kulovaný

Benefiční týden na piazzetě Národního divadla

Národní divadlo a spolek Činoherák Ústí pořádá společnou tiskovou konferenci u příležitosti benefičního týdne na piazzetě ND a zahájení veřejné sbírky Činoherák Ústí aneb Národ sobě II v úterý 10. června 2014 v 11.00 v historické budově Národního divadla.

Spolek Činoherák Ústí, který navázal na více než čtyřicetiletou tradici Činoherního studia v Ústí nad Labem poté, co ji vedení města bezprecedentním způsobem zlikvidovalo, získal povolení pro uspořádání celonárodní finanční sbírky. Sbírka odstartuje v úterý 10. 6. 2014.

Od neděle 29. 6. do neděle 6. 7. 2014 navazuje na piazzetě ND týden kulturní podpory pro Činoherák Ústí. Každý den bohatá nabídka divadel pro děti i dospělé, zábavní moderátoři, nečekané koncerty, výstavy. Zábava pod širým nebem. Vstupné dobrovolné, ale benefiční….:)

Nesmyslně zlikvidované Činoherní studio v Ústí nad Labem má nástupnický soubor a ten potřebuje podpořit. Udělejme prázdninový dobrý skutek!

Tiskové konference zúčastní:
Jiří Bartoška, patron sbírky
Filip Nuckolls, umělecký šéf Činoheráku
Jiří Maryško, herec Činoheráku
Michal Dočekal a další.

Jana Novotná

Den dětí na Letné

Kdy: neděle 8. 6. 2014 od 10 do 17 hodin

Přijďte se bavit s řeckými bohy - projít se s nimi antickým tržištěm, zasportovat si na olympijských hrách nebo rozjímat v antickém koloseu. Zažijte odpoledne plné dobré nálady, soutěží a zábavy před pódiem, kde vystoupí nejen spousta zajímavých osobností z hudebního a divadelního světa, ale také mladí talentovaní umělci.

Dále se můžete těšit na skákací hradní město, motokáry, magické bubliny a mnoho dalšího. Nebude chybět ani OLYMP, na kterém bude vše z povzdálí sledovat sám mocný Zeus.

Pavel Daleký

Den otevřených dveří německého velvyslanectví

Termín konání: 12. 6. 2014
Otevírací doba: 13 - 19.30
Místo konání: Lobkovický palác, Praha 1, Vlašská 19

Návštěvníci jsou srdečně zváni na prohlídku historických prostor sídla velvyslanectví v Lobkovickém paláci a k účasti na bohatém programu. Ten bude probíhat na dvou pódiích a nabídne například debaty se známými osobnostmi, jako např. výtvarníkem Davidem Černým nebo spisovatelem Jaroslavem Rudišem nebo také vystoupení českých hráčů německé fotbalové Bundesligy.

Pestrý doprovodný program čeká na návštěvníky i v zahradě velvyslanectví – mohou si zde nasprejovat vlastní graffiti na „Berlínskou zeď“ a vyfotit se před ní v trabantu, zahrát si ve fotbalové aréně nebo se informovat u stánků přítomných česko-německých organizací o jejich nabídce.

Pavel Kulovaný

Výstava v kavárně Lucerna

Kdy: od 2.6. do 30.6.2014

Malby nadějné české malířky Marie Smetanové. Kolekce maleb, určených pro švýcarskou Kunstseminar Galerie Luzern.

Domina, Kráska a zvíře, Královna, David a Goliáš nebo Guru, jsou názvy zátiší, kterým propůjčuje svým pohledem téměř figurativní charakter. Na minimalistickém pódiu s bílou stěnou v pozadí se odehrávají tichá dramata předmětů, které Marii obklopují v atelieru. Proměny bílého prostoru, hmota a vystihnutí materiálů jsou pro ni stejnými lákadlem jako konflikty, náklonnosti a trapné situace, do kterých aranžuje objekty.

Moderní městská architektura, sklo, beton, výhled z pankráckého bytu. Obrazy komínů a antén navazují svojí barevností na ateliérová zátiší a jsou pokusem vyjádřit fascinaci ošklivostí, chladem a odměřeností městského prostředí.

Život ve městě má však i své příjemné stránky. Pro ženu, malířku jsou to nesčetné výlohy ochodů s oděvy. Zajímají ji ošuntělé second handy i luxusní výklady s figurínami, které vyhlížejí pohled kolemjdoucího. Zasněné plešaté divy v přepychových róbách, zkroucené ubožačky ze sekáče, hubené sexbomby a navonění fešáci…

Protikladem sádrovým anorektičkám jsou tělesné křivky vystavených aktů. Ženskost a smyslnost se snaží vystihnout nejen pozicí modelu, ale i sytá barevnost a věrné zpracování látek podtrhuje erotický náboj aktu.

Eva Kratochvílová

Promenádní koncerty v oboře Hvězda

Kdy: 8.6. - Letem světem - Policejní symfonický orchestr
15.6. - Od operety k symfonii a zpět - Symfonický orchestr Prahy 8

Prvních 100 návštěvníků obdrží každou neděli vstupenku na výstavu v letohrádku "Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel - Čech - Středoevropan".

Koncerty se konají pod širým nebem před letohrádkem Hvězda. Pro návštěvníky je k dispozici kryté hlediště.

Vždy 90 minut před zahájením je zajištěna doprava ekovláčkem od konečné stanice MHD Petřiny.

Vstup zdarma

Pavel Kulovaný

Slavnosti Jakuba Arbesa

Kdy:21. června 2014 12.00 – 19.00 hodin
Kde: park Portheimka

V roce 2014 si připomínáme stoleté výročí úmrtí slavného smíchovského rodáka, Jakuba Arbesa.

Jedním z hlavních cílů Slavnosti je zvýšit povědomí o Jakubu Arbesovi. Připomenout jeho odkaz české veřejnosti.

Pavel Kulovaný

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2014 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 6. Jako bych tam nebyla Irsko 13:30
  6. 6. Zakázané uvolnění ČR 13:30
  9. 6. Hvězdy nám nepřály USA 13:30
11. 6. Cesta ven ČR 13:30
13. 6. Grace, kněžna monacká Fra/USA/Bel/Italie 13:30
16. 6. Grace, kněžna monacká Fra/USA/Bel/Italie 13:30
18. 6. Bohumil Hrabal:Takže se stalo,že... ČR 13:30
20. 6. Všiváci ČR 13:30
23. 6. Grace, kněžna monacká Fra/USA/Bel/Italie 13:30
25. 6. Běž, chlapče, běž SRN/Fra/Polsko 13:30
27. 6. Jedna za všechny USA 13:30
30. 6. Grandhotel Budapešť USA/SRN 13:30

Šej

Dětský víkend na Pražském hradě

Koná se v termínu:sobota 21. 6. 2014 čas : 10 - 17 hodin + neděle 22. 6. 2014 čas : 10 - 17 hodin.

Nabízí přijatelnou a zábavnou formou hlubší poznávání hradního areálu a jeho historie.... Pro letošní jaro bylo vybráno téma k významnému výročí - 580 let od bitvy u Lipan.

Start a cíl je na severním palácovém dvorku (před vchodem do stálé expozice Příběh Pražského hradu), zde si zájemci vyzvednou mapku a propozice k soutěži. Poté odcházejí plnit úkoly. Po vyplnění všech políček se účastníci vrátí zpět na dvorek, kde dojde k vyhodnocení a odměnění. Zde budou pro děti připravena různá zábavná a rukodělná zastavení - ukázky tradičních řemesel, zkoušení historické zbroje či kreativní tvoření.

Start a cíl je na severním palácovém dvorku (před vchodem do stálé expozice Příběh Pražského hradu), zde si zájemci vyzvednou mapku a propozice k soutěži. Poté odcházejí plnit úkoly. Po vyplnění všech políček se účastníci vrátí zpět na dvorek, kde dojde k vyhodnocení a odměnění. Zde budou pro děti připravena různá zábavná a rukodělná zastavení - ukázky tradičních řemesel, zkoušení historické zbroje či kreativní tvoření.

Program připravila produkce stálé expozice Příběh Pražského hradu.

Jiří Běhal

10 let novodobé historie kina Světozor

Začínáme v 19.30 hod. projekcí speciálního filmového překvapení - a věřte nám, že všichni cinefilové i kinomilové si tentokrát opravdu pošmáknou.

Po projekci následuje volná zábava. Kino bude až do ranních hodin tepat v rytmu nových i nestárnoucích hudebních lahůdek, za pultem se objeví Tea Jay Ivo a DJ PSJ (MUAH!).

Vstup zdarma, počet diváků narozeninové projekce je omezen kapacitou sálu.

V rámci oslav jsou v týdnu 29.5. - 4.6. vstupenky na všechny běžné projekce za 50 Kč.

Jana Novotná

Pražská muzejní noc 2014

Termín konání: 14. 6. 2014

Již po jedenácté otevřou pražská muzea a galerie své dveře návštěvníkům v netradičním čase - v nočních hodinách. Unikátní akce je tradičně jednou z nejnavštěvovanějších v Praze a přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Každoročně ji navštíví desítky tisíc lidí.  Muzejní noc představuje kulturní fenomén, který má svou tradici ve městech po celé Evropě.

V sobotu 14. června od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno budou obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům zdarma zpřístupněna některá muzea a galerie.

Tradiční expozice, výstavy a kulturní pamětihodnosti ožijí neobvyklými akcemi, které budou zárukou Vašich nezapomenutelných zážitků. Můžete se těšit na přednášky, koncerty, filmové projekce, soutěže a další zajímavé akce. Pořadatelé Pražské muzejní noci nezapomínají ani na nejmenší účastníky, pro které bude v mnoha institucích připraven zábavný doprovodný program. Prodlužte svým dětem pro jednou večerku a odhalte společně s nimi tajemství nočního kulturního světa.

Vstupné i doprava do objektů zdarma.

Jana Novotná

Národopisná slavnost v Zahradě Kinských

Kdy: 17. - 18.5.2014

XV. Národopisná slavnost v Kinského zahradě je tentokrát věnována obecnému tématu, směřujícímu do nitra lidského života - mládí, lásky, touhy po štěstí a životní radosti. Pro zvolené téma slavnosti je více než příhodná atmosféra kvetoucí zahrady Kinských a zároveň samotná podstata českého folklorního odkazu, s převažující lyrikou a milostnou poezií. Se zahájením je spojen i odborný program, který je letos věnován jarnímu zvykosloví s přehlídkou krojů družic a mládenců.

V sobotu odpoledne se uskuteční zahájení programu, uspořádané ve vstupním prostoru před Musaionem.

Navazující podvečerní kulturní program se bude odehrávat v Zahradě Kinských na terase za Musaionem.

Vstup zdarma. V případě nepříznivého počasí se program uskuteční uvnitř Musaionu.

Pavel Kulovaný

Velký řemeslný trh „Řemeslo na Novoměstské radnici“

Velký trh „Řemeslo na Novoměstské radnici“ se uskuteční dne 16. a 17. 5. 2014 (10 - 18hod) v historických prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Trh interaktivní formou představí výběr ze současných řemesel v celé jejich šíři.

Návštěvníci tak budou mít příležitost se seznámit s živými řemesly a jejich praktickým využitím v dnešní době.

Také si budou moci přímo na místě některé činnosti vyzkoušet a zakoupit hotové výrobky od přítomných řemeslníků.

Vstup volný.

Jiří Novák

Národní technická knihovna

3. ročník unikátních koncertů mladých umělců. Místo konání: Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6

Vstup volný

Starostka městské části Praha 6 Marie Kousalíková a Václav Hudeček zvou na koncert studentů Pražské konzervatoře.

Koncert studentů populární hudby "Swingujeme-rejdíme" swingové písně. 17.05.2014 od 17:30 hodin

Dále 21.6. "Polská krev" - výběr z operety k 140. výročí narození Oskara Nedbala. Předpokládám, že začátek bude opět od 17.30 hodin

Pavel Kulovaný

Mezinárodní den muzeí a galerií

V rámci Mezinárodního dne muzeí a gelerií pořádají některá pražská muzea Den otevřených dveří a můžete je tady ZDARMA navštívit.

Muzea v Praze, která se k akci připojí v termínu 18. 5. 2014

  • Národní galerie - den vstupu zdarma se nevztahuje na výstavu Slovanská epopej, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy.
  • všechny expozice které spadají pod Národní muzeum, jsou to: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, České muzeum hudby, Lapidárium, Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany, Národní památník na Vítkově, Národopisné muzeum - Musaion + doprovodný program v Nové budově (komentovaná prohlídka, dílna
  • Národní pedagogické muzeum
  • Muzeum hlavního města Prahy - vstup zdarma pouze do hlavní budovy na Florenci
  • Muzeum policie
  • Umělecko průmyslové muzeum
  • Pražské plynárenské muzeum: se k akci připojí již v termínu 15. 5. 2014 od 8 do 17.30 hodin

Eva Doušová

Den s Komwagem

Kdy: 22.5. 2014 - Náměstí Míru od 10 do 17 hodin

V řadě již po osmé si můžete z blízka prohlédnout nejnovější komunální techniku firmy Komwag + doprovodný program.

Každou hodinu bude soutěž ve sběru papíru - přineste s sebou starý papír a můžete vyhrát.

Pavel Kulovaný

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Dne 17.5. se uskuteční v Břevnovském klášteře Středověké slavnosti.

K vidění bude například mušketýrské představení, rytířské souboje, hry a soutěže pro děti či středověké vaření piva v našem podání.

K poslechu bude také dobová hudba a možnosti prohlídky jak Břevnovského kláštera, tak i klášterního pivovaru.

Nechte se vtáhnout do doby středověku a zažijete rytířské turnaje, mušketýrské souboje, středověká hudbu, ohňovou show a další doprovodný program také i pro děti

Prohlídky Břevnovského kláštera v 10, 14 a 16 hodin a pro děti v 11, 13 a 15 hodinh. Prohlídky Břevnovského klášterního pivovaru sv. Vojtěcha

Věra Dolejšová

Archiv hlavního města Prahy

Termín konání: 1. 6. 2014
Otevírací doba: 10 - 18 hodin
Místo konání: Praha 4 - Chodovec, Archivní 6

Den otevřených dveří u příležitosti Mezinárodního dne archivů. Návštěvníkům bude umožněna prohlídka neveřejných částí archivu a vstup do depozitáře.

Pavel Kulovaný

Vodáci v Grand Canyonu

Od 5.5. do 1.6.2014 jsou v kavárně vystaveny fotografie Tomáše Mähringa z výpravy českých vodáků v Grand Canyonu. Sen snad každého vodáka se spnil skupině odvážlivců a my si díky tomu můžeme vychutnat vskutku nádherné fotografie peřejí řeky Colorado ve scenerii Grand Canyonu.

Proplout Grand Canyonem na raftu či kajaku je snem snad každého českého vodáka. Tedy v podstatě každého Čecha, protože ne nadarmo se říká, že jsme národ vodáků. Jen hrstka lidí se však k této příležitosti skutečně dostane. Fotograf, cestovatel a profesionální raftový průvodce Tomáš Mähring to štěstí měl a loni v únoru doprovázel na kajaku a fotil jednu takovou českou výpravu.

"Na začátku toho všeho je výhra v loterii. Ne snad abychom si takový výlet mohli zaplatit, ale výhra v loterii, na základě které dostanete od správy parku Grand Canyon přidělený den, kdy vaše výprava může vyplout", upřesňuje Tomáš. Až po této šťastné chvilce se rozbíhá kolečko příprav, placení dalších povolení a řešení půjčování a dovozu veškerého potřebného vybavení. Samotné splutí je už jen třešničkou na dortu.

Na raftech a kajacích sjeli 450km Colorada a za 18 dní tak propluli celým Grand Canyonem odkázaní pouze sami na sebe. Divoké, nespoutané a velké peřeje střídá nespočet klidných kilometrů s úžasnými výhledy na mnohdy přes kilometr vysoké monumentální rudé skalní stěny. To vše se v květnu "vejde" do kavárny Lucerna ve formě vytištěných fotografií.

Denně od 10 do 24 hodin, vstup volný.

Pavel Kulovaný

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 5. Nekonečná láska USA 13:30
  5. 5. Pojedeme k moři ČR 13:30
  7. 5. Zachraňte pana Bankse USA/GB/Australie 13:30
  9. 5. Gravitace 3D USA/GB 13:30
12. 5. Babovřesky 2 ČR 13:30
14. 5. Husí kůže - Zimomriavky ČR (Senior Art) 13:30
16. 5. Créme de la Créme: Renoir Francie 13:30
19. 5. Olga ČR 13:30
21. 5. Créme de la Créme: Jeptiška Fra/Bel/SRN (Senior Art) 13:30
23. 5. Olga ČR 13:30
26. 5. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel Švédsko 13:30
28. 5. Yves Saint Laurent Francie (Senior Art) 13:30
30. 5. Ranhojič (Der Medicus) SRN 13:30

Šej

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Ministerstvo zahraničních věcí

Ve středu dne 8. května 2014 se uskuteční Den otevřených dveří MZV (od 10 do 16 hod.), na který naváže oslava 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie v zahradě Černínského paláce. Akci v zahradě zahájí ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek a vedoucí Zastoupení EK v ČR Jan Michal.

Následovat bude koncert skupiny BUTY (od 17 do 18,30 hodin). Návštěvníkům nabídneme také 3 doprovodné výstavy.

Vstup je volný.

Pavel Kulovaný

Den s Máchou na Petříně

Přijďte na prvního máje k Petřínské rozhledně a užijte si zamilované odpoledne. Ve čtvrtek 1. 5. 2014 bude v parku Petřínské rozhledny v době od 14 do 17 hodin připraven program pro všechny zamilované lidi, ale nejen pro ně.

Na programu bude show na skákacích botách, které si pak můžete obout a vyzkoušet si, jak se ...v nich chodí i skáče. Můžete si také zkusit jízdu na jednokolce nebo slackline. Celé odpoledne bude moderovat kouzelník Grino, který předvede některá ze svých magických představení.

Se svojí drahou polovičkou se můžete nechat vyfotit s Máchou a odnést si fotografii domů na památku. Během odpoledne si také můžete poslechnout zamilované písně v neobyčejném podání australského muzikanta Rowena Slocomba.

Na dosah budete mít občerstvení v kavárně uvnitř rozhledny nebo ve stáncích přímo v parku, kde můžete ochutnat trdelník, cukrovou vatu a jiné laskominy.

Večer akce vyvrcholí besedou s Danem Přibáněm o cestě žlutým trabantem do Jižní Ameriky. Beseda se bude konat v hlavní budově muzea na Florenci, vstupné pouze 30 Kč.

Pavel Kulovaný

Vstup do ZOO pro důchodce

Důchodci od 70 let mají každý den vstup do ZOO za 1 Kč - musí jen u pokladny předložit doklad s datem narození.

Důchodci, kterým ještě není 70 let mají běžně vstup za 150 Kč, ale každé 1. pondělí v měsíci mají vstup za 1 Kč. To že jsou důchodci, nijak dokládat nemusí. V roce 2014 se jedná o tyto 1. pondělky - 5.5., 2.6., 7.7., 4.8., 1.9., 6.10., 3.11. a 1.12.2014

Pavel Kulovaný

NOC LITERATURY PRAHA 3 - ŽIŽKOV

Kdy: 14. 5. 2014

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Noc literatury se odehraje kromě Prahy ve spolupráci se Svazem knihovníků také ve 23 dalších městech České republiky.

Pavel Kulovaný

Akce na Malostranském hřbitově v roce 2014

23. 5. - Noc kostelů na Malostranském hřbitově

31. 5. od 14,00 hod. - Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

16. - 21. 6. - Slavnosti Jakuba Arbesa

Termíny otevření hřbitova bez průvodce:
29. 6. 14,00 - 16,00 hod.
26. 7. 14,00 - 16,00 hod.
31. 8. 14,00 - 16,00 hod.
27. 9. 14,00 - 16,00 hod.
19. 10. 14,00 - 16,00 hod.

Pavel Kulovaný

Den Prahy 1

Kdy: 18.5.2014

Den Prahy 1 bude i letos věnován všem generacím, zvláště pak rodinám s dětmi. Těšit se ale mohou i senioři. V Divadlech ABC a Rokoko a v přilehlých pasážích najdete pět stanovišť, každé z nich přibližuje vybranou část Prahy 1. Na každém ze stanovišť bude stát jedna z historických osobností, úzce spjatá s danou částí Prahy 1, návštěvníci musí odhalit osobnost otázkami, na které však bude moci odpovídat pouze ANO nebo NE. Jméno osobnosti pak napíší na hrací kartu a odpoví na zbylé otázky. Správně vyplněná, odevzdaná karta bude vstupenkou do losování o dárky.

Divadlo ABC – Hradčany
- soutěžní kvíz
- výstava politické karikatury
- fotokoutek - návštěvníci se budou fotit v divadelních kostýmech a s rekvizitami
- pro děti - výroba letadýlek, motýlků

Divadlo Rokoko – Staré Město
- soutěžní kvíz
- od 11:00 a od 14:00 na jevišti divadla - Příběhy včelích medvídků, Divadlo Krapet (vstupné je zdarma, avšak je nutná rezervace vstupenek předem)
- celodenní komentované prohlídky zákulisí
- pro děti - výroba divadelní škrabošky

Atrium pasáže U Nováků – Josefov
- soutěžní kvíz
- pro děti - kreativní dílna - HaF Studio

Vchod z ulice V jámě
- soutěžní kvíz
- výstava fotografií staré Prahy
- losování dárků za vyplněné kvízy
- pro děti – školička na chůdách, malování na obličej

Vchod z Vodičkovy ulice – Malá Strana
- soutěžní kvíz
- od 11:30 a 12:30 – ukázka latinských tanců
- od 14:00 a 15:30 – ukázka standardních tanců
- pro děti - od 10:00 a 13:00 taneční workshop, Taneční škola Standard klub Praha

Pavel Kulovaný

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Univerzita třetího věku na FEL ČVUT v Praze

Jazykové kurzy připravené a vedené Katedrou jazyků na FEL ČVUT v Praze v zimním semestru 2013/14. Katedra jazyků FEL vyučuje v běžném studiu celou řadu kurzů angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, nově kurzy čínštiny a japonštiny, které jsou v rámci celoživotního vzdělávání nabízeny i veřejnosti, tzn. i seniorům.
Pro Univerzitu třetího věku Katedra v příštím semestru 2013/14, tj. zimním (23.9.-20.12.2013) připravila následující výběr:

ANGLIČTINA KOLEM NÁS
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.

ZA VNOUČATY DO NĚMECKA
Kurz je určen nejen seniorům, kteří navštěvují své příbuzné v některé z německy mluvících zemí, ale všem, kteří chtějí komunikovat v němčině, především ve všednodenních situacích, jako např. hrát si s dětmi, mluvit s nimi o jejich problémech a bolístkách, nebo s dospělými o práci, domácnosti, rodině či nákupech.
Předpokládá se alespoň základní znalost jazyka na úrovni tzv. "falešných" začátečníků.

RUŠTINA U SAMOVARU
Kurz je určen pro seniory, kteří si chtějí zopakovat a zdokonalit své znalosti ruského jazyka. Cílem je především rozšíření slovní zásoby a rozvoj komunikačních dovedností při konverzaci o tématech z každodenního života i z ruských reálií.
Důraz je kladen na současný jazyk a zajímavosti z nejrůznějších oblastí, autentické materiály z ruských novin, časopisů, filmů, TV a internetu. K veselé pozitivní atmosféře se využívají písně, anekdoty, jazykové hry a křížovky.

ŠPANĚLŠTINA S POROZUMĚNÍM
Kurz je určen pro zájemce, kteří jsou v jazyce úplnými začátečníky. Jeho cílem je naučit základy jazyka, aby dokázali reagovat v prvním kontaktu se španělsky mluvícími, a seznámit s jedinečnou atmosférou španělsky mluvících zemí, popřípadě uvést do odlišného světa kultury a zvyků hispánských zemí.

Eva Kroutilová

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]