Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2014

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Ministerstvo zahraničních věcí

Ve středu dne 8. května 2014 se uskuteční Den otevřených dveří MZV (od 10 do 16 hod.), na který naváže oslava 10. výročí vstupu České republiky do Evropské unie v zahradě Černínského paláce. Akci v zahradě zahájí ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek a vedoucí Zastoupení EK v ČR Jan Michal.

Následovat bude koncert skupiny BUTY (od 17 do 18,30 hodin). Návštěvníkům nabídneme také 3 doprovodné výstavy.

Vstup je volný.

Pavel Kulovaný

Den s Máchou na Petříně

Přijďte na prvního máje k Petřínské rozhledně a užijte si zamilované odpoledne. Ve čtvrtek 1. 5. 2014 bude v parku Petřínské rozhledny v době od 14 do 17 hodin připraven program pro všechny zamilované lidi, ale nejen pro ně.

Na programu bude show na skákacích botách, které si pak můžete obout a vyzkoušet si, jak se ...v nich chodí i skáče. Můžete si také zkusit jízdu na jednokolce nebo slackline. Celé odpoledne bude moderovat kouzelník Grino, který předvede některá ze svých magických představení.

Se svojí drahou polovičkou se můžete nechat vyfotit s Máchou a odnést si fotografii domů na památku. Během odpoledne si také můžete poslechnout zamilované písně v neobyčejném podání australského muzikanta Rowena Slocomba.

Na dosah budete mít občerstvení v kavárně uvnitř rozhledny nebo ve stáncích přímo v parku, kde můžete ochutnat trdelník, cukrovou vatu a jiné laskominy.

Večer akce vyvrcholí besedou s Danem Přibáněm o cestě žlutým trabantem do Jižní Ameriky. Beseda se bude konat v hlavní budově muzea na Florenci, vstupné pouze 30 Kč.

Pavel Kulovaný

Vstup do ZOO pro důchodce

Důchodci od 70 let mají každý den vstup do ZOO za 1 Kč - musí jen u pokladny předložit doklad s datem narození.

Důchodci, kterým ještě není 70 let mají běžně vstup za 150 Kč, ale každé 1. pondělí v měsíci mají vstup za 1 Kč. To že jsou důchodci, nijak dokládat nemusí. V roce 2014 se jedná o tyto 1. pondělky - 5.5., 2.6., 7.7., 4.8., 1.9., 6.10., 3.11. a 1.12.2014

Pavel Kulovaný

NOC LITERATURY PRAHA 3 - ŽIŽKOV

Kdy: 14. 5. 2014

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet.

Noc literatury se odehraje kromě Prahy ve spolupráci se Svazem knihovníků také ve 23 dalších městech České republiky.

Pavel Kulovaný

Světový den knihy a autorských práv

Kdy: 23.4.2014

U příležitosti Světového dne knihy a autorských práv bude možné v drtivé většině knihkupectví využít dne 23. 4. 2014 slevu ve výši 15 % na všechny knihy. Tuto slevu poskytují sami obchodníci.

K dispozici pro příznivce budou vysvětlující letáky, placky, záložky do knih nebo tašky.

Pavel Kulovaný

Akce na Malostranském hřbitově v roce 2014

23. 5. - Noc kostelů na Malostranském hřbitově

31. 5. od 14,00 hod. - Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

16. - 21. 6. - Slavnosti Jakuba Arbesa

Termíny otevření hřbitova bez průvodce:
29. 6. 14,00 - 16,00 hod.
26. 7. 14,00 - 16,00 hod.
31. 8. 14,00 - 16,00 hod.
27. 9. 14,00 - 16,00 hod.
19. 10. 14,00 - 16,00 hod.

Pavel Kulovaný

Den Prahy 1

Kdy: 18.5.2014

Den Prahy 1 bude i letos věnován všem generacím, zvláště pak rodinám s dětmi. Těšit se ale mohou i senioři. V Divadlech ABC a Rokoko a v přilehlých pasážích najdete pět stanovišť, každé z nich přibližuje vybranou část Prahy 1. Na každém ze stanovišť bude stát jedna z historických osobností, úzce spjatá s danou částí Prahy 1, návštěvníci musí odhalit osobnost otázkami, na které však bude moci odpovídat pouze ANO nebo NE. Jméno osobnosti pak napíší na hrací kartu a odpoví na zbylé otázky. Správně vyplněná, odevzdaná karta bude vstupenkou do losování o dárky.

Divadlo ABC – Hradčany
- soutěžní kvíz
- výstava politické karikatury
- fotokoutek - návštěvníci se budou fotit v divadelních kostýmech a s rekvizitami
- pro děti - výroba letadýlek, motýlků

Divadlo Rokoko – Staré Město
- soutěžní kvíz
- od 11:00 a od 14:00 na jevišti divadla - Příběhy včelích medvídků, Divadlo Krapet (vstupné je zdarma, avšak je nutná rezervace vstupenek předem)
- celodenní komentované prohlídky zákulisí
- pro děti - výroba divadelní škrabošky

Atrium pasáže U Nováků – Josefov
- soutěžní kvíz
- pro děti - kreativní dílna - HaF Studio

Vchod z ulice V jámě
- soutěžní kvíz
- výstava fotografií staré Prahy
- losování dárků za vyplněné kvízy
- pro děti – školička na chůdách, malování na obličej

Vchod z Vodičkovy ulice – Malá Strana
- soutěžní kvíz
- od 11:30 a 12:30 – ukázka latinských tanců
- od 14:00 a 15:30 – ukázka standardních tanců
- pro děti - od 10:00 a 13:00 taneční workshop, Taneční škola Standard klub Praha

Pavel Kulovaný

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2014 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

  
Datum Film Produkce Začátek
  2. 4. Všechny moje děti Slovensko/ČR 13:30
  4. 4. Noe USA 13:00
  7. 4. Blízko od sebe USA 13:30
9. 4. Walesa:člověk naděje Polsko 13:30
11. 4. DEF-Serge Gainsbourg Francie 13:30
14. 4. DEF-Láska všemi deseti Francie 13:30
16. 4. Liv a Ingmar Norsko/GB/Indie 13:30
18. 4. Vášeň mezi řádky GB 13:30
23. 4. Valčík pro Moniku Švédsko 13:30
25. 4. Trabantem až na konec světa ČR 13:30
28. 4. Pojedeme k moři ČR 13:30
30. 4. Attila Marcel Francie 13:30

Šej

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Výstava fotografií v kavárně Lucerna.

Od 14.3. do 9.4.2014 budou v kavárně vystaveny fotografie Pavla Vimpela z jeho cest po indickém "subkontinentu". Jedinečný výstavní cyklus s názvem Esence barev si primárně klade za cíl zachytit osobní příběhy, které se odehrávají v širokém spektru nejrůznějších, pro obyvatele typických prostředí. Atmosféra je umocněna škálou rozmanitých barev, všudypřítomnou chudobou a značnými kulturními specifiky, která jsou toliko v kontrastu ke kultuře západní.

Podstatou fotografického cyklu Pavla Vimpela nesoucí název „Esence barev“ je primárně snahou o zachycení osobních příběhů.

Pěšky či rozličnými dopravními prostředky, procestoval po Indii během tří měsíců na 10 000 kilometrů, kde tak poznal odlišnosti jednotlivých států a mentalitu jejich obyvatel, a to jak v turisticky vytěžovaných oblastech, tak i místa, kde „bílý turista“ je stále spíše raritou a tím pádem se mu dostává i vřelejšího přístupu od místních obyvatel. Pozornost si zasloužila především téměř až pohádková sytost barev, široké spektrum vůní a staletí budovaná osobitá orientální kultura. Ta se ale bohužel díky touze po konzumním životním stylu západu, (paradoxně ale i turismu samotnému) pomalu vytrácí. Její pozůstatky se proto snažil zachytit a uchovat v panenské podobě pro ty, kteří její specifickou krásu a autenticitu již nebudou mít v budoucnu možnost zažít.

To co na fotkách již vidět není, jsou situace a okamžiky, které jsou nedílnou součástí cestování a dělají z návštěvy Indie opravdu nezapomenutelný zážitek a to jak v pozitivním, tak občas bohužel i v negativním slova smyslu. Většina začínajících cestovatelů po Indii se nevyhne mnoha peripetiím, ať už se jedná o místní značně neefektivní byrokracii, chaotickou dopravu, přetíženou a zanedbanou infrastrukturu, výstřední zvyklosti, všudypřítomné žebráky a další na turisty číhající „pasti“. Ty představují nejčastěji výjimečně vynalézaví, na turisty zaměření podvodníci, což jsou zejména řidiči motorikš a různí „poskoci“ hoteliérů pracující pro místní cestovní agentury.

Pokud se však i přes tyto nástrahy člověk nenechá otrávit, může si plněji užívat jedinečnou krásu přírody, pohostinnost místních obyvatel, na mopedu zažít vzrušující okamžiky na silnicích podobající se spíš autodromu či si v Bombaji zahrát ve filmu pro Bollywood.

Indii můžete milovat i nenávidět současně a tato ambivalence pocitů dělá z Indie právě tolik zajímavou zemi, kterou s nutnou dávkou pevných nervů rozhodně stojí za to navštívit!

pavel.vimpel@gmail.com

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Představení pro seniory - Krakatit ve Švandově divadle

Kdy: pátek 4. dubna od 17,00 hod. je za zvýhodněnou cenu 100,- Kč připraveno divadelní zpracování Čapkova Krakatitu.

Jedná se o pilotní projekt, v případě zájmu veřejnosti o tato představení bude nabídka zvýhodněného vstupného pokračovat.

Pavel Kulovaný

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Galerie Smečky

Výstava Pavel Matuška Usmívání / kresba – malba – řezba

19. 2. 2014 – 5. 4. 2014

Výstava v Galerii Smečky je představena hlavně malbou a jeho dřevěnými skulpturami. Autor štětcem a dlátem vytváří humor přenesený do prostoru.

Pavel Kulovaný

Výstava v kavárně Lucerna

Nová výstava v kavárně Lucerna (Palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1), kde bude od 14.2. do 2.3.2014 k vidění soubor fotografií autorů Romany Chalupové a Davida Najbrta s peotickým názvem ZeMě. Vystavené fotografie byly pořízeny během osudové cesty po Islandu.

Výstava potrvá od 14.2. do 2.3. 2014.
Výstava je přístupná denně od 10 do 24 hodin, VSTUP VOLNÝ.

Putovní výstava s názvem „ZeMě“ ukazuje islandskou krajinu v její surovosti a jarní temnotě. Autoři Romana Chalupová a David Najbrt zachycují krajinu jihozápadního Islandu osobitým výtvarným stylem. Fotografie tak spíše připomínají více či méně ponuré obrazy. Soubor těchto fotografií se objeví také v cestopisné knize se stejnojmenným názvem ZEMĚ, která popisuje dobrodružství autorů v boji s přírodou při hledání vlastní pokory. Zvláštností knihy jsou vzkazy od členů kapely Silent Stream Of Godless Elegy, které je provázely na cestách. Ne-obyčejný fotografický cestopis o zemi islandské s názvem ZEMĚ je pro všechny dobrodruhy, snílky a přátelé fotografie.

Výstava proběhne v rámci festivalu Severská filmová zima v Kavárně Lucerna. V roce 2013 proběhla v Ostravě v Minikině a bude možné jí shlédnout i v Brně. Fotografické obrazy jsou prodejní. Výtěžek půjde na náklady spojené s vydáním cestopisné knihy o Islandu se stejnojmenným názvem ZEMĚ. Sledujete https://www.facebook.com/zemefoto

Romana Chalupová se fotografií zabývá od roku 2009. Vystudovala lidovou konzervatoř v Ostravě u Dity Pepe a Jaroslava Kociána obor Výtvarná fotografie.

David Najbrt je nadšený fotoamatér s profesí grafika. Hraje také na bicí v kapele Silent Stream Of Godless Elegy.

Pavel Kulovaný

Univerzita třetího věku na FEL ČVUT v Praze

Jazykové kurzy připravené a vedené Katedrou jazyků na FEL ČVUT v Praze v zimním semestru 2013/14. Katedra jazyků FEL vyučuje v běžném studiu celou řadu kurzů angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, nově kurzy čínštiny a japonštiny, které jsou v rámci celoživotního vzdělávání nabízeny i veřejnosti, tzn. i seniorům.
Pro Univerzitu třetího věku Katedra v příštím semestru 2013/14, tj. zimním (23.9.-20.12.2013) připravila následující výběr:

ANGLIČTINA KOLEM NÁS
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.

ZA VNOUČATY DO NĚMECKA
Kurz je určen nejen seniorům, kteří navštěvují své příbuzné v některé z německy mluvících zemí, ale všem, kteří chtějí komunikovat v němčině, především ve všednodenních situacích, jako např. hrát si s dětmi, mluvit s nimi o jejich problémech a bolístkách, nebo s dospělými o práci, domácnosti, rodině či nákupech.
Předpokládá se alespoň základní znalost jazyka na úrovni tzv. "falešných" začátečníků.

RUŠTINA U SAMOVARU
Kurz je určen pro seniory, kteří si chtějí zopakovat a zdokonalit své znalosti ruského jazyka. Cílem je především rozšíření slovní zásoby a rozvoj komunikačních dovedností při konverzaci o tématech z každodenního života i z ruských reálií.
Důraz je kladen na současný jazyk a zajímavosti z nejrůznějších oblastí, autentické materiály z ruských novin, časopisů, filmů, TV a internetu. K veselé pozitivní atmosféře se využívají písně, anekdoty, jazykové hry a křížovky.

ŠPANĚLŠTINA S POROZUMĚNÍM
Kurz je určen pro zájemce, kteří jsou v jazyce úplnými začátečníky. Jeho cílem je naučit základy jazyka, aby dokázali reagovat v prvním kontaktu se španělsky mluvícími, a seznámit s jedinečnou atmosférou španělsky mluvících zemí, popřípadě uvést do odlišného světa kultury a zvyků hispánských zemí.

Eva Kroutilová

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]