Kultura

Vaše příspěvky - období: březen 2014

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2014 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

  
Datum Film Produkce Začátek
  2. 4. Všechny moje děti Slovensko/ČR 13:30
  4. 4. Noe USA 13:00
  7. 4. Blízko od sebe USA 13:30
9. 4. Walesa:člověk naděje Polsko 13:30

Šej

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Bohumil Hrabal v Lucerně

Palác Lucerna se připojuje k oslavám stého výročí narození Bohumila Hrabala.

V pátek 28.3.2014 od 18.00 hodin se v Paláci Lucerna uskuteční hned několik na sebe navazujících akcí:
vernisáž výstavy a křest knihy Jana Kaplana: Bohumil Hrabal ve fotografii
křest knihy P.Kotyka a kol.: Hlučná samota
křest knihy L.Vaculíka a kol.: Via Hrabal
premiéra dokumentárního filmu Olivera Maliny-Morgensterna: Bohumila Hrabal: takže se stalo, že…

Hostem večera bude paní Magda Vášáryová.

Pavel Kulovaný

1. část muzikálu Antoinetta – královna Francie

Otevřená zkouška, která se běžně dělá v zahraničí a to 17. března od 16 hodin. Divadlo Hybernia.

Mohou se zúčastnit coby diváci opravdové zkoušky a poté se aktivně zapojit do debaty s režisérem Radkem Balašem, choreografkou Carli Jefferson a přítomnými zkoušejícími herci a zeptat se na to, co je zajímá, vyjádřit, co se jim líbí nebo naopak nelíbí. Vstup je samozřejmě omezen kapacitou divadla a je zdarma.

Každý návštěvník otevřené zkoušky (17. 3. 2014) obdrží jako dárek singl "Co zbývá nám".

Pavel Kulovaný

Výstava fotografií v kavárně Lucerna.

Od 14.3. do 9.4.2014 budou v kavárně vystaveny fotografie Pavla Vimpela z jeho cest po indickém "subkontinentu". Jedinečný výstavní cyklus s názvem Esence barev si primárně klade za cíl zachytit osobní příběhy, které se odehrávají v širokém spektru nejrůznějších, pro obyvatele typických prostředí. Atmosféra je umocněna škálou rozmanitých barev, všudypřítomnou chudobou a značnými kulturními specifiky, která jsou toliko v kontrastu ke kultuře západní.

Podstatou fotografického cyklu Pavla Vimpela nesoucí název „Esence barev“ je primárně snahou o zachycení osobních příběhů.

Pěšky či rozličnými dopravními prostředky, procestoval po Indii během tří měsíců na 10 000 kilometrů, kde tak poznal odlišnosti jednotlivých států a mentalitu jejich obyvatel, a to jak v turisticky vytěžovaných oblastech, tak i místa, kde „bílý turista“ je stále spíše raritou a tím pádem se mu dostává i vřelejšího přístupu od místních obyvatel. Pozornost si zasloužila především téměř až pohádková sytost barev, široké spektrum vůní a staletí budovaná osobitá orientální kultura. Ta se ale bohužel díky touze po konzumním životním stylu západu, (paradoxně ale i turismu samotnému) pomalu vytrácí. Její pozůstatky se proto snažil zachytit a uchovat v panenské podobě pro ty, kteří její specifickou krásu a autenticitu již nebudou mít v budoucnu možnost zažít.

To co na fotkách již vidět není, jsou situace a okamžiky, které jsou nedílnou součástí cestování a dělají z návštěvy Indie opravdu nezapomenutelný zážitek a to jak v pozitivním, tak občas bohužel i v negativním slova smyslu. Většina začínajících cestovatelů po Indii se nevyhne mnoha peripetiím, ať už se jedná o místní značně neefektivní byrokracii, chaotickou dopravu, přetíženou a zanedbanou infrastrukturu, výstřední zvyklosti, všudypřítomné žebráky a další na turisty číhající „pasti“. Ty představují nejčastěji výjimečně vynalézaví, na turisty zaměření podvodníci, což jsou zejména řidiči motorikš a různí „poskoci“ hoteliérů pracující pro místní cestovní agentury.

Pokud se však i přes tyto nástrahy člověk nenechá otrávit, může si plněji užívat jedinečnou krásu přírody, pohostinnost místních obyvatel, na mopedu zažít vzrušující okamžiky na silnicích podobající se spíš autodromu či si v Bombaji zahrát ve filmu pro Bollywood.

Indii můžete milovat i nenávidět současně a tato ambivalence pocitů dělá z Indie právě tolik zajímavou zemi, kterou s nutnou dávkou pevných nervů rozhodně stojí za to navštívit!

pavel.vimpel@gmail.com

Představení pro seniory - Krakatit ve Švandově divadle

Kdy: pátek 4. dubna od 17,00 hod. je za zvýhodněnou cenu 100,- Kč připraveno divadelní zpracování Čapkova Krakatitu.

Jedná se o pilotní projekt, v případě zájmu veřejnosti o tato představení bude nabídka zvýhodněného vstupného pokračovat.

Pavel Kulovaný

Koncert Vivat Carolus Quartus

Kdy: 22.3.2014 od 17 hodin v modlitebně Církve adventistů sedmého dne, Peroutkova 57, Praha 5 (spojení - od stanice metra Anděl autobusem 137 do stanice Urbanova).

Koncert s využitím autentických textů Karla IV. a posledních vědeckých výzkumů našich antropologů přináší nový pohled na muže, který je právem pokládán za největšího Čecha a jednu z nejvýznamnějších osobností evropské historie. Promluvy Karla IV. v přednesu Alfréda Strejčka, umocněné hudbou Štěpána Raka, neuvěřitelně aktuálně oslovují naši dobu a podávají přes taletí pomocnou ruku.

Vstup volný.

Pavel Kulovaný

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Výstaviště v Letňanech

Kdy: 20. - 23.3.2014

Na výstavišti v Letňanech se uskuteční veletrhy For Garden, For Office, For Habitat a For Furniture

Pavel Kulovaný

Galerie Smečky

Výstava Pavel Matuška Usmívání / kresba – malba – řezba

19. 2. 2014 – 5. 4. 2014

Výstava v Galerii Smečky je představena hlavně malbou a jeho dřevěnými skulpturami. Autor štětcem a dlátem vytváří humor přenesený do prostoru.

Pavel Kulovaný

České muzeum hudby

České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1

Cyklus tří koncertů, který připomene březnové 190. výročí narození Bedřicha Smetany, nabídne reprezentativní výběr ze skladatelovy klavírní tvorby doplněný díly dalších skladatelů. Hrají účastníci letošní Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže z řad studentů Pražské konzervatoře.
Vstup volný.

Česká hudba zrozená pod americkým nebem (Muzeum Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 2, Praha 2)
pondělí 3. března od 18.00hodin

Výběr z díla Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, ovlivněného jejich dlouhými pobyty v Americe. Účinkují: Sylvaine Wiart – klavír (Francie), Jaroslav Šonský – housle.
Vstup volný.

Muzika je na dvě nebo na tři (České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1)
středa 5. března od 18.00 hodin

Polka a valčík v české písni 19. a 20. století – ve svých podobách buržoazních, lidových, pokleslých, ambic
Vstup 60 Kč.

Komentovaná prohlídka výstavy Století valčíku a polky (České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1)
čtvrtek 13. března od 15.00hodin

Poslední příležitost nechat se provést po výstavě jejím autorem. Výstava století valčíku a polky končí 17. března!

Vernisáž výstavy Antonín Dvořák a vlaky (Muzeum Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 2, Praha 2)
čtvrtek 20. března od 17.00hodin

Antonín Dvořák se nikdy netajil svou vášní pro železnici, známý je např. jeho výrok: „Všechny svoje symfonie bych dal za to, kdybych vynalezl lokomotivu." Přijďte na slavnostní zahájení nové doprovodné výstavy, která představí tuto skladatelovu zálibu.

Houslový recitál Gaëtane Prouvost (Muzeum Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 2, Praha 2)
pondělí 31. března od 19.00 hodin

Gaëtane Prouvost, vynikající francouzská houslová virtuózka a profesorka z pařížské Národní konzervatoře hudby a tance, uvede při příležitosti své návštěvy Prahy jedinečný koncert v Muzeu Antonína Dvořáka. Doprovodí ji Anne Makarenko (klavír), Viktor Mazáček (housle) a Jiří Poslední (viola). Na programu zazní například Ravelova Sonáta pro housle a klavír nebo Dvořákovo Terzetto pro dvoje housle a violu.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V březnu 2014 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  7. 3. Jeden svět: Olga ČR 13:30
10. 3. Jeden svět: Štěstí ČR 13:30
14. 3. Bella a Sebastián Francie 13:30
17. 3. Philomena GB 13:30

Šej

Dárek pro Josefy

Vstupenky na 19. března na muzikál AIDA a máte-li svátek, tedy jste-li Josef, máte k svátku 1 ze 2 vstupenek ZADARMO!

Pro získání vstupenky zadarmo, výhradně při zakoupení vstupenek v pokladně Hudebního divadla Karlín, Křižíkova 10, Praha 8, je nutné se prokázat jakýmkoliv průkazem totožnosti a to případně i následně při vstupu na představení!

Pokladna je ve všední dny otevřena 9:00 – 13:30 a 14:00 – 19:00 hod., v sobotu a neděli 2 hodiny před představením, tel. 221 868 666, mobil 608 133 013.

Jana Novotná

Müllerova vila

Müllerova vila, postavená světoznámým architektem Adolfem Loosem v letech 1928 až 1930, zve zájemce od 1. února do 16. března k návštěvě za poloviční vstupné. Pozoruhodná je na ní nejen stavební část, ale i dochovaný interiér.

Vybavení interiérů vily, které vybral a v mnoha případech dokonce navrhl sám architekt, ukazuje soulad mezi funkcionalismem a anglickým klasicizujícím stylem. Podle odborníků nejkrásnější pražská vila byla v letech 1997–2000 zrestaurována a jako Národní kulturní památka i zpřístupněna. Objekt spravuje Muzeum hlavního města Prahy. „O objekt mají obrovský zájem zahraniční návštěvníci,“ upozornila Olga Šámalová, mluvčí muzea.

Vila vyniká i svou zahradou, která získala v roce 2010 v mezinárodní soutěži prestižní cenu TREND AWARD – Building with Green (Stavby se zelení), a to za projekt, realizaci a údržbovou péči o historické zahrady.

Pavel Kulovaný

Výstava v kavárně Lucerna

Nová výstava v kavárně Lucerna (Palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1), kde bude od 14.2. do 2.3.2014 k vidění soubor fotografií autorů Romany Chalupové a Davida Najbrta s peotickým názvem ZeMě. Vystavené fotografie byly pořízeny během osudové cesty po Islandu.

Výstava potrvá od 14.2. do 2.3. 2014.
Výstava je přístupná denně od 10 do 24 hodin, VSTUP VOLNÝ.

Putovní výstava s názvem „ZeMě“ ukazuje islandskou krajinu v její surovosti a jarní temnotě. Autoři Romana Chalupová a David Najbrt zachycují krajinu jihozápadního Islandu osobitým výtvarným stylem. Fotografie tak spíše připomínají více či méně ponuré obrazy. Soubor těchto fotografií se objeví také v cestopisné knize se stejnojmenným názvem ZEMĚ, která popisuje dobrodružství autorů v boji s přírodou při hledání vlastní pokory. Zvláštností knihy jsou vzkazy od členů kapely Silent Stream Of Godless Elegy, které je provázely na cestách. Ne-obyčejný fotografický cestopis o zemi islandské s názvem ZEMĚ je pro všechny dobrodruhy, snílky a přátelé fotografie.

Výstava proběhne v rámci festivalu Severská filmová zima v Kavárně Lucerna. V roce 2013 proběhla v Ostravě v Minikině a bude možné jí shlédnout i v Brně. Fotografické obrazy jsou prodejní. Výtěžek půjde na náklady spojené s vydáním cestopisné knihy o Islandu se stejnojmenným názvem ZEMĚ. Sledujete https://www.facebook.com/zemefoto

Romana Chalupová se fotografií zabývá od roku 2009. Vystudovala lidovou konzervatoř v Ostravě u Dity Pepe a Jaroslava Kociána obor Výtvarná fotografie.

David Najbrt je nadšený fotoamatér s profesí grafika. Hraje také na bicí v kapele Silent Stream Of Godless Elegy.

Pavel Kulovaný

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Univerzita třetího věku na FEL ČVUT v Praze

Jazykové kurzy připravené a vedené Katedrou jazyků na FEL ČVUT v Praze v zimním semestru 2013/14. Katedra jazyků FEL vyučuje v běžném studiu celou řadu kurzů angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, nově kurzy čínštiny a japonštiny, které jsou v rámci celoživotního vzdělávání nabízeny i veřejnosti, tzn. i seniorům.
Pro Univerzitu třetího věku Katedra v příštím semestru 2013/14, tj. zimním (23.9.-20.12.2013) připravila následující výběr:

ANGLIČTINA KOLEM NÁS
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.
Kurz je určen pro seniory, kteří chtějí získat základy angličtiny, aby byli schopni se orientovat v dnešním světě, kde angličtina je nutností a kde se s anglickými výrazy setkávají v mnoha oblastech. Kurz má za cíl zvládnutí základů gramatiky a především načerpání dostatečné slovní zásoby.

ZA VNOUČATY DO NĚMECKA
Kurz je určen nejen seniorům, kteří navštěvují své příbuzné v některé z německy mluvících zemí, ale všem, kteří chtějí komunikovat v němčině, především ve všednodenních situacích, jako např. hrát si s dětmi, mluvit s nimi o jejich problémech a bolístkách, nebo s dospělými o práci, domácnosti, rodině či nákupech.
Předpokládá se alespoň základní znalost jazyka na úrovni tzv. "falešných" začátečníků.

RUŠTINA U SAMOVARU
Kurz je určen pro seniory, kteří si chtějí zopakovat a zdokonalit své znalosti ruského jazyka. Cílem je především rozšíření slovní zásoby a rozvoj komunikačních dovedností při konverzaci o tématech z každodenního života i z ruských reálií.
Důraz je kladen na současný jazyk a zajímavosti z nejrůznějších oblastí, autentické materiály z ruských novin, časopisů, filmů, TV a internetu. K veselé pozitivní atmosféře se využívají písně, anekdoty, jazykové hry a křížovky.

ŠPANĚLŠTINA S POROZUMĚNÍM
Kurz je určen pro zájemce, kteří jsou v jazyce úplnými začátečníky. Jeho cílem je naučit základy jazyka, aby dokázali reagovat v prvním kontaktu se španělsky mluvícími, a seznámit s jedinečnou atmosférou španělsky mluvících zemí, popřípadě uvést do odlišného světa kultury a zvyků hispánských zemí.

Eva Kroutilová

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Bruslení v Praze zdarma

Kdy: od 5. 12. 2013 do 20. 3. 2014

Kde: ledové plochy Ovocný trh a Štvanice

Od prosince do března mohou všechny generace vyrazit v Praze zdarma na brusle. Rada hlavního města Prahy souhlasila s podporou bruslení na Ovocném trhu a na Štvanici a přispěla na jejich provoz.

Lidé zaplatí jen za případnou výpůjčku bruslí. Plocha na Ovocném trhu bude v provozu od 5. prosince 2013 do 31. ledna 2014, sportoviště na Štvanici od 20. prosince 2013 do 20. března 2014.

Pavel Kulovaný

Výstava fotografií v Paláci Lucerna

Svět se dívá - Kyjevské fotografie Eugena Kukly (Prosinec 2013 - únor 2014).

V pasáži Paláce Lucerna, za účasti pana Karla Schwarzenberga, byla zahájena výstavy fotografa Eugena Kukly, který v posledních měsících sledoval dramatické události v Kyjevě. Objektivem svého fotoaparátu zachytil vypjatou situaci, která eskalovala nevídaným projevem násilí.

Výstava je volně přístupná.

Ing. Ivana Prchalová

Musaion na Smíchově

Cyklus „Aspoň na víkend…“ tentokrát v sobotu 1. března 2014 zavítá do Národopisného muzea – Musaionu, kde bude slavnostně otevřena výstava Venkov věnovaná životu rodinného hospodářství na konci 19. a v 1. polovině 20. století.

Na návštěvníky bude čekat bohatý doprovodný program, který zaujme nejen děti, ale i dospělé.

Program bude zaměřen na tradiční masopustní zvyky.

Děti tak popustí uzdu fantazie při výrobě masopustních masek, se kterými se budou moci zúčastnit masopustního průvodu.

Na své si také přijdou milovníci lidových tanců a písní, v 15 hodin se totiž představí tanečníci se svým vystoupením za doprovodu živé lidové hudby z Chodska a Jižních Čech.

Akce se uskuteční od 14:00 do 18:00 hodin
Vstupné: v ceně běžné vstupenky do budovy

Program:
14:00–18:00 výtvarná dílna (výroba masopustních masek)
14:00–18:00 ukázka výroby jitrnic
14:00–18:00 ukázka tradičních řemesel
15:00–15:30 taneční vystoupení za doprovodu živé lidové hudby z Chodska a Jižních Čech
14:00 a 17:00 komentovaná prohlídka výstavy
16:00 masopustní průvod

Pavel Kulovaný

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]