Kultura

Vaše příspěvky - období: říjen 2014

Halloweenský program v Náprstkově muzeu

Slavnostní zahájení nové výstavy s názvem  Rituály smrti.

Při této příležitosti bude ve čtvrtek 30. října od 15.00 do 20.00 hodin v Náprstkově muzeu probíhat zábavný program v halloweenském duchu pro děti i dospělé.

Program "Barevné nádvoří" nabídne kreativní dílny a další aktivity jako je například malování na obličej a soutěž o nejveselejší dýni. Pro všechny návštěvníky je připravena malá pozornost a příchozí v maskách jsou velmi vítáni!

Po celou dobu trvání programu bude k dispozici chutné občerstvení a celé odpoledne bude doprovázet mexická hudba dua Mariachi Espuelas.

V tento den máte možnost navštívit výstavu za poloviční vstupné.

Muzeum bude otevřeno od 15.00 do 20.00 hodin.

Jana Novotná

Divadelní zpracování povídek Jana Nerudy

Kdy: Čtvrtek 30. října 2014.
Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1.
Od 17 hod. v přednáškovém sále H

Osudy pohnuté a přesto nepatrné, to je svět Povídek malostranských. Příběhy, kde pomluva či zlomyslný žert může zničit lidský život, kde hašteření či letitá nevraživost může skončit překvapivým smírem, ve kterých se line jako červená nit (ne)láska v různých podobách... příběhy, se kterými se lidstvo setkává nejen v době Nerudově.

Těšit se můžete na povídky: Psáno o letošních dušičkách, Pan Ryšánek a pan Schlegl, Přivedla žebráka na mizinu, O některých domácích zvířátcích.

Hrají: Jiří Vojta nebo Vuk Gojkov Čelebić, Martin Dusbaba nebo Daniel Svoboda, Bohumír Starý, Hana Benešová a Marcela Šiková

Vstup volný, bez rezervace.

Jana Novotná

Diwali

Kdy: O VÍKENDU 24. – 26. ŘÍJNA 2014

Zažijte zoo jinak! Oslavte s námi lampionovým průvodem hinduistický svátek Diwali, svátek vítězství světla nad tmou.

V sobotu 25. října mají děti s lampionem vstup za 1 Kč po celý den, od 16.30 i dospělí návštěvníci s lampionem.

Pavel Kulovaný

Novoměstský krajáč

Festival originálních výrobků z našich regionů "Novoměstský krajáč"

V sobotu 1. listopadu (10 - 18 hodin) bude Novoměstská radnice patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů.

Premiérová akce Novoměstský krajáč – festival originálních českých výrobků vám představí řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek ze 17 vybraných regionů po celé České republice.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Maskérský workshop

Kdy: 12.11.2014 Maskérský workshop ve Švandově divadle od 16 hodin

Nahlédnutí do divadelního zákulisí a odhalení tajemství divadelního maskéra.

Zkuste nalíčit sami sebe do vybrané inscenace Švandova divadla a získejte tak volný vstup na vybraná představení.

Místo konání: zkušebna

Anna Nová

Rezidence primátora hl.m.Prahy

Den otevřených dveří v Rezidenci primátora hl. m. Prahy se bude konat v úterý 28. října 2014 od 9 do 19 hodin.

28. října 2014 od 9.00 do 19.00 hodin bude pro veřejnost otevřena Rezidence primátora hl. m. Prahy na Mariánském náměstí. Zájemci si budou moci prohlédnout 1. patro Rezidence s reprezentačními sály a salonky. K dispozici budou průvodkyně, návštěvníky budou provázet po skupinách, prohlídka s odborným výkladem potrvá cca 20 minut.

Pavel Kulovaný

Naučná stezka Strašnice

Odkud pochází jméno Strašnice?
Kde byla ve Strašnicích výletní restaurace a později hodinový hotel?
Jací významní lidé ve Strašnicích bydleli a působili?

To vše a mnohé další se dozvíte na nové naučné stezce!

Slavnostní otevření naučné stezky Strašnice
- čtvrtek 30.10.2014 v 16:00
- u metra Strašnická

Po otevření Vás čeká krátká procházka s komentáři autorů stezky.

Pavel Kulovaný

Výstava v Betlémské kapli

Vernisáž vánoční výstavy "Betlémské zvonění v Betlémské kapli" 28.11.2014 v 16.30 hodin.

Příležitost shlédnout program s vánoční tématikou v Betlémské kapli + v podzemí kaple navštívit zdarma vánoční výstavu v rámci vernisáže.

Od 29.11. je výstava otevřená pro veřejnost za normální vstupné.

Jana Novotná

Pivo mezi řádky

Kdy: 28.11. od 17.30 hod. Městská knihovna

Komponovaný filmový, diskuzní a ochutnávkový večer věnovaný pivu, české pivní kultuře, tradicím i pivní současnosti.

Se zajímavými hosty zjistíte, proč je dobré o pivu něco vědět, kde se tento nápoj zrodil, s čím se dnes potýkají pivovary, ale i jaký odraz zanechal pivní mok v literatuře a filmu, jak utvářel českou kulturu a kdo významný mu holdoval.

O hudební doprovod se postará Hrabalův dvorní harmonikář Pepa Čečil.

Celým večerem bude provázet Vladimír Hendrich.

Vstupné 100 Kč / studenti 80 Kč.

Pavel Kulovaný

Dušičky v zahradách pod Pražským hradem

Kdy: 1. a 2.11.2014, 11.00 - 21.00 hodin

O svátečním dni Všech svatých 1. 11. 2014 a Památce všech zesnulých 2. 11. 2014 budou Zahrady pod Pražským hradem výjimečně pro návštěvníky otevřeny až do 21 hodin a osvětlené lampami, loučemi a svíčkami.

Zahrady budou zpřístupněny všem těm, kteří nemohou o svátcích domů, všem, kteří by chtěli zapálit svíčku na památku svých blízkých, všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit a zavzpomínat si v unikátní atmosféře s výhledem na pražské panorama.

Otevřeno bude všech pět zahrad a trojdílná Sala Terrena s nástěnnými malbami.

Návštěvníkům bude k dispozici čaj, mošt z jablek, hrušek a vína, svařené víno, sušené ovoce a jablka ze zahrad. Možnost zakoupit i svíčky.

Vstup z Valdštejnské ulice u Senátu ČR, 300 m od stanice metra Malostranská.
Vstupné dobrovolné

Eva Uličná

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Kdy: 28.10.2014, 10-16 hodin

Mimořádná příležitost prohlédnout si prostory budovy Ministerstva průmyslu a obchodu v Na Františku 32, Praha 1.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních prostor budovy, ale i na výstavu původních náčrtů a plánů stavby, které v 30. letech minulého století vytvořil známý český architekt Josef Fanta.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se pořádáním Dne otevřených dveří zařadí po bok dalších státních institucí, které se na Den vzniku samostatného Československa otevřou veřejnosti. Také tím připomene významné jubileum a to osmdesát let od kolaudace budovy.

Pro dokreslení doby První republiky, ve které budova vznikala, bude pro návštěvníky rovněž připravena expozice historických vozů z let 1929 — 1939, jež zapůjčí Národní technické muzeum.

V rámci domluvené spolupráce s Národním technickým muzeem budou moci návštěvníci Dne otevřených dveří v ten samý den navštívit muzeum zdarma.

Petra Dolejší

Do Prahy za pivem

Kdy: 27.10. - 30.11.2014

Zajímavá akce: Kampaň Do Prahy za pivem Pražské informační služby (PIS) – Prague City Tourism!

Od 27. října do 30. listopadu můžete využít 36 speciálních pivních nabídek a akční ceny na ubytování ve vybraných hotelech.

Pivní průvodce Prahou
Tištěný průvodce plný tipů a zajímavostí z oblasti pivní gastronomie. Obsahuje medailonky vybraných podniků, slovník pivních typů, spoustu fotografií i pivní mapu.

Pivní kuponová knížka
Obsahuje 36 speciálních nabídek a spoustu pivních zážitků. Vznikla ve spolupráci s vybranými podniky, díky nimž můžete za svou útratu získat pivo navíc, dárek či prohlídku pivovaru zdarma.

Pavel Kulovaný

Festival kultur Blízkého východu

Kdy: 6.-16.11.2014

6. ročník festivalu kultur Blízkého východu<

Téma: DIVADLO. VZDOR. HUMANITA. NADĚJE.

Pavel Kulovaný

Den poezie

Kdy: 8.-24.11.23014

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi.

V rámci festivalu Dne poezie si desítky regionálních aktérů z řad škol, knihoven, literárních spolků, klubů, divadel, muzeí i jednotlivců pro Vás připravují literární večery, výstavy, divadelní představení a jiné zajímavé akce.

Pavel Kulovaný

Veletrh práce

Kdy: 22.-23.10.2014

Výstaviště PVA EXPO Praha Letňany

Přes 100 vystavovatelů z Česka a dalších evropských zemí. Návštěvníci mohou bez stresu z pohovoru oslovit zaměstnavatele a získat některou z mnoha nabízených pozic.

Vstup na veletrh i s programem zdarma.

Pavel Kulovaný

Noc divadel

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008.

European Theatre Night se v roce 2013 účastnilo deset evropských zemí (Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, ČR, Chorvatsko, Maďarsko, Rakousko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko), zapojilo se 400 divadel a institucí ze 120 měst.

V České republice proběhl první ročník Noci divadel 16. listopadu 2013. Zúčastnilo se jej 80 amatérských i profesionálních divadel a souborů z 25 českých a moravských měst a navštívilo jej přes 40 000 diváků.

Druhý ročník Noci divadel proběhne 15. listopadu 2014.

Společným tématem byl vyhlášen Rok české hudby.

Cílem projektu je české veřejnosti nabídnout srovnatelné kulturní vyžití jako projekty zaměřené na jiné kulturní obory - například Noc literatury či Muzejní noc. Projekt má potenciál zviditelnit nejen jednotlivé divadelní scény i české divadlo jako takové v povědomí diváků. Zapojení v evropském projektu může být také příslibem zajímavé spolupráce do budoucna.

Poprvé v roce 2013 otevřela také česká divadla své prostory a během dopoledních, večerních a nočních hodin připravila pro diváky různorodý program: představení pro děti i pro dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací, prohlídky zákulisí a mnoho dalších nejen divadelních zážitků.

První Noci divadel v ČR se zúčastnilo přes 80 souborů z 25 českých a moravských měst. Účast překonala 40 000 návštěvníků. Stejně jako v dalších zemích i v ČR proběhl v 19.00 společný potlesk, který se rozlehl všemi scénami.

Institut umění – Divadelní ústav jako organizátor akce otevřel informační středisko k pražskému programu ve svém sídle v Celetné ulici 17 v Praze 1.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V říjnu 2014 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
 1. 10. Místa ČR 13:30
 3. 10. Století Miroslava Zikmunda ČR 13:30
 6. 10. Tři bratři ČR 13:30
 8. 10. B2CAN-Velkolepé muzeum Rakousko 13:30
10. 10. BE2CAN-Jimmyho tančírna GB/Irsko/Fra 13:30
13. 10. Andělé všedního dne ČR 13:30
15. 10. Kouzlo měsíčního svitu USA 13:30
17. 10. Andělé všedního dne ČR 13:30
20. 10. Zmizelá USA 13:30
22. 10. Současný slovenský film-Deti Slovensko 13:30
24. 10. Co jsme komu udělali? Francie 13:30
27. 10. Intimity ČR 13:30
29. 10. Výchozí bod USA 13:30
31. 10. Mapy ke hvězdám Kanada/USA 13:30

Šej

Hradní stráž - pravidelná odpolední přehlídková vystoupení

Datum konání: 11. 4. 2014 - 1. 11. 2014
Místo konání: III. nádvoří Pražského hradu

Zpravidla každou první středu v měsíci během letní sezóny se vždy od 14.00 hodin konají na III. nádvoří Pražského hradu přehlídková vystoupení jednotek Hradní stráže.

Během exhibice příslušníci jednotky předvádějí své dovednosti při manipulaci s ceremoniálními zbraněmi mj. chromovanou puškou vz. 52/57 či kordem vz. 2001. Tradiční - a velmi efektní - součástí choreografie je skupinová jízda na motocyklech BMW využívaných Hradní stráží např. při doprovodech státních návštěv.

Přehlídkové vystoupení včetně hudebního doprovodu v podání Hudby Hradní stráže trvá cca 40 minut.

Vstup zdarma.

Termíny přehlídkových vystoupení v letní sezóně 2014 (začátek vždy ve 14.00 hodin na III. nádvoří Pražského hradu)
6. srpna 2014
3. září 2014
1. října 2014

Pavel Kulovaný

Nová výstava v kavárně Lucerna

Od 15.9. do 9.10.2014 budou v kavárně vystavena díla umělců ze Sdružení výtvarných umělců Makedonie. Výstava je sestavena z děl, která spojují kresbu s malířstvím, sochařstvím, fotografií, grafikou a digitálním uměním. Jde o jedinečnou příležitost poznat nové přístupy k moderní kresbě.

Sdružení výtvarných umělců Makedonie (DLUM) bylo oficiálně založeno roku 1946. Na počátku jeho založení vystavovali umělci, kteří později byli zakladatelé makedonského moderního umění. DLUM je první, nestarší a co do počtu největší odborné sdružení výtvarných umělců Makedonie. Dnes v rámci svých tematických výstav a kulturních akcí DLUM dává svébytný ráz makedonské kulturní scéně a nabízí širokou škálu od tradičního až po moderní výtvarné vyjádření.

Mezi další aktivity DLUM hodnou důrazu je mnoholetá mezinárodní spolupráce, propagace makedonského umění ve známých galeriích na Balkáně i napříč Evropou, také návštěva zahraničních umělců na makedonské výtvarné scéně. V rámci své 69-leté existence má DLUM realizováno přes 1 382 samostatných výstav makedonských a zahraničních autorů před makedonským výtvarným publikem a přes 350 výstav makedonských autorů na mezinárodní scéně.

Výstava „Experimentální kresba“ se organizuje ze strany DLUM již šestým rokem. Je podpořena Ministerstvem kultury Makedonie v rámci jubilejní bilaterální spolupráce s Českou republikou.

Výstavní koncept projektu „Experimentální kresba“ předstírá rozpracování procesu odstoupením od tradičních forem kresby. I přes platné a nezávislé média je základní důraz kladen na přezkoušení formy a hodnoty kresby v kombinaci s širokou škálou uměleckých technik a disciplín. Současná makedonská kresba nevyřazuje tradiční techniky, ale naopak častěji rozšiřuje obzor experimentu a různých transformací.

Výstava je sestavena z děl, která spojují kresbu s malířstvím, sochařstvím, fotografií, grafikou, digitálním uměním. Prezentační materiál nabízí různé přístupy k moderní kresbě, která není ohraničená jen skicou, ale rozvíjí se do nových variací, které začínají od tužky na papíře až po konceptuální přístup.

S dosažením nového statusu kresba potvrzuje lineární autonomii a konceptuální kontrolu nad ostatními médii. Výběr vystavujících kreseb, které mohou být definovány i jako vedlejší produkt jiných druhů kreativních procesů, dává potenciální důraz na interdisciplinární, kognitivní, performativní nebo komunikativní funkci.

Ing. Mgr. Andrej Štůla

Vstupenka zdarma na predstaveni muzikalu LUCIE

Exkluzivní akce - 1+1 vstupenka zdarma na představení muzikálu LUCIE, větší než malé množství lásky v níže uvedených termínech!!!

čtvrtek 2.10.2014 19:00hodin
pátek 3.10.2014 19:00hodin
pátek 10.10.2014 19:00hodin

Vstupenky v akci lze zakoupit pouze v pokladně divadla, Křiľíkova 10, Praha 8, tel.: 221 868 666 nebo v obchodním oddělení, tel.: 221 868 444, 777, 888, 999, e-mail: objednavky@hdk.cz.

Pavel Kulovaný

Švandovo divadlo na Smíchově

3.10. a 4. 10. ovládne Velký sál Švandova divadla miniturné Bukurešťského divadla C.Nottary s představeními "Tajemné variace" a "Seznamka", která jsou hraná na celém světě uznávanými současnými rumunskými herci.

Od 16.10. do 17.10. se ve Velkém sále představí stálý slovenský host Divadlo Astorka Korzo´90. V představení Kamene vo vreckách, komedie z filmařského prostředí, se brilantně mění z postavy na postavu Boris Farkaš a Miroslav Noga. Diváci se mohou těšit také na herecký koncert Mariána Labudy se synem Mariánem Labudou ml. "Moja mama mala brata".

Dne 18.10. se ve Studiu uskuteční premiéra inscenace "Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb děvky od Arbesa". Premiéře bude předcházet v pátek 17.10. veřejná generálka.
Jedná se o komorní autorskou inscenaci, ve které se dvě skvělé herečky dávají všanc pomíjivému světu divadla nejenom svými skutečnými jmény, ale také svými skutečnými postoji a emocemi.

Ve čtvrtek 23.10. už podruhé rozezvučí Švandovo divadlo Jan Budař a Eliščin Band se svým koncertem pro (ne)zadané „Seznamme se“. Ke slyšení budou nové i známé písně Jana Budaře nejen o lásce.

V říjnových scénických rozhovorech, které se konají 24.10., se budete moci setkat s další zajímavou osobností, konkrétně s Martinem C. Putnou, literárním historikem, kritikem, moderátorem a pedagogem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Jana Novotná

Šlechtická poselství

Výstava Šlechtická poselství – 75 let poté v Mladotově domě na Pražském hradě, pojednává o iniciativách české šlechty v čase ohrožení země nacismem v letech 1938 a 1939. Tehdy její představitelé podepsali dvě deklarace, ve kterých vyjádřili věrnost své vlasti.

Výstava potrvá na Hradě do 5. října 2014.

Vstup na výstavu je zdarma.

Pavel Kulovaný

Novinky Sisyfa

Přednášky cyklu Věda kontra iracionalita se v roce 2014 konají tradičně v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1 v místnosti 206 od 17 hodin. Po přednáskách následuje diskuze.

Středa 17. 9. 2014, 17:00 hodin:
1. Bc. Leoš Kyša: Záhada vnímání informací bez zraku
2. Plenární schůze klubu Sisyfos (Čeněk Zlatník)

Pavel Kulovaný

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton, který zachránil několik set dětí před smrtí v koncentračních táborech se dožil v těchto dnech 105 let. Při této příležitosti se president Miloš Zeman rozhodl, že mu propůjčí nejvyšší státní vyznamenání České republiky – Řád bílého lva.

Podrobnosti a celý článek o   zachránci dětí  Nicholasi Wintonovi.

Ing. Jiří Valenta

Akce na Malostranském hřbitově v roce 2014

Termíny otevření hřbitova bez průvodce:
19. 10. 14,00 - 16,00 hod.

Pavel Kulovaný

Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl, etnolog, archeolog a cestovatel se narodil před 100 léty. Známé jsou zejména jeho cesty na primitivních plavidlech přes Tichý oceán a přes Atlantik, kterými chtěl prokázat své teorie o migraci ostrovních národů Polynésie a schopnostech starověkých mořeplavců.

Podrobnosti a celý článek o   starověkých mořeplavcích  a jejich statečnosti.

Ing. Jiří Valenta

Jak se stěhuje kostel

Před 50 léty bylo rozhodnuto o demolici města Mostu, aby se uvolnilo území pro těžbu uhlí. Z celého starého města zůstal zachován jen děkanský kostel ze 16. stol. Jeho přesun na nové místo byl obdivuhodný, jedinečný technický čin, který nemá nikde na světě obdobu.

Podrobnosti a celý článek o   stěhování kostela v Mostě  a o významu tohoto technického činu.

Ing. Jiří Valenta

Otto Wichterle

Před sto léty se narodil významný český vědec profesor Otto Wichterle. Jeho největším objevem je vynález kontaktních čoček.

Podrobnosti a celý článek o   Ottovi Wichterle  a jeho přínosu v oboru výroby kontaktních čoček.

Ing. Jiří Valenta

Galileo Galilei

Galileo Galilei, italský astronom, filosof a fyzik se narodil před 450 léty. Jako první sestrojil a použil dalekohled pro pozorování hvězd a jeho objevy otevřely pro astronomii nové možnosti. Významná je i jeho práce v oblasti fyziky, kde je považován za zakladatele dynamiky. Jeho snaha založit vědu na pozorování, experimentech a důkazech ho přivedla do sporu s tehdejšími církevními autoritami.

Podrobnosti a celý článek o   italském astronomovi, filosofovi a fyzikovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Internetový magazín určený pro aktivní seniory

Magazín i60.cz je v současnosti největším mediálním projektem pro vitální ženy a muže kolem šedesátky, kteří chtějí cestovat, bavit se s přáteli, navštěvovat kulturní pořady, ale také se ještě něco naučit, tedy vzdělávat se. Náš magazín připravují novináři s dlouholetými zkušenostmi v celostátních médiích a na jeho obsahu se svými četnými příspěvky podílejí i sami čtenáři.

V nejbližších dnech například je vydávána čtenářům první sbírka poezie. Dále jsou připravovány projekty, týkající se mezigeneračních vztahů.

Na stránkách www.i60.cz budou jakékoli informace o možnostech studia na U3V. Na stránkách magazínu lidé najdou poučení, ale zároveň i zábavu, soutěže, hry, rozhovory s osobnostmi a mnoho cenných zkušeností čtenářů. Na stránkách i60.cz spolu mohou lidé komunikovat, hledat nové přátele a seznamovat se s nimi.

Šej

Mikoláš Aleš

Před sto léty zemřel Mikoláš Aleš, malíř, dekoratér a ilustrátor. klasik českého umění, jedna z nejvýznamnějších postav tzv. „Generace Národního divadla“ Jeho raná tvorba vychází z pozdně romantického stylu, později směřoval spíše k secesi

Podrobnosti a celý článek o   Mikoláši Alšovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice je společný americko-ruský projekt pro výzkum vesmíru, ke kterému se postupně přidaly i další státy. Před patnácti léty byla započata její stavba na oběžné dráze a o tři roky později na ni vstoupila první posádka. Od té doby je trvale obydlena a plní svůj vědecko-výzkumný program.

Podrobnosti a celý článek o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejím přínosu pro výzkum vesmíru a mezinárodní spolupráci.

Poznámka: Mezinárodní vesmírnou stanici a její přelety, označovanou zkratkou ISS, je možné pozorovat večerním nebo ranním nebi.

Ing. Jiří Valenta

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]