Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2013

Jak vznikal kalendář

Kalendář, který dnes běžně používáme prošel dlouhým vývojem. Náš současný kalendář. vychází z římského, ale jeho počátky sahají až do starověkého Egypta. Nezávisle na něm si jiné civilizace vytvářely své vlastní kalendáře. Základní jednotkou je ale vždy den (jedno otočení Země kolem své osy) a rok (jeden oběh Země kolem Slunce nebo dvanáct cyklů Měsíce)

Podrobnosti a celý článek o   vzniku kalendáře  - pomůcky kterou používáme každý den.

Ing. Jiří Valenta

Noc kostelů

Kdy: 24.5.2013

Tradiční akce - zajímavý program. Vhodná pro věřící i nevěřící.

Probíhá v celé ČR - musíte si najít svoje město a tam dále hledat, kam chcete jít.

Zajímavá nabídka pro mimopražské návštěvníky Noci kostelů v Praze. Možnost pro mimopražské přespat v kostele s vlastním spacákem a karimatkou. Zakončení společnou snídaní v sobotu. Nutno se předem přihlásit!

Jana Novotná

Parním vlakem do Lhotky

Pražské domy dětí a mládeže pořádají dne 19. května rodinný den, tentokrát na téma "indiáni a kovbojové".

Jako tradičně je odjezd v 7.55 z hlavního nádraží parním vlakem na Lhotku. Zde čekají děti i rodiče desítky her a souteží, country kapela, tanec, hudba, skákací hrady a mnoho další zábavy.

Jízdenky na vlak je možno si vyzvednout ve všech pořádajících DDM po celé Praze. Dorazit můžete také přímo na místo, do táborové základny DDM hl. m. Prahy Lhotka u Mělníka.

Eva Vyčítalová

Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí ČR

Ve středu dne 8. května 2013 se uskuteční Den otevřených dveří Ministerstva zahraničních věcí CR (10- 16 hodin).

Současně proběhne také oslava vstupu Chorvatska do Evropské unie v zahradě Černinského paláce.

Na oslavě vystoupí skupina Čechomor a Kampanel (16 - 18,30 hodin). Návštěvníci si mohou prohlédnout i Černinský paláce a jeho zahrady.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 6. Lore SRN/GB 14:00
  6. 5. Pravidla mlčení USA 14:00
10. 5. Renoir Francie 14:00
13. 5. Babovřesky ČR 13:00
14. 5. Babovřesky ČR 13:00
15. 5. Velká svatba USA 14:00
17. 5. Velký Gatsby Australie/USA 13:00
20. 5. Velký Gatsby Australie/USA 13:00
23. 5. Kovář z Podlesí ČR/SR 15:00
24. 5. Rozkoš v oblacích Španělsko 14:00
27. 5. Renoir Francie 14:00
31. 5. Hypnotizér Švédsko 14:00

Šej

Noc literatury

Termín konání: 15. 5. 2013
Otevírací doba: 18 - 22.30 hodin
Místo konání: Praha 7

Literární happening na různých místech Prahy 7, kdy Vám známé herecké osobnosti budou předčítat ukázky z nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů

Jana Novotná

Navalis

Termín konání: 15. 5. 2013
Místo konání: Pražský hrad, Karlův most a především hladina Vltavy v okolí Karlova mostu

Svatojánské slavnosti Navalis - barokní vodní spektakulum. Ohňostroj, benátské gondoly, historické lodě.

Jana Novotná

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky

v sobotu 27. dubna 2013 v 10.00 hodin se otevře návštěvníkům a vstoupí již do své čtvrté sezóny.

Na všechny, kteří ji v tento den přijdou navštívit, čeká vedle prohlídky vlastní expozice i bohatý doprovodný program, který se tentokrát bude odehrávat ve znamení motta „Tam, kde se minulost setkává s budoucností“. Minulost bude představovat více než 120 kusů historické hasičské techniky, která bude k vidění ve statických i dynamických ukázkách ve všech prostorách expozice, budoucnost pak nová speciální technika, pořízená v letošním roce s využitím prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie pro Záchranný útvar HZS ČR. Členové občanského sdružení Naše hasičská minulost, kteří celou otevírací akci připravují, představí v dobových uniformách některé sto let staré exponáty přímo v akci.

Možnosti využití nové techniky v konkrétních ukázkách předvedou příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR. Ti si také pro návštěvníky připravili i velice atraktivní ukázky práce s „požárním tankem“ a další speciální technikou, která není při zásazích hasičů běžně k vidění.

Expozice požární ochrany HZS ČR ve své hasičské části představuje techniku, se kterou hasiči zasahují na zemi, ve vzduchu i na vodě a která pochází z období od roku 1746 až prakticky do současnosti. Bylo by dobré si nenechat ujít pohled na všechny druhy stříkaček – od těch jednoduchých berlových, přes koněspřežné, parní stříkačku, velkou sbírku přívěsných motorových stříkaček až po cisternové automobilové stříkačky, výškovou techniku, záchranářský vrtulník nebo letadlo Čmelák upravené pro hašení požárů, a další speciální hasičskou techniku. Už jen v této sezóně bude k vidění požární automobil na podvozku Tatra T 70. Nově se představí například Praga RN AS 16 vyrobená v roce 1951, zapůjčená z Němčovic, nebo přívěsná stříkačka PPS 8, výrobce R. A. Smekal, zapůjčená po generální opravě z Trubína a další historická hasičská technika.

Od letošního roku bude rozšířena i část expozice zaměřená na civilní ochranu. Zde je možné navštívit zařízené podzemní velitelsko- štábní pracoviště, kryt určený pro nouzové ukrytí obyvatel, dozvědět se, jak se provádí speciální očista osob a techniky v případech jejich zamoření nebezpečnými látkami i s tím, v jakém prostředí a jakým způsobem se vyučovala civilní ochrana v minulém století. Prostřednictvím názorných ukázek i dobových předmětů, jako jsou ochranné obleky, masky, detekční přístroje, spojovací a další technika, se lze zajímavým způsobem seznámit s historií, posláním a hlavními úkoly civilní ochrany a ochrany obyvatelstva.

Expozice požární ochrany bude pro veřejnost otevřena od 1. května do 30. září 2013 každý den kromě pondělí, a to od 09.00 do 17.00 hodin. Expozice, až na krytovou část, je bezbariérová a vstup do ní je zdarma. Od října do dubna je možné si návštěvu objednat telefonicky na čísle +420 725 327 912 nebo na e-mailové adrese epoz@hzscr.cz.

Expozice je v areálu HZS ČR ve Zbirohu (v bývalých kasárnách u zbirožského zámku), Švabínské ulici, Loc: 49°51‘29.34“N 13°45‘7.911“E.

Antonín Trajer

230 LET STAVOVSKÉHO DIVADLA

21. dubna 2013 uplyne 230 let od otevření jedné z nejstarších evropských divadelních budov. V rámci oslav tohoto výročí Národní divadlo připravilo mimo jiné speciální nabídku vstupenek a novou publikaci o Stavovském divadle.

Ve dnech 21. – 26. 4. 2013 dostanete při zakoupení 2 vstupenek 1 vstupenku zdarma!

Nabídka platí na všechna představení souborů Národního divadla, která se uskuteční v květnu ve Stavovském divadle, s výjimkou inscenace Olimpiade.

Nabídka platí do vyprodání a pouze v pokladnách ND, vstupenky nelze rezervovat.

Součástí oslav je také vydání nové knihy o Stavovském divadle, kterou připravil Divadelní ústav ve spolupráci s Národním divadlem. Kniha nese název Pražský divadelní almanach – 230 let Stavovského divadla a připomíná slovem i obrazem významné body z dějin budovy od jejího otevření až do současnosti.

Publikaci si budou moci zakoupit všichni ve dnech výročí 20. – 26. 4. za zvýhodněnou cenu, a to během doprovodných akcí ve Stavovském divadle a v pokladnách ND.

Jana Novotná

Výstava Tbiliské památníky

Na výstavě, která bude v hlavní budově Muzeu hlavního města Prahy přístupná od 22.4. do 12.5.2013, se představí i deset tbiliských městských muzeí. Každá část expozice bude rovněž obsahovat informace o profilu, aktivitách a prioritách jednotlivých prezentovaných muzeí.

Otakar Medový

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16.století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Snížené vstupné pro seniory

Jana Novotná

Kulturou proti antisemitismu

Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Vás zve do Prahy na veřejnou akci „Kulturou proti antisemitismu“, která se koná v neděli 21. dubna 2013.

Jedná se o „Pochod dobré vůle“ centrem Prahy a následující veřejné shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě.

Stanislav Procházka

Den otevřených dveří - Český rozhlas

Termín konání: 18. 5. 2013
Místo konání: Český rozhlas, Vinohradská 12, Praha 2

Český rozhlas oslaví 18. května letošního roku 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na našem území.

K této příležitosti je připravena celá řada zajímavých pořadů včetně speciálních webových stránek i mnoha kulturních akcí.

V sobotu 18. května se uskuteční tradiční Den otevřených dveří, jak v historické budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, tak ve většině budov regionálních stanic.

Jana Novotná

Výstava českých korunovačních klenotů + o 50 % zlevněný vstup do expozice Svatovítského pokladu na II. nádvoří

Termín konání: od 10. 5. 2013 do 19. 5. 2013
Otevírací doba: denně 9 - 18hodin
Místo konání: Pražský hrad - Starý královský palác - Vladislavský sál

Po pěti letech budou opět ve Vladislavském sále Pražského hradu vystaveny České korunovační klenoty, považované od roku 1918 za symbol české státnosti. Klenoty budou umístěny v historické vitríně, kterou pro ně v roce 1929 navrhl architekt Josef Gočár. Vitrína letos dostala nové zasklení; pohled na klenoty tedy bude letos efektnější.

Soubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna Karla IV., královské žezlo, královské jablko a roucho, je k nim řazen také korunovační kříž a meč. Korunovační klenoty jsou trvale uloženy v Korunní komoře v katedrále sv. Víta. Kříž a meč jsou trvale vystaveny ve stálé expozici Svatovítského pokladu na II. nádvoří Pražského hradu, kam se také po skončení výstavy klenotů vrátí.

Příchod návštěvníků do Vladislavského sálu bude možný pouze jednou cestou, a to od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady, odtud po Býčím schodišti na III. nádvoří vchodem do Starého královského paláce.

Maximální kapacita výstavy bude stejně jako v minulých letech činit cca 5000 lidí denně, a z toho důvodu bude nezbytné denní počet návštěvníků regulovat. Zlomovým okamžikem bude zhruba poledne, kdy se denní kapacita naplní a pracovníci SPH uzavřou bránu z Opyše do Jižních zahrad. (Přesný čas zavření brány do zahrady bude určovat aktuální naplněnost denní kapacity.)

Správa Pražského hradu nebude vydávat žádné časové vstupenky nebo lístky na pořadí. Na výstavu korunovačních klenotů se bude možné dostat pouze díky „vystání“ fronty. Pro komfortnější čekání bude připraveno jak občerstvení, tak sociální zařízení.

Po dobu vystavení klenotů bude o 50 % zlevněný vstup do expozice Svatovítského pokladu na II. nádvoří, kde mají návštěvníci možnost vidět dalších 140 pokladů z klenotnice katedrály sv. Víta.

Kapacita výstavy je omezená.

Jana Novotná

Akční nabídka ze Švandova divadla

Hostující Moravské divadlo Olomouc uvede inscenaci hry Periferie.

„Český Zločin a trest“ – který se ovšem nese v lehkonohém, kabaretním rytmu – patří k největším úspěchům naší meziválečné dramatiky.

Inscenace rozvíjí dramaturgickou linii „česká divadelní klasika“ (Měsíc nad řekou a Markéta Lazarová). „Český Zločin a trest“ – který se ovšem nese v lehkonohém, kabaretním rytmu – patří k největším úspěchům naší meziválečné dramatiky (rok po vinohradské premiéře, tedy roku 1926, ji v Berlíně uvedl Max Reinhardt). Mladý režisér Štěpán Pácl, dvojnásobný vítěz ankety Talent roku v Cenách Alfréda Radoka, se inscenováním české dramatiky zabývá soustavně (Království, Konec masopustu, Drahomíra...).

10. 4. 2013 od 19:00 ve Velkém sále Švandova divadla vstupné za pouhých 100 Kč

Rezervace vstupenek na emailu: kvitkova@svandovodivadlo.cz nebo na telefon: 257 321 334

Jana Novotná

Thajsko

Nová výstava panoramatických fotografií v kavárně Lucerna (Palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1)

Otevřeno denně 10-24hodin, vstup volný.

Výstava potrvá do 10.dubna 2013

Eva Kučerová

Mezinárodní den památek a historických sídel 2013

Termín konání: od 30. 3. 2013 do 30. 4. 2013

Ustanovení Mezinárodního dne památek a historických sídel navrhl ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla) již v roce 1982.

O rok později schválila 22. generální konference UNESCO pro tento mezinárodní den datum 18. dubna.

Oficiálně se slaví od roku 1984. Cílem tohoto svátku je zvýšit povědomí veřejnosti, vlastníků památek i správ měst o kulturním dědictví a motivovat k jeho ochraně. Každoročně je vyhlášeno jedno nosné téma.

Motto pro rok 2013: Dědictví vzdělávání v nejrůznějších místních i kulturních souvislostech.

Členská města připravují pro veřejnost nejrůznější akce - komentované prohlídky památek (z nichž mnohé jsou přístupné pouze výjimečně), rozšířené a mimořádné prohlídkové okruhy, přednášky, výstavy, speciální programy pro děti...

Jana Novotná

Veletrh Česká příroda

19.-20.4.2013 Národní dům na Vinohradech, 10 - 18 hodin hodin

Bohatý doprovodný program se souběžně odehraje na několika místech Národního domu na Vinohradech.

V promítací místnosti poběží nonstop zajímavé filmy o přírodě a životním prostředí (např. nejúspěšnější snímky z loňského Ekofilmu).

Speciální sál bude vyhrazen ČHMÚ, v něm se návštěvníci dozvědí, jak vznikají povodně, jak vzniká předpověď počasí, jak se měří srážky nebo jak se pomocí meteorologického balonu se sondou měří vlhkost, teplota a tlak vzduchu.

V hlavních prostorách bude možno mimo jiné okusit atmosféru národních parků a jeskyní včetně nabídky regionálních výrobků a delikates.

Zvídaví návštěvníci mají šanci zahrát si vědomostní hry o lákavé ceny (například o výpravný Atlas krajiny ČR), zúčastnit se edukativních programů a nakonec si prohlédnout exponáty vlka, rysa, vydry a dravců.

Agentura CENIA seznámí veřejnost s portálem EnviHelp, na němž je možno dozvědět se maximum užitečných informací k tématu životního prostředí u nás.

Vstup zdarma

Jana Novotná

Černé díry včera,dnes a zítra

Přednáška Klubu Sisyfos. Přednáší Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., ČVUT Praha

Kdy? 9. dubna 2013 od 17.00hodin

Kde? Gymnazium Kladno, nám. Edvarda Beneše, posluchárna ve 2.p., číslo dveří 57 (ve 2. patře vpravo az na konci). V 17.10 se vchod do gymnazia zamyká. Během přednášky i po ní odpovídá přednašející na dotazy posluchačů.

Otakar Medový

Trojská karta

Opět je v prodeji tzv. Trojská karta, což je zvýhodněná společná vstupenka do Botanické zahrady hl. m. Prahy, Zoologické zahrady hl. m. Prahy a Zámku Troja.

Jana Novotná

Jarní den seniorů

Jarní den seniorů (23. 5. 14,00 hod.) – tradiční akce v Paspově sálu pivovaru Staropramen.

Vstupenky si mohopu zájemci vyzvednout od 15. dubna 2013 na ÚMČ Praha 5.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2013 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 4. Renoir Francie 14:00
  5. 4. Na dřeň Francie 13:30
  8. 4. Vedlejší účinky USA 13:30
11. 4. Babovřesky ČR 14:00
12. 4. Babovřesky ČR 14:00
15. 4. Poslední rapsodie Maďarsko 14:00
19. 4. Příběh mého syna Italie/Španělsko 14:00
22. 4. Ať žije Lucerna film:Kristián ČSR 14:00
23. 4. Dávám tomu rok GB 14:00
26. 4. Můj pes Killer SR/ČR 14:00
29. 4. Bezpečný přístav USA 13:30

Šej

Koncerty v Loretě

Od dubna do října každou druhou sobotu v měsíci v loretánském kostele Narození Páně doprovází liturgii pěvecké sbory.

13. dubna - sobota s pěveckým sborem Gaudium Praha

11. května - sobota s pěveckým sborem Konzervatoře v Českých Budějovicích pod vedením sbormistra Pavla Šmolíka.

8. června - sobota s pěveckým sborem Václav ze Staré Boleslavi.

Otakar Medový

Sluneční soustava

Lidé dlouho věřili,že Země je středem vesmíru, který se kolem ní otáčí. Až na přelomu 16.a 17. století se prosadil heliocentrický systém. Vynález dalekohledu podstatně zvýšil možnosti pozorování a vedl k dalším objevům nebeských těles a k poznání zákonitostí jejich pohybu. V posledních desetiletích přinášejí moderní teleskopy a vesmírné sondy stále nové, podrobnější informace o sluneční soustavě.

Podrobnosti a celý článek o   sluneční soustavě  a hvězdách.

Ing. Jiří Valenta

Vysvětlivka k použité zkratce v textu: AU - astronomická jednotka ( délka poloměru nerušené oběžné kruhové dráhy tělesa se zanedbatelnou hmotností, pohybujícího se okolo Slunce rychlostí 0,017 202 098 950 radiánů za den (86 400 s)

Poznejte kouzlo Pražského hradu virtuálně

Na webu Pražského hradu najdete novu službu – virtuální prohlídku, která přiblíží areál Pražského hradu.

Při využití virtuální prohlídky se lze podívat i do zahrad, a dokonce i do některých interiérů. Prohlédnout si je tak možné katedrálu sv. Víta nebo domky ve Zlaté uličce.

Prohlídku připravila společnost FG Forrest. Pozoruhodné je, že si lze prohlédnout i řadu detailů, které se při vlastní prohlídce ne vždy podaří dobře prozkoumat.

Prohlídka je dostupná v českém a anglickém jazyce. Navíc je možné díky virtuální prohlídce kdykoli vidět i objekty, které jsou mimo sezonu uzavřeny.

Jana Novotná

Divadlo U Valšů

V dubnu 2013 nabízí Život 90 ve svém Divadle U Valšů zajímavé komedie, benefice, filmové dokumenty,recitály, detektivní komedie a i módní přehlídku. Program rozhodně stojí za pozornost.

Jana Novotná

Malostranský hřbitov

Malostranský hřbitov (zve Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova)

Vycházka Heraldické památky na Malostranském hřbitově (12. 4.) - vzpomínka na Vladimíra Pouzara.

Výstava historických a současných fotografií z Malostranského hřbitova (od 2. do 31. 5.) - v KC PRÁDELNA na Smíchově, Holečkova 38.

Celostátní festival „Noc kostelů“ (24. 5. 17-19 hodin) - zpřístupnění hřbitova bez průvodce, od 17:00 hod. se v kostele Nejsvětější Trojice uskuteční mše.

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově (25. 5. od 14,00) – již pátý ročník slavností

Výstava historických a současných fotografií z Malostranského hřbitova(od 1. do 30. 06.) - v Galerii paní Evy Jandejskové, Lidická 22, Praha 5

Otevření hřbitova bez průvodce (30.6. 14,00-16,00)

Vzpomínka 180. výročí narození Gustava Pflegera Moravského (27. 7.)

Otevření hřbitova bez průvodce (27. 7. 14,00-16,00)
Otevření hřbitova bez průvodce (25. 8. 14,00-16,00)
Dny evropského kulturního dědictví (září 2013)
Otevření hřbitova bez průvodce (28.9. 14,00-16,00)
Otevření hřbitova bez průvodce (27.10. 14,00-16,00)

Vzpomínka na zesnulé aneb již šesté Dušičky na Malostranském hřbitově (1. nebo 3. l1.)

Mezinárodní festival poezie (listopad 2013)

Vánoční rozsvěcení svíček na Malostranském hřbitově proběhne (22. 12. od 16,00)

Ing. Ivana Doušová

UK Přírodovědecká fakulta - kurz pro prarodiče a jejich vnoučata

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze otevírá již třetím rokem kurz Univerzity třetího věku s názvem „SVĚT BUŇKY“, který je primárně určen pro seniory a jejich malé příbuzné, tedy pro důchodce a jejich vnoučata či pravnoučata ve věku 8-14 let.

ědečkové a babičky, přijďte během letního semestru 2013 jednou týdně se svými vnoučaty do laboratoří Přírodovědecké fakulty UK, abyste jste společně bádali na skutečném vědeckém pracovišti s profesionálními přístroji!

Místo konání: Katedra buněčné biologie, budova biologické sekce PřF UK v Praze, Viničná 7, Praha 2
Délka: 10 x 2 hod. v rámci 1 semestru (20 h)
Výukový den: středa odpoledne (zpravidla po 3h) nebo dle rozvrhu
¨ Termín konání: letní semestr, únor-duben 2013
Frekvence: 1x týdně
Požadavky: maturita, důchodový věk, vnoučata 8-14 let
Termín přihlášek je 10. února 2013.

Jana Novotná

Galerie Smečky- výstava

Joska Skalník:Meditace v modré

6. března 2013 – 13. dubna 2013

Většinu děl pro výstavu poskytl autor, dvě díla zapůjčila Pražská energetika, několik dalších prací pochází ze sbírky Pražské plynárenské a od soukromého vlastníka.

Galerie Smečky je otevřena od úterý do soboty od 11 do 18.30 hodin. Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské. Ostatní zaplatí 10 korun.

Eva Doušová

Venuše a Mars

Čtyřicet let po ukončení programu letů na Měsíc a padesát let po zahájený průzkumných letů k nejbližším planetám sluneční soustavy – k Venuši a K Marsu se uskutečnil významný pokrok ve výzkumu vesmíru. Na Marsu byla vysazena pojízdná laboratoř Curiosity, která má přinést řadu nových informací nutných pro budoucí lety.

Podrobný a velmi zajímavý popis cest robota Opportunity po Marsu je k dispozici na stránce Mars Exploration Rovers - Opportunity

Podrobnosti a celý článek o   programu letů na Venuši a Mars   a pokroku ve výzkumu vesmíru.

Ing. Jiří Valenta

Blaise Pascal

Před 350 léty zemřel významný francouzský matematik, fyzik a filozof Blaise Pascal. I když žil jen velmi krátkou dobu, vykonal mnoho pro rozvoj přírodních věd.

Podrobnosti a celý článek o významné osobnosti, která ovlivnila rozvoj přírodních věd, zvláště matematiky a fyziky   Blaise Pascalovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Stanislav Grof: Když se nemožné stane.

Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí. Kniha vyšla v roce 2012 v nakl. Práh v rozsahu 402 stran. Vypráví a komentuje „holotropních“ prožitky autora, pacientů a přátel.

Originál knihy vyšel v USA v roce 2006, a nereflektuje pozdější, prestižní pražská ocenění Grofova díla – Cenu VIZE 97 (udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových v roce 2007) a Jubilejní diamantový Bludný balvan (udělil SISYFOS za rok 2007).

Prof. MUDr. Stanislav Grof, M.D., Ph.D.(*1931), absolvent Lékařské fakulty UK v Praze, žije od roku 1967 v USA. Systematicky zkoumá lidskou mysl ve „změněném stavu vědomí“, resp. v jeho podkategorii označované jako holotropní.

Je považován za autora metody tzv. holotropního dýchání. K holotropnímu stavu vědomí má docházet i ve stavech klinické smrti nebo za různých psychických otřesů, leckdy i zcela spontánně.

Jana Novotná

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

V Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]