Kultura

Vaše příspěvky - období: červenec 2012

Stanislav Grof: Když se nemožné stane.

Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí. Kniha vyšla v roce 2012 v nakl. Práh v rozsahu 402 stran. Vypráví a komentuje „holotropních“ prožitky autora, pacientů a přátel.

Originál knihy vyšel v USA v roce 2006, a nereflektuje pozdější, prestižní pražská ocenění Grofova díla – Cenu VIZE 97 (udělila Nadace Dagmar a Václava Havlových v roce 2007) a Jubilejní diamantový Bludný balvan (udělil SISYFOS za rok 2007).

Prof. MUDr. Stanislav Grof, M.D., Ph.D.(*1931), absolvent Lékařské fakulty UK v Praze, žije od roku 1967 v USA. Systematicky zkoumá lidskou mysl ve „změněném stavu vědomí“, resp. v jeho podkategorii označované jako holotropní.

Je považován za autora metody tzv. holotropního dýchání. K holotropnímu stavu vědomí má docházet i ve stavech klinické smrti nebo za různých psychických otřesů, leckdy i zcela spontánně.

Jana Novotná

Sen letní noci na vlnách Vltavy

Od 1. do 8. září se na Vltavě u Karlova mostu odehraje již třetí ročník hudebního festivalu Sen letní noci. Na pontonu na hladině Vltavy vystoupí čtyři přední dámy evropské hudební scény – Lenka Dusilová, Szidi Tobias, živelná Kayah z Polska a elegantní Márta Sebestyén z Maďarska. Ze Srbska také přijede jeden z nejlepších balkánských skladatelů – Dejan Pejović se svým orchestrem Black & White World a konkurenční Banja Luka Philharmonic Orchestra.

Jana Novotná

Pražské folklorní dny

6. ročník festivalu Pražské folklorní dny - 26. - 29.7.2012

Ve dnech 26.-29.7.2012 pořádá agentura Millennium Travel již šestý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY". Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou.

Akce se zúčastní 38 hudebních a tanečních souborů ze 16 zemí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí téměř 1000 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Pražské folklorní dny tak tradičně oživí pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin.

Nenechte si ujít 6. ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních tanečních a pěveckých souborů – Pražské folklorní dny 2012. Těšit se můžete i na slavnostní průvod krojovaných skupin centrem Prahy. Akce se zúčastní více než padesát hudebních a tanečních souborů ze 17 zemí Evropy a Asie. Slibujeme opravdu nezapomenutelnou podívanout.

Letošního ročníku se zúčastní na padesát hudebních a tanečních souborů ze 17 zemí Evropy a Asie. Pro vaši představu v Praze vystoupí přes 1000 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Veřejnost i zahraniční návštěvníci si budou moci zajódlovat se švýcarskými hudebníky a zaposlouchat se do lotyšských, ruských, katalánských či řeckých lidových písní. Hudebníci představí řadu nástrojů, v našich krajích často neznámých.

Hlavním bodem programu je nepochybně tanec. Soubory z Anglie zatančí tzv. Morris Dancing, lidový tanec s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Rekordní je účast ze Španělska. Andaluzský soubor Albarracín předvede tradiční flamenco, hosté z Katalánska zaujmou tancem Ball de Bastons, který vychází z tradičního zemědělského života a napodobuje činnosti na usedlostech a farmách. Mladý lidový soubor Revanssi publikum nadchne tanci z celého Finska. Anglický soubor Yateley Morris vystoupí s tzv. Mummers’ Play, pantomimickou hrou o smrti a znovuzrození. Exotickými rytmy se nechají unést mladí tanečníci z Turecka.

Budete moci obdivovat bohatě zdobené lidové kroje. Vystoupení budou doplněna o ukázky lidové tvorby dané země či regionu. Vystoupení se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy - na Staroměstském náměstí, na Václavském náměstí na Můstku a na Náměstí Republiky V Celnici. Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem. První skupina vyrazí v 15 h. ze Staroměstského náměstí. Trasa průvodu povede přes ulice Celetná, Ovocný trh, Havířská, Na Příkopě, Na Můstku, Rytířská, a Železnou ulicí zpět na Staroměstské náměstí.

Vstupné: zdarma

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V srpnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.


Od 2.8. do 12.8. kino nepromítá


Datum Film Produkce Začátek
13. 8. Do Říma s láskou USA/Itálie 14:00
17. 8. Až vyjde měsíc USA 14:00
20. 8. Konfident SR/ČR 14:00
11. 6. Nedotknutelní Francie 14:00
18. 6. Báječný hotel Marigold GB 14:00
22. 8. Věra 68 ČR 14:00
24. 8. Svatá čtveřice ČR 14:00
27. 8. Svatá čtveřice ČR 14:00
31. 8. Nedotknutelní Francie 14:00

Šej

Cestovatelský dýchánek - Španělsko

Termín konání: 18. 7. 2012
Otevírací doba: od 18 h
Místo konání: Žluté lázně

Pestrý program pro všechny, kdo se chtějí dozvědět více o cestování, zvycích, kultuře...

Ochutnávky španělských pokrmů

Vstup zdarma.

Jana Novotná

Nový internetový časopis pro seniory

Obsahem časopisu jsou zábavné a populárně - naučné články, které jsou určeny nejenom pro seniory, ale také pro celou rodinu.

Irena Nováková

Koncert komorního orchestru a pěveckého souboru z USA: Pittsbourgh Youth Chamber Orchestra & Pittsbourgh Choral Ensemble

Kdy: 22.7. 2012 od 18:00

Kde: Kostel U Salvátora, Salvátorská 1, 110 00 Praha 1 Staré Město, jen pár kroků z Pařížské ulice

Program: " od klasiky k jazzu "
F.J.Haydn, W.A.Mozart, G.Holst, C.Saint-Saens, J.Rutter, A.Corelli, L.Anderson, S.Joplin

Za kolik: vstup volný

Jana Novotná

BEST FILM FEST 2012

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ DIVÁCKÉ FILMY LETOŠNÍ SEZÓNY můžete vidět v pražských kinech v termínu 12.7. - 18.7. 2012 za vstupné 69,-Kč.

Kino Atlas , kino Evald , kino Lucerna a kino MAT .

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červenci 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 7. Lov lososů v Jemenu GB 14:00
  9. 7. Líbáš jako ďábel ČR 14:00
11. 7. Konfident Slovensko,Polsko,ČR 14:00
13. 7. Vrásky z lásky ČR 14:00
16. 7. Věra 68 ČR 14:00
20. 7. Polski film ČR 14:00
23. 6. Do Říma s láskou USA,Italie 14:00
27. 7. Až vyjde měsíc USA 14:00
30. 7. Andělský podíl GB 14:00

Šej

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Pražská panelová sídliště

Sál architektů , 31. 5. – 16. 9. 2012

Výstava mapuje vývoj výstavby panelových sídlišť v Praze od konce druhé světové války do roku 1989.

Doprovodný program:
středa 15. 8. 2012, 17.00 Komentovaná prohlídka výstavy (Martina Flekačová)
středa 5. 9. 2012, 17.00 Procházka po Jihozápadním Městě (Ivo Oberstein), sraz před radnicí Prahy 13, Sluneční nám. 13
středa 12. 9. 2012, 17.00 Mýty o životě na sídlištích (Lucie Zadražilová)

Otevírací doba:
pondělí: 11.00–18.00
úterý – neděle: 9.00–18.00

Vstup zdarma.

Otakar Medový

Noční prohlídky v Jeruzalémské synagoze

Noční prohlídky v Jeruzalémské synagoze - vždy každou první středu v měsíci od 19 hodin.

V termínech: 4. července, 1. srpna, 5. září, 3. října 2012

Věra Hrdá

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

Od 1. února 2012 v Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo opírá svou existenci o téměř stotřicetiletou tradici. Ročně se zde uskuteční více než 450 kulturních akcí. Divadlo využívá pro vybrané produkce ve Velkém sále titulkovací zařízení a díky tomu je otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Švandovo divadlo jako kulturní centrum poskytuje prostor alternativním skupinám a rozmanitým projektům. Nabízí možnost setkávat se s výjimečnými osobnostmi českého, evropského i světového umění v rámci cyklu talk-show Scénické rozhovory a při pravidelných produkcích koncertů nadžánrové, klasické hudby i world-music. Dalším projektem divadla je Výtvarná zeď, jejíž hlavní myšlenkou je pomíjivost divadla. Mezi významné aktivity divadla patří programy pro děti a mládež, literární matiné a křty knížek v rámci cyklu Literární kavárna. Důležitá je i snaha intenzivněji rozvíjet mezinárodní spolupráci a vytvářet projekty se zahraničními partnerskými divadly a jejich osobnostmi.

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy.

Eva Procházková

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]