Kultura

Vaše příspěvky - období: červen 2012

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červenci 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 6. Líbáš jako ďábel ČR 14:00
  2. 7. Lov lososů v Jemenu GB 14:00
  9. 7. Líbáš jako ďábel ČR 14:00
11. 7. Konfident Slovensko,Polsko,ČR 14:00
13. 7. Vrásky z lásky ČR 14:00
16. 7. Věra 68 ČR 14:00
20. 7. Polski film ČR 14:00
23. 6. Do Říma s láskou USA,Italie 14:00
27. 7. Až vyjde měsíc USA 14:00
30. 7. Andělský podíl GB 14:00

Šej

Program Apollo

Program Apollo, jehož cílem byl let člověka na Měsíc a jeho bezpečný návrat, vyvrcholil letem Apollo 11 v červenci 1969, při kterém N. Armstrong jako první člověk vystoupil na povrch Měsíce. Po něm následovalo pět dalších letů, celkem navštívilo Měsíc 12 astronautů. Letos v prosinci uplyne 40 let od posledního letu – letu Apollo 17.

Podrobnosti a celý článek o   programu Apollo  a 40. výročí od posledního letu.

Ing. Jiří Valenta

Muzeum Antonína Dvořáka

Muzeum Antonína Dvořáka - jeden z objektů Národního muzea, Vás slaví 80 let své existence. Při této příležitosti pořádá ve spolupráci se Společností Antonína Dvořáka ve středu 20. června od 18. hodin koncert Stanislavy Mihalcové, vítězky prestižní Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Na koncertě zazní kromě Dvořákových nejznámějších písní i písňová tvorba Clauda Debussyho a Gabriela Faurého.

Vstupné je volné.

Jana Novotná

Pražská panelová sídliště

Sál architektů , 31. 5. – 16. 9. 2012

Výstava mapuje vývoj výstavby panelových sídlišť v Praze od konce druhé světové války do roku 1989.

Doprovodný program:
středa 13. 6. 2012, 17.00 Vetřelci a volavky, výtvarné umění ve veřejném prostoru 70. a 80. let (Pavel Karous)
středa 15. 8. 2012, 17.00 Komentovaná prohlídka výstavy (Martina Flekačová)
středa 5. 9. 2012, 17.00 Procházka po Jihozápadním Městě (Ivo Oberstein), sraz před radnicí Prahy 13, Sluneční nám. 13
středa 12. 9. 2012, 17.00 Mýty o životě na sídlištích (Lucie Zadražilová)

Otevírací doba:
pondělí: 11.00–18.00
úterý – neděle: 9.00–18.00

Vstup zdarma.

Otakar Medový

Klub Sysifos

Senzibilové v policejních službách - proč jasnovidce více využívají tajné služby než policie.

Kdy: 12. 6. 2012
Kde: Kladno - gymnázium
Přednášející: Leoš Kyša, novinář a publicista

Jana Novotná

Kinobus - letní kino

Dopravní podnik hlavního města Prahy odstartuje v neděli 10. června 2012 na pražském Petříně již pátý ročník letního filmového turné prostřednictvím mobilního kina s názvem Kinobus.

V letošním roce pojízdné kino navštíví celkem 23 lokalit v Praze a blízkém okolí. Každý den bude na programu jeden celovečerní film z tuzemské produkce, v rámci každého stanoviště Kinobus vždy připraví tři až čtyři filmové večery.

Hned v rámci prvního dne turné si malou výstavou, prezentací památníku v Lidicích, hudebním programem a promítáním úspěšného snímku Lidice, připomeneme 70. výročí vypálení Lidic nacisty. Dále se letos mohou diváci těšit na muzikálové pátky v podání muzikálů Kvaska, Rebelové a Starci na chmelu, na dramatické neděle, kdy promítneme filmy jako Rodina je základ státu či Alois Nebel a již tradičně také na ty nejúspěšnější české komedie, které budou tvořit drtivou většinu programu. Páteční večery budou navíc vždy obohaceny o hudební produkci studentů a absolventů z Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka.

Kinobus nabízí 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupení občerstvení. Letošní pouť Kinobusu bude zakončena v sobotu 1. září 2012 na náměstí Jiřího z Poděbrad. Promítání začíná vždy po setmění, mezi 20.30 a 21.45 hodinou.

Vstup zdarma.

Ing. Jana Vodáková

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V červnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 6. Líbáš jako ďábel ČR 14:00
  4. 6. 2 dny v New Yorku ČR 14:00
  8. 6. Tady hlídám já ČR 14:00
11. 6. Nedotknutelní Francie 14:00
18. 6. Báječný hotel Marigold GB 14:00
22. 6. Věra 68 ČR 14:00
25. 6. Jak porodit a nezbláznit se USA 14:00
29. 6. Královská aféra Dánsko/Švédsko/ČR/Německo 14:00

Šej

Dětský víkend na Pražském hradě

Tradiční akce pořádaná vždy koncem června v areálu Pražského hradu.

Je to zábavná i poučná procházka hradním areálem pro děti i jejich rodiče 23. - 24. 6. 2012 10.00 - 17.00 hod.

Již po sedmnácté pořádá stálá expozice Příběh Pražského hradu doprovodnou akci, kde se spojuje příjemné s užitečným. Během procházky hradním areálem se děti dozvědí zajímavou formou při plnění úkolů na šesti stanovištích mnoho nového. Tentokrát jsme vybrali aktuální téma - čtyři sta let od úmrtí Rudolfa II., panovníka, který se zasloužil o obohacení Hradu o mnoho architektonických novinek, známa je též jeho záliba ve sběratelství uměleckých předmětů.

Start a cíl je na severním palácovém dvorku - před vstupem do stálé expozice Příběh Pražského hradu . Zde si zájemci vyzvednou plánek a zadání úkolů a vydávají se na trasu. Po návratu do cíle tamtéž je čeká tradiční zábava: zkoušení dobové zbroje, vystoupení šermířů, ukázka lidových řemesel a výtvarné tvoření.

Vstup volný

Jana Novotná

Výstava v kavárně Lucerna

ADOLF LOOS a jeho plzeňské realizace očima studentů Zámečku

Výstava fotografií se koná od 14. 5. 2012 do začátku července 2012 v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna).

Další výstavní soubor, kterým pokračuje náš dlouhodobý výstavní cyklus „Umění na papíře“ připravili studenti plzeňské střední umělecko průmyslové školy Zámeček. Vybraná kolekce fotografií a grafických návrhů plakátů je výsledkem dlouhodobého soustředění na dílo světoznámého architekta Adolfa Loose, které se zachovalo v Plzni - a které dosud bylo poněkud ve stínu jeho dobře známých realizací.

Velký architekt v Plzni nezanechal proslavené realizace, jakými jsou jeho vily ve Vídni (ale i krásný příklad v Praze),ani velké obchodní prostory - ale projektoval pro Plzeň řadu zajímavých soukromých bytových interierů. Loosovy výtvarné záměry a estetické principy, jeho „raumplan“, našly uplatnění v návrzích několika bytů, z nichž některé až do dnešních dnů dokumentují architektovy cíle.

Studenti Zámečku zatím fotografovali v Plzni na Klatovské třídě 12, 19 a v Bendově ulici 10. Zachované interiery, jejich části, materiály Loosem použité, byly východiskem k zajímavě pojatým fotografiím. Studenti našli ke svým tématů velmi rozdílné přístupy, nazírají dílo slavného architekta z nejrůznějších hledisek. Zajímavé fotografie vznikly jak velmi věcným nazíráním skutečnosti, fotografie dokonale sdělujicí charakter a povrch použitých vzácných i neobvyklých materiálů. Stejnou pozornost si však zaslouží také fotografie, které jejich autoři vytvořili jako velmi imaginativní zprávu o pocitech z barev, tvarů a prostorů, se kterými měli možnost se v Loosem pojednaných interierech setkat.

Soubor zajímavých fotografických i grafických prací mladých studentů nám tak dává možnost setkat se s dílem Adolfa Loose viděným současnýma očima. Diváckou pozornost si zaslouží....

Pavel Vácha , květen 2012 - kurátor výstavního programu Lucerna

Noční prohlídky v Jeruzalémské synagoze

Noční prohlídky v Jeruzalémské synagoze - vždy každou první středu v měsíci od 19 hodin.

V termínech: 6. června, 4. července, 1. srpna, 5. září, 3. října 2012

Věra Hrdá

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Noc kostelů 2012 - 1.6.2012

Akce v celé ČR, vhodná pro úplně všechny lidi dobré vůle (věřící i nevěřící).

Marie Dočekalová

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Festival muzejních nocí 2012 - 18. května až 9. června 2012

Národní zahájení této akce, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky v letošním roce proběhne v Novém Jičíně (18. května 2012) a řadu muzejních nocí uzavře Pražská muzejní noc (9. června 2012).

Ota Králík

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Koncerty FOK - sleva pro seniory

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK kromě symfonických a komorních cyklů pořádá v prvním pololetí roku 2012 Nedělní rodinné koncerty a Veřejné generální zkoušky. Jsou to koncerty, které jsou časově i cenově dostupné pro seniory.

Informace o veřejně přístupných generálních zkouškách a o nedělních rodinných koncertech najdete na internetu v nabídce informací o programu koncertů FOK.

Emilie Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

Od 1. února 2012 v Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Klub Sysifos

Přednášky Sisyfa - Českého klubu skeptiků v roce 2012 v Akademii věd na Národní třídě

Přednáška pro veřejnost  - každá třetí středa v měsíci - 16.5.2012 .

Jana Novotná

Pražská univerzita pro každého

Populárně vzdělávací cyklus přednášek a vycházek po Praze, nabízí pro jarní semestr školního roku 2011/2012 (leden-červen) následující témata:

  • Pražské kláštery
  • Významné šlechtické rody II
  • Jak se žilo v Praze v průběhu deseti staletí
  • Osobnosti, které ovlivnily život v Praze
  • Urbanistický vývoj Prahy

Příjem přihlášek  do naplnění kapacity cyklu.

Jana Novotná

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo opírá svou existenci o téměř stotřicetiletou tradici. Ročně se zde uskuteční více než 450 kulturních akcí. Divadlo využívá pro vybrané produkce ve Velkém sále titulkovací zařízení a díky tomu je otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Švandovo divadlo jako kulturní centrum poskytuje prostor alternativním skupinám a rozmanitým projektům. Nabízí možnost setkávat se s výjimečnými osobnostmi českého, evropského i světového umění v rámci cyklu talk-show Scénické rozhovory a při pravidelných produkcích koncertů nadžánrové, klasické hudby i world-music. Dalším projektem divadla je Výtvarná zeď, jejíž hlavní myšlenkou je pomíjivost divadla. Mezi významné aktivity divadla patří programy pro děti a mládež, literární matiné a křty knížek v rámci cyklu Literární kavárna. Důležitá je i snaha intenzivněji rozvíjet mezinárodní spolupráci a vytvářet projekty se zahraničními partnerskými divadly a jejich osobnostmi.

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy.

Eva Procházková

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]