Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2012

Den muzeí a galerií

Seznam muzeí, která mají od 17. 5. 2012 do 20. 5. 2012 v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií den otevřených dveří najdete na internetu.

Eva Tichá

Národopisná slavnost v Musaionu na Smíchově

Národopisná slavnost v Musaionu na Smíchově se uskuteční od: 19. 5. 2012 do: 20. 5. 2012

Třináctý ročník tradiční víkendové národopisné slavnosti pod širým nebem, pořádané ve spolupráci s NIPOS – Artama a Sdružením pro dětskou taneční tvořivost za podpory Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města Prahy.

Vstup na slavnost a doprovodné akce (předvádění řemesel, krátkodobá výstava) je volný.

Zahájení slavnosti proběhne v 15.00 hodin v hale Musaionu, kde se bezprostředně poté uskuteční komponovaná přehlídka lidových krojů inspirovaná tvorbou Josefa Mánesa, Jaroslava Špillara a Joži Uprky nazvaná Oživlá paleta, autorkou pořadu je paní Jiřina Langhammerová. Program se dále přesune na terasu za Musaionem, kde v pořadu nazvaném Slavnosti léta (začátek v 17.00 hodin) vystoupí Národopisný soubor z Mrákova na Chodsku, Klas z Kralic na Hané a Vlčnovjan z Vlčnova na Uherskobrodsku.

V neděli 20. května program pokračuje pořadem Setkání v zahradě Kinských, který se odehraje od 14.30 hodin na terase za Musaionem, a v tomto slavnostním koncertu vybraných folklorních skupin se představí zpěváci, tanečníci a známé muziky se sólisty souborů Klas, Mrákov, Vlčnovjan.

Jana Novotná

Mimořádné dopoledního představení v Divadle Na Jezerce

Dopolední představení klasické divadelní hry Večer tříkrálový, které je mimořádně v termínu 30. 5. 2012.

Začátek představení v Divadle Na Jezerce bude v 10:30, hrají Radek Holub, Barbora Kodetová, Miluše Šplechtová, Kristýna Hrušínská a další; režie Jan Hrušínský.

Eva Tichá

Bambiriáda

Bambiriáda 2012 spojí nadšení mladších se zkušenostmi starších.

Poslední květnový víkend bude i letos patřit celorepublikové přehlídce volnočasových aktivit pro děti a mládež.

V Praze se koná od 24. do 27. května na Vítězném náměstí. 14. ročník akce pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) se připojil k evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

Eva Tichá

Dětský víkend na Pražském hradě

Tradiční akce pořádaná vždy koncem června v areálu Pražského hradu.

Je to zábavná i poučná procházka hradním areálem pro děti i jejich rodiče 23. - 24. 6. 2012 10.00 - 17.00 hod.

Již po sedmnácté pořádá stálá expozice Příběh Pražského hradu doprovodnou akci, kde se spojuje příjemné s užitečným. Během procházky hradním areálem se děti dozvědí zajímavou formou při plnění úkolů na šesti stanovištích mnoho nového. Tentokrát jsme vybrali aktuální téma - čtyři sta let od úmrtí Rudolfa II., panovníka, který se zasloužil o obohacení Hradu o mnoho architektonických novinek, známa je též jeho záliba ve sběratelství uměleckých předmětů.

Start a cíl je na severním palácovém dvorku - před vstupem do stálé expozice Příběh Pražského hradu . Zde si zájemci vyzvednou plánek a zadání úkolů a vydávají se na trasu. Po návratu do cíle tamtéž je čeká tradiční zábava: zkoušení dobové zbroje, vystoupení šermířů, ukázka lidových řemesel a výtvarné tvoření.

Vstup volný

Jana Novotná

Výstava v kavárně Lucerna

ADOLF LOOS a jeho plzeňské realizace očima studentů Zámečku

Výstava fotografií se koná od 14. 5. 2012 do začátku července 2012 v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna).

Další výstavní soubor, kterým pokračuje náš dlouhodobý výstavní cyklus „Umění na papíře“ připravili studenti plzeňské střední umělecko průmyslové školy Zámeček. Vybraná kolekce fotografií a grafických návrhů plakátů je výsledkem dlouhodobého soustředění na dílo světoznámého architekta Adolfa Loose, které se zachovalo v Plzni - a které dosud bylo poněkud ve stínu jeho dobře známých realizací.

Velký architekt v Plzni nezanechal proslavené realizace, jakými jsou jeho vily ve Vídni (ale i krásný příklad v Praze),ani velké obchodní prostory - ale projektoval pro Plzeň řadu zajímavých soukromých bytových interierů. Loosovy výtvarné záměry a estetické principy, jeho „raumplan“, našly uplatnění v návrzích několika bytů, z nichž některé až do dnešních dnů dokumentují architektovy cíle.

Studenti Zámečku zatím fotografovali v Plzni na Klatovské třídě 12, 19 a v Bendově ulici 10. Zachované interiery, jejich části, materiály Loosem použité, byly východiskem k zajímavě pojatým fotografiím. Studenti našli ke svým tématů velmi rozdílné přístupy, nazírají dílo slavného architekta z nejrůznějších hledisek. Zajímavé fotografie vznikly jak velmi věcným nazíráním skutečnosti, fotografie dokonale sdělujicí charakter a povrch použitých vzácných i neobvyklých materiálů. Stejnou pozornost si však zaslouží také fotografie, které jejich autoři vytvořili jako velmi imaginativní zprávu o pocitech z barev, tvarů a prostorů, se kterými měli možnost se v Loosem pojednaných interierech setkat.

Soubor zajímavých fotografických i grafických prací mladých studentů nám tak dává možnost setkat se s dílem Adolfa Loose viděným současnýma očima. Diváckou pozornost si zaslouží....

Pavel Vácha , květen 2012 - kurátor výstavního programu Lucerna

Noc literatury 2012

16. května 2012, 18:00-23:00 hodin, různá místa v Praze 5 na Smíchově.

Šestý ročník veřejného čtení literatury představí výběr ze současné evropské knižní scény. Akce, pod záštitou starosty Prahy 5 MUDr. Radka Klímy, se zúčastní celá řada slavných osobností, které budou předčítat na různých místech Prahy 5.

Ema Dlouhá

Povídání o matematice

První zprávy o používání matematiky nalézáme ní již u starověkých civilizací. Na úroveň, která vystačila dlouho do středověku ji přivedli řečtí filosofové před více než 2000 roky. Jejich znalosti matematiky a geometrie nepřevzala Evropa přímo, ale až v 11. století převážně z arabských překladů řeckých spisů. Teprve v období renezance se objevují významní evropští myslitelé, kteří přinesli do matematiky nové objevy a postupy.

Podrobnosti a celý článek o   významu matematiky  a jejího přínosu pro civilizaci.

Ing. Jiří Valenta

Volkswagen Maraton

Pro všechny sportovce (více či méně aktivní) - 12. - 13. května 2012

Samozřejmě není jen maratonský běh, ale i běhy daleko kratší - např. rodinný 4,2 km, procházka 2 km nebo i Pedigree® Procházka se psy

Jiří Dvořák

Stan proti melanomu

2. a 3. 5. 2012 Václavské náměstí – Můstek, Praha

10. 5. 2012 Shopping Park Avion, Ostrava

14. 5. 2012 Náměstí Svobody, Brno

Vždy od 10 do 18 hod

Jana Novotná

Májová poutˇ v Edenu

Od 3. do 27. května bude v prostorách před Nákupním centrem Eden probíhat velká Májová pouť. Místo se téměř na měsíc promění v přehlídku zábavy pro malé i velké.

Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé atrakce: kolotoč, trampolíny, poníci, aquazorbing, dětský koutek s kuličkami, skákací hrad a pod.

Speciální adrenalinové atrakce: 12. - 13.5. a 19. - 20.5. od 14:00 do 18:00:
160 m dlouhý sjezd na kladce ze střechy NC Eden
aerotrim

Program i uvnitř Nákupního centra Eden - OBHAJOBA PASTELKY - Od 7. do 15. května bude každý den od 12:00 do 19:00 Marie Brožová kreslit obraz na veřejnosti na téma ANDĚL ZAMILOVANÝCH a doprovodnou výstavu jejich obrazů naleznete v 1. a 2. patře v NC Eden. Výstava obrazů potrvá až do 31. května.

POUŤOVÉ KOLO VÝHER - Pokud v obchodech nakoupíte od středy 9.5. do neděle 13.5. nebo od středy 16.5. do středy 23.5. zboží nebo služby v celkové hodnotě převyšující 500 Kč, můžete si u hostesky zatočit kolem výher a získat nákupní poukázky nebo některý z mnoha pouťový dárků od Nákupního centra a našich obchodů.

Iva Dvořáčková

Voda a vzduch kolem nás

Od poloviny dubna do 13.5. 2012 pořádá Český Hydrometeorologický ústav ve spolupráci se společností Comenium o.p.s v prostorách Clam-Gallasova paláce (Husova 20, Praha1) výstavu Voda a vzduch kolem nás, která má veřejnosti představit zajímavosti z meteorologie, klimatologie, hydrologie a čistoty ovzduší.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí, vždy od 10 do 17 hod, vstup na výstavu je volný.

Dne 2. 5. 2012 proběhne v přednáškovém sále Clam-Gallasova paláce od 14:30 přednáška a seminář pražské pobočky České meteorologické společnosti na téma „Zima 2011/2012 - mimořádná nebo normální?“ (Mgr. Michal Žák, Ph.D., KMOP MFF UK, ČHMÚ

Ema Šedivá

Zábavné odpoledne v Havlíčkových sadech

5.5.2012
Program v Grottě pro děti i rodiče
Jaroslav Hutka zazpívá směs lidových písní
Divadélko Fígl-manáskové divadlo
Komentovaná prohlídka Grotty
Občerstvení
14.00 - 17:00 hodin - Havlíčkovy sady

12.5.2012
Program v Grottě pro děti i rodiče
Saxana dětem - vystoupení Petry Černocké
Komentovaná prohlídka Grotty
Občerstvení
14.00 - 17:00 hodin - Havlíčkovy sady

19.5.2012
Program v Grottě pro děti i rodiče
Dobré ráno Blues Band
Vánova pouťová společnost
Komentovaná prohlídka Grotty
Občerstvení
14.00 - 17:00 hodin - Havlíčkovy sady

Ema Šedivá

Olšanské máje

Přivést zpět do centra města jarní folklórní tradice chce radnice Prahy 3 prostřednictvím prvního ročníku Májové veselice, která proběhne 4. května v parku Parukářka na Vrchu sv. Kříže na Žižkově. Jeden z největších parků v centru metropole tak na jeden den ožije lidovou hudbou, pohádkami, stánky lidové tvorby a řemesel.

Celodenní akci zahájí v deset hodin dětský program, kde se představí dětské hudební soubory z celé republiky.

Následovat bude hravé dopoledne v režii kapely Motovidlo, divadla Koňmo s Vodnickou pohádkou, kejklíře Půpy a kouzelníka Absolóna.

Odpoledne a večer pak bude patřit folklórním souborům. Představí se zde hned několik folklórních souborů včetně pražských dudáků, v rámci doprovodného programu si návštěvníci budou moci vyzkoušet malování perníčků, pečení placek, stloukání másla, ale také košíkářské či drátenické řemeslo.

Ve 14.30 hodin zde proběhne také tradiční lidový zvyk stavění máje.

Ema Šedová

Vítání ptačího zpěvu 2012

Česká společnost ornitologická tve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali první ptačí písničky a krásu jarní přírody! Akce probíhají od 14. 4. do 19. 5. (nejvíce jich je o víkendu 5. 5.-6. 5.) po celé republice.

Co vás čeká: vycházky do přírody se zkušenými ornitology, kteří vám naše ptáky představí, ukáží, pomohou s určením, co to vlastně zpívá, a dozvíte se mnoho nového. Součástí některých akcí bývá také odchyt a kroužkování (v případě dobrého počasí), soutěže pro děti apod.

Vhodný je vlastní dalekohled. Vycházky jsou nenáročné a vhodné pro každého.

Detaily o programu jednotlivých akcí, stejně jako další akce na území celé ČR lze nalézt na internetu.

Otakar Medový

Do lesa s lesníkem

16. a 17. května pod vedením odborníků lesníků (lesních pedagogů) bude připravena v Kunratickém a nově i v Klánovickém lese "Lesní stezka" s několika stanovišti na téma les, pěstování lesa, ochrana lesa.

Uvidíte také ukázky těžby, lesní stroje i práci s koněm a určitě nebude chybět nějaké to malé tvoření a vyrábění.

Tradiční aktivity rozšíří nově stanoviště o včelkách a včelaření, protože les a včelařství měly vždy k sobě blízko. Navázali jsme také spolupráci se Střední školou uměleckou a řemeslnou, a tak novinkou bude i řezbářská a truhlářská dílna.

16. května - Kunratický les (8 - 17 hod.)

17.května - Klánovický les (8 - 17 hod.)

Jana Novotná

Noční prohlídky v Jeruzalémské synagoze

Noční prohlídky v Jeruzalémské synagoze - vždy každou první středu v měsíci od 19 hodin.

V termínech: 2. května, 6. června, 4. července, 1. srpna, 5. září, 3. října 2012

Věra Hrdá

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V květnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 5. Signál ČR 14:00
  7. 5. Věra 68 ČR 14:00
  9. 5. Probudím se včera ČR 14:00
11. 5. Okresní přebor ČR 14:00
14. 5. Vrásky z lásky ČR 14:00
18. 5. Líbáš jako ďábel ČR 14:00
21. 5. Líbáš jako ďábel ČR 14:00
25. 5. Železná Lady GB 14:00
28. 5. Moje letní prázdniny USA 14:00

Šej

Den otevřených dveří v Senátu

Během Dnů otevřených dveří, které se konají 8. 5. a 28. 10. vždy od 10 do 17 hodin, jsou připraveny prohlídky po skupinách s odbornými průvodci.

Návštěvníci mají možnost navštívit nejcennější historické prostory, navíc je umožněn náhled do pracovny jednoho z místopředsedů Senátu, Přijímacího salonku předsedy Senátu, do Prezidentského salonku, Jednacího sálu a dalších pracovních místností Senátu.

V Kolovratském paláci je prohlídka bez průvodců. Návštěvníci mohou nahlédnout do Růžového a Zeleného salonku. U Zeleného salonku je vystavena kopie Mnichovské dohody. Vstup do obou paláců je volný.

V době od 10.00 do 17.00 hodin je během Dnů otevřených dveří také zpřístupněno Informační centrum, Výstavní síň Senátu a Trčkovská galerie.

Historické prostory Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu České republiky, jsou přístupné také každý víkend a o státních svátcích od 10 do 17 hodin. Návštěvníci prostorami volně procházejí bez průvodců. V jednotlivých místnostech jsou umístěny trojjazyčné informační tabule.

Vstup je volný.

Jana Novotná

Poslanecká sněmovna - 8.5.2012

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně

Přijďte si prohlédnout! Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od 9.00 do 16.00 hodin.

U příležitosti Státního svátku se v úterý 8. května 2012 už tradičně uskuteční Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně. Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně budou přístupné od 9.00 do 16.00 hodin od vchodu z Malostranského náměstí č. 19, kde budou na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně Pražské informační služby, které hosty během cca hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Vstup je zdarma.

Jan Chytrý

Noc kostelů 2012 - 1.6.2012

Akce v celé ČR, vhodná pro úplně všechny lidi dobré vůle (věřící i nevěřící).

Marie Dočekalová

Festival muzejních nocí 2012 - 18. května až 9. června 2012

Národní zahájení této akce, které se každý rok uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky v letošním roce proběhne v Novém Jičíně (18. května 2012) a řadu muzejních nocí uzavře Pražská muzejní noc (9. června 2012).

Ota Králík

Národní galerie

V pátek 18. 5. 2012 bude návštěvníkům v rámci Dne muzeí a galerií umožněn vstup zdarma do Národní galerie v Praze.

Jana Olmerová

Den fascinace rostlinami

Evropská organizace pro rostlinnou biologii pořádá 1. mezinárodní „Den fascinace rostlinami“.

Cílem celé akce je, aby se co nejvíce lidí z celého sveta nadchlo pro rostliny a ocenilo důležitost rostlinné biologie pro zemedelství, kvetinářství, lesnictví, pro udržitelnou produkci potravin i všeho dalšího, co získáváme z rostlin: papíru, dřeva, chemikálií, energie a léčiv. Zdůraznen bude také význam rostlin pro ochranu přírody.

Řada akcí, které se konají 18. května nebo v jiné všední dny od 14. do 23. května 2012.

V České republice se do aktivit Dne fascinace rostlinami zapojily univerzity, botanické zahrady, výzkumné ústavy a další odborné instituce.

Připravily řadu akcí – přednášky, exkurze, výstavy, dny otevřených dveří.

Akce vhodné pro školy i širokou veřejnost se budou konat na různých místech ČR – např. v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Průhonicích a Troubsku.

Jana Novotná

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

Od 1. února 2012 v Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Den Evropy 2012

Letošní oslavy Dne Evropy nabídnou celou řadu akcí nejen v Praze, ale i v regionech. Pro řadu z nich bude charakteristické, že budou zaměřeny na seniory, a to v souvislosti s Evropským rokem aktivního stárnutí a solidarity 2012.

9. května od 19 hodin., Evropský dům v Jungmannově ulici - promítnutí dokumentárního filmu Na stupních vítězů

10. května od 19 hodin., Evropský dům - projekce francouzského dramatu Welcome

11. května od 15 hodin., Červený hrádek, Chomutov - odpoledne plné aktivit pro seniory a zábavy, provázet Vás bude i oblíbené duo Eva a Vašek či Květa Fialová a Ljuba Skořepová; budete si také moci vyzkoušet měření tlaku a tepu, čtecí zařízení pro slabozraké, pobavit se s výživovým nebo finančním poradcem, a další.

12. května od 14. do 22. hodin., na Kampě, Praha - open-air odpoledne s tancem, hudbou, zábavou a soutěžemi. Během odpoledne Vás moderátor seznámí s hosty, kteří mají co říci k Evropskému roku aktivního stárnutí a večer si nenechte ujít vystoupení Lenky Dusilové.

od 14. května., Evropský dům - výstava soutěžních fotografií Dávej-ber věnující se právě problematice letošního Evropského roku.

Ing. Eva Doubková

České muzeum hudby (Karmelitská 2, Praha 1)

Antonín Dvořák a melodram (doprovodný program k výstavě Antonín Dvořák)
čtvrtek 3. 5. od 17.00 hod
Bezesporu znáte Dvořáka jako autora symfonií, oper a jiných náročných hudebních děl, tento pořad Vám ale představí Dvořáka jako autora melodramu. V hereckém podání uslyšíme melodramy z Dvořákovy scénické hudby ke hře Josef Kajetán Tyl i melodramy jeho současníků. Vstupné 30 Kč.

Collegium Cantantium
středa 9. 5. od 19.00 hod
Na koncertě zazní výběr z muzikálů a spirituálů např. Deep River, I will follow him z muzikálu Sestra v akci a další. Umělecký vedoucí a dirigent Zdeněk Kudrnka, klavír Petr Hostinský.
Vstupenky lze zakoupit u členek sboru a před koncertem.

Gymnázium Nad Alejí - Alejsbor a Vaganti
sobota 12. 5. 2012 od 18.30 hod
Koncert studentských sborů Alejsbor (Gymnázium Nad Alejí, Praha) a Vaganti (Gymnázium Český Krumlov). Sólový zpěv Anna Quadrátová, absolventka Gymnázia Nad Alejí.
Vstup volný.

Absolventský koncert
neděle 13. 5. od 18.30 hod
Absolventský koncert Elišky Bublíkové, na kterém zazní skladby od věhlasných mistrů jako Schubert a Beethoven.

Sbor a orchestr Univerzity Karlovy
pondělí 14. 5. od 19.30 hod
Orchestr zahraje skladby od věhlasných skladatelů jako byl J.Sibelius, , A. Vivaldi, F. Borne, nebo L. van Beethoven a ve světové premiéře skladbu S. Poslušného - Symfonická svita "Malý Princ".
Sólové party hrají Jan Pohaněl, Henry Majer a David Lunde Hatfield, Gita Nováková a Michal Svoboda. Řídí Haig Utidjian.
Vstupné dobrovolné.

Dvořák Remastered - remixy Dvořákovy hudby (doprovodný program k výstavě Antonín Dvořák)
čtvrtek 17. 5. od 17.00 hod
Ohlédnutí se za soutěží Dvořák Remastered Českého centra v Bukurešti, diskuse nad tématem remixů skladeb skladatelů minulosti a praktické ukázky zacházení s digitálním zvukem. Pořadem provede muzikolog, skladatel a producent Českého rozhlasu pro oblasti radioartu Michal Rataj .
Pořad proběhne v muzejní kavárně Café Via Musica.
Vstup volný.

Absolventský koncert
neděle 20. 5. od 18.00 hod
Absolventský koncert Evy Kühass. V rámci kterého posluchačům nabídne 3 sonáty od J. S. Bacha, L. van Beethovena a J. Brahmse.

ZUŠ Na Popelce
pondělí 21. 5. od 19.30 hod
Koncert školního orchestru Filharmonie mladých Praha.

ZUŠ - Škola pro radost
pondělí 28. 5. od 18.00 hod
Koncert absolventů školy.

ZUŠ U Půjčovny
úterý 29. 5. 2012 od 18.00 hod
Závěrečné vystoupení tanečního oboru.

Dvořákův žák Vítěslav Novák (doprovodný program k výstavě Antonín Dvořák)
čtvrtek 30. 5. od 17.00 hod
Další přednáška z cyklu "Nejvýznamnější žáci Antonína Dvořáka" je tentokrát věnována hudebnímu skladateli a pedagogovi Vítězslavu Novákovi. Přednáší PhDr. Anna Vašíčková z Českého muzea hudby.
Vstupné 30 Kč.

Musica Florea: Braniborské koncerty (J. S. Bach)
čtvrtek 31. 5. 2012 od 19.30 hod
Nejhranější orchestrální dílo Johanna Sebastiana Bacha v podání renomovaného souboru.
Vstupenky v síti Bohemia Ticket nebo na místě v den koncertu, rezervace na e-mailu: vstupenky@musicaflorea.cz

Jana Novotná

8.5.2012 - Den otevřených dveří v Černínském paláci

U příležitosti oslav 67. výročí konce druhé světové války se 8. května 2012 zdarma uskuteční:
- od 10:00 do 16:00 bude otevřen Černínský palác pro veřejnost
- od 17:00 koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers v zahradě Černínského paláce.

Dveře Černínského paláce, největší pražské barokní stavby svého druhu a sídla Ministerstva zahraničních věcí, se znovu otevřou po dvou letech. Návštěvníci budou moci nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů paláce, včetně bytu Jana Masaryka a zahrady.

V zahradě bude také výstava válečných plakátů, fotografií a historických vozidel ze západní a východní fronty.

Akce je pořádána Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Českým centrem Praha.

Prohlídka Černínského paláce, koncert a doprovodné výstavy budou přístupné veřejnosti bezplatně.

Ing. Eva Doubková

Středočeský chřestový festival v Nelahozevsi - sobota 5.5.2012

Bohatý kulturní a doprovodný program v areálu Marina Vltava Speciality z chřestu, pivo, víno ...

Muzikálové melodie, prohlídka zámku Nelahozeves, ukázk řemesel, dobové hry v zámecké zahradě, aj.

Středočeský kraj zajistil možnost plout výletním parníkem nebo přijet historickým vlakem - nutno předem zakoupit lístky:
- lodní lístek 100 Kč/osoba (v ceně ochutnávka chřestového pokrmu, 2 x 2 dcl vína nebo nealkoholického nápoje) a jízdenka na vlak (tam i zpět) stojí 50 Kč/osoba.

Vstup zdarma.

Rezervace a prodej jízdenek: Informační středisko Středočeského kraje, Zborovská 11, Praha 5, tel. 257 280 785

Jízdenky na cestu vlakem zakoupíte také v osobní pokladně na Masarykově nádraží.

Ing. Eva Doubková

Posvěcení kostela Nejsvětějšího Srdce Páně

8. května 2012 uplyne 80 let od posvěcení kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.

U této příležitosti proběhnou v době od 3.5. do 20.5.2012 různé akce - výstava, komentovaná prohlídka, koncerty, mše, noc žalmů ...

Jana Novotná

Interaktivní přednášky

ČVUT Masarykův ústav vyšších studijí pořádá Interaktivní přednášky s následným workshopem na témata: anglická slovní zásoba (světové vlivy, vznik nových slov, jazykové rituály a čtení mezi řádky) zajímavosti z angloamerické kultury, český a americký životní styl - viděno dvojím pohledem a další.

Přednášky zajišťují jak rodilí mluvčí tak i český lektor. Jedná se o akci univerzity třetího věku (účast cca od 55-ti let)

Vhodné pro všechny jazykové úrovně .

Alžběta Trosková

Kramářova vila

Den otevřených dveří v Kramářově vile
termín konání: úterý 8. května 2012 od 9 do 16 hod.
místo konání: Kramářova vila , Gogolova 212/1, Praha 1 - Hradčany

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény.

Jana Novotná

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Koncerty FOK - sleva pro seniory

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK kromě symfonických a komorních cyklů pořádá v prvním pololetí roku 2012 Nedělní rodinné koncerty a Veřejné generální zkoušky. Jsou to koncerty, které jsou časově i cenově dostupné pro seniory.

Informace o veřejně přístupných generálních zkouškách a o nedělních rodinných koncertech najdete na internetu v nabídce informací o programu koncertů FOK.

Emilie Nováková

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Klub Sysifos

Přednášky Sisyfa - Českého klubu skeptiků v roce 2012 v Akademii věd na Národní třídě

Přednáška pro veřejnost  - každá třetí středa v měsíci - 16.5.2012 .

Jana Novotná

Pražská univerzita pro každého

Populárně vzdělávací cyklus přednášek a vycházek po Praze, nabízí pro jarní semestr školního roku 2011/2012 (leden-červen) následující témata:

  • Pražské kláštery
  • Významné šlechtické rody II
  • Jak se žilo v Praze v průběhu deseti staletí
  • Osobnosti, které ovlivnily život v Praze
  • Urbanistický vývoj Prahy

Příjem přihlášek  do naplnění kapacity cyklu.

Jana Novotná

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo opírá svou existenci o téměř stotřicetiletou tradici. Ročně se zde uskuteční více než 450 kulturních akcí. Divadlo využívá pro vybrané produkce ve Velkém sále titulkovací zařízení a díky tomu je otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Švandovo divadlo jako kulturní centrum poskytuje prostor alternativním skupinám a rozmanitým projektům. Nabízí možnost setkávat se s výjimečnými osobnostmi českého, evropského i světového umění v rámci cyklu talk-show Scénické rozhovory a při pravidelných produkcích koncertů nadžánrové, klasické hudby i world-music. Dalším projektem divadla je Výtvarná zeď, jejíž hlavní myšlenkou je pomíjivost divadla. Mezi významné aktivity divadla patří programy pro děti a mládež, literární matiné a křty knížek v rámci cyklu Literární kavárna. Důležitá je i snaha intenzivněji rozvíjet mezinárodní spolupráci a vytvářet projekty se zahraničními partnerskými divadly a jejich osobnostmi.

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy.

Eva Procházková

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]