Kultura

Vaše příspěvky - období: březen 2012

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V dubnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 4. Železná Lady GB 14:00
  6. 4. Černobílý svět USA 13:00
11. 4. Kluk na kole Francie 14:00
13. 4. Děti moje USA 14:00

Šej

Le Corbusier

Před stodvacetipěti léty se narodil Le Corbusier, architekt, urbanista, teoretik a malíř. Svým radikálním dílem i výtvarným citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury. Je považován za jednoho z největších architektů 20. století.

Podrobnosti a celý článek o   Le Corbusierovi  a jeho přínosu ve vývoji moderní architektury.

Ing. Jiří Valenta

Knížecí velikonoce na Křivoklátě

Křivoklátským parním expresem v čele s lokomotivou „Šlechtična“ se vydáte o jeden a půl století zpět na tradiční vítání jara v prostorách oblíbeného hradu. Součástí programu je i návštěva železničního muzea v Lužné.

Kdy: 7. a 8. dubna 2012

Co nás čeká:
historické osobní vozy
bufetový vůz s bohatým občerstvením
velikonoční nadílka pro návštěvníky hradu
zvýhodněné vstupné na hrad

Program na hradě Křivoklát:
Dolní nádvoří a vnitřní prostory hradu budou patřit řemeslníkům, hudebníkům, hercům a artistům, kteří předvedou svoji zručnost a umění. Na své si přijdou milovníci velikonočních sladkostí, pečeného masíčka, ale i medovinky, vína či zlatého moku.

Jana Novotná

Dejme knihám další šanci

Máte doma knihy, které nepotřebujete a nechcete je vyhazovat?

Je tady šance je odložit v nějaké z poboček Městské knihovny.

Knihovna nově nabízí řešení v podobě boxů s označením "Dejme knihám další šanci" , kam je možné odložit zejména knihy nové (vydané v uplynulých 5 letech) a čtivé žánry (detektivky, thrillery, horory, sci-fi, fantasy, červené čtení), které udělají ostatním čtenářům radost. Box najdete v každé pobočce.

Eva Nováková

Festival Kampa střed světa - 4. ročník

Úterý - 20.3., pátek - 23.3. a sobota - 24.3. 2012.

Slavnost, konference, pouť a happening na oslavu jedinečnosti KAMPY. Začátek s jarem v úterý 20. března v 17:00 komentovanou vycházkou Josefskou a Mosteckou ulicí.

Akce je realizována ve spolupráci s MČ Praha 1.

Eva Šimáková

Kampský krajáč

V sobotu 24. března 2012 od 10 - 18 hodin se mohou návštěvníci pražské Kampy těšit na v pořadí již druhé setkání s pestrou směsici řemeslných výrobků pro praktické použití i jen tak pro radost a slaných i sladkých pochoutek a více či méně omamných nápojů z různých koutů celé republiky.

Pestrá nabídka tvorby šikovných řemeslníků a dalších výrobců, kteří budou svou práci vesměs prezentovat osobně.

Eva Šimáková

Kino v Evropském domě v Jungmannově ulici

Od 1. února 2012 v Evropském domě v ulici Jungmannova 24 lze každou druhou středu od 19:00 hodin zdarma zhlédnout různé evropské filmy. Cizojazyčné snímky jsou zajištěny s českými titulky či se simultánním tlumočením do češtiny.

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry.

Otakar Medový

Fotografie Jamese Egana

Výstava fotografií s názvem VÝLETY DOMŮ fotografa JAMESE EGANA se koná od 18. 3. 2012 do začátku května 2012 v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna).

Další výstavou dlouhodobého výstavního cyklu Umění na papíře se setkáme opět s tvorbou zahraničního tvůrce. Po kolekci fotografií japonského fotografa Sakaie v Galerii kavárny Lucerna představujeme práci fotografa Jamese Egana. Mladý fotograf, pocházející z Anglie, který však již sedmý rok žije v Praze. Žije – a také fotografuje. Často se však vrací do své „ostrovní“ vlasti – a také fotografuje. Pro naši výstavu připravil zajímavou kolekci fotografií, které vznikly za těchto krátkých návštěv. Autor nefotografuje místa známá z turistických prospektů ani nevyhledává efektní situace. Jeho fotografie překvapivě zachycují téměř minimalistickým způsobem docela všední městská zákoutí, výseky obyčejné krajiny, pobřeží, detaily architektury. Nevyhledává efektní náměty - ale svým osobitým přístupem a viděním dokáže i nejprostší námět ozvláštnit - a najít kouzlo v obyčejnosti. Svým osobitým způsobem dokáže najít ve všedním detailu určitou monumentalitu, která zůstává povrchnímu pozorovateli skryta. Jeho způsob nazírání viděné nezcizuje, krajinné nebo architektonické detaily, které bychom našli bez problémů v realitě našeho blízkého okolí, jsou v jeho pojetí zřetelně ukotveny v prostředí své existence. I na fotografiích, které zachycují třeba detail zahrádky, jejíž obdobu najdeme jistě i na okraji Prahy nebo někde na Sázavě, zřetelně poznáme - nebo vycítíme, že pochází odjinud. Cosi anglického se i přes minimální přítomnost identifikačních prvků nezapře. Autor nás svými fotografiemi provází místy a rajinami, které má rád. Vydejme se s Jamesem Eganem na výlet nebo na krátkou procházku jeho fotografiemi.

James Egan ( ročník 1976) se narodil v Kentu, dětství prožil v jižní části Londýna a tam absolvoval i základní školy. Po ukončení střední školy studoval na Universitě Surrey obor fotografie, na Croyden Coll. získal bakalářský titul. Studium ukončil bakalářskou prací, kterou byl soubor barevných fotografií věnovaných právě Croydonu.

Po ukončení studia zůstal na universitě pracovat jako odborný technický asistent. Po třech letech z university odešel, protože velmi zajímavá práce, kterou dělal velice rád a která jej opravdu těšila, byla velmi špatně honorována. Po čase našel zaměstnání jako instalatér - a tato řemeslná profese mu kromě slušného hmotného zajištění poskytovala i dostatek času i možností fotografovat.

V té době připravil i tři výstavy a účastnil se i velké skupinové výstavy ve Whitechapell. Zde vystavil mezi dalšími jedenácti výtvarníky různých oborů svou kolekci dvaceti barevných fotografií, která byla kritikou velmi příznivě přijata. Jen pár dní po zahájení výstavy ve Whitechapell, kterou považuje za důležitý bod ve vlastní tvorbě, se rozhodl přestěhovat se do Prahy. To se stalo v listopadu roku 2006 a po příjezdu do Prahy začal hledat uplatnění a zkoušel pracovat v různých profesích. Dvakrát pracoval v callcentrech různých firem, potom ve dvou různých firmách v pozici manažera správy nemovitostí. James vzpomíná, že nikdy před příchodem do Prahy nepracoval v kanceláři – ale nakonec zakotvil v mezinárodní finanční společnosti na pozici ředitele pojišťovacích operací. Všechna zaměstnání, která v Praze vykonával, vždy hledal podle toho, jak splňují podmínky, které si dal: dostatek času na vlastní fotografickou tvorbu, na které však nechce být existenčně závislý... Dosud se mu daří - a fotografuje...

Cesta k fotografii Jamese Egana byla již od dětství určena velkým zájmem o výtvarné umění, pro který nalezl porozumění i u rodičů. Včas ale sám poznal, že jeho kreslířský či malířský talent nestačí... a proto hledal možnost seberealizace ve fotografii. Přes rozsáhlá studia se nakonec jako k určujícímu bodu svého výtvarného názoru vrací k tvorbě Matissově, Maxe Ernsta. Za velice důležité považuje i setkání s tvorbou maďarského klasika Moholy Nagyho, se kterou se před lety setkal na rozsáhlé výstavě v Londýně. Z fotografů je mu spíše než vzorem potvrzením správnosti nastoupené cesty tvorba Williama Egglestona – a především jeho kniha William Eggleston Guide.

James Egan si stanovil pro setkání s fotografickou technikou několik důležitých zásad, které by jen nerad překročil. Jednou z podstatných je, že fotografuje výhradně na film - a v poslední době téměř výhradně barevný - používá materiál negativní i inversní. Také kamera v jeho rukou je jen jedna - NIKON F 3 se základním objektivem 50 mm. Na rozdíl od mnoha fotografů (nebo fotografujících nadšenců) nehltá technické testy a doporučení ve fotografických magazínech, které nemá rád. Příliš jasně z nich je zřetelná snaha o chatrně schovanou reklamu nových produktů. Svoje zásady shrnul James do malého manifestu:

  • Fotografovat zásadně a vždy na šířkový formát, který odpovídá lidskému vidění světa
  • Fotografovat barevně - svět je přeci barevný
  • Fotografovat vždy na plný formát negativu, následnými výřezy nezasahovat do kompozice
  • Nikdy nefotografovat lidi, jsou rušivým faktorem, protože k sobě strhávají pozornost diváků

Pavel Vácha

Bludné balvany

Předávání Bludných balvanů za rok 2011. Cena se udílí jednotlivcům a družstvům za matení české veřejnosti

Pátek 30. března 2012 v 17.00 hodin ve Strouhalově posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty UK, Ke Karlovu 5, Praha 2

Otakar Medový

Vzpomínka na Josefínu Duškovou

Městská část Praha 5 pořádá u příležitosti 258. výročí narození pěvkyně Josefíny Duškové koncert s názvem Vzpomínka na Josefínu Duškovou , který se uskuteční v úterý 6. března od 18,30 hod. v kostele sv. Václava na Smíchově.

Za doprovodu varhanistky Zuzany Němečkové vystoupí přední česká pěvkyně Zdena Kloubová. Na programu jsou skladby J. S. Bacha, G. F. Händela, J. Kuchaře, J. Myslivečka a W.A. Mozarta.

Vstup je zdarma.

Jana Novotná

Bedřich Hrozný

Před šedesáti léty zamřel profesor PhDr. Bedřich Hrozný, jazykovědec a orientalista, který rozluštil chetitský jazyk a položil základy samostatného oboru chetitologie. Zpřístupnil tak nejstarší památky indoevropského písemnictví a prameny indoevropské historie.

Podrobnosti a celý článek o   Bedřichu Hrozném  a jeho přínosu v oboru chetitologie.

Ing. Jiří Valenta

Muzeum hudby

Viktoria Hradská COMMEDIA FINITA, úterý 27. 3. od 18.00hodin

Komorní hra. Čtyři monology jsou výpovědí čtyř žen, nabízející různé pohledy na lidský i umělecký osud EMY DESTINNOVÉ a odhalující leccos o vztahu českého národa k jeho velkým osobnostem.

JITKA KOPECKÁ (učitelka zpěvu), KATEŘINA ŠPIROCHOVÁ (uklízečka), BARBORA ŠPIROCHOVÁ (placená společnice), KRISTÝNA MATOLÍNOVÁ (komorná). Režie INKA BRENDLOVÁ, ZUŠ Klapkova Praha 8. Kostýmní spolupráce LUCIE URBANOVÁ. Doprovodný pořad k výstavě "Který pak Čech by hudbu neměl rád Ema Destinnová a Bedřich Smetana".

Doba trvání 60 minut.

Irena Prošková

Muzeum hudby

Komorní koncert s překvapením

PiKap Quartet je klasické smyčcové kvarteto, jehož členové jsou svým životem spjati s Karlovými Vary a Plzní. Dlouholetá umělecká spolupráce a láska jednotlivých členů ke komorní hře, datující se již od studentských let, vedla v roce 2000 ke vzniku tohoto tělesa. Soubor rád poznává nové rozměry komorní hudby a stále zůstává společná touha - muzicírovat. Vystupuje doma i v zahraničí a připravuje profilovou nahrávku. Kvarteto raje ve složení: Martin Kaplan (housle I), Lenka Šimandlová (housle II), Miljo Milev (viola) a Petr Pitra (violoncello).

Na programu zazní J. J. RYBA, L. v. BEETHOVEN, B. SMETANA a malé překvapení formou kvízu. Pořad ve spolupráci se Společností B. Smetany.

Doba trvání 70 minut.

Jana Novotná

Velikonoční koncert

BOLSCHOI DON KOSAKEN : VELIKONOČNÍ KONCERT světoznámého originálního mužského sboru.

Na programu jsou staré pravoslavné -liturgické písně a známé ruské lidové. Sbor je sestaven z operních sólistů předních evropských operních domů, v čemž spočívá jeho výjimečnost. Navazuje na tradici sboru Donských Kozáků Sergeje Žarova, již přes 30 let pracuje pod vedením dnešního uměleckého vedoucího prof. Petji Houdjakova. Sbor vystupuje po celé Evropě a pro svou vysoce profesionální úroveň a stylovou interpretaci je častým hostem největších koncertních podií a festivalů. O jeho kvalitě mluví nesčetné tiskové kritiky a řada vyznamenání např. Zlatý kříž za kulturní zásluhy pro Rakousko (1994), je držitelem Zlaté desky EMI (1996) a další.

KDY: 20.4.2012

KDE: Kostel sv. Salvátora, ul.Dušní/Salvátorská 1, Praha1-Staré Město

Při větším počtu lístků (nad 60 ks) je poskytována sleva (1.kat. 450,- Kč. 2 kat. 350,-Kč, 3 kat. 150,- Kč).

BOLSCHOI DON KOSAKEN je originální mužský sbor sestávající z operních sólistů předních evropských operních domů, v čemž spočívá jeho výjimečnost. Jeho cílem je zachování stylové interpretace jak ruské sakrální, tak světové písně. Navazuje na legendární exilový kozácký sbor založený v roce 1921 věhlasným Sergejem Žarovem. Uměleckým vedoucím, ředitelem a duší současného sboru "Bolschoi Don Kosaken" je prof. Petja Houdjakov, muž renesančního rozletu, který vede sbor přes 30 let.

Sbor vyniká vysokou profesionální úrovní a žánrovou pestrostí svého repertoáru. Věnuje se především duchovní a sakrální hudbě, ale i klasickému světskému repertoáru včetně písní folklorních.

O jeho kvalitě mluví nesčetné tiskové kritiky a řada vyznamenání, které byly uděleny jak sboru pro jeho gramofonové záznamy (mj. Zlatá deska EMI v r. 1996) tak jeho zakladateli a stálému uměleckému řediteli Prof. Petjovi Houdjakovi, např.: Zlatý kříž za kulturní zásluhy pro Rakousko (1994), Vyznamenání Humboldt University v Berlíně (2000), udělení titulu Profesora ve Vídni (2001), Medaile za kulturu propůjčená Ministerstvem kultury v Moskvě (2001), Řád Petra Velikého (2005) a další.

Sbor vystupuje po celé Evropě a pro svou vysoce profesionální úroveň a stylovou interpretaci je častým hostem na největších koncertních podiích.

Vedle vysoké umělecké hodnoty je soubor zajímavý také svou flexibilitou - ať už jde o pestrost repertoáru nebo o modifikovaný počet účinkujících.

Otakar Medový

Výstava "V zajetí oblak"

5.3. - 25.3.2012

V průběhu měsíce března se Arkády ocitnou v zajetí oblak. Ojedinělá výstava zeširoka pojme téma letectví, se zaměřením na hobby sektor a civilní létání.

V prostorách celého centra bude rozmístěno několik ultralight airplane a naučných scenérií s dominantou přistávací dráhy v prostorách fontány. Návštěvníci si budou moci prohlédnout speciální RC modely letadel. Nad hlavami se nám budou vznášet parašutisté na padácích. Výroba letadel a letecké techniky je v České republice tradiční záležitost. Přestože je výroba ultralehkých letadel, větroňů a malých dopravních letadel médii v poslední době opomíjena, zůstává faktem, že ČR patří mezi přední výrobce ultralightů a VLA (very light aircraft) na světě!

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V březnu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  1. 3. Železná Lady GB 14:00
  2. 3. Můj týden s Marilyn USA/GB 14:00
  5. 3. Školní výlet ČR 14:00
16. 3. Modrý tygr Německo,Slovensko,ČR 14:00
19. 3. Čtyři slunce ČR 14:00
23. 3. Železná Lady GB 14:00
24. 2. Železná lady GB 14.00
26. 3. Miláček GB 14.00
30. 3. Láska je láska ČR 14.00

Šej

Mezinárodní den divadla

Mezinárodní den divadla se slaví 27. března a to už od roku 1961. Městská divadla pražská pro tuto příležitost připravila mimořádnou sérii čtyř prohlídek divadelního zákulisí.

Prohlídky budou probíhat v sobotu 24. března v časech od 11 do 14h, začátek vždy v celou hodinu. Vstupenky za 30 Kč si již můžete zakoupit na pokladnách divadel ABC a Rokoko. Kapacita prohlídek je omezená.

Irena Prošková

Botanická zahrada v Troji

Botanická zahrada hl.m.Prahy v Troji středa 21. 3. 2012

První jarní den vstup zdarma do všech venkovních i vnitřních expozic, tedy i do skleníku Fata Morgana

Irena Prošková

Výstava Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice

Bylo by těžké najít k představení životních osudů světice, kterou desítky generací obyvatel českých zemí znaly jako Anežku Přemyslovnu, symboličtější místo než klášter, nesoucí dnes její jméno: svaté Anežky České. Mezi Pražany pro tuto památku časem zobecněl název „Anežka“. Prostřednictvím tří stovek exponátů od archeologických nálezů přes původní gotickou architekturu výstavních prostor, obrazy, sochy a vynikající ukázky uměleckých řemesel až po unikátní historické dokumenty nyní na krátkou dobu ukazuje výstava Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice. Zachycuje rozmanité podoby jejího kultu, sahajícího od středověku k dnešku. Připravilo ji Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Jedná se o první takto rozsáhlá monografickou výstavu této světici věnovanou, která zároveň důstojným způsobem připomíná nedávné oslavy 800. výročí jejího narození.

Velkorysost přemyslovských církevních donací dokládá na výstavě například velkolepý Ostatkový kříž Přemysla Otakara II.(po 1261), zapůjčený z Pokladu dómu v Řezně. Výjimečné postavení mezi vystavenými předměty zaujímá také soubor památek spojených s Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou, který Anežku Přemyslovnu uctíval jako svou zakladatelku. O kanonizaci sv. Anežky České usilovali věřící od středověku, beatifikována však byla až roku 1874. Nakrátko se nyní můžeme na jednom místě seznámit s dobovou podobou jejího kultu v 19. a v první polovině 20. století.

Obrazy a plastikami oslavili svatou Anežku Českou například Vojtěch Hellich, Josef Navrátil, Josef Václav Myslbek, Vojtěch Hynais nebo Čeněk Vosmík.

Letos připadá svátek svaté Anežky na pátek 2. března. Toho dne tedy každá Anežka, která se prokáže dokladem se jménem a podobenkou, bude mít na výstavu „Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice,“ vstup zdarma.

Výstava bude zakončena v neděli 25. 3. 2012. Slavností ukončení vyvrcholí v pondělí 26. března 2012 svatoanežským duchovním koncertem v chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí.

Jana Novotná

Výstava v Botanické zahradě v Tróji

Památné stromy Prahy se představují 3.3.2012 - 25.3.2012. Výstavní sál na venkovní expozici historicky dendrologický, otevřeno denně 9 – 17 hodin.

Otakar Medový

Koncerty FOK - sleva pro seniory

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK kromě symfonických a komorních cyklů pořádá v prvním pololetí roku 2012 Nedělní rodinné koncerty a Veřejné generální zkoušky. Jsou to koncerty, které jsou časově i cenově dostupné pro seniory.

Informace o veřejně přístupných generálních zkouškách a o nedělních rodinných koncertech najdete na internetu v nabídce informací o programu koncertů FOK.

Emilie Nováková

Kulturni akce v Paláci Lucerna

Toshio Sakai – Fotografický cyklus - v kavárně Lucerna je otevřena výstava japonského umělce Toshoi Sakaie. Vůbec poprve je v Evropě vystaven soubor fotografií mající inspiraci v díle českého fotografa Josefa Sudka. Výstava je instalována od 15.1. a potrvá do 4.3.2012.

Jan Král

Unikátní výstava

Na Staroměstské radnici se bude konat od 10.2. do 4.4.2012 výstava "Jiný vzduch - zavři oči a otevři okno".

Pražské věže jsou hlavními partnery výstavy ve výstavních prostorách Staroměstské radnice. Více informací najdete na internetu.

Jana Novotná

Emil Kolben

Dr.h.c. Ing. Emil Kolben byl významný český vynálezce v oboru elektrotechniky, průkopník „energie nového věku“ a jeden z nejvýznamnějších podnikatelů meziválečného Československa.. Založil továrnu Kolben a spol. a byl generálním ředitelem a hlavním akcionářem koncernu Českomoravská Kolben Daněk (ČKD). Letos uplyne 150 let od jeho narození.

Podrobnosti a celý článek o   Emilu Kolbenovi  a jeho přínosu v oboru elektrotechniky.

Ing. Jiří Valenta

Klub Sysifos

Přednášky Sisyfa - Českého klubu skeptiků v roce 2012 v Akademii věd na Národní třídě

Přednáška pro veřejnost  - každá třetí středa v měsíci, t.j. 21.3., 18.4., a 16.5.2012 .

Jana Novotná

Pražská univerzita pro každého

Populárně vzdělávací cyklus přednášek a vycházek po Praze, nabízí pro jarní semestr školního roku 2011/2012 (leden-červen) následující témata:

  • Pražské kláštery
  • Významné šlechtické rody II
  • Jak se žilo v Praze v průběhu deseti staletí
  • Osobnosti, které ovlivnily život v Praze
  • Urbanistický vývoj Prahy

Příjem přihlášek  do naplnění kapacity cyklu.

Jana Novotná

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo opírá svou existenci o téměř stotřicetiletou tradici. Ročně se zde uskuteční více než 450 kulturních akcí. Divadlo využívá pro vybrané produkce ve Velkém sále titulkovací zařízení a díky tomu je otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Švandovo divadlo jako kulturní centrum poskytuje prostor alternativním skupinám a rozmanitým projektům. Nabízí možnost setkávat se s výjimečnými osobnostmi českého, evropského i světového umění v rámci cyklu talk-show Scénické rozhovory a při pravidelných produkcích koncertů nadžánrové, klasické hudby i world-music. Dalším projektem divadla je Výtvarná zeď, jejíž hlavní myšlenkou je pomíjivost divadla. Mezi významné aktivity divadla patří programy pro děti a mládež, literární matiné a křty knížek v rámci cyklu Literární kavárna. Důležitá je i snaha intenzivněji rozvíjet mezinárodní spolupráci a vytvářet projekty se zahraničními partnerskými divadly a jejich osobnostmi.

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy.

Eva Procházková

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]