Kultura

Vaše příspěvky - období: říjen 2011

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V listopadu 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 11. Bláznivá, zatracená láska USA 14:00
  8. 11. Perfect days ČR 14:00
  9. 11. Perfect days ČR 14:00
11. 11. Jeden den USA 13:30
14. 11. Jana Eyrová GB/USA 13:00
18. 11. Půlnoc v Paříži USA 14:00
21. 11. Perfect days ČR 14:00
25. 11. Rodina je základ státu ČR 14.00
28. 11. Muži v neději ČR 14.00

Šej

Čaj o páté pro seniory

Kruh přátel Originálního pražského synkopického orchestru, o. s. a Nadační fond Veselý senior pořádají čaj o páté nejen pro seniory ve stylu 20. a 30. let

CASA GELMI, v rámci projektu EARLY JAZZ PARADISE v sobotu 8.10. 2011 od 17 hodin

Hraje ORIGINÁLNÍ PRAŽSKÝ SYNKOPICKÝ ORCHESTR pod vedením kapelníka Pavla Klikara

Vstupenky k zakoupení vždy půl hodiny před představením u pokladny Korunní 30, Praha 2 (tramvaj č.10 a 16, zastávka Šumavská)

Jana Novotná

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Vítek Ludvík: „Fotografie“

Další výstava dlouhodobého cyklu fotografických výstav, který je součástí výstavního programu Umění na papíře v Kavárně Lucerna.

Výstava se koná od 19.9. do konce října 2011 v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna). Otevřeno denně od 10 do 24 hodin, vstup volný

Tato výstava dlouhodobého cyklu fotografických výstav seriálu Umění na papíře ve výstavních prostorách kavárny pražské Lucerny se od několika minulých výstav velice liší. Fotografie Vítka Ludvíka nám v našem výstavním programu dávají nahlédnout do nejsoučasnějšího trendu fotografie. Vystavený soubor představuje ukázky současné fotografie přírody a člověka a jejich setkání při vrcholných sportovních výkonech zachycených s dokonalým využitím všech možností, které nabízí současná fotografická technologie. Podmínkou vzniku těchto fotografií nebylo pouze bezchybné zvládnutí technických možností, důležitou podmínkou byla i detailní znalost i osobní zkušenost se zobrazovanými sporty. Osobité fotografické vidění a jasný názor zřetelně rozpoznatelný ve všech Ludvíkových fotografiích posouvá jeho díla daleko za hranici užité sportovní fotografie. Do kategorie velmi neobratně nazývané umělecká fotografie. Do blízkosti takových fotografů jako třeba Vilém Heckel…

Vitek Ludvík (ročník 1973) se s fotografií setkal poprvé v deseti letech, podobně jako mnoho jeho vrstevníků dostal o dědečka fotoaparát a pár rad, co a jak s ním dělat. Na rozdíl od mnoha vrstevníků ten fotoaparát po prvních pokusech neodložil. Dvouoká zrcadlovka na střední formát není právě ideální přístroj na fotografování zvířat v přírodě… ale to Vítkovi nevadilo a trávil v lesích spoustu času čekáním na záběr… tři hodiny čekání na fotografii vodní myši bylo jednou z jeho „lekcí“ z fotografie přírody. Inspirací byla i krajina v okolí Kostelce nad Orlicí, odkud pochází, a později romantické i dramatické scenerie Adršpašských skal, kam začal jezdit s tatínkem. Tam také začal s lezením a tam také udělal první „horské“ fotografie. První kinofilmový foťák, jak vzpomíná, si vzal na vodu, další sport, se kterým se setkal velmi osobně. Následoval paragliding, horské kolo, snowboarding… Řada sportů, kterým se říká adrenalinové - ale Vítek to označení nemá rád… o to má raději sporty samotné a svět kolem nich…

Ve vzpomínání na začátky se prolíná několik důležitých okolností… první cesty do světa, roční pobyt na Hawaii, první okouzlení krajinářskou fotografií, snowboardová expedice na Aljašku - ale také vzpomínání na fotografickou techniku. Na okouzlení dokonalostí barevných diapozitivů, na jejich schopnost zachycení v dokonalé ostrosti a barevně věrném podání, na počáteční nedůvěru k digitální fotografii, která dlouho tyto vlastnosti neměla… ale i na příchod „pokročilé“ digitální techniky, která nabídla jiné možnosti… a hledání cesty, jak tyto možnosti využít…

Cesty po světě pokračovaly. Při nich Vítek často vzpomínal na tátovy výzvy k osobní odpovědnosti. Odpovědnosti i k sobě samotnému. Odpovědnosti ke všemu, co dělá. Snad i tato vzpomínka na tátovy rady byla motivací, že v době studia na filmové škole v kanadském Vancouveru prostudoval veškerou v knihovně dostupnou literaturu o fotografii – i když obor studia byl filmový střih… žádná zkušenost nebo znalost se neztratí… Po návratu do Evropy točí filmové dokumenty, film o snowboardingu a životě lidí v zapadlých horách Rumunska a Bulharska vysílala několikrát Česká televize… spolupracuje na dalším filmu z prostředí horských kol, jede se snowboardovým teamem fotografovat Quicksilver heliboarding na Aljašku, fotografuje českou leteckou akrobatickou skupinu… fotografuje portréty sportovců… jeho fotografie upoutaly i pozornost velkých firem… Red Bull sponzoruje některé jeho projekty - a jak Vítek poznamenává, akce této firmy jsou asi to nejlepší: Jsou při nich nejlepší sportovci, vše se děje v nejkrásnějších „kulisách“ světových hor, a co je nejdůležitější: nejlepší podmínky pro fotografování.

Při cestách po světě před řádkou let došlo k setkání, které Vítek Ludvík považuje pro sebe za rozhodující, za určující bod, za rozcestí na životní cestě. Rozhodující okamžiky bývají někdy dílem náhody - a tak i toto setkání. Na cestě v Coloradu se Vítkovi naskytl „job“- hlídat dům a starat se o psa filmaře, který odjížděl za prací kamsi do světa a dům nechtěl nechat opuštěný. Vítek měl k dispozici nejen celý dům - ale i neuvěřitelně bohatou videotéku. Velký sklep byl doslova nacpaný filmy o přírodě, sportu, horách… Na bohatství z tohoto sklepa vzpomíná Vítek jako na svou nejdůležitější školu... hodiny a hodiny sledoval na obrazovce jeden film za druhým, vracel záběry, zastavoval fotografie, přemýšlel, proč byly záběry udělány právě tak a odpovědi nacházel v dalších filmech… Po čase se filmař vrátil ze světa, Vítek odevzdal dům a psa v pořádku - a nakonec se zeptal na několik věcí, na které sám hledal odpověď… A filmaře zaujal natolik, že zůstal ještě tři další týdny, které věnovali jen otázkám filmu, tvorby fotografického obrazu a přístupu k profesionalitě… Ten filmař se jmenuje Roger Brown - a Vítek Ludvík ho považuje za svého nejdůležitějšího učitele…

Kdybyste chtěli Vítka Ludvíka osobně potkat a hledali ho podle fotografie, kterou má na svých webových stránkách, asi byste ho nepoznali. Fotografie někdy trochu klame - na fotografii je zachycen velice energický mladý muž, s „odhodlaným pohledem“ k vrcholům, něco jako filmový hrdina, který právě zachránil potápějící se křižník či padající letadlo… Vítek tak opravdu nevypadá. Je to docela nenápadný, skromný chlapík, mluví tlumeným hlase… potkáte-li ho na ulici, asi ho opravdu nepoznáte. Ale jeho fotografie, až se s nimi setkáte, určitě nezapomenete…..a díky jim - i autora.

Kurátorem výstavního cyklu je Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU.

Pavel Vácha

Volné vstupy

Obecní dům, pátek 28. října 2011 od 9 - 15 hodin. Na programu jsou prohlídky reprezentačních prostor - Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký salonek, Salonek Boženy Němcové, Orientální salonek, Grégrův, Palackého, Primátorský, Riegrův a Sladkovského sál. Návštěvníkům budou k dispozici průvodci. Součástí prohlídky bude i promítání dokumentu o Obecním domě.

Valdštejnský a Kolowratský palác, pátek 28.října 2011 od 10 do 17 hodin. Kromě historických prostor bude možno si prohlédnout i kanceláře místopředsedů Senátu, Prezidentský salonek a Přijímací salonek předsedy Senátu.

Prohlídky ve Valdštejnském paláci budou s průvodcem. V Kolowratském paláci budou prohlídky bez průvodce.

V době prohlídek bude také otevřeno Infocentrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V říjnu 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  3. 10. Muži v naději ČR 14:00
  7. 10. Muži v naději ČR 14:00
10. 10. Alois Nebel ČR 14:00
14. 10. Můj otec George Voskovec ČR 14:00
17. 10. Nic proti ničemu ČR 14:00
24. 10. Jeskyně zapomenutych snů 3D SRN 14:00
28. 10. Happy happy Norsko 14.00

Šej

Velké námořní objevy

Před 500 lety, kolem roku 1500, zahájily velké námořní objevy.novou etapu rozvoje evropské civilizace. Objevení Ameriky, nalezení cesty do Indie a důkaz o tom, že Země je kulatá otevřely nové cesty za poznáním .

Dějiny zaznamenávají hlavně ty úspěšné, kterým se první objevitelské plavby podařily – mezi ně patří především Krištof Kolumbus, Amerigo Vespucci, Vasco da Gama a Fernao de Magalhaes.

Podrobnosti a celý článek o cestách za poznáním a   velkými námořními objevy. (format pdf)

Ing. Jiří Valenta

Projekt "Aktivní stárnutí"

Společnost "Evropská rozvojová agentura" realizuje projekt Aktivní stárnutí jako odpověď na nadcházející krizi v ČR a Evropě.

Pravidelně pořádá semináře a konference na různá témata, například zdravý životní styl, bytová politika, mezigenerační vztahy a podobně.

Účast na těchto seminářích není zpoplatněna a pro účastníky je zajištěno občerstvení a oběd zdarma. Na seminářích v průměru přednáší 6 odborníků a je zde i prostor pro diskuzi.

Jsou zváni odborníci, kteří mají k daným tématům co říci a účastníci se tak mohou dozvědět mnoho nových informací.

Další informace a zápisy konaných konferenci naleznete  na internetu.

V případě zájmu o účast na některém ze seminářů, workshopů nebo na konferenci je vhodné kontaktovat koordinátorku projektu. Marie Svitáková – koordinátorka projektu, Evropská rozvojová agentura, s.r.o. , tel: +420 774 455 216 , email: aktivne@eracr.cz

Mgr. Olga Wolfová

Vitruvius : Deset knih o architektuře

Římský architekt Vitruvius žil v 1. století před n.l.. Jeho spis o architektuře je jediné zachované dílo svého druhu v římské odborné literatuře. Podává zajímavý obraz tehdejšího stavu znalostí a ucelený soubor informací o starověké architektuře a stavitelství. Jako encyklopedie starověkého vědění hrál, zvláště v období renesance, důležitou roli v dějinách evropské kultury.

Podrobnosti a celý článek o životě a práci   římského architekta Vitruvia. (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Tomáš Alva Edison

Tomáš Alva Edison, jeden z nejvýznamnějších vynálezců z přelomu devatenáctého a dvacátého století zemřel před 80. lety.

Podrobnosti a celý článek o životě a práci  Tomáše Alva Edisona. (formát pdf).

Ing. Jří Valenta

Hra vášní

Uvádějí Městská divadla pražská v divadle Rokoko.

Obsazení: Zuzana Kajnarová, Oldřich Vízner, Dana Syslová, Stanislava Jachnická, Otakar Brousek ml., Dana Batulková.

Hra, která slavila obrovské úspěchy před několika lety na londýnských jevištích. Jak by také ne - přináší totiž věčné téma krize střední věku a smysluplnosti manželského svazku v okamžiku, kdy děti opustí rodné hnízdo, a kdy je třeba znovu nastolit otázku, co nás ještě drží pohromadě a jaký smysl má naše další soužití.

Bravurní komedie odhaluje nejen to, kým se zdáme být, ale i to, co skrýváme hluboko uvnitř, tedy doslova přivádí na jeviště alter ego svých hrdinů. Ponor do hloubky našich citů, snů, proher i vítězství, to vše v lehkém komediálním duchu to je Nicholsova úspěšná hra.

Názor recenze:
Komedie, která se stane tragedií, tragedie, která je komedií.

Námět příběhu je vesměs banální a stokrát obehraný. Manželská krize, starší muž si najde mladší milenku a tak dále a tak dále. Čím je ale tato hra obohacena, to je přítomnost andělů strážných doprovázejících dvě hlavní postavy.

Z hereckého pohledu se jedná o jedinečnou koncentraci umění a kumštu. Hra je nesmírně náročná na texty a to ne ani tak na jejich zapamatování, ale hlavně na jejich přednes. Několikrát během hry totiž zcela záměrně několik herců mluví najednou a každý něco jiného. Jen jednou se jedná o synchronní text.

Hru mohu doporučit, prožijete s ní příjemný večer.
Strážní andělé byli dobře vybráni a vtipně hru doplňovali. Místy se mi strážný anděl (muž) více líbil než záletný stárnoucí manžel (můj názor).

Ing. Irena Drbalová

Shirley Valentine

Divadlo ABC uvádí představení, které mohu 100% doporučit, nejen pro pobavení, ale také pro zamyšlení.

One woman show Simony Stašové.

Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Přesto, že se musí starat hlavně o to, aby život její rodiny žijící v Liverpoolu běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco, co se od ní neočekává – odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva, do Řecka. A tam začíná nový život, nové dobrodružství, všechno to, co už považovala za ztracené.

Bravurní komedie o hledání vlastní identity z dílny známého britského komediografa Willy Russella, jehož muzikál Pokrevní bratři obletěl celý svět, je určena nejen všem ženám středního věku, které pomalu ztrácejí životní elán, ale i všem divákům, kteří mají rádi dobrou zábavu. Navíc je skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale zároveň všechny postavy jejího mikrosvěta, přímo stvořené pro hvězdu Městských divadel pražských Simonu Stašovou, která dlouho čekala právě na takovouto příležitost. Sama se vyjádřila, že tahle hra je právě o tom, co touží říct teď v tuto chvíli. Nápomocen jí v tom byl brněnský režisér Zdeněk Kaloč. Inscenace vznikla ve spolupráci s FDA.

Toto představení nedoporučujeme dětem do 12 let.

Vyjádření jednoho z kritiků představení, které musím cele podpořit.
O této hře se nedá mnoho napsat. To prostě MUSÍTE VIDĚT!!! Bravurní herecký koncert Simony Stašové Vás doslova přimrazí do sedadel. Budete s němým úžasem a otevřenou pusou zírat na jeviště a hltat každý její pohyb, každé gesto, každé slovo. Z jeviště na Vás bude zářit to, čemu se říká opravdový kumšt.

Již dlouho se mi nestalo, aby po představení celé hlediště tleskalo ve stoje.

Ing. Irena Drbalová

Trocha z historie Pragovky

Automobilka PRAGA byla jednou ze tří největších výrobců automobilů u nás. Její první automobil vlastní konstrukce vznikl právě před 100 léty. Nejznámějším výrobkem Pragovky druhé poloviny minulého století byl nákladní vůz V3S.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   automobilce Praga a jejím pozoruhodném sortimentu výrobků. (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Lea Vivot a její sochy v Praze

V Praze se nově objevují sochy, které znázorňují scény z lidského života způsobem dosud spíše neobvyklým. V jednom z časopisů cestovního ruchu jsem našla článek o jejich autorce, pochází z Čech a její původní jméno je Drahomíra Hekelová.

Podrobnosti a celý velmi zajímavý článek o   významné české sochařce, jejím životě a práci (formát pdf).

Ing. Kamila Musilová

Caveman

Obhajoba jeskynního muže

Účinkují: Jan Holík nebo Jakub Slach (jedná se o představení jednoho herce bez přestávky)

Caveman je nejen obhajobou jeskynního muže, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru. Dlouho u nás nevídanou!

"Obhajoba jeskynního muže", kterou napsal a na jevišti sám uvádí Rob Becker, představuje humorné přemýšlení o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak tyto rozdíly vyvolávají často nedorozumění. Představení pro jednoho herce zaplňuje do posledního místa hlediště mnoha divadel v USA i v Kanadě.

"Obhajoba jeskynního muže" byla poprvé uvedena na Broadwayi v divadle Helen Hayes 26. března 1995 a po svém 399. uvedení 17. července 1996 se dočkala zápisu do divadelních kronik, když překonala hry "Search For Intelligent Life in the Universe" (Hledání inteligentního života ve vesmíru) Lily Tomlinové a "The World According to Me" (Svět podle mě) Jackie Masonové. Tehdy se "Obhajoba jeskynního muže" stala nejdéle hraným představením jednoho herce v historii Broadwaye.

Na jaře letošního roku tým posílil herec divadla Ypsilon Jakub Slach. Ptáte se proč, když Caveman je přece představení jednoho herce? Odpověď je jednoduchá: Jakub Slach hraje Cavemana v alternaci s Janem Holíkem. A právě Honza byl ten, kdo Jakuba doporučil producentovi a ostatním členům týmu.

Celé divadlo se smálo, místy až „řvalo“ smíchy, mužské osazenstvo bylo nadšené. Je zde velmi vtipně a neurážlivě ukázán rozdíl mezi tzv. „mužským“ a „ženským“ myšlením.

Ani se nepamatuji, kdy jsem zažila takové salvy smíchu, hlavně mladých lidí. Je to báječná oddychová podívaná.

Autor: Rob Becker
Režie: Patrik Hartl
Vstupné: 170 - 360 Kč

Ing. Irena Drbalová

Holky z kalendáře

Na počátku byla skutečná událost, která se stala námětem pro film a později i základem úspěšné divadelní hry, kterou uvádí Divadlo ABC.

Dámy v letech z jednoho venkovského hnízda, kde není příliš bohatý společenský život, se domnívají, že mají své nejlepší časy za sebou. Každá z nich se musí vyrovnávat s nějakou těžkou životní situací – odchodem dítěte, smrtelnou nemocí manžela, krachem živnosti, manželskou nevěrou – a to bez naděje, že jednou bude líp a že ještě za nějakým rohem čeká nový a lepší život.

Nápad nafotit kalendář s akty je bláznivý úlet, který se postupně promění ve velkolepou vzpouru proti osudu, proti stáří, proti životní marnosti. Není tak důležité, že kalendář promění ospalé městečko v metropoli a dámy z farního spolku v mediální celebrity, jako to, že jeho prostřednictvím najdou, ve stínu smrti, znovu ztracenou svobodu, hravost, nová přátelství, nové sny a novou naději.

Něžná a jímavá komedie o ženách, které jsou pro dobrou věc ochotny udělat to, co by je nenapadlo ani v těch nejodvážnějších snech.

Pro Divadlo ABC hru nastudoval v české premiéře režisér Ondřej Zajíc.

Divadelní hra pobaví, poučí, udělá dobrou náladu a navodí příjemně strávený večer. Mohu jen doporučit.

Ing. Irena Drbalová

Jak vznikalo písmo

První písma se objevují před více než 5000 léty. Prošla dlouhým vývojem než dospěla k dnešní podobě. Na světě dnes existuje asi 400 druhů písem, nejrozšířenější je latinka ale velmi užívané jsou i další - azbuka , písmo čínské, indické a arabské.

Podrobnosti a celý článek   o vzniku, historii písma a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Divadelní hra „Vzpomínky na vodě“

Divadlo ROKOKO

Hra "The Memory Of Water" (Paměť vody) mladé skotské autorky Shelagh Stephensonové byla oceněna jako nejlepší anglická komedie roku 2000. Do Divadla Rokoko ji přivezla a pod názvem Vzpomínky na vodě uvedla jedna z našich předních režisérek Lída Engelová.

O co by byl život jednodušší, kdybychom byli schopni vzájemné otevřenosti a uměli si odpouštět a projevovat city, dokud máme tu možnost? Jak často se zbytečně trápíme křivdami jen proto, že lpíme na svých vzpomínkách, které bývají zkreslené a především odlišné od pohledu těch druhých?

Tři sestry se setkávají na pohřbu své matky a v této vypjaté situaci vyplouvají na povrch vzájemné vztahy a s nimi spojené staré bolesti a rodinná tabu. Každá z žen si s sebou nese z dětství určité zážitky a každá si vybavuje právě to, co zapadá do jejího celoživotního pocitu. Příbuzenská nevraživost se ale postupem času ukazuje spíše jako skrytá touha po porozumění a lásce.

První polovina se nese v celkem neměnícím se konverzačním tempu, kdy palby peprných, vtipných nadávek, kterými se sestry častují, střídají vzpomínky na matku a dětství. Divák se snaží pochopit rodinné okolnosti, ale téměř nestíhá všechnu tu slovní smršť vstřebat.

Druhá polovina ale dostává hlubší a intimnější rozměr a jednotlivé dialogy jasnější sdělení. Rozhovory Mary se zemřelou matkou (Dana Batulková a Vlasta Peterková) patří k nejsilnějším momentům představení.

Druhá polovina ale dostává hlubší a intimnější rozměr a jednotlivé dialogy jasnější sdělení. Rozhovory Mary se zemřelou matkou (Dana Batulková a Vlasta Peterková) patří k nejsilnějším momentům představení.

Text nabízí herecké příležitosti všem představitelům. Přestože se děj točí kolem čtyř žen, mužské protějšky je správně vyvažují a téma v žádném případě není pouze ženské. Čím víc se bavíme vtipnými situacemi na jevišti, tím silnější je pak chvíle, kdy pochopíme, že se smějeme právě sobě — svým příběhům a svým bolestem, často tak zbytečným.

Hrají: Dana Syslová, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Vlasta Peterková, Petr Štěpánek, Jiří Schwarz

Divadelní hra se mi líbila, je vtipná, v podstatě jde o hořkou komedii ze života, jejímiž účastníky se může stát každý z nás. Mohu ji doporučit k navštívení.

Ing. Irena Drbalová

Vzdělání ve středověku

Trvalo několik století, než se středověká Evropa seznámila s antickou vědou, naučila se ji využívat a pokračovat na jejích základech . K rozšíření myšlenek a znalostí antiky přispěl i rozvoj vědy v islámském světě, který v určitém období Evropu předstihl.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   vědě a vzdělanosti ve středověku (formát pdf).

ing. Jiří Valenta

Výtvarné umění helénismu

Na letošní rok připadá 2500. výročí bitvy u Marathónu, kde Řekové úspěšně odrazili první pokus Peršanů o proniknutí do Evropy. Za 160 let po této bitvě Alexandr Veliký přenesl své výboje na jejich území a na blízký východ. A s ním pronikl na několik dalších století do této oblasti řecký jazyk a kultura. Toto období helénismu je m.j. i dobou vzniku vrcholných výtvarných děl, které dodnes obdivujeme.

Výtvarné umění starého Řecka, co bylo v pozadí tohoto umění nebo spíše, co bylo pod ním? Z jaké půdy vyrůstalo? Kde se vzal cit a um a obratnost rukou? Kde byly základy uměleckého rozmachu etnik, vzdálených od nás dvacet až dvacet sedm století? Podrobnosti a celý článek o  Výtvarném umění helénismu  doplněný zajímavými obrázky(formát pdf).

Ing. Jaromíra Jírů

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hl.m. Prahy jak je dnes známe bylo otevřeno před 110 léty v září 1900. Před tím bylo provizorně umístěno v tzv. kavárenském pavilonu.

Podrobnosti a celý článek o   Muzeu hl.m. Prahy jeho vzniku a přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]