Kultura

Vaše příspěvky - období: leden 2011

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V listopadu 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 11. Bláznivá, zatracená láska USA 14:00
  8. 11. Perfect days ČR 14:00
  9. 11. Perfect days ČR 14:00
11. 11. Jeden den USA 13:30
14. 11. Jana Eyrová GB/USA 13:00
18. 11. Půlnoc v Paříži USA 14:00
21. 11. Perfect days ČR 14:00
25. 11. Rodina je základ státu ČR 14.00
28. 11. Muži v neději ČR 14.00

Šej

Čaj o páté pro seniory

Kruh přátel Originálního pražského synkopického orchestru, o. s. a Nadační fond Veselý senior pořádají čaj o páté nejen pro seniory ve stylu 20. a 30. let

CASA GELMI, v rámci projektu EARLY JAZZ PARADISE v sobotu 8.10. 2011 od 17 hodin

Hraje ORIGINÁLNÍ PRAŽSKÝ SYNKOPICKÝ ORCHESTR pod vedením kapelníka Pavla Klikara

Vstupenky k zakoupení vždy půl hodiny před představením u pokladny Korunní 30, Praha 2 (tramvaj č.10 a 16, zastávka Šumavská)

Jana Novotná

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Vítek Ludvík: „Fotografie“

Další výstava dlouhodobého cyklu fotografických výstav, který je součástí výstavního programu Umění na papíře v Kavárně Lucerna.

Výstava se koná od 19.9. do konce října 2011 v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna). Otevřeno denně od 10 do 24 hodin, vstup volný

Tato výstava dlouhodobého cyklu fotografických výstav seriálu Umění na papíře ve výstavních prostorách kavárny pražské Lucerny se od několika minulých výstav velice liší. Fotografie Vítka Ludvíka nám v našem výstavním programu dávají nahlédnout do nejsoučasnějšího trendu fotografie. Vystavený soubor představuje ukázky současné fotografie přírody a člověka a jejich setkání při vrcholných sportovních výkonech zachycených s dokonalým využitím všech možností, které nabízí současná fotografická technologie. Podmínkou vzniku těchto fotografií nebylo pouze bezchybné zvládnutí technických možností, důležitou podmínkou byla i detailní znalost i osobní zkušenost se zobrazovanými sporty. Osobité fotografické vidění a jasný názor zřetelně rozpoznatelný ve všech Ludvíkových fotografiích posouvá jeho díla daleko za hranici užité sportovní fotografie. Do kategorie velmi neobratně nazývané umělecká fotografie. Do blízkosti takových fotografů jako třeba Vilém Heckel…

Vitek Ludvík (ročník 1973) se s fotografií setkal poprvé v deseti letech, podobně jako mnoho jeho vrstevníků dostal o dědečka fotoaparát a pár rad, co a jak s ním dělat. Na rozdíl od mnoha vrstevníků ten fotoaparát po prvních pokusech neodložil. Dvouoká zrcadlovka na střední formát není právě ideální přístroj na fotografování zvířat v přírodě… ale to Vítkovi nevadilo a trávil v lesích spoustu času čekáním na záběr… tři hodiny čekání na fotografii vodní myši bylo jednou z jeho „lekcí“ z fotografie přírody. Inspirací byla i krajina v okolí Kostelce nad Orlicí, odkud pochází, a později romantické i dramatické scenerie Adršpašských skal, kam začal jezdit s tatínkem. Tam také začal s lezením a tam také udělal první „horské“ fotografie. První kinofilmový foťák, jak vzpomíná, si vzal na vodu, další sport, se kterým se setkal velmi osobně. Následoval paragliding, horské kolo, snowboarding… Řada sportů, kterým se říká adrenalinové - ale Vítek to označení nemá rád… o to má raději sporty samotné a svět kolem nich…

Ve vzpomínání na začátky se prolíná několik důležitých okolností… první cesty do světa, roční pobyt na Hawaii, první okouzlení krajinářskou fotografií, snowboardová expedice na Aljašku - ale také vzpomínání na fotografickou techniku. Na okouzlení dokonalostí barevných diapozitivů, na jejich schopnost zachycení v dokonalé ostrosti a barevně věrném podání, na počáteční nedůvěru k digitální fotografii, která dlouho tyto vlastnosti neměla… ale i na příchod „pokročilé“ digitální techniky, která nabídla jiné možnosti… a hledání cesty, jak tyto možnosti využít…

Cesty po světě pokračovaly. Při nich Vítek často vzpomínal na tátovy výzvy k osobní odpovědnosti. Odpovědnosti i k sobě samotnému. Odpovědnosti ke všemu, co dělá. Snad i tato vzpomínka na tátovy rady byla motivací, že v době studia na filmové škole v kanadském Vancouveru prostudoval veškerou v knihovně dostupnou literaturu o fotografii – i když obor studia byl filmový střih… žádná zkušenost nebo znalost se neztratí… Po návratu do Evropy točí filmové dokumenty, film o snowboardingu a životě lidí v zapadlých horách Rumunska a Bulharska vysílala několikrát Česká televize… spolupracuje na dalším filmu z prostředí horských kol, jede se snowboardovým teamem fotografovat Quicksilver heliboarding na Aljašku, fotografuje českou leteckou akrobatickou skupinu… fotografuje portréty sportovců… jeho fotografie upoutaly i pozornost velkých firem… Red Bull sponzoruje některé jeho projekty - a jak Vítek poznamenává, akce této firmy jsou asi to nejlepší: Jsou při nich nejlepší sportovci, vše se děje v nejkrásnějších „kulisách“ světových hor, a co je nejdůležitější: nejlepší podmínky pro fotografování.

Při cestách po světě před řádkou let došlo k setkání, které Vítek Ludvík považuje pro sebe za rozhodující, za určující bod, za rozcestí na životní cestě. Rozhodující okamžiky bývají někdy dílem náhody - a tak i toto setkání. Na cestě v Coloradu se Vítkovi naskytl „job“- hlídat dům a starat se o psa filmaře, který odjížděl za prací kamsi do světa a dům nechtěl nechat opuštěný. Vítek měl k dispozici nejen celý dům - ale i neuvěřitelně bohatou videotéku. Velký sklep byl doslova nacpaný filmy o přírodě, sportu, horách… Na bohatství z tohoto sklepa vzpomíná Vítek jako na svou nejdůležitější školu... hodiny a hodiny sledoval na obrazovce jeden film za druhým, vracel záběry, zastavoval fotografie, přemýšlel, proč byly záběry udělány právě tak a odpovědi nacházel v dalších filmech… Po čase se filmař vrátil ze světa, Vítek odevzdal dům a psa v pořádku - a nakonec se zeptal na několik věcí, na které sám hledal odpověď… A filmaře zaujal natolik, že zůstal ještě tři další týdny, které věnovali jen otázkám filmu, tvorby fotografického obrazu a přístupu k profesionalitě… Ten filmař se jmenuje Roger Brown - a Vítek Ludvík ho považuje za svého nejdůležitějšího učitele…

Kdybyste chtěli Vítka Ludvíka osobně potkat a hledali ho podle fotografie, kterou má na svých webových stránkách, asi byste ho nepoznali. Fotografie někdy trochu klame - na fotografii je zachycen velice energický mladý muž, s „odhodlaným pohledem“ k vrcholům, něco jako filmový hrdina, který právě zachránil potápějící se křižník či padající letadlo… Vítek tak opravdu nevypadá. Je to docela nenápadný, skromný chlapík, mluví tlumeným hlase… potkáte-li ho na ulici, asi ho opravdu nepoznáte. Ale jeho fotografie, až se s nimi setkáte, určitě nezapomenete…..a díky jim - i autora.

Kurátorem výstavního cyklu je Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU.

Pavel Vácha

Volné vstupy

Obecní dům, pátek 28. října 2011 od 9 - 15 hodin. Na programu jsou prohlídky reprezentačních prostor - Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký salonek, Salonek Boženy Němcové, Orientální salonek, Grégrův, Palackého, Primátorský, Riegrův a Sladkovského sál. Návštěvníkům budou k dispozici průvodci. Součástí prohlídky bude i promítání dokumentu o Obecním domě.

Valdštejnský a Kolowratský palác, pátek 28.října 2011 od 10 do 17 hodin. Kromě historických prostor bude možno si prohlédnout i kanceláře místopředsedů Senátu, Prezidentský salonek a Přijímací salonek předsedy Senátu.

Prohlídky ve Valdštejnském paláci budou s průvodcem. V Kolowratském paláci budou prohlídky bez průvodce.

V době prohlídek bude také otevřeno Infocentrum, výstavní síň a Trčkovská galerie.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V říjnu 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  3. 10. Muži v naději ČR 14:00
  7. 10. Muži v naději ČR 14:00
10. 10. Alois Nebel ČR 14:00
14. 10. Můj otec George Voskovec ČR 14:00
17. 10. Nic proti ničemu ČR 14:00
24. 10. Jeskyně zapomenutych snů 3D SRN 14:00
28. 10. Happy happy Norsko 14.00

Šej

Velké námořní objevy

Před 500 lety, kolem roku 1500, zahájily velké námořní objevy.novou etapu rozvoje evropské civilizace. Objevení Ameriky, nalezení cesty do Indie a důkaz o tom, že Země je kulatá otevřely nové cesty za poznáním .

Dějiny zaznamenávají hlavně ty úspěšné, kterým se první objevitelské plavby podařily – mezi ně patří především Krištof Kolumbus, Amerigo Vespucci, Vasco da Gama a Fernao de Magalhaes.

Podrobnosti a celý článek o cestách za poznáním a   velkými námořními objevy. (format pdf)

Ing. Jiří Valenta

Projekt "Aktivní stárnutí"

Společnost "Evropská rozvojová agentura" realizuje projekt Aktivní stárnutí jako odpověď na nadcházející krizi v ČR a Evropě.

Pravidelně pořádá semináře a konference na různá témata, například zdravý životní styl, bytová politika, mezigenerační vztahy a podobně.

Účast na těchto seminářích není zpoplatněna a pro účastníky je zajištěno občerstvení a oběd zdarma. Na seminářích v průměru přednáší 6 odborníků a je zde i prostor pro diskuzi.

Jsou zváni odborníci, kteří mají k daným tématům co říci a účastníci se tak mohou dozvědět mnoho nových informací.

Další informace a zápisy konaných konferenci naleznete  na internetu.

V případě zájmu o účast na některém ze seminářů, workshopů nebo na konferenci je vhodné kontaktovat koordinátorku projektu. Marie Svitáková – koordinátorka projektu, Evropská rozvojová agentura, s.r.o. , tel: +420 774 455 216 , email: aktivne@eracr.cz

Mgr. Olga Wolfová

Vitruvius : Deset knih o architektuře

Římský architekt Vitruvius žil v 1. století před n.l.. Jeho spis o architektuře je jediné zachované dílo svého druhu v římské odborné literatuře. Podává zajímavý obraz tehdejšího stavu znalostí a ucelený soubor informací o starověké architektuře a stavitelství. Jako encyklopedie starověkého vědění hrál, zvláště v období renesance, důležitou roli v dějinách evropské kultury.

Podrobnosti a celý článek o životě a práci   římského architekta Vitruvia. (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Tomáš Alva Edison

Tomáš Alva Edison, jeden z nejvýznamnějších vynálezců z přelomu devatenáctého a dvacátého století zemřel před 80. lety.

Podrobnosti a celý článek o životě a práci  Tomáše Alva Edisona. (formát pdf).

Ing. Jří Valenta

Hra vášní

Uvádějí Městská divadla pražská v divadle Rokoko.

Obsazení: Zuzana Kajnarová, Oldřich Vízner, Dana Syslová, Stanislava Jachnická, Otakar Brousek ml., Dana Batulková.

Hra, která slavila obrovské úspěchy před několika lety na londýnských jevištích. Jak by také ne - přináší totiž věčné téma krize střední věku a smysluplnosti manželského svazku v okamžiku, kdy děti opustí rodné hnízdo, a kdy je třeba znovu nastolit otázku, co nás ještě drží pohromadě a jaký smysl má naše další soužití.

Bravurní komedie odhaluje nejen to, kým se zdáme být, ale i to, co skrýváme hluboko uvnitř, tedy doslova přivádí na jeviště alter ego svých hrdinů. Ponor do hloubky našich citů, snů, proher i vítězství, to vše v lehkém komediálním duchu to je Nicholsova úspěšná hra.

Názor recenze:
Komedie, která se stane tragedií, tragedie, která je komedií.

Námět příběhu je vesměs banální a stokrát obehraný. Manželská krize, starší muž si najde mladší milenku a tak dále a tak dále. Čím je ale tato hra obohacena, to je přítomnost andělů strážných doprovázejících dvě hlavní postavy.

Z hereckého pohledu se jedná o jedinečnou koncentraci umění a kumštu. Hra je nesmírně náročná na texty a to ne ani tak na jejich zapamatování, ale hlavně na jejich přednes. Několikrát během hry totiž zcela záměrně několik herců mluví najednou a každý něco jiného. Jen jednou se jedná o synchronní text.

Hru mohu doporučit, prožijete s ní příjemný večer.
Strážní andělé byli dobře vybráni a vtipně hru doplňovali. Místy se mi strážný anděl (muž) více líbil než záletný stárnoucí manžel (můj názor).

Ing. Irena Drbalová

Shirley Valentine

Divadlo ABC uvádí představení, které mohu 100% doporučit, nejen pro pobavení, ale také pro zamyšlení.

One woman show Simony Stašové.

Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Přesto, že se musí starat hlavně o to, aby život její rodiny žijící v Liverpoolu běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco, co se od ní neočekává – odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva, do Řecka. A tam začíná nový život, nové dobrodružství, všechno to, co už považovala za ztracené.

Bravurní komedie o hledání vlastní identity z dílny známého britského komediografa Willy Russella, jehož muzikál Pokrevní bratři obletěl celý svět, je určena nejen všem ženám středního věku, které pomalu ztrácejí životní elán, ale i všem divákům, kteří mají rádi dobrou zábavu. Navíc je skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale zároveň všechny postavy jejího mikrosvěta, přímo stvořené pro hvězdu Městských divadel pražských Simonu Stašovou, která dlouho čekala právě na takovouto příležitost. Sama se vyjádřila, že tahle hra je právě o tom, co touží říct teď v tuto chvíli. Nápomocen jí v tom byl brněnský režisér Zdeněk Kaloč. Inscenace vznikla ve spolupráci s FDA.

Toto představení nedoporučujeme dětem do 12 let.

Vyjádření jednoho z kritiků představení, které musím cele podpořit.
O této hře se nedá mnoho napsat. To prostě MUSÍTE VIDĚT!!! Bravurní herecký koncert Simony Stašové Vás doslova přimrazí do sedadel. Budete s němým úžasem a otevřenou pusou zírat na jeviště a hltat každý její pohyb, každé gesto, každé slovo. Z jeviště na Vás bude zářit to, čemu se říká opravdový kumšt.

Již dlouho se mi nestalo, aby po představení celé hlediště tleskalo ve stoje.

Ing. Irena Drbalová

Trocha z historie Pragovky

Automobilka PRAGA byla jednou ze tří největších výrobců automobilů u nás. Její první automobil vlastní konstrukce vznikl právě před 100 léty. Nejznámějším výrobkem Pragovky druhé poloviny minulého století byl nákladní vůz V3S.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   automobilce Praga a jejím pozoruhodném sortimentu výrobků. (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Lea Vivot a její sochy v Praze

V Praze se nově objevují sochy, které znázorňují scény z lidského života způsobem dosud spíše neobvyklým. V jednom z časopisů cestovního ruchu jsem našla článek o jejich autorce, pochází z Čech a její původní jméno je Drahomíra Hekelová.

Podrobnosti a celý velmi zajímavý článek o   významné české sochařce, jejím životě a práci (formát pdf).

Ing. Kamila Musilová

Caveman

Obhajoba jeskynního muže

Účinkují: Jan Holík nebo Jakub Slach (jedná se o představení jednoho herce bez přestávky)

Caveman je nejen obhajobou jeskynního muže, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru. Dlouho u nás nevídanou!

"Obhajoba jeskynního muže", kterou napsal a na jevišti sám uvádí Rob Becker, představuje humorné přemýšlení o rozdílech mezi muži a ženami a o tom, jak tyto rozdíly vyvolávají často nedorozumění. Představení pro jednoho herce zaplňuje do posledního místa hlediště mnoha divadel v USA i v Kanadě.

"Obhajoba jeskynního muže" byla poprvé uvedena na Broadwayi v divadle Helen Hayes 26. března 1995 a po svém 399. uvedení 17. července 1996 se dočkala zápisu do divadelních kronik, když překonala hry "Search For Intelligent Life in the Universe" (Hledání inteligentního života ve vesmíru) Lily Tomlinové a "The World According to Me" (Svět podle mě) Jackie Masonové. Tehdy se "Obhajoba jeskynního muže" stala nejdéle hraným představením jednoho herce v historii Broadwaye.

Na jaře letošního roku tým posílil herec divadla Ypsilon Jakub Slach. Ptáte se proč, když Caveman je přece představení jednoho herce? Odpověď je jednoduchá: Jakub Slach hraje Cavemana v alternaci s Janem Holíkem. A právě Honza byl ten, kdo Jakuba doporučil producentovi a ostatním členům týmu.

Celé divadlo se smálo, místy až „řvalo“ smíchy, mužské osazenstvo bylo nadšené. Je zde velmi vtipně a neurážlivě ukázán rozdíl mezi tzv. „mužským“ a „ženským“ myšlením.

Ani se nepamatuji, kdy jsem zažila takové salvy smíchu, hlavně mladých lidí. Je to báječná oddychová podívaná.

Autor: Rob Becker
Režie: Patrik Hartl
Vstupné: 170 - 360 Kč

Ing. Irena Drbalová

Holky z kalendáře

Na počátku byla skutečná událost, která se stala námětem pro film a později i základem úspěšné divadelní hry, kterou uvádí Divadlo ABC.

Dámy v letech z jednoho venkovského hnízda, kde není příliš bohatý společenský život, se domnívají, že mají své nejlepší časy za sebou. Každá z nich se musí vyrovnávat s nějakou těžkou životní situací – odchodem dítěte, smrtelnou nemocí manžela, krachem živnosti, manželskou nevěrou – a to bez naděje, že jednou bude líp a že ještě za nějakým rohem čeká nový a lepší život.

Nápad nafotit kalendář s akty je bláznivý úlet, který se postupně promění ve velkolepou vzpouru proti osudu, proti stáří, proti životní marnosti. Není tak důležité, že kalendář promění ospalé městečko v metropoli a dámy z farního spolku v mediální celebrity, jako to, že jeho prostřednictvím najdou, ve stínu smrti, znovu ztracenou svobodu, hravost, nová přátelství, nové sny a novou naději.

Něžná a jímavá komedie o ženách, které jsou pro dobrou věc ochotny udělat to, co by je nenapadlo ani v těch nejodvážnějších snech.

Pro Divadlo ABC hru nastudoval v české premiéře režisér Ondřej Zajíc.

Divadelní hra pobaví, poučí, udělá dobrou náladu a navodí příjemně strávený večer. Mohu jen doporučit.

Ing. Irena Drbalová

Jak vznikalo písmo

První písma se objevují před více než 5000 léty. Prošla dlouhým vývojem než dospěla k dnešní podobě. Na světě dnes existuje asi 400 druhů písem, nejrozšířenější je latinka ale velmi užívané jsou i další - azbuka , písmo čínské, indické a arabské.

Podrobnosti a celý článek   o vzniku, historii písma a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Divadelní hra „Vzpomínky na vodě“

Divadlo ROKOKO

Hra "The Memory Of Water" (Paměť vody) mladé skotské autorky Shelagh Stephensonové byla oceněna jako nejlepší anglická komedie roku 2000. Do Divadla Rokoko ji přivezla a pod názvem Vzpomínky na vodě uvedla jedna z našich předních režisérek Lída Engelová.

O co by byl život jednodušší, kdybychom byli schopni vzájemné otevřenosti a uměli si odpouštět a projevovat city, dokud máme tu možnost? Jak často se zbytečně trápíme křivdami jen proto, že lpíme na svých vzpomínkách, které bývají zkreslené a především odlišné od pohledu těch druhých?

Tři sestry se setkávají na pohřbu své matky a v této vypjaté situaci vyplouvají na povrch vzájemné vztahy a s nimi spojené staré bolesti a rodinná tabu. Každá z žen si s sebou nese z dětství určité zážitky a každá si vybavuje právě to, co zapadá do jejího celoživotního pocitu. Příbuzenská nevraživost se ale postupem času ukazuje spíše jako skrytá touha po porozumění a lásce.

První polovina se nese v celkem neměnícím se konverzačním tempu, kdy palby peprných, vtipných nadávek, kterými se sestry častují, střídají vzpomínky na matku a dětství. Divák se snaží pochopit rodinné okolnosti, ale téměř nestíhá všechnu tu slovní smršť vstřebat.

Druhá polovina ale dostává hlubší a intimnější rozměr a jednotlivé dialogy jasnější sdělení. Rozhovory Mary se zemřelou matkou (Dana Batulková a Vlasta Peterková) patří k nejsilnějším momentům představení.

Druhá polovina ale dostává hlubší a intimnější rozměr a jednotlivé dialogy jasnější sdělení. Rozhovory Mary se zemřelou matkou (Dana Batulková a Vlasta Peterková) patří k nejsilnějším momentům představení.

Text nabízí herecké příležitosti všem představitelům. Přestože se děj točí kolem čtyř žen, mužské protějšky je správně vyvažují a téma v žádném případě není pouze ženské. Čím víc se bavíme vtipnými situacemi na jevišti, tím silnější je pak chvíle, kdy pochopíme, že se smějeme právě sobě — svým příběhům a svým bolestem, často tak zbytečným.

Hrají: Dana Syslová, Dana Batulková, Evellyn Pacoláková, Vlasta Peterková, Petr Štěpánek, Jiří Schwarz

Divadelní hra se mi líbila, je vtipná, v podstatě jde o hořkou komedii ze života, jejímiž účastníky se může stát každý z nás. Mohu ji doporučit k navštívení.

Ing. Irena Drbalová

Vzdělání ve středověku

Trvalo několik století, než se středověká Evropa seznámila s antickou vědou, naučila se ji využívat a pokračovat na jejích základech . K rozšíření myšlenek a znalostí antiky přispěl i rozvoj vědy v islámském světě, který v určitém období Evropu předstihl.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   vědě a vzdělanosti ve středověku (formát pdf).

ing. Jiří Valenta

Výtvarné umění helénismu

Na letošní rok připadá 2500. výročí bitvy u Marathónu, kde Řekové úspěšně odrazili první pokus Peršanů o proniknutí do Evropy. Za 160 let po této bitvě Alexandr Veliký přenesl své výboje na jejich území a na blízký východ. A s ním pronikl na několik dalších století do této oblasti řecký jazyk a kultura. Toto období helénismu je m.j. i dobou vzniku vrcholných výtvarných děl, které dodnes obdivujeme.

Výtvarné umění starého Řecka, co bylo v pozadí tohoto umění nebo spíše, co bylo pod ním? Z jaké půdy vyrůstalo? Kde se vzal cit a um a obratnost rukou? Kde byly základy uměleckého rozmachu etnik, vzdálených od nás dvacet až dvacet sedm století? Podrobnosti a celý článek o  Výtvarném umění helénismu  doplněný zajímavými obrázky(formát pdf).

Ing. Jaromíra Jírů

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hl.m. Prahy jak je dnes známe bylo otevřeno před 110 léty v září 1900. Před tím bylo provizorně umístěno v tzv. kavárenském pavilonu.

Podrobnosti a celý článek o   Muzeu hl.m. Prahy jeho vzniku a přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Další z výstav cyklu Umění na papíře v kavárně Lucerna

Petr Koubek „ZPRÁVA O DIVADLE“

Vernisáž se koná v pondělí 5.12.2011 v 18.00 hod. v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna) palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1.

Petr Koubek je jeden z významných fotografů naší divadelní scény. V jeho fotografiích jsou zachycena důležitá období našeho divadla, tváře jeho představitelů, situace z inscenací, které se dostaly mezi památné události našeho divadla – ale i docela obyčejná představení, dnes už možná zapomenutých souborů. To vše ve výsostně osobitém fotografickém ztvárnění - a znovu je třeba opakovat slůvko osobitém.

Koubkovy fotografie divadla nejsou jen prostým záznamem představení, situací, tváří aktérů. Nejsou jen opisem a popisem. Všechny jeho fotografie z divadel plní pochopitelně dokonale dokumentární funkci po obrazové i technické stránce. Ale je v nich cosi navíc, něco, co je posouvá do oblasti fotografie, které se pro nedostatek vhodnějšího termínu říká umělecká. To „něco navíc“ jim dává kromě splněných požadavků na dokonalý dokument důležité umělecké události i nárok na samostatnou existenci. Jsou to často fotografické obrazy, které mohou existovat i bez v nich obsažené zprávě a svědectví o jisté události… jsou to FOTOGRAFIE samy o sobě…

Kudy vedla cesta Petra Koubka k fotografii a k divadlu? Jednoduchá otázka s trochu složitější odpovědí. Koubkovo první setkání s fotografií se přihodilo kdysi na základní škole… a důvod docela jednoduchý: chtěl kamarádovi, se kterým si psal, vylíčit návštěvu na Matějské pouti… a kamarád ze třídy mu k tomu půjčil fotoaparát, aby to „pěkně zachytil“ a nemusel tolik psát.

Kamarád Petrovi do Fokaflexu (tak se ten první přístroj jmenoval) založil i film. Petr poctivě nafotografoval všech 12 políček a společně se spolužákem, který už měl trochu představu o zpracování filmu i papírů, vše zpracovali – a několik prvních fotografií bylo na světě. Po tomto prvním setkání s kouzlem fotografie následovala další. Pro další cestu bylo důležité, že Petrův dědeček byl „zarytý fotograf“ – a Petr po něm dostal staré vybavení do fotokomory a první fotoaparát, se kterým se už „dalo něco dělat“. Byl to starý ale dokonale sloužící Rolleiflex, dokonce i s předsádkovými čočkami. A Petr fotografoval. A také v něm stále určitěji zrálo rozhodnutí fotografii se opravdu věnovat…

V sedmdesátých letech vedla jediná cesta k profesionální fotografii přes pražskou FAMU. Ale zde byla první překážka - nebylo tak snadné se na ni dostat. Petr zvolil trochu delší cestu… pomalu začal v televizi v redakci hudebních programů pracovat jako asistent kamery, později i jako kameraman. Od hudebních programů, tehdy většinou estrád a koncertů populární hudby s občasnou exkurzí k hudbě vážné se dostal po čase do redakce dokumentárních a publicistických programů a zde pokračoval jako asistent i občasný kameraman.

Jeho práce si povšiml i tehdejší šéfkameraman Ilja Bojanovský, který byl současně profesorem FAMU, a po čase se zeptal, zda chce zůstat jen u „asákování“. Jinak že by bylo dobré si rozšířit vzdělání – a to právě na FAMU. Petr se přiznal, že to je jeho sen a cíl – a nastalo delší období, kdy Petr s prof. Bojanovským konzultoval, ukazoval mu své práce, a pod jeho nenápadným vedením se dostával dál. Až tak daleko, že v roce 1977 byl na školu přijat… a zase zapracovalo štěstí a náhoda. Vedoucím pedagogem nového ročníku se stal Jaroslav Krejčí, grafik a v té době už známý fotograf divadla. Další dobrou náhodou se stalo, že si Petr mohl vestavět do pokoje temnou komoru, která mu dala možnost hned od začátku studia zvládat i technicky náročné velkoformátové zvětšeniny. Proto se mu povedlo jedno z prvních fotografických cvičení nafotografovat a zpracovat tak zajímavě, že na sebe upozornil prof. Krejčího.

Zadáním cvičení bylo nafotografovat a graficky připravit prospekt muzea. Petr si vybral pražskou Bertramku, která je sama o sobě muzeem - ale která souvisí i s parkem a zahradou. Petr cvičení nafotografoval v kombinaci černobílé a barevné fotografie – a díky barevnému ovlivnění negativů vznikl pozoruhodný soubor, který získal ocenění mezi klauzurními pracemi. Ale získal i velkou pozornost J. Krejčího - a jeho prostřednictvím se začal dostávat blíže divadelní fotografii. Nebyl to jen kurz divadelní fotografie ve třetím ročníku, kde se začal seznamovat s divadlem a jeho provozem doslova od začátku - fotografoval krok za krokem od první čtené zkoušky až po premiéru jednu z povinných inscenací, tehdy jakousi „rusárnu“ (jak tehdy říkalo povinným inscenacím z ruské literatury.) Na konci roku ale místo jedné inscenace odevzdal sedm!

Ale jak Petr vzpomíná, divadlo ho hodně chytilo... a pokračovalo další zkoušení a další setkání se zajímavými herci… tehdy posluchači - B. Kleplem, Mirkem Vladykou, A.Navrátilem a dalšími). Následovaly další inscenace - a na začátku 4. ročníku domluvil J. Krejčí pro své studenty výstavu v Liberci. Jeden ze spolužáků tehdy prohlásil : Koubek se chytil... a byla to pravda. Ve čtvrtém ročníku většinu času už trávil v Disku – a ostatní cvičení zvládal jen tak tak… Ještě před koncem studia J. Krejčí přivedl Koubka do tehdejšího divadla SKN – a začala skutečná spolupráce, pokračovala i v dalších divadlech: u Realistů, Na Zábradlí i jinde. Mezitím stačil školu zakončit - jeho absolventský soubor místo jedné fotografické knihy obsahoval hromádku knih - všechny věnované divadelním inscenacím. Jediná část absolventského souboru, která nesouvisela s divadlem byl poetický „Prkenný soubor“ - inspirovaný radou J. Reicha - nafoť to, co mizí… a tak Petr Koubek na chvíli opustil divadlo a nafotografoval barevně zajímavý soubor „kulis“ mizející Prahy, prkenné ohrady, rozkládající se Zimní stadion….

Po absolutoriu pokračuje Koubek v divadlech - ale pokračuje i v hledání dalších realizačních možností… Ovlivněn J. Krejčím začíná se stále více zabývat grafickou úpravou, začíná navrhovat i divadelní plakáty, obaly na gramodesky… Fotografickou techniku si podrobuje svým záměrům, v technických možnostech nachází i nové výrazové prostředky, začíná používat air-brush, hlavně při tvorbě plakátů, připravil i velice zajímavou vývojku, která umožnila zvládat obtížné světelné poměry v divadlech. Zajímavým způsobem použil v divadelní fotografii panoramatickou fotografii. Panoramatická kamera s rotujícím objektivem mu umožnila najít zajímavé ztvárnění divadelního prostoru - proto se mu podařilo nafotografovat celé inscenace pantomimy s iluzí „nového prostoru“. Náhoda pomohla při dalším neobvyklém technickém postupu: kopírování skrz papír na emulzi na druhé straně, které vedlo ke zvláštnímu, neobvyklému podání… a tento náhodný objev s velkým nadšením používal i J. Krejčí. Vedle vlastního fotografování upravuje i knížky - a to je také práce s fotografií, na které stále pokračuje…

Technický vývoj se však nezastavil a v posledních letech přinesl i masivní nástup digitální fotografie. Zastánci klasické černobílé fotografie, mezi které Koubek patří, zatím nástup digi techniky přijímají velmi zdrženlivě. Petr Koubek stále fotografuje své autorské fotografie klasicky – ale požadavky objednavatelů jej donutily pracovat i digitálně - ovšem i zde hledá svou vlastní cestu: a tou je tvůrčí pojetí barvy. Tedy nikoli fotografie „barvitá“- ale barva záměrně použitá, modifikovaná, snížení barevnosti, rušit barevné podání blízké realitě… ale to jsou už další cesty…..

Naše výstava, která představuje rozsáhlý soubor klasických prací Petra Koubka z let 1977 až 1993 má jiný cíl. Zadívejme se do fotografií pozorně. Jistě vás osloví.

Krásný prostor kavárny v předsálí kina Lucerna je již několik let místem konání zajímavých výtvarných výstav. Od r. 2005 zde v cyklu „Umění na papíře“ představilo mnoho výtvarníků svá díla, např: typografii, grafiku, gumotisk, lept, koláž či kresbu pastelem.

Pro letošní rok dochází k malé změně, ale základní zadání zůstává - všechny práce budou na papíře... jen výtvarná technika se mění. Klasické grafické techniky vystřídají poněkud modernější – techniky fotografické. Letošní výstavní cyklus bude věnován fotografii v co největší šíři jejich možností a technických proměn. Hlavní pozornost bude věnována vlastní specifice fotografie – schopnosti jedinečným způsobem zachytit neopakovatelné okamžiky života a světa kolem nás. A protože sama Lucerna, která se nachází v centru Prahy, byla v mnoha historicky důležitých okamžicích jevištěm mnoha příběhů – objeví se také její sály i její okolí, na fotografiích, které zde vznikly…..

Pavel Vácha – kurátor výstavního programu Lucerna

Dobročinný bazar aneb Mikulášské luftování skříní

3. prosince 2011, od 10 do 20 hod.v prostorách Literární kavárny H&H, Vyšehradská 53, Praha 2 (Moráň)

Druhý ročník  Mikulášského luftování skříní se uskuteční první prosincovou sobotu, 3. 12. 2011, již tradičně v prostorách Literární kavárny H&H na Karlově náměstí v Praze.

Máte-li chuť se k akci připojit, vyluftujte prosím své skříně, komory či sklepy, a do bazaru věnujte nadbytečné oblečení, doplňky, nechtěné dárky a jiné zdařilé kousky a drobnosti všeho druhu. Budeme vám moc vděční, když je skrze náš bazar věnujete na dobrou věc. Vaše poklady můžete přinést osobám uvedeným v kontaktech nebo přímo do Literární kavárny H&H v předvečer akce (tj. 2.12.2011). V případě, že nejste mobilní, nás prosím kontaktujte, domluvíme se na osobním vyzvednutí přímo u vás.

Irena Douchová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

První taneční "dechotéka"

Projekt „První taneční dechotéka Internetového Rádia Dechovka“. Ceny rostou, kapely jsou drahé – a tak „junioři“ tančí na diskotékách, kde se jim jejich muzika pouští z desek. Proč by si tedy „senioři“ nemohli zatančit při deskách s dechovou hudbou na „dechotéce“?

Jedná se o taneční akci, vstupné je jen 50 Kč a návštěvníci budou současně účastníky živého natáčení rozhovoru se zajímavým hostem pro Rádio Dechovka. Celý program trvá tři hodiny v Kulturním centru Novodvorská (Praha 4, Novodvorská 1013), začátek v 16hodin. Moderuje: Jana Matějcová a Milan Bašta.

 •  2. 11. Miloň Čepelka - herec Divadla Járy Cimrmana, textař, moderátor a dramaturg
 • 15. 11. - Václav Hybš - trumpetista, dirigent orchestru Václava Hybše, aranžér
 • 30. 11. - Milan Černohouz - zpěvák a moderátor dechové hudby Veselka
 •  7. 12. - Karel Bělohoubek - hlavní dirigent Ústřední hudby armády České republiky v.v., skladatel, aranžér

Irena Douchová

Bio Oko Praha 7, 1.12. - 25.12.2011

Městská část Praha 7 ve spolupráci s kinem Bio Oko pořádá již druhým rokem Holešovický filmový advent. V rámci této speciální filmové přehlídky budou moci diváci v průběhu celého adventního období nejen zhlédnout atraktivní filmové tituly za symbolické vstupné 33 Kč, ale navíc u vybraných projekcí dostanou i něco navíc.

Holešovický filmový advent bude zahájen ve čtvrtek 1.12. a potrvá až do 25. prosince. Specielní zlevněné projekce budou doprovázet nejrůznější vystoupení od Jaroslava Uhlíře, přes přenos s Londýnského baletu až ke dvoj koncertu Anety Langerové.

Mezi zlevněné adventní projekce nebude patřit pouze každá večerní projekce od 18.00, ale na vstupenky za 33 Kč se mohou těšit i všichni ti, co se chystají na dopolední projekce pro seniory (každý čtvrtek od 10.00), smíšené projekce pro rodiče s dětmi (každé úterý od 10.00) a samozřejmě i sobotní speciální projekce pro rodiče s dětmi obohacené i o doprovodný program pro děti (každou sobotu od 15.00).

Program najdete  na internetu.

Jana Novotná

Adventní rozjímání - 17.12.2011

Výstavní sál, Kaple sv. Kláry, venkovní expozice 13 – 17 hodin

Program:
13 hodin: Pojďte s námi vytvořit živý Betlém s biblickým čtením – zahájení před kaplí sv. Kláry, procházka venkovními expozicemi
14 hodin: Vystoupení dětí zaměstnanců Botanické zahrady - kaple sv. Kláry
15 hodin: Vystoupení Vokální skupiny Rudolfvoice – kaple sv. Kláry

Irena Krátká

Vánoční koncert

Vánoční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR se koná ve čtvrtek 15.12.2011 od 18.00 hod. v kostele Panny Marie a sv. Karla Velikého

Irena Malá

Přijeďte za Mikulášem s Dopravním podnikem

Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost uspořádá v sobotu 3. prosince 2011 od 14.00 hodin do 18.00 hodin pro rodiny s dětmi ve vozovně Pankrác Mikulášské odpoledne. Na návštěvníky akce čeká bohatý zábavný program obohacený o zajímavé soutěže a farmářské trhy. Na místo se mohou dopravit speciálními linkami.

Milena Procházková

Cvičení zdarma

Městská část Praha 7 ve spolupráci s občanskými sdruženími a sportovními centry z Prahy 7 pořádá v sobotu 26.11.2011 celodenní sportovní akci „Praha 7 v pohybu“.

Akce se uskuteční v prostorách Sportovní haly na Letné, Nad Královskou oborou 51, Praha 7.

Vše možno vyzkoušet zdarma.

Eva Machová

Předvánoční sobotní výtvarná akce - Dům U Kamen. zvonu + slavnostní první rozsvícení vánočního stromu!!!!

Akce se koná v sobotu 26.11. v Domě U Kamenného zvonu (Staroměstské nám. 13, Praha1) v Koncertním sále od 13:00 - 18:00 (příchod a odchod je individuální - tzn. kdykoliv ve vymezeném čase).

Výtvarný materiál bude připravený, cena akce je 5Kč pro děti do 10ti let, 20Kč pro ostatní nad 10 let.

Tento večer (cca v 18:00) bude také poprvé slavnostně rozsvícen vánoční strom na Staroměstském náměstí, což bývá pro děti fantastický zážitek - zvláště díky úžasným výhledům z gotických oken koncertního sálu jednoho z nejstarších gotických domů v Praze, kde se údajně podle většiny historiků narodil Karel IV. a který si nechala postavit Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský.

Eva Machová

Mimořádná adventní nabídka Národního divadla.

Vybraná představení v měsících prosinci a lednu. Při zakoupení jedné vstupenky obdržíte druhou zdarma*!

OPERA
Wolfgang Amadeus Mozart: KOUZELNÁ FLÉTNA (Stavovské divadlo; 20. 12. 2011 v 19.00hodin)

Bohuslav Martinů: HRY O MARII (Národní divadlo; 26. 12. 2011 v 19.00hodin)

Georg Friedrich Händel: RINALDO (Stavovské divadlo; 12. 1. 2012 v 19.00hodin)

Wolfgang Amadeus Mozart: ÚNOS ZE SERAILU (Stavovské divadlo; 22. 1. 2012 v 17.00hodin)

ČINOHRA
Hadar Galron: MIKVE (Stavovské divadlo; 14. 12. 2011 v 19.00hodin)
Brian Friel: LISTY DŮVĚRNÉ (Leoše Janáčka) (Divadlo Kolowrat; 4. 12. 2011 v 19.00hodin)

Milada Součková: HISTORICKÝ MONOLOG (Divadlo Kolowrat; 12. 12. 2011 v 19.00hodin)

Nick Whitby: BÝT ČI NEBÝT (Stavovské divadlo; 30. 12. 2011 v 19.00hodin)

BALET
Vladimír Franz: ZLATOVLÁSKA (Stavovské divadlo; 14. 1. 2012 v 18.00hodin)

LATERNA MAGIKA
GRAFFITI (Nová scéna; 17. 12. 2011 v 17.00hodin)

Jana Novotná

Vědecká kavárna na téma: Jak využít crowdsourcing pro společensky prospěšné projekty

Respekt institut a Era Vás srdečně zvou na podvečerní víno s Adamem Zbiejczukem, odborníkem na sociální média.

Akce se koná v úterý 6. prosince 2011, 18 20 hodin ve vinárně Le Court Galerie (Haštalská 1, Praha 1).

Vědeckou kavárnou Vás bude provázet Jakub Fiala ze Studií nových médií FF UK. Vědecká kavárna je otevřena široké veřejnosti, vstup zdarma. Pokud chcete mít místo jisté, registrujte se prosím na prijdu@respekt.cz. Akce se koná v rámci projektu Inovace pro společnost. Generální partnerem projektu je Era.

Otakar Medový

Malované Vánoce

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli - letos s názvem "Malované Vánoce" . Termín: 26.11.2011 – 2.1.2012. Místo konání: Podzemí prostory Betlémské kaple

Vernisáž výstavy  proběhne 25.11.2011 v 16.30 hod. ve vytápěné Betlémské kapli.

Jana Novotná

Slavnostní odjezd na Dakar - neděle 20.11. Galerie Nové Butovice

Využijte tak jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka soutěžní speciály TATRA nebo získat autogram šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise.

Přát hodně štěstí a loučit se s jedním z největších favoritů dalšího ročníku Dakarské rallye budeme 20.11. od 14 hodin.

Otakar Medový

" Tance a Praha " na Staroměstském náměstí

Ve dne 18. - 28.11.2011 vás můžete zažít zajímavou atmosféru staré gotické, renesanční, barokní, ale i prvorepublikové Prahy prostřednictvím tance a hudby. Vystoupení se konají denně v kouzelném parčíku za Staroměstskou radnicí.

Účinkující:

 • skupina historického tance ACRONIA
 • skupina barokního tance a šermu En garde
 • taneční studio Emotion
 • tanečníci Jan Chrostek a Tanja Zaslavskaya

Otakar Medový

Nabídka Švandova divadla

Švandovo divadlo slaví 130 let na Smíchově, na levém břehu Vltavy, mimo centrum Prahy.

Speciální nabídka představení SMÍCHOFF/ON ve Švandově divadle.

Pokud při nákupu vstupenek na toto představení uvedete heslo: "sto třicet", získáváte vstupenky za cenu 130 Kč. Nabídka platí na  termín 22.11.2011

Jana Novotná

Výstava fotografií v Sále architektů na Staroměstské radnici

Fotografování pražské architektury v letech 1848-1921 , Sál architektů, 10. 11. 2011 – 19. 2. 2012, vstup zdarma

Podrobné informace o výstavě najdete  na internetu.

Otakar Medový

Jak se žilo na konci roku před dvěma staletími

V Clam-Gallasově paláci je od 15. listopadu do 21. ledna k vidění výstava Pražské rokoko, která nabízí ucelený pohled na život v hlavním městě konce 18. století. Výstavu pořádají Archiv hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy.

Podrobné informace o výstavě najdete na  internetu.

Otakar Medový

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Šlágry v Divadle Broadway

společně s Karlem Štědrým a Divadlem Brodway. Koncertní pořad "ŠLÁGRY V DIVADLE BROADWAY", je určen především seniorům. Cyklus koncertů je připraven na celý rok 2012, ale první koncert je přichystán již na 23.12. 2011. Za symbolickou stokorunu je pro seniory připraven hodinový koncert plný nezapomenutelných melodií a písniček v podání zpěváků, které mají rádi. 23.12. od 14:00 vystoupí v Divadle Broadway v doprovodu živého orchestru Pavlína Filipovská, Karel Štědrý, Jan Smigmator a další.

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V listopadu 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  4. 11. Bláznivá, zatracená láska USA 14:00
  8. 11. Perfect days ČR 14:00
  9. 11. Perfect days ČR 14:00
11. 11. Jeden den USA 13:30
14. 11. Jana Eyrová GB/USA 13:00
18. 11. Půlnoc v Paříži USA 14:00
21. 11. Perfect days ČR 14:00
25. 11. Rodina je základ státu ČR 14.00
28. 11. Muži v neději ČR 14.00

Šej

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Velké námořní objevy

Před 500 lety, kolem roku 1500, zahájily velké námořní objevy.novou etapu rozvoje evropské civilizace. Objevení Ameriky, nalezení cesty do Indie a důkaz o tom, že Země je kulatá otevřely nové cesty za poznáním .

Dějiny zaznamenávají hlavně ty úspěšné, kterým se první objevitelské plavby podařily – mezi ně patří především Krištof Kolumbus, Amerigo Vespucci, Vasco da Gama a Fernao de Magalhaes.

Podrobnosti a celý článek o cestách za poznáním a   velkými námořními objevy. (format pdf)

Ing. Jiří Valenta

Vitruvius : Deset knih o architektuře

Římský architekt Vitruvius žil v 1. století před n.l.. Jeho spis o architektuře je jediné zachované dílo svého druhu v římské odborné literatuře. Podává zajímavý obraz tehdejšího stavu znalostí a ucelený soubor informací o starověké architektuře a stavitelství. Jako encyklopedie starověkého vědění hrál, zvláště v období renesance, důležitou roli v dějinách evropské kultury.

Podrobnosti a celý článek o životě a práci   římského architekta Vitruvia. (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Tomáš Alva Edison

Tomáš Alva Edison, jeden z nejvýznamnějších vynálezců z přelomu devatenáctého a dvacátého století zemřel před 80. lety.

Podrobnosti a celý článek o životě a práci  Tomáše Alva Edisona. (formát pdf).

Ing. Jří Valenta

Trocha z historie Pragovky

Automobilka PRAGA byla jednou ze tří největších výrobců automobilů u nás. Její první automobil vlastní konstrukce vznikl právě před 100 léty. Nejznámějším výrobkem Pragovky druhé poloviny minulého století byl nákladní vůz V3S.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   automobilce Praga a jejím pozoruhodném sortimentu výrobků. (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

Lea Vivot a její sochy v Praze

V Praze se nově objevují sochy, které znázorňují scény z lidského života způsobem dosud spíše neobvyklým. V jednom z časopisů cestovního ruchu jsem našla článek o jejich autorce, pochází z Čech a její původní jméno je Drahomíra Hekelová.

Podrobnosti a celý velmi zajímavý článek o   významné české sochařce, jejím životě a práci (formát pdf).

Ing. Kamila Musilová

Jak vznikalo písmo

První písma se objevují před více než 5000 léty. Prošla dlouhým vývojem než dospěla k dnešní podobě. Na světě dnes existuje asi 400 druhů písem, nejrozšířenější je latinka ale velmi užívané jsou i další - azbuka , písmo čínské, indické a arabské.

Podrobnosti a celý článek   o vzniku, historii písma a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Vzdělání ve středověku

Trvalo několik století, než se středověká Evropa seznámila s antickou vědou, naučila se ji využívat a pokračovat na jejích základech . K rozšíření myšlenek a znalostí antiky přispěl i rozvoj vědy v islámském světě, který v určitém období Evropu předstihl.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   vědě a vzdělanosti ve středověku (formát pdf).

ing. Jiří Valenta

Výtvarné umění helénismu

Na letošní rok připadá 2500. výročí bitvy u Marathónu, kde Řekové úspěšně odrazili první pokus Peršanů o proniknutí do Evropy. Za 160 let po této bitvě Alexandr Veliký přenesl své výboje na jejich území a na blízký východ. A s ním pronikl na několik dalších století do této oblasti řecký jazyk a kultura. Toto období helénismu je m.j. i dobou vzniku vrcholných výtvarných děl, které dodnes obdivujeme.

Výtvarné umění starého Řecka, co bylo v pozadí tohoto umění nebo spíše, co bylo pod ním? Z jaké půdy vyrůstalo? Kde se vzal cit a um a obratnost rukou? Kde byly základy uměleckého rozmachu etnik, vzdálených od nás dvacet až dvacet sedm století? Podrobnosti a celý článek o  Výtvarném umění helénismu  doplněný zajímavými obrázky(formát pdf).

Ing. Jaromíra Jírů

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hl.m. Prahy jak je dnes známe bylo otevřeno před 110 léty v září 1900. Před tím bylo provizorně umístěno v tzv. kavárenském pavilonu.

Podrobnosti a celý článek o   Muzeu hl.m. Prahy jeho vzniku a přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Pražská univerzita pro každého

Populárně vzdělávací cyklus přednášek a vycházek po Praze, nabízí pro jarní semestr školního roku 2011/2012 (leden-červen) následující témata:

 • Pražské kláštery
 • Významné šlechtické rody II
 • Jak se žilo v Praze v průběhu deseti staletí
 • Osobnosti, které ovlivnily život v Praze
 • Urbanistický vývoj Prahy

Příjem přihlášek  do naplnění kapacity cyklu.

Jana Novotná

Pražská vlastivěda

25.12.2011Procházka areálem Pražského hradu - od 14:00h
26.12.2011Národní divadlo - prohlídka vybraných prostor v dopoledních hodinách
27.12.2011Malostranská beseda - prohlídka vybraných prostor, od 14:00h
28.12.2011Ze Zadní Třebáně na Karlštejn - vánoční vycházka zvlněnou krajinou Českého krasu
29.12.2011NORDIC WALKING na Vítkově - trocha pohybu mezi svátky za poznáním, od 13:00h
30.12.2011Do Roztok za prvními dámami - procházka oblíbenou výletní destinací, od 10:15h
31.12.2011Procházky Prahou - na témata V Praze bejvávalo blaze! od 14:00h a Malostranská strašidla od 16:00h

Předprodej vycházek je opět v obnoveném turistickém informačním centru v Rytířské ulici 31.

Zároveň zde můžete zdarma obdržet úplně nové informační materiály o lesích a lesoparcích v Praze, o přírodních parcích Prahy a o naučných stezkách v Praze vydané Magistrátem hlavního města Praha.

Otakar Medový

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V lednu 2012 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 1. Lovci hlav Norsko/Dánsko 14:00
  6. 1. Poupata ČR 14:00
  9. 1. Sherlock Holmes:Hra stínů USA 14:00
13. 1. Labyrint ČR 14:00
16. 1. Muži, kteří nenávidí ženy USA/Švédsko 14:00
20. 1. Láska je láska ČR 14:00
23. 1. Láska je láska ČR 14:00
27. 1. Bůh masakru Francie/Polsko 14.00
30. 1. Láska je láska ČR 14.00

Šej

Živý betlém - Pražský hrad

25. 12. 2011 - 26. 12. 2011 Čas: 14.30 a 15.30 hodin

Tradiční charitativní představení složené z lidových her vánočních. U jesliček, které najdete ve Zlaté bráně katedrály sv. Víta se sejdou pastýři, děvečky, tři králové, ale nebude chybět ani svár anděla s ďáblem. Pokud se chcete k jesličkám vypravit tak jako dávní poutníci, můžete přijít s jednotlivými postavami za zpěvu koled. Tři králové jdou od sv. Jiří, pastýři od Býčího schodiště a svatá rodina s anděly od hlavního vstupu do katedrály.

Dobrovolný příspěvek koledníkům jde na konto Pomozte dětem. III. nádvoří Pražského hradu – vždy od 14.30 a 15.30 hodin.

Květa Procházková

Švandovo divadlo na Smíchově

Švandovo divadlo opírá svou existenci o téměř stotřicetiletou tradici. Ročně se zde uskuteční více než 450 kulturních akcí. Divadlo využívá pro vybrané produkce ve Velkém sále titulkovací zařízení a díky tomu je otevřeno také mezinárodnímu, anglicky mluvícímu publiku.

Švandovo divadlo jako kulturní centrum poskytuje prostor alternativním skupinám a rozmanitým projektům. Nabízí možnost setkávat se s výjimečnými osobnostmi českého, evropského i světového umění v rámci cyklu talk-show Scénické rozhovory a při pravidelných produkcích koncertů nadžánrové, klasické hudby i world-music. Dalším projektem divadla je Výtvarná zeď, jejíž hlavní myšlenkou je pomíjivost divadla. Mezi významné aktivity divadla patří programy pro děti a mládež, literární matiné a křty knížek v rámci cyklu Literární kavárna. Důležitá je i snaha intenzivněji rozvíjet mezinárodní spolupráci a vytvářet projekty se zahraničními partnerskými divadly a jejich osobnostmi.

Švandovo divadlo na Smíchově je scénou hlavního města Prahy.

Eva Procházková

Jan Kotěra

Před 140 léty se narodil Jan Kotěra, významný český architekt mezinárodního významu, urbanista, teoretik architektury a vůdčí osobnost české moderní architektury. Většina jím navržených a realizovaných staveb je dnes památkově chráněna.

Podrobnosti a celý článek o osobnosti české moderní architektury   Janu Kotěrovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Den otevřených dveří - Staropramen Smíchov

Den otevřených dveří nově zrekontruovaného návštěvnického centra pivovaru Staropramen se bude konat v neděli 18.12. od 12-18 hodin. Poznáte historii a výrobu piva na Smíchově, můžete si vychutnat některé z piv a také si odnést malý dárek. A to vše aniž byste museli cokoliv platit. Stačí se pouze zaregistrovat na vámi vybraný čas návštěvy na telefonním čísle 257191300 nebo e-mailem na adrese exkurze@tinkers.cz.

Nově zrekonstruované návštěvnické centrum nabízí možnost vstoupit do světa Staropramenu a stát se alespoň na okamžik součástí příběhu tohoto světově proslulého piva od jeho počátků před 140 lety až do současnosti. Staropramen po celá ta léta rostl s Prahou a návštěvnické centrum tento příběh zachycuje. Staropramen je největším pivovarem v Praze a druhým největším v Česku. Je reprezentantem městské části, města i republiky ve více než 30 zemích světa.

18.12. bude pro vás ve Staropramenu připraveno:
- virtuální postava sládka Paspy jako průvodce
- desetiminutová audiovizuální show v prostoru historické varny
- ochutnávka piva v baru situovaném v "podsvětí" původní varny
- vánoční dárek od Staropramenu

Otakar Medový

Mimořádná adventní nabídka Národního divadla.

Vybraná představení v měsících prosinci a lednu. Při zakoupení jedné vstupenky obdržíte druhou zdarma*!

OPERA
Wolfgang Amadeus Mozart: KOUZELNÁ FLÉTNA (Stavovské divadlo; 20. 12. 2011 v 19.00hodin)

Bohuslav Martinů: HRY O MARII (Národní divadlo; 26. 12. 2011 v 19.00hodin)

Georg Friedrich Händel: RINALDO (Stavovské divadlo; 12. 1. 2012 v 19.00hodin)

Wolfgang Amadeus Mozart: ÚNOS ZE SERAILU (Stavovské divadlo; 22. 1. 2012 v 17.00hodin)

ČINOHRA
Hadar Galron: MIKVE (Stavovské divadlo; 14. 12. 2011 v 19.00hodin)
Brian Friel: LISTY DŮVĚRNÉ (Leoše Janáčka) (Divadlo Kolowrat; 4. 12. 2011 v 19.00hodin)

Milada Součková: HISTORICKÝ MONOLOG (Divadlo Kolowrat; 12. 12. 2011 v 19.00hodin)

Nick Whitby: BÝT ČI NEBÝT (Stavovské divadlo; 30. 12. 2011 v 19.00hodin)

BALET
Vladimír Franz: ZLATOVLÁSKA (Stavovské divadlo; 14. 1. 2012 v 18.00hodin)

LATERNA MAGIKA
GRAFFITI (Nová scéna; 17. 12. 2011 v 17.00hodin)

Jana Novotná

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V prosinci 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2. 12. Tři mušketýři 3D USA 14:00
  5. 12. Milovaní ČR/Francie 14:00
  9. 12. Dům ČR/Slovensko 14:00
12. 12. Můj otec G.Voskovec ČR 14:00
14. 12. Šťastný Nový rok USA 14:00
16. 12. Vendeta ČR 14:00
19. 12. Rumový deník USA 14:00
21. 12. Anonym Německo/V.Británie 13.30
30. 12. Perfect days ČR 14.00

Šej

Festival Best Film Fest - 8.-14.12.2011 v kinech Atlas, Evald, Lucerna a Mat

Vybrané nejúspěšnější a divácky nejnavštěvovanější filmy roku 2011 za jednotnou cenu 69 Kč v době 8.-14.12.2011 v kinech Atlas, Evald, Lucerna a Mat.

Další podrobné informace najdete na  internetu

Otakar Medový

Další z výstav cyklu Umění na papíře v kavárně Lucerna

Petr Koubek „ZPRÁVA O DIVADLE“

Vernisáž se koná v pondělí 5.12.2011 v 18.00 hod. v kavárně Lucerna (foyer kina Lucerna) palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1.

Petr Koubek je jeden z významných fotografů naší divadelní scény. V jeho fotografiích jsou zachycena důležitá období našeho divadla, tváře jeho představitelů, situace z inscenací, které se dostaly mezi památné události našeho divadla – ale i docela obyčejná představení, dnes už možná zapomenutých souborů. To vše ve výsostně osobitém fotografickém ztvárnění - a znovu je třeba opakovat slůvko osobitém.

Koubkovy fotografie divadla nejsou jen prostým záznamem představení, situací, tváří aktérů. Nejsou jen opisem a popisem. Všechny jeho fotografie z divadel plní pochopitelně dokonale dokumentární funkci po obrazové i technické stránce. Ale je v nich cosi navíc, něco, co je posouvá do oblasti fotografie, které se pro nedostatek vhodnějšího termínu říká umělecká. To „něco navíc“ jim dává kromě splněných požadavků na dokonalý dokument důležité umělecké události i nárok na samostatnou existenci. Jsou to často fotografické obrazy, které mohou existovat i bez v nich obsažené zprávě a svědectví o jisté události… jsou to FOTOGRAFIE samy o sobě…

Kudy vedla cesta Petra Koubka k fotografii a k divadlu? Jednoduchá otázka s trochu složitější odpovědí. Koubkovo první setkání s fotografií se přihodilo kdysi na základní škole… a důvod docela jednoduchý: chtěl kamarádovi, se kterým si psal, vylíčit návštěvu na Matějské pouti… a kamarád ze třídy mu k tomu půjčil fotoaparát, aby to „pěkně zachytil“ a nemusel tolik psát.

Kamarád Petrovi do Fokaflexu (tak se ten první přístroj jmenoval) založil i film. Petr poctivě nafotografoval všech 12 políček a společně se spolužákem, který už měl trochu představu o zpracování filmu i papírů, vše zpracovali – a několik prvních fotografií bylo na světě. Po tomto prvním setkání s kouzlem fotografie následovala další. Pro další cestu bylo důležité, že Petrův dědeček byl „zarytý fotograf“ – a Petr po něm dostal staré vybavení do fotokomory a první fotoaparát, se kterým se už „dalo něco dělat“. Byl to starý ale dokonale sloužící Rolleiflex, dokonce i s předsádkovými čočkami. A Petr fotografoval. A také v něm stále určitěji zrálo rozhodnutí fotografii se opravdu věnovat…

V sedmdesátých letech vedla jediná cesta k profesionální fotografii přes pražskou FAMU. Ale zde byla první překážka - nebylo tak snadné se na ni dostat. Petr zvolil trochu delší cestu… pomalu začal v televizi v redakci hudebních programů pracovat jako asistent kamery, později i jako kameraman. Od hudebních programů, tehdy většinou estrád a koncertů populární hudby s občasnou exkurzí k hudbě vážné se dostal po čase do redakce dokumentárních a publicistických programů a zde pokračoval jako asistent i občasný kameraman.

Jeho práce si povšiml i tehdejší šéfkameraman Ilja Bojanovský, který byl současně profesorem FAMU, a po čase se zeptal, zda chce zůstat jen u „asákování“. Jinak že by bylo dobré si rozšířit vzdělání – a to právě na FAMU. Petr se přiznal, že to je jeho sen a cíl – a nastalo delší období, kdy Petr s prof. Bojanovským konzultoval, ukazoval mu své práce, a pod jeho nenápadným vedením se dostával dál. Až tak daleko, že v roce 1977 byl na školu přijat… a zase zapracovalo štěstí a náhoda. Vedoucím pedagogem nového ročníku se stal Jaroslav Krejčí, grafik a v té době už známý fotograf divadla. Další dobrou náhodou se stalo, že si Petr mohl vestavět do pokoje temnou komoru, která mu dala možnost hned od začátku studia zvládat i technicky náročné velkoformátové zvětšeniny. Proto se mu povedlo jedno z prvních fotografických cvičení nafotografovat a zpracovat tak zajímavě, že na sebe upozornil prof. Krejčího.

Zadáním cvičení bylo nafotografovat a graficky připravit prospekt muzea. Petr si vybral pražskou Bertramku, která je sama o sobě muzeem - ale která souvisí i s parkem a zahradou. Petr cvičení nafotografoval v kombinaci černobílé a barevné fotografie – a díky barevnému ovlivnění negativů vznikl pozoruhodný soubor, který získal ocenění mezi klauzurními pracemi. Ale získal i velkou pozornost J. Krejčího - a jeho prostřednictvím se začal dostávat blíže divadelní fotografii. Nebyl to jen kurz divadelní fotografie ve třetím ročníku, kde se začal seznamovat s divadlem a jeho provozem doslova od začátku - fotografoval krok za krokem od první čtené zkoušky až po premiéru jednu z povinných inscenací, tehdy jakousi „rusárnu“ (jak tehdy říkalo povinným inscenacím z ruské literatury.) Na konci roku ale místo jedné inscenace odevzdal sedm!

Ale jak Petr vzpomíná, divadlo ho hodně chytilo... a pokračovalo další zkoušení a další setkání se zajímavými herci… tehdy posluchači - B. Kleplem, Mirkem Vladykou, A.Navrátilem a dalšími). Následovaly další inscenace - a na začátku 4. ročníku domluvil J. Krejčí pro své studenty výstavu v Liberci. Jeden ze spolužáků tehdy prohlásil : Koubek se chytil... a byla to pravda. Ve čtvrtém ročníku většinu času už trávil v Disku – a ostatní cvičení zvládal jen tak tak… Ještě před koncem studia J. Krejčí přivedl Koubka do tehdejšího divadla SKN – a začala skutečná spolupráce, pokračovala i v dalších divadlech: u Realistů, Na Zábradlí i jinde. Mezitím stačil školu zakončit - jeho absolventský soubor místo jedné fotografické knihy obsahoval hromádku knih - všechny věnované divadelním inscenacím. Jediná část absolventského souboru, která nesouvisela s divadlem byl poetický „Prkenný soubor“ - inspirovaný radou J. Reicha - nafoť to, co mizí… a tak Petr Koubek na chvíli opustil divadlo a nafotografoval barevně zajímavý soubor „kulis“ mizející Prahy, prkenné ohrady, rozkládající se Zimní stadion….

Po absolutoriu pokračuje Koubek v divadlech - ale pokračuje i v hledání dalších realizačních možností… Ovlivněn J. Krejčím začíná se stále více zabývat grafickou úpravou, začíná navrhovat i divadelní plakáty, obaly na gramodesky… Fotografickou techniku si podrobuje svým záměrům, v technických možnostech nachází i nové výrazové prostředky, začíná používat air-brush, hlavně při tvorbě plakátů, připravil i velice zajímavou vývojku, která umožnila zvládat obtížné světelné poměry v divadlech. Zajímavým způsobem použil v divadelní fotografii panoramatickou fotografii. Panoramatická kamera s rotujícím objektivem mu umožnila najít zajímavé ztvárnění divadelního prostoru - proto se mu podařilo nafotografovat celé inscenace pantomimy s iluzí „nového prostoru“. Náhoda pomohla při dalším neobvyklém technickém postupu: kopírování skrz papír na emulzi na druhé straně, které vedlo ke zvláštnímu, neobvyklému podání… a tento náhodný objev s velkým nadšením používal i J. Krejčí. Vedle vlastního fotografování upravuje i knížky - a to je také práce s fotografií, na které stále pokračuje…

Technický vývoj se však nezastavil a v posledních letech přinesl i masivní nástup digitální fotografie. Zastánci klasické černobílé fotografie, mezi které Koubek patří, zatím nástup digi techniky přijímají velmi zdrženlivě. Petr Koubek stále fotografuje své autorské fotografie klasicky – ale požadavky objednavatelů jej donutily pracovat i digitálně - ovšem i zde hledá svou vlastní cestu: a tou je tvůrčí pojetí barvy. Tedy nikoli fotografie „barvitá“- ale barva záměrně použitá, modifikovaná, snížení barevnosti, rušit barevné podání blízké realitě… ale to jsou už další cesty…..

Naše výstava, která představuje rozsáhlý soubor klasických prací Petra Koubka z let 1977 až 1993 má jiný cíl. Zadívejme se do fotografií pozorně. Jistě vás osloví.

Krásný prostor kavárny v předsálí kina Lucerna je již několik let místem konání zajímavých výtvarných výstav. Od r. 2005 zde v cyklu „Umění na papíře“ představilo mnoho výtvarníků svá díla, např: typografii, grafiku, gumotisk, lept, koláž či kresbu pastelem.

Pro letošní rok dochází k malé změně, ale základní zadání zůstává - všechny práce budou na papíře... jen výtvarná technika se mění. Klasické grafické techniky vystřídají poněkud modernější – techniky fotografické. Letošní výstavní cyklus bude věnován fotografii v co největší šíři jejich možností a technických proměn. Hlavní pozornost bude věnována vlastní specifice fotografie – schopnosti jedinečným způsobem zachytit neopakovatelné okamžiky života a světa kolem nás. A protože sama Lucerna, která se nachází v centru Prahy, byla v mnoha historicky důležitých okamžicích jevištěm mnoha příběhů – objeví se také její sály i její okolí, na fotografiích, které zde vznikly…..

Pavel Vácha – kurátor výstavního programu Lucerna

Dobročinný bazar aneb Mikulášské luftování skříní

3. prosince 2011, od 10 do 20 hod.v prostorách Literární kavárny H&H, Vyšehradská 53, Praha 2 (Moráň)

Druhý ročník  Mikulášského luftování skříní se uskuteční první prosincovou sobotu, 3. 12. 2011, již tradičně v prostorách Literární kavárny H&H na Karlově náměstí v Praze.

Máte-li chuť se k akci připojit, vyluftujte prosím své skříně, komory či sklepy, a do bazaru věnujte nadbytečné oblečení, doplňky, nechtěné dárky a jiné zdařilé kousky a drobnosti všeho druhu. Budeme vám moc vděční, když je skrze náš bazar věnujete na dobrou věc. Vaše poklady můžete přinést osobám uvedeným v kontaktech nebo přímo do Literární kavárny H&H v předvečer akce (tj. 2.12.2011). V případě, že nejste mobilní, nás prosím kontaktujte, domluvíme se na osobním vyzvednutí přímo u vás.

Irena Douchová

Kaple sv. Kříže - Pražský hrad, Svatovítský poklad.

Od: 16. 12. 2011 na dobu 10 let. Otevřeno denně 9 - 16 hodin.
Vstupné nebude součástí prohlídkových okruhů, bude samostatné.
Vzhledem ke klimatickým podmínkách je maximální počet návštěvníků v kapli 45 osob.

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrací stálá expozice Svatovítského pokladu. Jeho počátky se vztahují k období, kdy svatý Václav nechal postavit rotundu svatého Víta na Pražském hradu. Písemně je evidence pokladu doložena v souvislosti s bazilikou sv. Víta, Václava a Vojtěcha již v roce 1069. Význam pokladu však není jen historický – nedocenitelná je i liturgická hodnota shromážděných ostatků a bohoslužebných předmětů, a zároveň i vysoká úroveň uměleckého řemesla a také kvalita a materiální hodnota drahých kamenů a ušlechtilých kovů. Soubor předmětů je nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů vřetně relikviářových bust, monstrancí a tzv. korunovačního kříže, liturgického náčiní a mešních rouch a různé další vzácné památky. Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představí 139 relikviářů a liturgických předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

Irena Douchová

První taneční "dechotéka"

Projekt „První taneční dechotéka Internetového Rádia Dechovka“. Ceny rostou, kapely jsou drahé – a tak „junioři“ tančí na diskotékách, kde se jim jejich muzika pouští z desek. Proč by si tedy „senioři“ nemohli zatančit při deskách s dechovou hudbou na „dechotéce“?

Jedná se o taneční akci, vstupné je jen 50 Kč a návštěvníci budou současně účastníky živého natáčení rozhovoru se zajímavým hostem pro Rádio Dechovka. Celý program trvá tři hodiny v Kulturním centru Novodvorská (Praha 4, Novodvorská 1013), začátek v 16hodin. Moderuje: Jana Matějcová a Milan Bašta.

7. 12. - Karel Bělohoubek - hlavní dirigent Ústřední hudby armády České republiky v.v., skladatel, aranžér

Irena Douchová

Bio Oko Praha 7, 1.12. - 25.12.2011

Městská část Praha 7 ve spolupráci s kinem Bio Oko pořádá již druhým rokem Holešovický filmový advent. V rámci této speciální filmové přehlídky budou moci diváci v průběhu celého adventního období nejen zhlédnout atraktivní filmové tituly za symbolické vstupné 33 Kč, ale navíc u vybraných projekcí dostanou i něco navíc.

Holešovický filmový advent bude zahájen ve čtvrtek 1.12. a potrvá až do 25. prosince. Specielní zlevněné projekce budou doprovázet nejrůznější vystoupení od Jaroslava Uhlíře, přes přenos s Londýnského baletu až ke dvoj koncertu Anety Langerové.

Mezi zlevněné adventní projekce nebude patřit pouze každá večerní projekce od 18.00, ale na vstupenky za 33 Kč se mohou těšit i všichni ti, co se chystají na dopolední projekce pro seniory (každý čtvrtek od 10.00), smíšené projekce pro rodiče s dětmi (každé úterý od 10.00) a samozřejmě i sobotní speciální projekce pro rodiče s dětmi obohacené i o doprovodný program pro děti (každou sobotu od 15.00).

Program najdete  na internetu.

Jana Novotná

Adventní rozjímání - 17.12.2011

Výstavní sál, Kaple sv. Kláry, venkovní expozice 13 – 17 hodin

Program:
13 hodin: Pojďte s námi vytvořit živý Betlém s biblickým čtením – zahájení před kaplí sv. Kláry, procházka venkovními expozicemi
14 hodin: Vystoupení dětí zaměstnanců Botanické zahrady - kaple sv. Kláry
15 hodin: Vystoupení Vokální skupiny Rudolfvoice – kaple sv. Kláry

Irena Krátká

Vánoční koncert

Vánoční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR se koná ve čtvrtek 15.12.2011 od 18.00 hod. v kostele Panny Marie a sv. Karla Velikého

Irena Malá

Přijeďte za Mikulášem s Dopravním podnikem

Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost uspořádá v sobotu 3. prosince 2011 od 14.00 hodin do 18.00 hodin pro rodiny s dětmi ve vozovně Pankrác Mikulášské odpoledne. Na návštěvníky akce čeká bohatý zábavný program obohacený o zajímavé soutěže a farmářské trhy. Na místo se mohou dopravit speciálními linkami.

Milena Procházková

Vědecká kavárna na téma: Jak využít crowdsourcing pro společensky prospěšné projekty

Respekt institut a Era Vás srdečně zvou na podvečerní víno s Adamem Zbiejczukem, odborníkem na sociální média.

Akce se koná v úterý 6. prosince 2011, 18 20 hodin ve vinárně Le Court Galerie (Haštalská 1, Praha 1).

Vědeckou kavárnou Vás bude provázet Jakub Fiala ze Studií nových médií FF UK. Vědecká kavárna je otevřena široké veřejnosti, vstup zdarma. Pokud chcete mít místo jisté, registrujte se prosím na prijdu@respekt.cz. Akce se koná v rámci projektu Inovace pro společnost. Generální partnerem projektu je Era.

Otakar Medový

Výstava fotografií v Sále architektů na Staroměstské radnici

Fotografování pražské architektury v letech 1848-1921 , Sál architektů, 10. 11. 2011 – 19. 2. 2012, vstup zdarma

Podrobné informace o výstavě najdete  na internetu.

Otakar Medový

Malované Vánoce

Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli - letos s názvem "Malované Vánoce" . Termín: 26.11.2011 – 2.1.2012. Místo konání: Podzemí prostory Betlémské kaple

Vernisáž výstavy  proběhne 25.11.2011 v 16.30 hod. ve vytápěné Betlémské kapli.

Jana Novotná

Jak se žilo na konci roku před dvěma staletími

V Clam-Gallasově paláci je od 15. listopadu do 21. ledna k vidění výstava Pražské rokoko, která nabízí ucelený pohled na život v hlavním městě konce 18. století. Výstavu pořádají Archiv hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy.

Podrobné informace o výstavě najdete na  internetu.

Otakar Medový

Vojtěch Náprstek

Vojtěch Náprstek je zajímavá osobnost českého kulturního i politického života devatenáctého. století. Založil národopisné muzeum, byl spoluzakladatelem Klubu českých turistů a České společnosti zeměvědné, a velmi přispěl k emancipaci žen. Narodil se před 185 léty.

Podrobnosti a celý článek o   Vojtěchu Náprstkovi  a jeho přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

Šlágry v Divadle Broadway

společně s Karlem Štědrým a Divadlem Brodway. Koncertní pořad "ŠLÁGRY V DIVADLE BROADWAY", je určen především seniorům. Cyklus koncertů je připraven na celý rok 2012, ale první koncert je přichystán již na 23.12. 2011. Za symbolickou stokorunu je pro seniory připraven hodinový koncert plný nezapomenutelných melodií a písniček v podání zpěváků, které mají rádi. 23.12. od 14:00 vystoupí v Divadle Broadway v doprovodu živého orchestru Pavlína Filipovská, Karel Štědrý, Jan Smigmator a další.

Jana Novotná

Alberto Vojtěch Frič

V příštím roce uplyne 130 let od narození cestovatele, etnografa a světově uznávaného znalce kaktusů Alberto Vojtěcha Friče. Svým způsobem je příznačné, že byl a je více znám a oceňován v zahraničí, než u nás doma.

Podrobnosti a celý zajímavý článek o   významném cestovateli (formát pdf).

Ing. Jiří Valenta

24. 1. 2011

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V únoru 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  2.2. Cizinec USA 14:00
  7.2. Poznáš muže svých snů USA 14:00
11.2. Fimfárum ČR 14:30
14.2. Norské dřevo Japonsko 14:00
18.2. Jíst, meditovat, milovat USA 14:00
21.2. Biutiful Španělsko/Mexiko 14:00
23.2. Černá labuť USA 14:30
25.2. 127 hodin USA/GB 14:00
28.2. Habermannův mlýn ČR 14:00

Šej

17. 1. 2011

Japonská reflexe z Plzně

Výstava je součástí doprovodného programu 4. ročníku přehlídky soudobého japonského filmu EIGA-SAI

Výstava bude instalována 18.1. 2011 v kavárně Lucerna a potrvá do 5. 2. 2011. Výstava je volně přístupná, otevřeno denně od 10 do 24 hodin, vstup volný.

První výstava, kterou otevíráme další ročník našeho dlouhodobého výstavního cyklu Umění na papíře, se od většiny dosud prezentovaných souborů dost liší. Tentokrát nepředstavujeme práce renomovaných výtvarníků ani tematický soubor, ale poprvé otevíráme výstavní prostor výtvarníkům, kteří jsou na samém počátku životní i tvůrčí cesty. Současně ale představujeme, také poprvé, školu, která jim ukazuje cestu. Svým obsahem i termínem pořádání se výstava setkává i s tradičním festivalem Japonského filmu EIGI-SAI v kině Lucerna.

Výstavní soubor Japonská reflexe tvoří výběr prací studentů plzeňské SSUPŠ Zámeček v konfrontaci s pracemi studentů partnerské školy v japonském Takasaki. V rámci spolupráce partnerských škol se před časem studenti z obou velice vzdálených zemí, geograficky i kulturně, zaměřili na seznámení s kulturním dědictvím partnerské země. Jedním z výsledků dlouhodobé spolupráce byl projekt „Souběžná krajina obrazu“. Vznikl tak rozsáhlý soubor filmových plakátů, ze kterého jsme vybrali naši výstavu. Čeští studenti z plzeňské školy se inspirovali kultovním japonským filmem Písečná žena. Inspiračním zdrojem pro japonské studenty byly české filmy Sedmikrásky a Kolja, ale také kniha Karla Čapka R.U.R., která v Japonsku patří k základům znalostí o evropské kultuře. Výstavní soubor dvou velice vzdálených škol ze zemí s odlišnými kulturními tradicemi překvapivě ukazuje i k současnému sbližování a vzájemnému ovlivňování, které je zřetelně patrné právě v práci konvencemi nezatížených mladých, začínajících výtvarníků.

Na místě, kde obvykle představujeme umělce či skupiny, dnes představujeme školu, která autorům naší výstavy otevírá či pomáhá hledat cestu. Plzeňská SSUPŠ Zámeček (Soukromá střední umělecko-průmyslová škola), stručně Zámeček, opravdu sídlí v romantickém zámečku, který před sto lety nechal na skále u Radčic postavit kníže Jaroslav Lobkowicz. Škola byla založena v roce 1995 a nabízí řadu studijních oborů - Grafický design, Užitou fotografii, Užitou malbu a Kamenosochřskou tvorbu. Odbornou část pedagogického sboru školy tvoří výhradně profesionální umělci. Do zámku postaveném ve stylu Konopišťského zámku se všechny obory školy nevejdou, proto již od roku 2004 studenti pracují i v atelierech v Křimicích. Studenti školy často prezentují svou školu i své město Plzeň na výstavách i soutěžích. Naše výstava je první, která práce plzeňských studentů představuje v Praze - a stojí jistě za pozornost!

Kurátorem výstavního cyklu je Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU.

Pavel Vácha

1. 1. 2011

Kino Lucerna - sleva pro seniory

V lednu 2011 promítá kino Lucerna nové filmy pro seniory.

Datum Film Produkce Začátek
  3.1. Občanský průkaz ČR 14:00
  7.1. Úterý po vánocích Rumunsko 14:45
10.1. Děcka jsou v pohodě USA 14:00
12.1. Profesionální manželka Francie 14:45
14.1. Puškvorec Polsko 14:45
17.1. Dívka, která kopla do vosího hnízda Švédsko/Dánsko 14:00
21.1. Nevinnost ČR 14:00
24.1. Nevinnost ČR 14:00
28.1. Rodinka ČR 14:45

Šej

1. 1. 2011

Výtvarné umění helénismu

Na letošní rok připadá 2500. výročí bitvy u Marathónu, kde Řekové úspěšně odrazili první pokus Peršanů o proniknutí do Evropy. Za 160 let po této bitvě Alexandr Veliký přenesl své výboje na jejich území a na blízký východ. A s ním pronikl na několik dalších století do této oblasti řecký jazyk a kultura. Toto období helénismu je m.j. i dobou vzniku vrcholných výtvarných děl, které dodnes obdivujeme.

Výtvarné umění starého Řecka, co bylo v pozadí tohoto umění nebo spíše, co bylo pod ním? Z jaké půdy vyrůstalo? Kde se vzal cit a um a obratnost rukou? Kde byly základy uměleckého rozmachu etnik, vzdálených od nás dvacet až dvacet sedm století? Podrobnosti a celý článek o  Výtvarném umění helénismu  doplněný zajímavými obrázky(formát pdf).

Ing. Jaromíra Jírů

1. 1. 2011

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hl.m. Prahy jak je dnes známe bylo otevřeno před 110 léty v září 1900. Před tím bylo provizorně umístěno v tzv. kavárenském pavilonu.

Podrobnosti a celý článek o   Muzeu hl.m. Prahy jeho vzniku a přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

1. 1. 2011

Jan Amos Komenský

Jan Amos Komenský, poslední biskup Jednoty bratrské, teolog, filosof, pedagog a spisovatel , „učitel národů“, zemřel před 340 lety v Amsterdamu.

Podrobnosti a celý článek o   Janu Amosu Komenském a jeho životě a přínosu pro společnost.

Ing. Jiří Valenta

1. 1. 2011

Josef Božek

Před 175 lety, v říjnu 1835 zemřel vynálezce, konstruktér a mechanik Josef Božek. Je znám hlavně jako tvůrce „umělého vozu parního“. Ten předvedl veřejnosti v Praze v Královské oboře v září 1815. Méně už je známo, že jeho kyvadlové hodiny pro hvězdárnu pražského Klementina z roku 1812 sloužily v Astrono¬mickém ústavu v Praze až do roku 1984.

Podrobnosti a celý článek o   Josefu Božkovi (formát pdf)  a jeho zajímavém životě.

ing. Jiří Valenta

1. 1. 2011

Relikviář svatého Maura

Upozornění na výstavu:
Relikviář bude vystaven na Pražském hradě od 23. listopadu 2010 do 27. února 2011. Výstava bude otevřena denně od 9 do 16 hod. Vstupné je 150 Kč.

Relikviář byl vyroben počátkem 13. století na zakázku člena zámožného rodu Rumigny, který založil benediktinský klášter v belgickém městě Florennes. Biskup Gérard de Rumigny získal relikvie svatého Jana Křtitele a později svatého Maura z katedrály v Remeši. Proto také relikviář vznikl – do těchto schránek bývaly uloženy části těl světců nebo předměty, které souvisely s Ježíšem Kristem.

Po Francouzské revoluci byl klášter zrušen, relikviář se stal vlastnictvím jiného kostela ve Florennes. Byl však částečně poškozen. Od církevní rady jej roku 1838 koupil za 2500 franků šlechtic Alfred de Beaufort. V polovině 19. století nechal pozlacenou schránku zrestaurovat nákladem 3 tisíc franků. Roku 1888 byl relikviář vystaven v Bruselu, o rok později jej Alfred de Beaufort převezl na svůj zámek v Bečově nad Teplou.

Ing. Irena Drbalová

1. 1. 2011

Jiří Melantrich z Aventina

Na příští rok připadá 500. výročí narození českého tiskaře a nakladatele Jiřího Melantricha z Aventina. Vydal více než 200 tisků, k nejvýznamnějším z nich patří Bible česká, která vyšla v několika vydáních a české a německé vydání Mattioliho Herbáře. K výročí jeho narození bude v červnu 2011 vydána stříbrná pamětní mince.

Podrobnosti a celý článek o   významném českém tiskaři, jeho životě a práci (formát pdf).

ing. Jiří Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]