Kultura

Vaše příspěvky - období: červenec 2007

1. 7. 2007

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESCA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí – další pokračování – Svatováclavské lázně. Podrobnosti Svatováclavské lázně - celý článek (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová , Dr. Soňa Rybičková

1. 7. 2007

Před 400 léty se narodil Václav Hollar

Wenceslaus ( Václav) Hollar Bohemus (1607-1677) byl významný rytec a kreslíř období baroka. Z Čech odešel v pobělohorském období, pravděpodobně proto, že chtěl do světa. Od roku 1627 působil ve Frankfurtu nad Mohanem ,ve Štrasburku, Kolíně nad Rýnem a Antverpách. V roce 1636 se usadil v Anglii, kde prožil většinu svého života. Pracoval ve službách Thomase Howarda z Arundelu , hodně cestoval a prožil v životě mnohá dobrodružství, při jedné ze svých cest zažil námořní bitvu s piráty.

Učil kreslit anglického krále a musel uprchnout z Anglie za občanské války. Jeho rytiny fascinují dodnes. V jeho díle je skvěle zdokumentována podoba Londýna v 17. století. Je autorem realistických přírodopisných motivů, krajin, vedut, map, portrétů, městských prospektů, krojů a zátiší na volných listech i v souborech. Při krátké návštěvě Prahy v roce 1636 vytvořil mnoho pohledů na Prahu.. I když většinu života prožil v cizině, zůstal Čechem a dával to zřetelně najevo, ale je více znám a oslavován v Anglii než u nás.

Na léto se připravuje serie výstav jeho děl v Londýně a v Praze. Více informací o jeho životě se musí hledat na webových stránkách v angličtině, v češtině je nabídka malá a velmi kusá.

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

1. 7. 2007

Slavná Ďáblova bible bude po tři sta padesáti devíti letech v Praze

„Jedna z nejvýznamnějších evropských knih středověku skutečně poputuje v září do Prahy,“ oznámil českému premiérovi ředitel královské stockholmské knihovny Gunnar Sahlin.

Výška“ 92 centimetrů. Šířka: 50 centimetrů. Hmotnost: 75 kilogramů. Co to je - Codex gigas – neboli slavná Ďáblova bible ze začátku třináctého století. Jedno z nejvzácnějších děl, které kdy vzniklo na českém území a které v červenci 1648 ukradli při svém rabování v Praze Švédové. Včera při návštěvě premiéra Mirka Topolánka ve Stockholmu bylo potvrzeno, že po dlouhých 359 letech se dílo objeví opět v Praze. Topolánek si se zájmem Ďáblovu bibli prohlédl, pochválil ji, že je to „úžasné dílo“. Byl rád, že se dostane na ukázku do Prahy, ale samozřejmě o žádném navrácení ukradených děl v průběhu třicetileté války se při jednáních nehovořilo. „O tom ani šeptem,“ řekl premiér. Švédové totiž vždy odmítali o svém grandiózním lupu z Prahy, který se dá označit za uměleckou krádež tisíciletí, byť i jen diskutovat.

Pokusil se o to počátkem devadesátých let minulého století exprezident Václav Havel, ale se zlou se potázal. Tehdejší mluvčí švédského premiéra Goeransona Martin Lindloem do Česka vzkázal, že „takový požadavek je pochybný, protože by se tak vyprázdnila všechna evropská muzea“.

A Češi mohou být podle všeho rádi, že se teď budou moci alespoň na jedno z tisíců uloupených děl podívat na vlastní oči. Čeští vědci se o zapůjčení bible marně snažili už v devatenáctém století.

Jaroslava Navrátilová – Dr.Sona Rybičková.

1. 7. 2007

Život goril – tentokrát v knize

Projekt Českého rozhlasu „Odhalení“ nyní vychází v knižní podobě v nakladatelství. Radioservis.

Bobek M., Smrček M., Bhaalbaki K.: Odhalení. Trochu jiná reality show.
Vydalo nakladatelství Radioservis 2007,
237 stran, bohatá barevná fotodokumentace, 269,- Kč.

Začátkem minulého roku jsme informovali o originálním projektu Českého rozhlasu. Jeho iniciátoři jej nazvali „Odhalení. Trochu jiná reality show“. Aktéry a soutěžícími byli obyvatelé pavilonu opic pražské zoologické zahrady – vůdčí samec Richard, gorilí maminka Kijivu a další dvě samice Shirda a Kamba. Jejich život a chování snímalo několik kamer nepřetržitě po dobu 70 dní. Česká televize se k projektu připojila krátkými vstupy. Celkově mohla akce vypadat jako parodie, ale to nebylo jejím záměrem. Ovšem zcela nechtěně ukázala absurditu a trapnost komerčních reality show.

Na závěr soutěže vybrala porota jako vítěze stříbrohřbetého samce Richarda. Získal výhru 12 melounů – podobnost s milionovými výhrami „lidských“ reality show není v tomto případě náhodná. Porota hodnotila u Richarda jeho vynalézavost při řešení testů (uměl si vyrobit a účelně použít nástroj, aby vytáhl rozinku ze štěrbiny pařezu), jeho dobré povahové vlastnosti a také jeho pěkné fyzické parametry – Richarda je prostě z gorilího hlediska krasavec.

Nyní vydaná publikace „Odhalení“ se vrací k tomuto projektu, sleduje krok za krokem chování jednotlivých goril a popisuje i jejich předchozí životní příběhy. Mezi kapitoly je zařazena pohádka pro Moju a vyprávění o životě goril v záchranné stanici Linba. Čtenáři se také seznámí s odborníky, kteří projekt uvedli v život. Z publikace je patrné, že projekt přiblížil veřejnosti život lidoopů, přispěl k výzkumu jejich chování a v neposlední míře poskytl také finanční podporu gorilí stanici Linba v Kamerunu.

Projekt „Odhalení“ byl s obdivem hodnocen zahraničními medii. Britský internetový server BBC News ocenil jeho originalitu a lehký sarkasmus v určení výhry pro vítěze. O projektu informoval i Reuter a do Prahy přiletěl reportér „Los Angeles Times“. Projekt získal cenu na prestižní celosvětové přehlídce přírodovědných filmů „Wildscreen“ v Bristolu, která je považována za obdobu „Oskarů“ pro přírodovědné filmy a projekty.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

1. 7. 2007

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESCA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí – další pokračování:

  • Řád křižovníků
  • Kostel sv. Petra a Pavla
  • Kaple Božího hrobu

Podrobnosti: Řád křižovníků - celý článek (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová , Dr. Soňa Rybičková

1. 7. 2007

Ještě jednou Codex gigas

V Národní knihovně v Praze bude koncem tohoto roku vystaven vzácný rukopis Codex gigas, který v roce 1648 odvezlo z Prahy švédské vojsko spolu s mnoha jinými uměleckými předměty

Codex gigas, zvaný též  Ďáblova bible  je vzácný rukopis ze začátku 13. století. Vznikl v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Obsahuje celou bibli a jeden z nejstarších opisů Kosmovy kroniky. Kniha má 624 ručně psaných pergamenových stran s nádhernými iluminacemi, je 92 cm vysoká, 50cm šroká a váží 75 kg. Název Ďáblova bible je odvozen od unikátního vyobrazení ďábla na straně 290 této knihy. Podle legendy si ji ďábel vymínil, protože pomohl jednomu z mnichů při opisování.

V červenci 1648 knihu odvezla z Prahy švédská vojska a nyní je majetkem Královské knihovny ve Stockholmu. Kniha po dokončené digitalizaci bude zapůjčena do Prahy a bude vystavena v Národní knihovně od 19. září 2007 do 6. ledna 2008.

Více o "Knize knih" nebo "Knihovně v jedné knize"najdete na  internetu.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]