Kultura

Vaše příspěvky - období: červen 2007

1. 6. 2007

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESCA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí – další pokračování:

  • Řád křižovníků
  • Kostel sv. Petra a Pavla
  • Kaple Božího hrobu

Podrobnosti: Řád křižovníků - celý článek (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová , Dr. Soňa Rybičková

1. 6. 2007

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále
Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESCA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí – další pokračování – Svatováclavské lázně. Podrobnosti Svatováclavské lázně - celý článek (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová , Dr. Soňa Rybičková

1. 6. 2007

Ještě jednou Codex gigas

V Národní knihovně v Praze bude koncem tohoto roku vystaven vzácný rukopis Codex gigas, který v roce 1648 odvezlo z Prahy švédské vojsko spolu s mnoha jinými uměleckými předměty

Codex gigas, zvaný též  Ďáblova bible  je vzácný rukopis ze začátku 13. století. Vznikl v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Obsahuje celou bibli a jeden z nejstarších opisů Kosmovy kroniky. Kniha má 624 ručně psaných pergamenových stran s nádhernými iluminacemi, je 92 cm vysoká, 50cm šroká a váží 75 kg. Název Ďáblova bible je odvozen od unikátního vyobrazení ďábla na straně 290 této knihy. Podle legendy si ji ďábel vymínil, protože pomohl jednomu z mnichů při opisování.

V červenci 1648 knihu odvezla z Prahy švédská vojska a nyní je majetkem Královské knihovny ve Stockholmu. Kniha po dokončené digitalizaci bude zapůjčena do Prahy a bude vystavena v Národní knihovně od 19. září 2007 do 6. ledna 2008.

Více o "Knize knih" nebo "Knihovně v jedné knize"najdete na  internetu.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

1. 6. 2007

Slavná Ďáblova bible bude po tři sta padesáti devíti letech v Praze

„Jedna z nejvýznamnějších evropských knih středověku skutečně poputuje v září do Prahy,“ oznámil českému premiérovi ředitel královské stockholmské knihovny Gunnar Sahlin.

Výška“ 92 centimetrů. Šířka: 50 centimetrů. Hmotnost: 75 kilogramů. Co to je - Codex gigas – neboli slavná Ďáblova bible ze začátku třináctého století. Jedno z nejvzácnějších děl, které kdy vzniklo na českém území a které v červenci 1648 ukradli při svém rabování v Praze Švédové. Včera při návštěvě premiéra Mirka Topolánka ve Stockholmu bylo potvrzeno, že po dlouhých 359 letech se dílo objeví opět v Praze. Topolánek si se zájmem Ďáblovu bibli prohlédl, pochválil ji, že je to „úžasné dílo“. Byl rád, že se dostane na ukázku do Prahy, ale samozřejmě o žádném navrácení ukradených děl v průběhu třicetileté války se při jednáních nehovořilo. „O tom ani šeptem,“ řekl premiér. Švédové totiž vždy odmítali o svém grandiózním lupu z Prahy, který se dá označit za uměleckou krádež tisíciletí, byť i jen diskutovat.

Pokusil se o to počátkem devadesátých let minulého století exprezident Václav Havel, ale se zlou se potázal. Tehdejší mluvčí švédského premiéra Goeransona Martin Lindloem do Česka vzkázal, že „takový požadavek je pochybný, protože by se tak vyprázdnila všechna evropská muzea“.

A Češi mohou být podle všeho rádi, že se teď budou moci alespoň na jedno z tisíců uloupených děl podívat na vlastní oči. Čeští vědci se o zapůjčení bible marně snažili už v devatenáctém století.

Jaroslava Navrátilová – Dr.Sona Rybičková.

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]