Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2007

26. 4. 2007

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESCA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí – další pokračování – Svatováclavské lázně. Podrobnosti Svatováclavské lázně - celý článek (formát pdf).

Jaroslava Navrátilová , Dr. Soňa Rybičková

25. 4. 2007

Před 400 léty se narodil Václav Hollar

Wenceslaus ( Václav) Hollar Bohemus (1607-1677) byl významný rytec a kreslíř období baroka. Z Čech odešel v pobělohorském období, pravděpodobně proto, že chtěl do světa. Od roku 1627 působil ve Frankfurtu nad Mohanem ,ve Štrasburku, Kolíně nad Rýnem a Antverpách. V roce 1636 se usadil v Anglii, kde prožil většinu svého života. Pracoval ve službách Thomase Howarda z Arundelu , hodně cestoval a prožil v životě mnohá dobrodružství, při jedné ze svých cest zažil námořní bitvu s piráty.

Učil kreslit anglického krále a musel uprchnout z Anglie za občanské války. Jeho rytiny fascinují dodnes. V jeho díle je skvěle zdokumentována podoba Londýna v 17. století. Je autorem realistických přírodopisných motivů, krajin, vedut, map, portrétů, městských prospektů, krojů a zátiší na volných listech i v souborech. Při krátké návštěvě Prahy v roce 1636 vytvořil mnoho pohledů na Prahu.. I když většinu života prožil v cizině, zůstal Čechem a dával to zřetelně najevo, ale je více znám a oslavován v Anglii než u nás.

Na léto se připravuje serie výstav jeho děl v Londýně a v Praze. Více informací o jeho životě se musí hledat na webových stránkách v angličtině, v češtině je nabídka malá a velmi kusá.

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

25. 4. 2007

Svět knihy Praha 2007

Příští týden začíná 13. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha. Bude se konat ve dnech 3.--6. května 2007, již tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti. Kromě akcí zaměřených na odborníky přinese rozsáhlý program pro širokou veřejnost.

Centrální expozice představí knihy z německy mluvících zemí, které vystavují pod společným heslem „Čtením objevovat budoucnost“. Celý veletrh je pak koncipován na téma  Literatura a multimédia.  Bude mu věnován speciální prostor – Pavilón filmu, multimédií a televize, kde se budou prezentovat filmy podle literárních předloh, audioknihy, DVD, internetové literární portály aj. -- to všechno ve speciální technické kvalitě (premiéra Blu-ray Disc). Snížené vstupné na veletrh pro důchodce a děti činí 50,- Kč.

Včera už začaly doprovodné akce, které budou probíhat až do skončení veletrhu: jednak přehlídka Svět knihy ve filmu (kina Ponrepo, Atlas, Francouzský institut), jednak přehlídka Svět knihy na jevišti (Divadlo Komedie, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo na Smíchově, Viola, Stavovské divadlo, Studio Rubín, Dejvické divadlo, Strašnické divadlo aj.). Podrobný program.

PhDr. Alena Kahovcová

18. 4. 2007

Slavná Ďáblova bible bude po tři sta padesáti devíti letech v Praze

„Jedna z nejvýznamnějších evropských knih středověku skutečně poputuje v září do Prahy,“ oznámil českému premiérovi ředitel královské stockholmské knihovny Gunnar Sahlin.

Výška“ 92 centimetrů. Šířka: 50 centimetrů. Hmotnost: 75 kilogramů. Co to je - Codex gigas – neboli slavná Ďáblova bible ze začátku třináctého století. Jedno z nejvzácnějších děl, které kdy vzniklo na českém území a které v červenci 1648 ukradli při svém rabování v Praze Švédové. Včera při návštěvě premiéra Mirka Topolánka ve Stockholmu bylo potvrzeno, že po dlouhých 359 letech se dílo objeví opět v Praze. Topolánek si se zájmem Ďáblovu bibli prohlédl, pochválil ji, že je to „úžasné dílo“. Byl rád, že se dostane na ukázku do Prahy, ale samozřejmě o žádném navrácení ukradených děl v průběhu třicetileté války se při jednáních nehovořilo. „O tom ani šeptem,“ řekl premiér. Švédové totiž vždy odmítali o svém grandiózním lupu z Prahy, který se dá označit za uměleckou krádež tisíciletí, byť i jen diskutovat.

Pokusil se o to počátkem devadesátých let minulého století exprezident Václav Havel, ale se zlou se potázal. Tehdejší mluvčí švédského premiéra Goeransona Martin Lindloem do Česka vzkázal, že „takový požadavek je pochybný, protože by se tak vyprázdnila všechna evropská muzea“.

A Češi mohou být podle všeho rádi, že se teď budou moci alespoň na jedno z tisíců uloupených děl podívat na vlastní oči. Čeští vědci se o zapůjčení bible marně snažili už v devatenáctém století.

Jaroslava Navrátilová – Dr.Sona Rybičková.

10. 4. 2007

Oko nad Prahou

Výstava v Galerii Klementinum, nazvaná Oko nad Prahou, se ohlíží za mezinárodní architektonickou soutěží na novou budovu Národní knihovny České republiky. Soutěž byla vypsána v květnu 2006, vítěze vyhlásila mezinárodní porota letos 2. března. Jak známo, nekonvenční návrh architekta Jana Kaplického, připomínající mořského tvora, vyvolal mezi laiky i odborníky velký rozruch.

Expozice, která je v Klementinu otevřena až do 31. května 2007, prezentuje všech 355 soutěžních návrhů. Návštěvníci si mohou prohlédnout a porovnávat jednotlivé návrhy díky výkresům, fotografiím modelů a vizualizacím. V poslední části výstavy je umístěno osm prací, které postoupily do finále. Tyto návrhy jsou představeny daleko podrobněji, navíc s trojrozměrnými modely. V Klementinu je k vidění i menší výstava o vývoji celého záměru. Na stejné téma také vychází publikace Oko nad Prahou – Knihovna pro třetí tisíciletí.

Galerie Klementinum (Praha 1, Křižovnická 190, vstup od Karlova mostu).
Otevřeno je denně mimo pondělí, od 10.00 do 19.00 hod., výstava je přístupná zdarma.

PhDr. Alena Kahovcová

4. 4. 2007

Udělejte si velikonoční výlet !

Blíží se velikonoce a tak bych chtěla milovníkům cestování poradit výlet na který tak rychle nezapomenou. Budou na něj potřebovat jeden jediný den - velikonoční neděli. Na internetu najdete podrobné informace.

Celý článek  o velikonočních slavnostech v Budyšíně. (formát pdf)

Ing. Musilová Kamila

4. 4. 2007

Život goril – tentokrát v knize

Projekt Českého rozhlasu „Odhalení“ nyní vychází v knižní podobě v nakladatelství. Radioservis.

Bobek M., Smrček M., Bhaalbaki K.: Odhalení. Trochu jiná reality show.
Vydalo nakladatelství Radioservis 2007,
237 stran, bohatá barevná fotodokumentace, 269,- Kč.

Začátkem minulého roku jsme na těchto webových stránkách informovali o originálním projektu Českého rozhlasu. Jeho iniciátoři jej nazvali „Odhalení. Trochu jiná reality show“. Aktéry a soutěžícími byli obyvatelé pavilonu opic pražské zoologické zahrady – vůdčí samec Richard, gorilí maminka Kijivu a další dvě samice Shirda a Kamba. Jejich život a chování snímalo několik kamer nepřetržitě po dobu 70 dní. Gorilí miminko Moja, které bylo častým objektem kamer a také miláčkem gorilí skupiny i diváků se projektu zúčastnilo jen „mimo soutěž“. Česká televize se k projektu připojila krátkými vstupy. Celkově mohla akce vypadat jako parodie, ale to nebylo jejím záměrem. Ovšem zcela nechtěně ukázala absurditu a trapnost komerčních reality show.

Na závěr soutěže vybrala porota jako vítěze stříbrohřbetého samce Richarda. Získal výhru 12 melounů – podobnost s milionovými výhrami „lidských“ reality show není v tomto případě náhodná. Porota hodnotila u Richarda jeho vynalézavost při řešení testů (uměl si vyrobit a účelně použít nástroj, aby vytáhl rozinku ze štěrbiny pařezu), jeho dobré povahové vlastnosti a také jeho pěkné fyzické parametry – Richarda je prostě z gorilího hlediska krasavec.

Nyní vydaná publikace „Odhalení“ se vrací k tomuto projektu, sleduje krok za krokem chování jednotlivých goril a popisuje i jejich předchozí životní příběhy. Mezi kapitoly je zařazena pohádka pro Moju a vyprávění o životě goril v záchranné stanici Linba. Čtenáři se také seznámí s odborníky, kteří projekt uvedli v život. Z publikace je patrné, že projekt přiblížil veřejnosti život lidoopů, přispěl k výzkumu jejich chování a v neposlední míře poskytl také finanční podporu gorilí stanici Linba v Kamerunu.

Projekt „Odhalení“ byl s obdivem hodnocen zahraničními medii. Britský internetový server BBC News ocenil jeho originalitu a lehký sarkasmus v určení výhry pro vítěze. O projektu informoval i Reuter a do Prahy přiletěl reportér „Los Angeles Times“. Projekt získal cenu na prestižní celosvětové přehlídce přírodovědných filmů „Wildscreen“ v Bristolu, která je považována za obdobu „Oskarů“ pro přírodovědné filmy a projekty.

V těchto dnech očekávaný porod dalšího gorilího mláděte v pražské zoo vzbudil velký zájem veřejnosti. Svědky narození nové gorilky můžete být i Vy - na webovou stránku projektu "Odhalení" je ve dne i v noci přenášen obraz z kamer, které sledují budoucí maminku Kambu. Zájem o přenos mají i zahraniční media a internetové servery. .

Ing. Jírů, Ing. Valenta

3. 4. 2007

Galerie ve vlaku 2007

Pojízdnými výstavami ve vlaku vzniká od roku 2005 nový kulturní fenomén. Galerie Leica Gallery Prague a České dráhy letos již potřetí vysílají na cestu speciální galerijní vlak, který od dubna do září postupně navštíví 16 českých a moravských měst. Tentokrát vlak přiveze výstavu fotografií slavného filmového režiséra Wima Wenderse, a dále tradiční akci Každý z nás je umělec. V Praze bude vlak stát na Hlavním nádraží od 5. do 22. dubna.

Návštěvníci se mohou těšit na fotografie od filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy Donaty Wenders. První část výstavy zachycuje atmosféru během natáčení filmu The Million Dollar Hotel, doprovodnými texty ji opatřil zpěvák Bono, pro druhou část výstavy autoři zapůjčili nejkrásnější fotografie, které vznikly během natáčení filmu Buena Vista Social Club. Tuto část doprovázejí jak texty nejoblíbenějších písniček z filmu, tak i texty Ry Coodera a samotného Wima Wenderse. Mimo jiné ceny, hudba k filmu Buena Vista Social Club získala cenu Grammy a film byl nominován na Oscara v kategorii „nejlepší zahraniční film“. (Oba filmy známe z naší distribuce, druhý z nich uvedla opakovaně i Česká televize.)

Výstavu doprovází projekt Každý z nás je umělec, letos na téma Moje rodina. Na nejlepší tvůrce čekají opět hodnotné ceny – digitální fotoaparát Leica, druhé místo bude odměněno fotoaparátem Minox, třetí získá mobilní telefon.

Vstupné na výstavu: plné činí 50,- Kč, snížené 30,- Kč (a děti do 14 let zdarma).

PhDr. Alena Kahovcová

30. 3. 2007

Filmové hvězdy předválečného plátna

Ve filmové galerii v Branické ulici 71 byla otevřena výstava Nataša Gollová a Hana Vítová, výstavu uvedl Aleš Cibulka jako autor knížek o paní Gollové. Na výstavě uvidíte unikátní filmové plakáty, fotografie z filmů a dobové prospekty. Vstup je každou středu od 12 do 18 hodin. Více informací vám dá pan Wolf na tel. Č. 606112 000.

Jana Kasíková

28.3.2007

Po čtyřech stoletích se kniha vrátila do Prahy

Pojišťovna Uniqua dne 20. března 2007 ukázala Kroniku svatého Václava starou 450 let. Je to jen pár listů pergamenu, ale mají milionovou hodnotu, kterou pojišťovna Unique nechce upřesnit.

20. března 2007 se Kronika na krátkou chvíli objevila a pak hned zmizela v nedobytných trezorech v nové budově pojišťovny v Evropské ulici. Zlacený a iluminovaný rukopis se skládá z dvaceti pěti pergamenových listů. Ilustrace doprovází latinský text legendy o svatém Václavovi. „Rukopis je kopií svatováclavského obrazového cyklu z kaple sv. Václava v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Je však kopií volnou, která nedodržuje pořadí obrazů.“ Uvedla Eva Štábská z Národní knihovny.

Malíř Matyáš Hutský z Křivoklátu rukopis pravděpodobně zhotovil na přání císaře Rudolfa II. „Za jeho vlády byla Praha centrem vědců, alchymistů a umělců, neboť panovník se o všechny tyto disciplíny nevšedně zajímal. Do Čech se sjížděli nejlepší z nejlepších, a je tudíž jasné, že zde panovala i značná konkurence,“ prohlásila tisková mluvčí společnosti Uniqa Eva Svobodová.

Malíř zobrazil svatováclavský cyklus dvakrát. První rukopis je uložen v Rakouské národní knihovně a druhý nyní vlastní právě Uniqua, která do budoucna plánuje i zpřístupnění veřejnosti.

Kronika svatého Václava se krátce po první světové válce objevila ve Spojených státech amerických. Dlouhá léta byla ve vlastnictví amerického sběratele Lehmanna, který je před několika lety nabídl k prodeji. Kronika není zcela kompletní, stále chybí ještě několik listů.

Jaroslava Navrátilová – Dr. Soňa Rybičková

28.3.2007

Před 120 lety se narodil Josef Čapek

Výročí narození malíře a spisovatele Josefa Čapka

Letos, 23. března, uplynulo 120 let od narození Josefa Čapka českého malíře, spisovatele a výtvarného kritika. V malířské tvorbě vyšel z francouzské malby doby pocézannovské, záhy ale podlehl vlně kubismu. Na konci 30. let vyvrcholila dramatická účinnost díla v cyklech symbolizujících nadcházející válku a v tvorbě politické karikatury pro noviny.

Působivé jsou jeho obálky a ilustrace v oboru knižního výtvarnictví. Psal pohádky pro děti - snad každý z nás četl jeho „Povídání o pejskovi a kočičce“, prózu a společně se svým bratrem Karlem Čapkem divadelní hry.

V letech 1921 – 39 byl redaktorem Lidových novin. Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen, a koncentračním táboru Bergen –Belsen v dubnu.1945 zemřel.

Jeho obraz „Koupel nohou “ byl nedávno vydražen za více než 9 milionů Kč. Více z jeho životopisu a výběr z jeho výtvarného díla najdete na internetu.

Ing. Jírů. Ing. Valenta

28. 3. 2007

V současné době běží v kinech film Miloše Formana „Goyovy přízraky“, který se zabývá obdobím Goyova života na přelomu 18. a 19. století. Uvádíme několik informací o malířově životě a tvorbě, které by mohly návštěvníky tohoto filmu zajímat. .

Celý článek o "Malíři, jenž spojil staré a moderní malířství"  jménem Francisco José de Goya y Lucientes (formát pdf)

Ing.. Jírů, Ing. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]