Kultura

Vaše příspěvky - období: březen 2007

30. 3. 2007

Filmové hvězdy předválečného plátna

Ve filmové galerii v Branické ulici 71 byla otevřena výstava Nataša Gollová a Hana Vítová, výstavu uvedl Aleš Cibulka jako autor knížek o paní Gollové. Na výstavě uvidíte unikátní filmové plakáty, fotografie z filmů a dobové prospekty. Vstup je každou středu od 12 do 18 hodin. Více informací vám dá pan Wolf na tel. Č. 606112 000.

Jana Kasíková

28. 3. 2007

V současné době běží v kinech film Miloše Formana „Goyovy přízraky“, který se zabývá obdobím Goyova života na přelomu 18. a 19. století. Uvádíme několik informací o malířově životě a tvorbě, které by mohly návštěvníky tohoto filmu zajímat. .

Celý článek o "Malíři, jenž spojil staré a moderní malířství"  jménem Francisco José de Goya y Lucientes (formát pdf)

Ing.. Jírů, Ing. Valenta

28.3.2007

Po čtyřech stoletích se kniha vrátila do Prahy

Pojišťovna Uniqua dne 20. března 2007 ukázala Kroniku svatého Václava starou 450 let. Je to jen pár listů pergamenu, ale mají milionovou hodnotu, kterou pojišťovna Unique nechce upřesnit.

20. března 2007 se Kronika na krátkou chvíli objevila a pak hned zmizela v nedobytných trezorech v nové budově pojišťovny v Evropské ulici. Zlacený a iluminovaný rukopis se skládá z dvaceti pěti pergamenových listů. Ilustrace doprovází latinský text legendy o svatém Václavovi. „Rukopis je kopií svatováclavského obrazového cyklu z kaple sv. Václava v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Je však kopií volnou, která nedodržuje pořadí obrazů.“ Uvedla Eva Štábská z Národní knihovny.

Malíř Matyáš Hutský z Křivoklátu rukopis pravděpodobně zhotovil na přání císaře Rudolfa II. „Za jeho vlády byla Praha centrem vědců, alchymistů a umělců, neboť panovník se o všechny tyto disciplíny nevšedně zajímal. Do Čech se sjížděli nejlepší z nejlepších, a je tudíž jasné, že zde panovala i značná konkurence,“ prohlásila tisková mluvčí společnosti Uniqa Eva Svobodová.

Malíř zobrazil svatováclavský cyklus dvakrát. První rukopis je uložen v Rakouské národní knihovně a druhý nyní vlastní právě Uniqua, která do budoucna plánuje i zpřístupnění veřejnosti.

Kronika svatého Václava se krátce po první světové válce objevila ve Spojených státech amerických. Dlouhá léta byla ve vlastnictví amerického sběratele Lehmanna, který je před několika lety nabídl k prodeji. Kronika není zcela kompletní, stále chybí ještě několik listů.

Jaroslava Navrátilová – Dr. Soňa Rybičková

28.3.2007

Před 120 lety se narodil Josef Čapek

Výročí narození malíře a spisovatele Josefa Čapka

Letos, 23. března, uplynulo 120 let od narození Josefa Čapka českého malíře, spisovatele a výtvarného kritika. V malířské tvorbě vyšel z francouzské malby doby pocézannovské, záhy ale podlehl vlně kubismu. Na konci 30. let vyvrcholila dramatická účinnost díla v cyklech symbolizujících nadcházející válku a v tvorbě politické karikatury pro noviny.

Působivé jsou jeho obálky a ilustrace v oboru knižního výtvarnictví. Psal pohádky pro děti - snad každý z nás četl jeho „Povídání o pejskovi a kočičce“, prózu a společně se svým bratrem Karlem Čapkem divadelní hry.

V letech 1921 – 39 byl redaktorem Lidových novin. Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen, a koncentračním táboru Bergen –Belsen v dubnu.1945 zemřel.

Jeho obraz „Koupel nohou “ byl nedávno vydražen za více než 9 milionů Kč. Více z jeho životopisu a výběr z jeho výtvarného díla najdete na internetu.

Ing. Jírů. Ing. Valenta

22.3.2007

Febiofest 2007

Letos se koná již 14. ročník mezinárodního festivalu Febiofest. Jak si pamětníci vzpomenou, festival začínal jako malá akce ve dvou pražských kinosálech. Dnes je to největší audiovizuální přehlídka ve Střední Evropě.

Hlavní část Febiofestu proběhne jako každoročně v Praze, od 22. do 30. března, a poté bude pokračovat v regionech. V Praze se promítne cca 400 celovečerních, krátkých, dokumentárních, experimentálních a animovaných filmů. Centrem festivalu bude stejně jako loni Village Cinemas Anděl, kde se budou odehrávat také doprovodné akce. Po skončení pražské části zavítá výběr z programu Febiofestu i do několika dalších českých měst (Brno, České Budějovice, Ostrava, Olomouc, Liberec, Pardubice).

Programu budou, tak jako v několika posledních letech, dominovat novinky světové tvorby, oceněné na mezinárodních festivalech. V řadě případů jde o filmy, které zatím nefigurují v plánech českých distributorů, včetně několika Oscarových snímků. Součástí doprovodného programu bude značné množství hudebních akcí: kromě různých živých koncertů se bude promítat řada filmů s hudební tematikou.

Vstupné zůstává tradičně hluboko pod běžnou cenou lístku do kina. Maximální vstupné na všechny akce bude činit 79,- Kč, v regionech i méně.

PhDr. Alena Kahovcová

20. 3. 2007

Velikonoční koncert

ze slavných děl Bohuslava Martinů

Koncert se koná 6.dubna 2007 od 19 hod. ve Stavovském divadle.

Program:

 1. Otvírání studánek, H.354 (1955). Kantáta pro sóla, sbor a instrumentální doprovod
 2. Proroctví Izaiášovo, H.383 (1959) Kantáta pro sóla, mužský sbor a instrumentální doprovod
 3. Hora tří světel, H.349 (1954) Kantáta pro mužský sbor, basové sólo, recitátora a varhany

Sólisté:

 • Markéta Mátlová (soprán),
  Kateřina Jalovcová (alt),
  Jiří Hájek (baryton),
  Martin Gurbaľ (bas)
 • Alois Švehlík (recitátor)
 • Jaroslav Šaroun ( klavír),
  Martin Jakubíček (varhany)
 • Dětská opera Praha,
  Dirigent: Robert Jindra,
  Sbormistr: Zuzana Marková
 • Pěvecké sdružení moravských učitelů , Členové orchestru Národního divadla, Dirigent: Lubomír Mátl

Šej.

19. 3. 2007

Lovci mamutů prodlouženi!

Pro velký úspěch – enormní zájem návštěvníků – byla pražská výstava Lovci mamutů, která měla trvat do 30.dubna, prodloužena do 1. července 2007. Výstava probíhá ve třech hlavních výstavních sálech v prvním patře budovy Národního muzea na Václavském náměstí.

Expozice je koncipována do tří oddělených částí:

 1. vstup – duchovní svět a umění
 2. boční sál – přírodní svět, lov a získávání obživy
 3. boční sál – svět domova, obydlí a život vesnice

(Podrobněji o programu výstavy viz únorový článek Ing. Jírů a Ing. Valenty.) Návštěvníci neplatí speciální vstupné. Vstupenku zakoupíte do celé budovy Národního muzea, v ceně jsou kromě výstavy Lovci mamutů zahrnuty i další krátkodobé výstavy a stálé expozice.

Základní vstupné: 120 Kč

Snížené vstupné: 70 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu.

Každé první pondělí v měsíci: vstup zdarma.

PhDr. Alena Kahovcová

10. 3. 2007

Pučka léčivý Svatováclavský pramen,

známý ještě před založením Nového Města vytryskl podle pověsti před očima lovícího knížete Václava, když jelen vyhrabal parožím pramen ze země.....

Celý článek o Svatováclavském pramenu na Zderaze (formát pdf)

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

10. 3. 2007

Koněspřežka České Budějovice - Linec

Před 175 léty byl zahájen provoz na první koněspřežné železnici na kontinentě mezi Českými Budějovicemi a Lincem..

Celý článek k 175. výročí zahájení provozu (formát pdf)

Ing. Jírů, Ing. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]