Kultura

Vaše příspěvky - období: červen 2006

2. 6. 2006

Smyslů plné pohovky pro Sigmunda Freuda

V květnu 2006 vzpomínal kulturní svět 150. výročí narození zakladatele psychoanalýzy – psychologické teorie a psychoterapeutické metody. Učení Sigmunda Freuda, rakousko-uherského rodáka z Moravy, se natrvalo zapsalo do dějin psychiatrie, ale také do dějin světové kultury všeobecně – ovlivnilo literaturu, výtvarné umění, film…

Design centrum ČR a Rakouské kulturní fórum v Praze připravily ke 150. výročí nesoutěžní projekt na téma: Jak by ztvárnili pohovku, na které Freud zpovídal své pacienty, dnešní designéři? Výsledky akce se představují na výstavě nazvané Smyslů plné pohovky pro Sigmunda Freuda. Vernisáž výstavy proběhla 11. května 2006 v 18 hodin v Galerii Design centra ČR (Jungmannova 30 – Mozarteum, Praha 1). Výstava potrvá do 9. června 2006. Týž den byla v Rakouském kulturním fóru v Praze (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1) zahájena v 17 hodin další výstava na téma Freud: Vyvolavači snů – Hommage a Sigmund Freud.

PhDr. Alena Kahovcová

2. 6. 2006

Rembrandt – velikán mezi malíři

1606 – 1669

Osobitým uplatněním šerosvitu a pojetím témat se Rembrandt odpoutal od uměleckého vývoje 16.století a vybočil z vyumělkovanosti holandských malířských škol. Volně navázal na italské církevní baroko, jeho komposiční principy rozvinul a přenesl na světský obraz. Způsob podání je spontánním výrazem jeho ducha. Hlavním tématem jsou portréty, do jejichž tváří vkládal produchovnění. Kromě mistrovství malby a kresby je to právě duchovní obsah jeho prací, jímž své dílo povznesl ke nesmrtelnosti.

Podrobnosti - a celý článek ke stažení (formát pdf)

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

2. 6. 2006

Jak se stavělo ve středověku ?

Replika středověkého stavebního jeřábu

Výstavu o době Karla IV. doplní zajímavý exponát. Od počátku května t.r. je na Pražském hradě postavena replika stavebního jeřábu, jaký byl používán ve středověku při velkých stavbách. Jako podklad pro jeho konstrukci bylo použito vyobrazení v rukopise Václavovy bible z konce 14. století a další poznatky z dochovaných zařízení. Jeřáb je poháněn šlapáním dělníků v kole dřevěného bubnu a může manipulovat s břemeny o hmotnosti až 700 kg. Práci s tímto jeřábem si budou moci návštěvníci také vyzkoušet.

Po skončení výstavy bude jeřáb přemístěn na hrad Točník, kde pomůže při rekonstrukci hradu a pak tam zůstane jako stálý exponát.

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

1. 6. 2006

Evropský pohled

V pražském kině Lucerna probíhá až do konce června nový filmový cyklus nazvaný Evropský pohled. Cyklus otevírají filmy natočené ve Francii a Německu, na podzim uvidíme filmy z Itálie, Španělska a Velké Británie. Další země budou na programu v roce 2007.

Tato přehlídka se v kině Lucerna koná každé úterý od 18.30 hod. Většinou se jedná o novější tvorbu, tj. filmy vzniklé po roce 2000, ale v rámci cyklu lze zhlédnout i významná starší díla. Např. 2. května to byl slavný film Volkera Schloendorffa z roku 1979 "Plechový bubínek". Vstupné na všechna představení cyklu činí pouze 70,- Kč.

PhDr. Alena Kahovcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]