Kultura

Vaše příspěvky - období: květen 2006

8. 5. 2006

Smyslů plné pohovky pro Sigmunda Freuda

V květnu 2006 vzpomíná kulturní svět 150. výročí narození zakladatele psychoanalýzy – psychologické teorie a psychoterapeutické metody. Učení Sigmunda Freuda, rakousko-uherského rodáka z Moravy, se natrvalo zapsalo do dějin psychiatrie, ale také do dějin světové kultury všeobecně – ovlivnilo literaturu, výtvarné umění, film…

Design centrum ČR a Rakouské kulturní fórum v Praze připravily ke 150. výročí nesoutěžní projekt na téma: Jak by ztvárnili pohovku, na které Freud zpovídal své pacienty, dnešní designéři? Výsledky akce představí na výstavě nazvané Smyslů plné pohovky pro Sigmunda Freuda. Vernisáž výstavy proběhne 11. května 2006 v 18 hodin v Galerii Design centra ČR (Jungmannova 30 – Mozarteum, Praha 1). Výstava potrvá do 9. června 2006. Týž den bude v Rakouském kulturním fóru v Praze (Jungmannovo náměstí 18, Praha 1) zahájena v 17 hodin další výstava na téma Freud: Vyvolavači snů – Hommage a Sigmund Freud.

PhDr. Alena Kahovcová

5. 5. 2006

Rembrandt – velikán mezi malíři

1606 – 1669

Osobitým uplatněním šerosvitu a pojetím témat se Rembrandt odpoutal od uměleckého vývoje 16.století a vybočil z vyumělkovanosti holandských malířských škol. Volně navázal na italské církevní baroko, jeho komposiční principy rozvinul a přenesl na světský obraz. Způsob podání je spontánním výrazem jeho ducha. Hlavním tématem jsou portréty, do jejichž tváří vkládal produchovnění. Kromě mistrovství malby a kresby je to právě duchovní obsah jeho prací, jímž své dílo povznesl ke nesmrtelnosti.

Podrobnosti - a celý článek ke stažení (formát pdf)

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

4. 5. 2006

HENRIK IBSEN - svědomí doby

Ke stému výročí úmrtí (20.3. 1828 - 23.5. 1906)

Norové uctívají Ibsena jako národního umělce, ale on patří celému světu. Je tvůrcem moderního společenského dramatu, které se stalo vzorem evropským i americkým autorům. Na přelomu 19. a 20. století spoluvytvářel a ovlivnil proud dramatické tvorby, která nese znaky otevřené kritické analýzy společnosti. Základní typ postavil ve hře Opory společnosti. Dále jej rozvíjel až jej dovedl k dokonale strukturovanému analytickému útvaru.

V letošní sezóně se k Ibsenovi nepřihlásil žádný pražský soubor, ale učiní to Český rozhlas na stanici Vltava ve večerních pořadech

  • 23.5.: Když z mrtvých procitáme.
  • 26.5: O životě a díle Ibsena.
  • 27.5.: Peer Gynt. 60

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

1. 5. 2006

Svět knihy 2006

12. mezinárodní knižní veletrh a literární festival nazvaný Svět knihy Praha přináší již tradičně kromě odborných akcí a prezentací rovněž bohatý program pro širokou veřejnost.

Svět knihy na jevišti: představení pod touto hlavičkou probíhají od konce dubna v různých divadlech a potrvají do 5. května. Svět knihy ve filmu: Ve dnech 1. -- 7. května se bude promítat na třech místech v Praze, a to ve Veletržním kině, v Ponrepu a v kině Atlas. Vlastní veletrh se koná v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha, pro veřejnost bude otevřeno od pátku 5. května do neděle 7. května. Vstupné činí 90,- Kč, pro děti a důchodce 45,- Kč. Podrobný program.

PhDr. Alena Kahovcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]