Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2006

28. 4. 2006

Svět knihy 2006

12. mezinárodní knižní veletrh a literární festival nazvaný Svět knihy Praha přináší již tradičně kromě odborných akcí a prezentací rovněž bohatý program pro širokou veřejnost.

Svět knihy na jevišti: představení pod touto hlavičkou probíhají od konce dubna v různých divadlech a potrvají do 5. května. Svět knihy ve filmu: Ve dnech 1. -- 7. května se bude promítat na třech místech v Praze, a to ve Veletržním kině, v Ponrepu a v kině Atlas. Vlastní veletrh se koná v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha, pro veřejnost bude otevřeno od pátku 5. května do neděle 7. května. Vstupné činí 90,- Kč, pro děti a důchodce 45,- Kč. Podrobný program.

PhDr. Alena Kahovcová

14. 4. 2006

Evropský pohled

V pražském kině Lucerna probíhá až do konce června nový filmový cyklus nazvaný Evropský pohled. Cyklus otevírají filmy natočené ve Francii a Německu, na podzim uvidíme filmy z Itálie, Španělska a Velké Británie. Další země budou na programu v roce 2007.

Tato přehlídka se v kině Lucerna koná každé úterý od 18.30 hod. Většinou se jedná o novější tvorbu, tj. filmy vzniklé po roce 2000, ale v rámci cyklu lze zhlédnout i významná starší díla. Např. 2. května to bude slavný film Volkera Schloendorffa z roku 1979 "Plechový bubínek". Vstupné na všechna představení cyklu činí pouze 70,- Kč.

PhDr. Alena Kahovcová

5. 4. 2006

Jak se stavělo ve středověku ?

Replika středověkého stavebního jeřábu

Výstavu o době Karla IV. doplní zajímavý exponát. Počátkem května t.r. bude na Pražském hradě postavena replika stavebního jeřábu, jaký byl používán ve středověku při velkých stavbách. Jako podklad pro jeho konstrukci bylo použito vyobrazení v rukopise Václavovy bible z konce 14. století a další poznatky z dochovaných zařízení. Jeřáb je poháněn šlapáním dělníků v kole dřevěného bubnu a může manipulovat s břemeny o hmotnosti až 700 kg. Práci s tímto jeřábem si budou moci návštěvníci také vyzkoušet.

Po skončení výstavy bude jeřáb přemístěn na hrad Točník, kde pomůže při rekonstrukci hradu a pak tam zůstane jako stálý exponát.

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

5. 4. 2006

Lidé a peníze - Expozice České národní banky.

Vývoj platidel v různých oblastech světa se zaměřením na české země

Česká národní banka připravila názorný pohled na vývoj peněz v různých zemích světa od mušlí jako platidel až po digitální peníze a čipy. První mince na území Čech razili dávní Bójové od 4. do 1.století před n.l.. Základní hodnotou měny bylo stříbro, avšak drobné mince byly převážně měděné. První české mince se objevují za Boleslava I. v 10.století. Jan Lucemburský dal razit podle zahraničních vzorů r. 1325 první české zlaté dukáty.

Expozice sleduje dějinné peripetie střední Evropy a jejich odraz na vývoji měny v království českém, v habsburském Rakousku a Rakousko-Uhersku, ve svobodné Československé republice až do roku 1993, kdy se stala měnovou jednotkou koruna česká.

Z doprovodných audiovizuálních programů se dozvíme, jak vznikl dukát nebo groš, proč "búr" znamená pět korun a proč se dvacetihaléři říkávalo "šesták". Seznámí nás také s výrobou českých bankovek i cenných papírů a s ukázkami padělků.

Z bezpečnostních důvodů je nutno žádat o vstup předem.Informace a hlášení návštěv na tel.č. 22 44 12 626.

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

5. 4. 2006

Život Paula Cézanna a význam jeho díla pro moderní malířství

Za svého života nebyl Paul Cézanne považován za velkého umělce. Naopak, většinou se potýkal s urážkami a výsměchem, protože se odlišoval od konvenčního akademismu. Hlavní důraz kladl na celkovou strukturu obrazu. Krajinu zjednodušoval do geometrických tvarů a vybavoval ji nečekanými odstíny. Nezobrazoval věrně přírodu, ale probouzel její tóny skrze hru světel a stínů. Od expresivní ranné tvorby temného koloritu přešel k impresionismu, ale postupně se od něho odpoutal a vytvořil vlastní styl v němž vytvářel obrazový prostor čistými barvami, jejich modulací a barevnými kontrasty. Kromě krajin věnoval se tvorbě zátiší a obrazů prostých venkovanů (hráči karet, kuřáci). Spojil barvu a kresbu a nově vyjádřil objem i obrazový prostor. Ovlivnil moderní malířství 20. století.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]