Kultura

Vaše příspěvky - období: prosinec 2006

20. 12. 2006

Grete Popper: Fotografie

Sbírka Grety Popper se dochovala naprosto náhodně – bezdětná autorka odkázala fotografie své sousedce, která je věnovala Moravské galerii. Po letech se její dílo dočkalo nového uznání. Výstava, která se loni konala v Brně, je nyní k vidění i v Praze.

Grete Popper (1897 – 1976), česká Němka, vynikla jako fotografka hlavně ve 30. letech dvacátého století. Cenili si jí už její současníci, což je o to zvláštnější, že ženy–fotografky byly v té době spíše výjimkou a že Popper se fotografii nikdy profesionálně nevěnovala. Grete Popper se zabývala portrétní a ateliérovou tvorbou, dále etnografickou fotografií a okrajově i reklamou.

Výstava v Obecním době představuje portréty, ateliérové kompozice, a zejména dnes nejvíce ceněnou část díla Grety Popper -- jedinečné momentky z pražských ulic. Na nich je zachycena dobová atmosféra Prahy ve "vynalézavých kompozicích, nezvyklých úhlech pohledu a zvláštních světelných situacích". Výstava trvá už jen do 7. ledna 2007.

Grete Popper: Fotografie, Jídelny Obecního domu, nám. Republiky, Praha 1, denně 10--18 hod. (vstup je doporučován do 17.30 hod.).

PhDr. A. Kahovcová

6. 12. 2006

Medvídek Pú slaví osmdesátiny

Před 80 roky vyšla v Britanii knížka o medvídkovi Pú a jeho kamarádech

Velmi oblíbená knížka pro děti nazvaná „Winnie the Pooh“ vyšla v Britanii v říjnu 1926.Její autor A.A.Milne v ní popisuje různá dobrodružství medvídka Pú a jeho kamarádů – Krištůvka Robina, Prasátka, Králíčka , Sovy, Tygra a oslíka Ijáčka. Inspirací pro postavičku Krištofa Robina mu byl jeho syn Christofer , Prasátko, Tygr a oslík Ijáček jsou plyšová zvířátka, se kterými si malý Christofer hrál. Výborně zachycené „lidské“„ charaktery zvířecích postaviček a co vše se odehrálo ve Skořicovém lese přitahují i dnes dětské čtenáře. Zajímavé povídání o medvídkovi Pú najdete na i na webových stránkách.

O tom, kdy se medvídek Pú poprvé objevil u nás se vede diskuse. Údajně tato knížka v českém překladu vyšla v r. 1953, ale již v r. 1935 prý vycházela na pokračování v nějakém časopisu.

Životopis a další informace o autorovi Alanu Alexandru Milne (1882-1956) a o jeho synovi, spisovateli Christoferu Robinovi Milne (1920-1996) je možno najít v angličtině na „Googlu“ (Pooh Corner Biographies A.A. Milne)

ing. J. Jírů, ing. J. Valenta

3. 12. 2006

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

Rozvoj území Podskalí a Zderazu, Šítkovské mlýny a Vodárenská věž, nejstarší vyobrazení Zderazu a něco navíc.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí - 2.pokračování. Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

16. 11. 2006

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESKA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí - 1.pokračování. Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

15. 11. 2006

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESKA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí. Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

1. 12. 2006

FILMÁNIE – Filmy za 50,- Kč

Multikina Palace Cinemas v Praze a Brně nyní přicházejí s novou, zcela unikátní akcí. Pro své návštěvníky připravila na jeden prosincový týden, 7. až 13. prosince, akci s názvem FILMÁNIE 2006. V tomto týdnu bude promítán běžný filmový program, ale vstupné na všechny filmy bude významně sníženo – bude činit pouhých 50,- Kč!

K iniciativě multiplexů Palace Cinemas se přidali snad všichni provozovatelé multikin v ČR, a dokonce některá jednosálová kina. Připojila se např. společnost CineStar, která provozuje síť multikin v Hradci Králové, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Plzni a Pardubicích. Inspirovat se nechala a aspoň pár dnů budou promítat za sníženou cenu různá místa, například kino Petra Bezruče ve Frýdku-Místku. V Praze se kromě Palace Cinemas vyplatí sledovat program Multikina Ládví, které kromě uvedeného týdnu, kdy bude promítat za 50,- Kč všechny filmy, rozšiřuje tuto slevu na vybraná data a tituly: od 30.11. do 6.12. to bude Základní instinkt 2, ve dnech 14.12.—27.12. filmy Nabít a zabít a Péčko pro začátečníky.

Doufejme, že se i další kina rychle připojí… Filmoví nadšenci tedy mají příležitost dohnat, co ještě neviděli, a to za třetinu obvyklé ceny. Vzhůru do (multi)kina!

PhDr. Alena Kahovcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]