Kultura

Vaše příspěvky - období: listopad 2006

23. 11. 2006

Výstava v Židovském muzeu v Praze

Druhý život českých svitků Tóry

Od 26.10. t.r. je možné shlédnout velmi pěknou výstavu v Židovském muzeu v Galerii Roberta Guttmanna ve spolupráci s nadací Memorial Scrolls Trust v Londýně. Výstava představuje tradici svitku Tóry, jeho místo v životě synagogy a vysvětluje vznik a funkci povijanů na Tóru. Dále vysvětluje osudy svitků za holocaustu a po něm, zvláště pak odprodej svitků do zahraničí komunistickým režimem.

Během 2.světové války bylo ve sbírkách Židovského muzea 1800 svitků Tóry. Byl to unikátní soubor, ze kterého po odprodeji do Londýna zbylo necelých 3OO.

V Londýně byly uloženy v Kent House, sídle krátce předtím vzniklé židovské kongregace ve Westminsteru. V roce 1965 vznikl Memorial Scroll Trust v čele s Ruth Shafferovou.Byla stanovena pravidla distribuce svitků :předměty budou trvale zapůjčeny nikoliv soukromým osobám, ale kongregacím, které je potřebují. Totiž součástí dohody mezi čsl.státem a novým majitelem bylo i ustanovení, že se svitky Tóry nestanou předmětem obchodu. Dnes je převážná většina českých a moravských svitků Tóry rozmístěna v židovských kongregacích, památnících šoa, muzeích i knihovnách po celém světě.Ostatní jsou součástí malého muzea v Kent House.

Dr Alena Koudelová

16. 11. 2006

Festival francouzského filmu

9. ročník Festivalu francouzského filmu se koná ve dnech 23. – 27. listopadu 2006 simultánně v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové, na programu má celkem 30 filmů. Pražská část festivalu bude probíhat na dvou místech, v kině Světozor a v kinosále Francouzského institutu.

V rámci festivalu se koná rovněž výstava „Fotografické portréty pro filmovou revue Cahiers du cinéma“. Výstava představí fotografie nejslavnějších francouzských umělců, jako jsou Jean-Luc Godard, Maurice Pialat, Isabelle Huppertová…

Festival uvede pět exkluzivních předpremiér : Nauka o snech (režie Michel Gondry), Nikomu to neříkej (Guillaum Canet), Šťastné a veselé (Christian Carion), Transylvanie (Tony Gatlif) Všichni možní sběrači a já (Agnes Vardová).

Sekce „Výběr české kritiky“obsahuje sedm filmů, které většinou nebyly u nás promítány. Dvacáté výročí slavné pařížské filmové školy La fémis připomene festival pásmem absolventských filmů svých nejvýznamnějších studentů. Retrospektivy jsou věnovány G. Canetovi a M. Gondrymu.Všechny filmy (kromě dokumentu Jane Birkin) budou uvedeny v původním znění s českými podtitulky.

Jednotné vstupné činí 70,- Kč.

PhDr. Alena Kahovcová

16. 11. 2006

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESKA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí - 1.pokračování. Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

15. 11. 2006

Historický Zderaz v průběhu staletí, lokace zmizelých církevních památek a sídla krále Václava IV.

K historickému jádru Prahy, zapsaném jako prvořadé dílo v seznamu památek UNESKA, patří velkorysé dílo císaře Karla IV. – založení Nového Města pražského, ke kterému patří také již dříve připomínané území Zderazu.

Zderaz - Neznámý Zderaz v průběhu staletí. Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

Jaroslava Navrátilová, Dr. Soňa Rybičková

15. 11. 2006

Divadelní představení v JINDŘIŠSKÉ VĚŽI

Doporučuji Vám ke zhlédnutí 2 zajímavé divadelní pořady v originálním prostředí 10.poschodí Jindřišské věže:

  • JEDNA A JEDNA JSOU TŘI – fiktivní dialog milující a milované ženy o milujícím a milovaném muži Antonínu Dvořákovi. Příběh dvou sester, z nichž si Antonín Dvořák jednu vzal za ženu a druhou miloval.V představení zazní skladby A.Dvořáka.(nebližší termíny představení – 16.11., 8.12., začátek v 19,30)
  • AŽ USLYŠÍŠ MOŘE – životní příběh geniální houslistky a její sestry na pozadí bizarního manželského čtyčúhelníku.(nejbližší termíny představení – 18.11., 23.11., 13.12., začátek v 19,30)

O přestávkách a po představení je možné z věže shlédnout panorama Prahy, navštívit kavárnu a instalované výstavy.

Cena pro studenty a důchodce je 90,- Kč

Irena Ježková

1. 11. 2006

Nalezené dopisy (část 2) - autentické záznamy a vzpomínky ing.Jírů na účast na mezinárodní studentské brigádě ve Skotsku v roce 1947.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing.Jírů, ing. Valenta

14. 11. 2006

Palace Film Festival 2006

V roce 2004 vznikl v Brně nový filmový festival, který se po úspěchu prvního ročníku rozšířil i do Prahy. V Brně se letos promítá do 15. 11. ve Velkém Špalíčku, poté naváže v Praze Palace Cinemas Slovanský dům, a to ve dnech 16.—22. listopadu.

Festival je rozdělen, stejně jako loni, do tří sekcí: filmové novinky, vítězové filmových festivalů a speciální sekce – ta letošní je zaměřena na korejskou kinematografii. Na programu jsou tedy jak premiéry, tak nejlepší filmy současnosti i nedávné minulosti, vítězové národních i mezinárodních přehlídek, včetně držitelů Oscarů (viz program). Dobrá zpráva nakonec: vstupné do filmového lahůdkářství je jednotné a činí 79,- Kč.

PhDr. Alena Kahovcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]