Kultura

Vaše příspěvky - období: srpen 2005

1. 8. 2005

Knihy, které by Vás mohly upoutat

Čtení na dovolenou

Lilian Jackson Braunová: Kočka, která . . .

Serie kočičích krimi zaujme čtenáře detektivek i příznivce koček. Ústřední postavou je dobrácký detektiv Jim Quilleran, zkušený novinář, kterého přitahují záhady a nikdy neodolá vložit se do případu jako detektiv amatér. Inspirujícího pomocníka získá v inteligentním siamském kocourovi Kokovi. Když mu najde hezkou družku Yum Yum, mohla by tato trojice v klidu žít, kdyby ji čas od času nevzrušily zajímavé zločiny. Netradiční detektivní tým řeší nejsložitější vraždy často s nasazením vlastních životů. Co vražda, to nový příběh a nová knížka. V češtině jich vyšlo už deset, z nichž uvádíme například:

  • Kočka, která uměla číst pozpátku
  • Kočka, která zhasínala světlo
  • Kočka, která znala Shakespeara
  • Kočka, která hrála Brahmse, atd.
V roce 2005 vyjdou ještě dvě knížky.

Sympatický Jim Quilleran se pohybuje se svými kočičími partnery v různých oblastech od většího provinčního města a jeho předměstích až po zapadlé městečko na severu a přichází do styku s lidmi různého charakteru a různých sociálních skupin. Nečekejte v žádném případě tvrdou americkou školu. Jestli se dá o detektivkách hovořit jako o úsměvných, jsou to tyto knížky.

Čtení na nedovolenou čili čtení na přemýšlení

Benjamin Kuras: Jako psa ke kandelábru.

„Vztah novináře k politikovi je jako vztah psa ke kandelábru“. Autor si vypůjčil tuto citaci z H.L.Meckena pro titul svých dalších česky vydaných úvah, které byly představeny na 11.Mezinárodním knižním veletrhu (5.–8.5. 2005) a přilákaly četné účastníky na autogramiádu se zajímavou diskusí. Kuras je otevřený, sarkastický a sršatý. Nemusíme s ním vždycky souhlasit, ale můžeme se pobavit jeho inteligentním vtipem. V mnoha věcech s ním budeme zajedno. Z pohledu českého i britského občana se dokáže vyslovit k demokracii třeba takto: „Demokracie se stává oligarchií politických profesionálů, jejichž praktická politika se v zásadních věcech neliší, a jejichž hlavní zájem je udržet se u moci. “

Ing Jírů, Ing Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]