Kultura

Vaše příspěvky - období: duben 2005

21. 4. 2005

Jeden svět 2005

Festival dokumentárních filmů

27. dubna začíná v Praze již sedmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech, s názvem Jeden svět. (Postupně se uskuteční v dalších 13 městech po celé České republice.) Centrum bude letos v divadle Minor (Praha 1, Vodičkova 6), dále se bude promítat v kinech Lucerna, Mat, Městská knihovna, Světozor a Ponrepo. Jednotné vstupné do všech festivalových kin činí 60,- Kč.

Na přehlídce bude uvedeno cca 120 dokumentů z 55 zemí světa. V rámci projektu One World Online Praha – Berlín nabídne Jeden svět, ve spolupráci s portálem Atlas, poprvé část festivalového programu i na internetu. Více informací a program festivalu.

PhDr. A. Kahovcová

21. 4. 2005

Svět knihy

Literatura ve filmu a na jevišti

Ve dnech 18.4. – 8.5. probíhá v Praze přehlídka filmových adaptací literárních děl, nazvaná Svět knihy ve filmu, a to v kinech Ponrepo, Evald a Palace Cinemas – Slovanský dům. Od 5. 5., v rámci knižního veletrhu, se bude promítat rovněž ve Veletržním kině (pravé křídlo Veletržního paláce). Paralelně s touto akcí proběhne, od 23.4. do 8.5., v deseti pražských divadlech přehlídka Svět knihy na jevišti. Podrobné informace o programu v kulturních přehledech, nebo ZDE.

PhDr. A. Kahovcová

17. 4. 2005

Doporučujeme

Výstava historických vozidel

Přijďte se podívat 23. dubna 2005 do Chvalské tvrze v Horních Počernicích na 3. ročník výstavy historických vozidel.

Pohled do života našich předků v XVII. století

Na Kampě bylo otevřeno Centrum historie Praha XVII. století. Unikátní expozice Galerie historických řemesel sídlí ve Zlomkově domě (dům pochází z XIII. stol.).

Z doprovodného programu uvádíme :

 • přednášku Vojenství třicetileté války (21.4. v 19.30)
 • pásmo barokní poezie A. Michny z Otradovic : Andělské přátelství (28.4. v 19.30)

Ing. Jírů, Ing. Valenta

16. 4. 2005

Za kulturou levně!

KINA

Kromě kina Aero a Multikina Ládví již promítají i další kina za snížené vstupné pro seniory:

 • EDEN - úterý od 14.00 hod. za 50,- Kč, tram. 6, 7, 22, 23, aut. 136, zast. Slavia, program.
 • FRANCOUZSKÝ INSTITUT – promítá filmy za jednotné vstupné 50,- Kč. Na některé filmy je vstup zcela volný – to je v přehledu filmů obvykle poznamenáno u každého jednotlivého titulu.
 • LUCERNA - každé pondělí, obvykle od 14.00 hod., a někdy i ve středu odpoledne.Cena běžného představení se pohybuje na hranici sta korun, pondělní slevy činí 50 %, lístek tedy vyjde zhruba na 50,- Kč. Adresu, spojení a aktuální program najdete ZDE.
 • MODŘANSKÝ BIOGRAF - každou středu dopoledne, od 9.30 hod., vstupné 45,- Kč (není-li uvedeno jinak). Adresa a spojení, aktuální program najdete pod hlavičkou Filmy pro seniory.
 • OKO - každou středu od 10.00 hod., vstupné se pohybuje od 50,- do 95,- Kč. Bližší informace (filmy pro seniory je třeba hledat podle dnů, tedy středy) ZDE.

PhDr. A. Kahovcová

9. 4. 2005

Sledujete „Ságu rodu Forsythů“ ?

Jak viděl Karel Čapek autora „Ságy rodu Forsythů“.

V únorových informacích o kultuře jsme Vám nabídli pohled do rozvětveného rodokmenu rodu Forsythů, abyste se mohli lépe orientovat v seriálu, který vidíte na obrazovkách svých televizorů. Možná Vás bude zajímat i následující názor Karla Čapka na autora tohoto románu

„. . . Je to velmi tichý, jemný, dokonalý muž s tváří kněze nebo sudího, útlý a šlašitý, udělaný z taktu, zdrženlivosti a zamyšlené plachosti, nesmírně vážný, jen kolem očí se mu to usmívá vlídnými, pozorně nabranými vráskami. Jeho paní je mu velmi podobna a jeho knížky jsou dokonalá a moudrá díla citlivého a poněkud smutného pozorovatele.“

Tak to napsal ve svých "Anglických listech", jejichž první vydání vyšlo celých osm let před tím, než Galsworthy obdržel Nobelovu cenu za literaturu za rok 1932

Karel Čapek navštívil Anglii v roce 1924. Už byl světově uznávaným spisovatelem, a proto jej zvali na večeře nebo přímo do svých domovů významní britští intelektuálové a spisovatelé, jako byli G.K.Chesterton, H.G.Wells, Seton Watson, G.B.Shaw. Do noblesního klubu Athenaeum jej pozval také Galsworthy, který byl v té době prvním předsedou PEN-klubu O tomto setkání píše Čapek také v jednom ze svých dopisů Olze.

Galsworthy (1867 – 1933) psal svou trilogii o fiktivním rodu Forsytů po částech od roku 1905 a dokončil ji v roce 1921. Jeho celoživotní dílo obsahuje na třicet svazků.

Právě vychází český překlad celé trilogie v rozsahu 660stran.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

9. 4. 2005

Galerie a výstavy

Za kulturou levně!
České muzeum hudby

Na podzim 2004 bylo na Malé Straně nově otevřeno České muzeum hudby. Je umístěno v bývalém barokním kostele, který je architektonicky přestavěn a upraven s mimořádnou invencí a pečlivostí. Už vstup do monumentální dvorany je sám o sobě zážitkem. V přízemí se konají výstavy – teď právě, do konce května, probíhá výstava věnovaná malíři a kreslíři Hugo Boettingerovi.

Vlastní stálá expozice v prvním patře je velmi citlivě instalována, prostory jsou komorní, exponáty z různých staletí jedinečné. Kromě intimní atmosféry oceníte především panely se sluchátky: můžete si poslechnout krásné ukázky hudby z originálních, většinou historických nástrojů, a to ve špičkové kvalitě. Víte třeba, jak zní skleněná harmonika? – což je i na pohled mimořádný výtvarný kousek… Návštěva tohoto muzea je zkrátka potěšení pro oči i uši (komu připadá, že příliš hýřím superlativy, ten evidentně v Českém muzeu hudby ještě nebyl.) Vstupné činí 100,- Kč, důchodci 50,- Kč. Ale pozor: VOLNÝ VSTUP každý první čtvrtek v měsíci! Mapku a podrobné informace najdete ZDE.

Do některých pražských výstavních síní je vstup zcela ZDARMA, například:

Vysoká škola umělecko - průmyslová

Výstavní síň - aktuální program hledejte pod názvem Program výstav v Galerii VŠUP v roce 2005. VŠUP pořádá také přednášky o umění, vstup volný, podrobný program na letní semestr 2005 najdete pod hlavičkou Veřejné přednášky na VŠUP.

Uměleckoprůmyslové muzeum

otevřeno: úterý – neděle 10–18 hod. vstupné: stálá expozice a výstava 120,–, výstava 60,–, stálá expozice 80,– Kč. Každý první pátek v měsíci volný vstup pro seniory, žáky a studenty. Program zde.

Galerie Vltavín

Vstup dobrovolný, plánované výstavy najdete ZDE.

STAROMĚSTSKÁ RADNICE

Sál architektů, otevřeno Po 11 – 18 hod., Út – Ne 9 –18 hod., vstup volný Stálá expozice: Model hl. města Prahy z konce 20. stol.

PhDr. A. Kahovcová

9. 4. 2005

Ženy spisovatelky se prosazují kvalitou

Upozornění na několik zajímavých knih

Zdena Frýbová: Z neznámých důvodů. - Psychologický román o vědecké pracovnici, která dosáhne skvělé kariéry, ale nedokáže řešit své manželské problém

Valja Stýblová: Lužanská mše. Vita brevis. - Životopisný román o Josefu Hlávkovi, slavném architektovi, který byl prvním presidentem České akademie věd a největším mecenášem vědy a umění v Čechách.

Ludmila Vaňková: Orel a lev. Šestidílná románová sága o Karlu IV. a jeho době. Šíře tohoto obdivuhodného eposu zahrnuje plastické líčení bohatých dějů i dávných lidských osudů. Některé díly vyšly již samostatně v minulých létech, avšak nyní po prvé vychází jako celek v knihách Cval rytířských koní. – Dvojí trůn. - Orel a had. – Od moře k moři. – Druhá císařovna . – Dotkni se nebe.

Od téže autorky znovu vychází v dotisku Pán stříbrné růže, který líčí dobrodružný a milostný život Viléma z Landštejna na pozadí doby Lucemburků.

Dagmar Kludská: Vzpomínky schované v duši. Historie několika generací kolem cirkusu Kludský.

Judith Herrinová: Ženy v purpuru Panovnice středověké Byzance. Historická studie se věnuje období ranného středověku v Byzanci (8. – 9.století) a představuje tři panovnice – Irenu, Eufrosyne a Theodoru. Tyto ženy si našly spojení a zvláštní cestičky prostřednictvím svých manželů a později i synů, aby mohly ovlivňovat průběhy dějů.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

2.4.2005

Několik zajímavých dubnových událostí v kultuře – Dalimilova kronika, Tizian, Brandl, japonská kultura.

V dubnu máme být ještě za kamny, ale přesto bychom si neměli nechat ujít ……

Do 15. dubna je vystavena ve Zrcadlové kapli pražského Klementina část latinského překladu Dalimilovy kroniky.

Již jen do 24.dubna můžete vidět ve Sbírkách starého umění Národní galerie ve Šternberském paláci Tizianovo plátno Apollo a Marsyas, jednu z perel italského renesančního umění a jednu z nejcennějších památek starého evropského umění, které je v ČR. Pak bude obraz vrácen do zámecké obrazárny v Kroměříži.

Výstava Peter Brandl – malíř neřestí pozemských skončí rovněž 24. dubna. Petr Brandl je nejvýraznější osobnost české barokní malby. Výstava je instalována v Klášteře sv. Jiří.

Japonskou kulturu přibližuje výstava „Flétna a meč“ v Muzeu hl.m. Prahy, Výstava potrvá jen do 17. 4. t.r. Expozice, která nese podtitul „Harmonie a napětí v japonské kultuře“, představuje typické formy a projevy vzdálené japonské kultury – kaligrafii, ikebanu, dekorativní malbu, tradiční hudbu, buddhistický chrám i bojová umění.

Z nabídky dubnových premiér:

 • Divadlo Rokoko, 29.4. – Moliere : Don Juan
 • Divadlo na Fidlovačce, 14. 4. – Styne, Lennart, Merril : Funny girl.

Co byste ještě mohli navštívit:

 • Pražský hrad, Císařská konírna - Adolf Born : Od La Fontaina k Livigstonovi Od 8. 4. do 3. 7. 2005 Výstava při příležitosti 75. narozenin A.Borna obsahuje výběr z jeho knižních ilustrací, grafiku a lepty z cest do Řecka, Turecka a jiných zemí i pastely a akvarely, které s humorem a fantazií představují lidské vlastnosti a slabosti.
 • Jízdárna Pražského hradu – Zdeněk Burian 1905 – 1981 Od 1. 4. do 10. 7. 2005 Od narození malíře a ilustrátora Z. Buriana uplynulo v únoru 100 let. Výstava jako vůbec první v historii představuje Burianovo dílo v celé šíři, Burian nakreslil a namaloval téměř 10 000 ilustrací k více než 460 knižním titulům. Zvláště významné jsou jeho obrazové rekonstrukce pravěku.
 • Valdštejnská jízdárna – Václav Špála Do 11. 9. 2005 Souborná výstava věnovaná tvorbě V. Špály (1885 – 1946) představuje jednoho z nejzajímavějších českých malířů první poloviny 20. století.
 • Pražský podzim - 15. mezinárodní hudební festival – 12. září - 2.října 2005 Příjem objednávek na tento festival je již zahájen.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]