Kultura

Vaše příspěvky - období: únor 2005

23.2.2005

Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát

Připomeňme si 7. březen - 155. výročí narozenin T.G. Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát. To bylo znění zákona, přijatého Národním shromážděním Československé republiky. T.G. Masaryk, filosof a humanista byl profesorem University Karlovy. Zároveň se věnoval i praktické politice a během první světové války připravoval obnovení našeho státu. Stál nebojácně na straně pravdy, i když mu jeho postoje ztěžovaly životní podmínky, jak se ukázalo zejména v otázce pravosti tzv. Rukopisů a při soudním procesu s nespravedlivě obviněným Hilsnerem. Jeho vzdělání, jazykové znalosti a inteligence mu získaly autoritu četných světových osobností (W. Wilsona, A. Denise a dalších), která přispěla významně k souhlasu velmocí s vytvořením Československa v r. 1918. Byl také proto zvolen prvním prezidentem nového státu.

Z jeho obsáhlého díla jsou stále přitažlivé „Ideály humanitní“, tenký svazek Masarykových přednášek pro širší okruh posluchačů. Vybíráme z něj myšlenky, které jsou platné i po stu letech :

…..„ Nejbližší každému je matka, otec, bratr, sestra, žena, děti. My ještě nemáme potuchy, co se dá dělat v tomto kruhu, o kterém myslíme, že jej milujeme. Prosím stopujte sebe i jiné, jaký je náš poměr k nejbližším osobám a užasneme, jak málo je známe.“

…..„ Láska musí být účinná. Musíme pro blízkého něco udělat, proň pracovat. Ale prací není to nepokojné hledání, práce budiž klidná, vědomá si svých cílů. Práce není ideálem, není účelem. Je prostředkem. Pracovat, to znamená odpírat zlému a důsledně. Všude, vždy a zejména zlému v jeho zárodku. To neznamená být radikální, ale vytrvalý. Nemít strach, řekl bych. Ze strachu se lidé dopouštějí násilí, ze strachu lžou. Nesmíme zneužívat své moci – protože svět chce být podváděn, nesmíme jej podvádět.“

…..“Velké zlo je, že žijeme v myšlence, co řekne o mně můj soused. Ale o to běží, mít svůj úsudek, svou individualitu. Odhodlejme se být svými. Nežijme na cizí svědomí.“

…..“ Nehledejme nějakých tajuplných,nadmíru hlubokých a nových formulí pro všechny hádanky života. Hádanky jsou staré a odpovědi k nim jsou také staré.A mnohdy ty odpovědi jsou dobré a správné. Ale pro tebe budou správné jen když je pochopíš sám ve svých okolnostech jen sobě vlastních.

Kde najdete informace o nových knihách ?

Zkuste se podívat na webovou stránku www.kosmas.cz.

Upozorňujeme na knihu Ivana Brože Masarykův vyzvědač. Brož sleduje život Emanuela Vozky (1875 – 1960), který se seznámil s Masarykem před 1. světovou válkou v USA. V r. 1917 se zapojil do tajných služeb USA. Kniha zároveň odráží peripetie politického boje T.G. Masaryka vedoucího ke vzniku Československa.

Další zajímavou knihou je Tomáš Garrigue Masaryk od francouzského spisovatele Alaina Soubigona. Autor vychází z rozsáhlého studia archivních pramenů Masarykových spisů. A masarykovské literatury. Kromě běžných životopisných faktů se snaží zobrazit Masarykův pohled na politické otázky té doby. Česká kritika autorovi vytýká, že opominul zahraniční archivy, a že obsahuje nepřesnosti. Polemiku vyvolává otázka, která zní jako z bulvárního tisku – zda chtěl TGM dát odstranit Lenina.

Ing. Jírů

13.2.2005

Seniorky, senioři a společnost - Cyklus podvečerů pořádaný Gender Studies, o.p.s.

Přednášky cyklu Gender Studies (vstup volný):

  • 22. 2. 2005 - v 18 hod v knihovně Gender Studies, Gorazdova 20, 120 00 Praha 2, přednáška Anny Hájkové, doktorantky na Humboldtově univerzitě, spolupracovnice Terezínské iniciativy na téma Struktura chování žen v terezínské společnosti
  • 22. 3. 2005 - v 18 hod v knihovně Gender Studies, Gorazdova 20, 120 00 Praha 2, beseda s moderátorkami oblíbeného TV pořadu Barvy života, Kamilou Moučkovou a Olgou Čuříkovou a redaktorkou Českého rozhlasu Terezií Jiráskovou na téma Seniorky, senioři a média
  • 12. 4. 2005 - v 18 hod v knihovně Gender Studies, Gorazdova 20, 120 00 Praha 2, beseda s paní Miladou Bartošovou, předsedkyní Klubu důchodců Prahy 5 a odbornicí na penzijní systém na téma Změny v důchodovém systému po vstupu ČR do EU?
  • 27. 4. 2005 - v 16 hod Limuzská 8, Praha 10 – Malešice , v klubu školičky internetu pro seniory Nadačního fondu Elpida přednáška Lenky Simerské, odbornice na informační technologie, na téma Seniorky, senioři a možnosti internetu

Více informací na tel.: 224-915-666 nebo na na e-mail. adrese: gender.office@ecn.cz

PhDr. A. Kahovcová

7.2.2005

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan

V roce 2004 jsme vzpomínali 400. výročí úmrtí významného jihočeského rybníkáře a rožmberského regenta Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan. Jeho geniální dílo své doby se uchází o zapsání do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Více informací (formát PDF, 1.1MB)

Jaroslava Navrátilová – Soňa Rybičková

7.2.2005

Slova pro potěšení

Jan Skácel : Tento svět má svoje noci a je jich mnoho – jsou však rána, kdy hlasy ptáků něžně skřípou jak střemchou otvíraná brána.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

6.2.2005

Festival hudebního divadla OPERA (7. ročník festivalu)

Festival hudebního divadla OPERA (7. ročník festivalu) : Nabízí výběr z tvorby operních souborů České republiky za poslední dva roky. Představení se konají v Praze v těchto divadlech: Národní divadlo, Státní opera Praha, Divadlo v Dlouhé.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

6.2.2005

Pavarotti v Praze

Koncert Luciana Pavarottiho „Nezapomenutelný večer“ (A Night to Remember) bude velkou událostí letošního jara. Koná se 20.4.2005 v Sazka aréně. Předprodej vstupenek od února v prodejních místech Sazka a.s.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

6.2.2005

Z pražských výstav upozorňujeme na několik nejvýznamnějších

do 29.4.2005
Petr Brandl, malíř neřestí pozemských, Klášter sv. Jiří
do 11.9.2005
Václav Špála, Valdštejnská jízdárna
prodlouženo do 28.2.2005
Vojtěch Preissig, Jízdárna Pražského hradu
do 20.2.2005
Adolf Hoffmeister, Dům u Kamenného zvonu a Staroměstská radnice
do 16.3.2005
Ladislav Kamarád (velkoformátové fotografie z hor), Ambit kláštera u P.M. Sněžné

Národní museum hostí kromě svých stálých expozic tyto výstavy :
do 31.5.2005 - M.D. Rettigová (k výročí 220 let od narození)
do 27.2.2005 - Otakar Ševčík a česká houslová škola
do 10.4.2005 - Fotbal (1934- 2004)
do 15.2.2005 - Dějiny udatného českého národa

Židovské museum dává příležitost, abychom se zamysleli nad kořeny antisemitismu, které jsou staré 2000 let. Museum obsahuje dějiny Židů v Čechách a na Moravě, židovské tradice a zvyky, dětské kresby z Terezína a pod .Pořádá také přednášky a akce pro školy a rodiče s dětmi.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

5.2.2005

PRAŽSKÝ MĚŠEC aneb Za málo peněz hodně muziky

V Praze se průběžně koná řada akcí - koncerty, výstavy, filmová a divadelní představení apod., na něž mají senioři přístup za snížené vstupné, eventuálně zcela zdarma. V nové rubrice Pražský měšec vás budeme o některých akcích informovat.

Za snížené vstupné 60,- Kč promítá dopoledne Po – Pá do 12 hod. , Multikino Ládví (záložka „Ceny“)
Praha 8, Burešova 4, tel.: 286 587 027, mob.: 777777979, Trasa B Palmovka, TRAM 24, 10, 17, Trasa B Vysočanská, BUS 177, Prosek BUS 186, 127 směr Ďáblice

Za vstupné 40,- Kč promítá pro důchodce Kino Aero, a to každé úterý od 10.00 hod.
Biskupcova 31, Praha 3 – tram. 1, 9, 10, 16, 19

PhDr. A. Kahovcová

5.2.2005

Příroda a vesmír

Botanická zahrada Praha pořádá v zimě každý čtvrtek přednášky. Skleník Fata Morgana je každou středu otevřen do 20 hodin. Každou středu je Skleník Fata Morgana je každou středu otevřen do 20. hod.

Zoologická zahrada v Praze je otevřena do konce března do 16 hod. za snížené vstupné. Za hezkého počasí vždy v sobotu a neděli připravuje zvláštní pořady – krmení tučňáků (11,00 hod.), krmení vyder (13,00 hod.), krmení kočkovitých šelem (14,30), setkání s gorilami (11,30), setkání s velkými želvami a koni Przewalského (14,00 hod.).

Hvězdárny a planetária - Planetárium Praha, Štefánikova Hvězdárna Praha a Hvězdárna Ďáblice zvou studenty, rodiny s dětmi a seniory na zajímavé programy a filmové večery. Štefanikova hvězdárna si pospíšila s aktuální mimořádnou výstavou o přistání pouzdra Huygens na Saturnově měsíci Titan.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

5.2.2005

Knihy

Brycz Pavel : Patriarchátu dávno zašlá sláva
Tento rozvětvený román přinesl autorovi státní cenu za literaturu. Zahrnuje skoro celé dvacáté století v osudech čtyř generací ukrajinského rodu.
Suchý Ondřej : Werichův Golem a Golemův Werich
Autor čerpá z mnoha pramenů a vzdává hold ke stému výročí narozenin Jana Wericha.
Mc Culloughová Coleen : Říjnový kůň
Poutavý historický román z antického Říma za vlády G.J. Caesara.
Carmen bin Ladin : Temné království. Můj život v Saudské Arabii
Kniha otevírá pohled na klan bin Ladinů v kontextu novodobého vývoje Saudské Arabie a Blízkého Východu. Povolaným svědkem je manželka bratra Usáma bin Ládina, které se podařilo nemožné - rozvod. Autorka nyní žije ve Švýcarsku.
Fulghum Robert : Třetí přání
Autor se poprvé představuje jako romanopisec. Je jiný, než jak jsme jej dosud znali. Zavádí nás do přediva osudů svých hrdinů na Krétu, do Španělska, Francie, Anglie i Japonska. Je to četba pro gurmety.

Ing. Jírů, Ing. Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]