Kultura

Vaše příspěvky - období: prosinec 2005

20. 12. 2005

O jedné české zvláštnosti

K použití kubistického slohu v Praze a jiných českých městech.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing. Kamila Musilová

17. 12. 2005

Námět pro poslední týden roku 2005

Budete-li mít čas, podívejte se:

 • do Galerie R. Guttmana (Praha 1, U staré školy 3) na výstavu „Tento rok v Jeruzalémě“. Výstava potrvá do 15.1.2006. Návštěvník má jedinečnou příležitost octnout se současně i v Jeruzalémě a stát se svědkem revoluce v cestování v reálném čase a virtuálním prostoru.
 • do Národního muzea, kde je instalována zajímavá výstava „Zlaté časy medií“. Výstava podává informace o minulosti a současnosti působení tisku, rozhlasu, televize a internetu v českých zemích.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

17. 12. 2005

František PON

Pod tímto názvem se skrývají jako autoři manželé Jitka Baliharová, grafička a Oldřich Přibík, novinář. Spolu píší i malují. Jejich knížky jsou: Kočky mluví ze spaní, Kočky to vědí líp, Kočkám chutná kaviár.

Obrazy uvedených autorů je možné vidět ve stálé expozici Galerie u zrzavýho kocoura, případně v galerii Ikaros.

Jana Kasíková

17. 12. 2005

Několik návrhů na využití svátečních dnů

Zajímavé výstavy, které byste mohli navštívit

Ještě jednou upozorňujeme na výstavu obrazů „Lucas Cranách a České země“  v Obrazárně Pražského hradu, která končí 8.1.2006.

Rovněž na Pražském hradu, ale v Tereziánském křídle Starého královského paláce je do 15.1.2006 otevřena výstava „Pražský hrad ve fotografiích 1856 - 1900“. Je to úvodní část třídílného cyklu Pražský hrad ve fotografiích, která je věnována druhé polovině 19. století.

V Muzeu hl. M. Prahy (v sále č. 8) můžete ukázat Vašim dětem a vnoučatům „Vánoční výstavu slavných betlémů z Čech a Moravy“. Výstava je otevřena do 8.1.2006.

Nenechte si ujít ani příležitost shlédnout výstavu obrazů Františka Ženíška (1849-1916), jednoho z představitelů „generace Národního divadla“ ve Valdštejnské jízdárně. Výstava bude otevřena od 9.12. do 17.4.2006 a nebude prodloužena.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

13. 12. 2005

Slovníček pojmů digitálního vysílání

Digital Video Broadcasting (DVB-T)  je systém, který využívá existující televizní kanály a nahrazuje jeden televizní program multiplexem.

Multiplex – tento výraz označuje souhrnný bitový tok obsahující dílčí bitové toky náležející jednotlivým televizním a rozhlasovým programům nebo dodatečným službám, upraveným pro společné šíření prostřednictvím vysílačů. Pro multiplex je stanoven soubor technických parametrů, které určují možnosti jejich využití. Zjednodušeně jde o určitý tok dat, který může obsahovat několik různých programů (rozhlasových nebo televizních) a další data.

Set top box je přijímací zařízení umožňující příjem DVB-T vysílání. Připojuje se na běžné televize případně k hi-fi soupravě obdobně jako satelitní přijímač nebo video, potřebuje anténu odpovídající televizní anténě (ne satelitní). Zařízení vzniklo jako doplněk k televizi, aby bylo možno rozšířit původní možnosti příjmu o další vstupy, třeba z kabelové televize nebo digitálního vysílání.

(Převzato z „Týdeníku Rozhlas“)

Ing.Jírů, Ing.Valenta

13. 12. 2005

Našli jsme pro Vás na Českém rozhlasu

BBC končí po 66 letech vysílání do Česka

Britská rozhlasová stanice BBC začala vysílat v češtině po prvé v roce 1939. Svou vysokou úrovní zpravodajských a kulturních relací si získala oblibu a respekt českých posluchačů. V průběhu válečných let a později v období totality byla morální oporou našich občanů. V posledních desetiletích přitahovala posluchače mimo jiné promyšlenou koncepcí jazykových kurzů angličtiny. Do konce ledna 2006 definitivně utichnou zprávy nejen v češtině, ale také ve slovenštině, polštině, maďarštině, bulharštině, řečtině a několika dalších jazycích. Změny souvisejí s plánovaným rozšířením orientace BBC na arabské země a v důsledku toho s hledáním úspor, které se nutně dotkly evropských zemí.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

6. 12. 2005

Zajímavosti z českého rozhlasu

Reality show   na internetu

Svérázný seriál vznikl ve spolupráci rozhlasové stanice Leonardo, zoologické zahrady Praha a České televize. Soutěžícími jsou členové gorilí rodiny: samec Richard, jeho družky Kijina a Shindha. Zatím mimo soutěž je malá gorilí holčička Moje. Hlavní cenou je 12 melounů.

Gorily snímá v jejich nejvnitřnějším soukromí 14 kamer nepřetržitě 24 hodin denně. Kamery jsou zaměřeny na ty části pavilonu, které jsou běžnému návštěvníku nepřístupné. Projekt byl zahájen v listopadu 2005 a končí v lednu 2006. Na internetu se objeví výběr nejzajímavějších sestřihů s komentáři odborníků. Součástí bude také kurs „učíme se gorilsky“. Projekt sleduje Český rozhlas Leonardo, Český rozhlas 1-radiožurnál, Český rozhlas 2-Praha, Český rozhlas 3-Vltava, televizní kanál ČT 24.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

6. 12. 2005

Festival krátkých filmů Praha

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary rozhodli přijít s typem festivalu, který v České republice schází, a připravili dosud nevídanou filmovou přehlídku. Je třeba říci, že u nás nevídanou: v ČR krátké filmy vymizely z kin, ačkoliv ve světě vládne opačný trend; produkce krátkých filmů stoupá, jistě i díky obrovskému technickému rozmachu.

Chystaný festival je mezinárodní přehlídkou zaměřenou na oblast hraného filmu. Vrcholem třídenního maratónu bude mezinárodní soutěž, v níž se setkají snímky renomovaných i začínajících filmařů z celého světa. Program  tvoří čtyři bloky filmů v mezinárodní soutěži a dále téměř patnáct řad tematických bloků, jež představí významné světové tvůrce a jednotlivé kinematografie.

Umělecký ředitel festivalu Štefan Uhrík k tomu říká: „Dobrý ,kraťas dokáže být kolikrát mnohem chytřejší a zábavnější než kde jaký celovečerní film. Krátké je prostě krásné!“

První ročník Festivalu krátkých filmů Praha se uskuteční 8. - 11. 12. 2005 v pražských kinech Lucerna, MAT a Světozor. Jednotné vstupné činí 50,- Kč.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

1. 12. 2005

Výběr z nových knih na vánočním trhu

 • Lustig, Arnošt: Deštivé odpoledne. Mladá Fronta, 556 str. Knihou pokračuje souborné vydání Lustigových sebraných spisů, jejichž převažujícím tématem je holocaust.
 • Kapuściński, Ryszard: Lapidárium. Mladá Fronta, 232 str. Úvahy jednoho z nejpřekládanějších polských autorů se zabývají otázkami spjatými s globalizací a problémy Třetího světa.
 • Kenney, Podraic: Karneval revolucí. Střední Evropa.BB art, 329 str. Příběh mladých společenských hnutí z 80. let v Polsku, ČSR, Maďarsku, DDR a částečně v Jugoslávii a bývalém SSSR. Nadšení, které tato léta přinesla, se rozplynula ve zklamání.
 • Opatrný, Josef: Velká siouxská válka. Epocha, 304 str. Hanebná etapa novodobých dějin USA, kdy v 70. létech 19. století bílí přistěhovalci nastoupili tvrdý boj proti Indiánům, kteří byli poraženi, zdecimováni a zatlačeni do rezervací, ačkoliv v té době platila už 80 let ústava a deklarace o svobodě pro všechny (Bill of rights).
 • Holland, Tom: Rubikon. Triumf a tragedie římské republiky. Epocha, 408 str. Obraz římské republiky od jejího vrcholu až k přeměně v diktaturu. Zachycuje období Gaia Julia Caesara, éru Cicerona a odboj Spartaka. Život římské společnosti před dvěma tisíci léty: zábavy, masakry, politika, všední život - to vše nutí ke srovnání s dnešním světem.
 • Tabman, Philip: Tajné impérium. BB art, 416str. Zajímavá kniha z oblasti literatury faktu líčí přípravu a vývoj špionážního letadla SR-71, které společně s první průzkumnou družicí Corona dokázalo shromáždit více informací o výzbroji Sovětského svazu než armáda špionů za deset let.
 • Frýbová, Zdena: Malinkatý kretén. Šulc-Švarc, 368 str. Autorka, známá svou humornou knížkou Robin (referovali jsme o ní již na začátku tohoto roku) se vrací ke svým oblíbeným skotským teriérům. Tentokrát dva rozverní pejskové pomohou dámě středního věku a doprovodí ji od stresujícího rozvodu s manželem ke spokojenému životu.
 • Jirotka, Zdeněk: Saturnin. Šulc-Švarc, 216 str. Klasickou knihu ze zlatého fondu českého humoru není třeba představovat. Znovu vychází k potěše těch, kteří ji ještě nemají na svém nočním stolku.
 • Žáček, Jiří: Vy mě taky. Šulc-Švarc, 128 str. Provokativní koláž epigramů, aforismů, zlomyslných, satirických až hrubých veršů, jimiž autor opovrhuje kazateli věčných pravd. Pokud nemáte silnou povahu, přijměte knížku opatrně.

Divadla - výběr z premiér:

 • Národní divadlo - 15. 12. 2005, Lope de Vega:
  Vladařka závist aneb zahradníkův pes
 • Stavovské divadlo - 18. 12. 2005, G. Donizetti:
  Don Pasquale
 • Státní opera - 8. 12. 2005, B. Smetana, M. Hrdinka,
  J. Ďurovčík: Má vlast (celovečerní výpravný balet na Smetanův cyklus šesti symfonických básní)
 • Divadlo na Vinohradech - 9. 12. 2005, T. McNally,
  D. Yazbek: Dohana (parta nezaměstnaných kamarádů a životních smolařů se rozhodne založit si vlastní striptérskou skupinu)
 • Švandovo divadlo - 17. 12. 2005, W. Shakespeare:
  Sen noci svatojánské

Výstavy:

 • Obrazárna Pražského hradu: Lucas Cranach a České země - do 8.1.2006
 • Dnem volného vstupu do stálých expozic a na výstavy  Národní galerie  je každá první středa v měsíci od 15 do 20 hod.

Ing.Jírů, Ing.Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]