Kultura

Vaše příspěvky - období: listopad 2005

29. 11. 2005

Nové knihy

Spisy TGM

Vydání souborného díla Tomáše Garrigua Masaryka je významným počinem Ústavu TGM. Dva poslední spisy - díl 19 a 20 - vycházejí vhodně načasované k výročí vzniku Československé republiky:

  • Z bojů o rukopisy. Texty z let 1886 až 1888. - 688 stran.
  • Světová revoluce. Více než svědectví o čsl. zahraničním odboji 1914-1918. - 640 stran.

Paukertová-Leharová, Libuše: V exilu s Olgou Masarykovou-Revilliodovou. Vzpomínky vnučky politika první republiky Františka Udržala, věnované osobnosti a rodině nejmladší vnučky TGM. Vydavatelství Akropolis - 296 str.

Chiwin, Stefan: Haneman. Román, považovaný za vrcholné dílo polské literatury druhé poloviny 20.století. Vypráví příběh gdaňského profesora anatomie, který po smrti své životní lásky upadne do hluboké deprese, prožije mnoho dramatických událostí, například zničení Gdaňska za druhé světové války. Zachrání před sebevraždou mladou ženu, uprchlici z východního Polska, zabraného Sovětským svazem. Společně nacházejí nový smysl života. Vydavatelství Host. - 192 str.

Michal Schonberg: Rozhovory. Kniha vznikla r. 1973 z rozhovorů tehdejšího českého studenta torontské university s Jiřím Voskovcem. Přátelské vyprávění je naplněno úvahami o umění hereckém a prolíná jím moudrá filosofie velké osobnosti v kontextu dějin moderní doby. Vydavatelství Brána - 176str.

Elšíková, Monika: Opat chuligán, aneb dobré dílo Anastáze Opaska. Spisovatelka a režisérka spojila svá setkávání s opatem v posledních létech jeho života se vzpomínkami jeho přátel (Pavel Tigrid, Ivan Medek a další) a vytvořila živý portrét dobrého muže. Kniha získala cenu města Havlíčkův Brod jako nejkrásnější beletristická publikace roku 2005. Karmelitánské nakladatelství - 271 str.

Robert Fulghum: Třetí přání:2 – zbytek příběhu (skoro). První dva díly románové pentalogie vyšly v r. 2004 a staly se českými bestsellery. Nyní vycházejí v jednom svazku poslední dva. Díl 4 – Miluješ můj klid, ale co když se pohnu? Díl 5 -Valčík s býkem. Znovu se objevují hlavní postavy z prvního svazku a jejich osudy se proplétají. Děj se přesunuje do Japonska, Athén a nakonec se všichni sejdou na Krétě. Ve srovnání s Třetím přáním:1, které má v českém vydání 483 stran, je závěrečné vyprávění zhuštěnější. Vydavatelství Argo - 241 stran.

Robert Merle: Meč a lásky. Milovníci Merleho ságy Dědictví otců se dočkali posledního dílu, v němž končí život Ludvíka XIII. a uzavírá se předabsolutistické období francouzských dějin.

Senior Revue. Nový ambiciózní časopis vychází měsíčně v rozsahu 56 stran na křídovém papíru a v luxusním provedení. Zajímavosti v širokém záběru v rubrikách: společnost, kultura, obrana spotřebitele, cestování, vzdělávání, speciální téma, senioři a technika, ohlasy čtenářů, domácí mazlíčci, zdraví, zábava a poučení (křížovka, testy, povídka, seriál Ondřeje Suchého o osobnostech divadelního a filmového světa). Každé číslo přináší rozhovor s významnou osobností současného kulturního života. Pod světlem reflektoru redaktorů se už ocitli: Jaroslava Moravcová, Libor Pešek, Zdenka Procházková, Radovan Lukavský, Ondřej Suchý. Vydává Altera Media s.r.o.

Český PEN klub V roce 2005 oslavuje 80.výročí od svého vzniku. Od r. 1992 je předsedou české sekce Jiří Stránský, spisovatel a vysokoškolský profesor, který poznal v komunistických kriminálech výborné lidi, mezi nimi Jana Zahradníčka, kteří si vzájemně pomáhali přežít. V interwiev v časopisu Senior Revue říká o mladé generaci: „ Tahle mladá generace mi dělá radost - nenese závaží minulé doby. Děti dnes mají spousty možností a ony jich využívají. Pokrok se nedá zastavit a já nejsem pesimista. Vím například, že přes internet se děti dostávají k literatuře.“

Ing.Jírů, Ing.Valenta

21. 11. 2005

Festival francouzského filmu

Již osmý ročník Festivalu francouzského filmu se uskuteční v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové, a to ve dnech 24. až 28. listopadu 2005. V Praze bude program probíhat v kině Světozor a ve Francouzském institutu.

Erasmus 2, komedie režiséra Cédrika Klapische s Audrey Tautou a Romainem Durisem v hlavních rolích, slavnostně zahájí pražskou část festivalu ve Velkém sále kina Světozor ve čtvrtek 24. listopadu 2005.

U konce s dechem, klasické dílo francouzské nové vlny režiséra Jeana-Luca Godarda, s Jeanem-Paulem Belmondem v hlavní roli, zahájí festival v Brně v kině Art (24.11.) a v Českých Budějovicích v kině Kotva (25.11.).

Doo Wop, novodobá pařížská road movie režiséra Davida Lanzmanna, otevře v pátek 25.11. festival v Hradci Králové v kině Centrál. Podrobný program v jednotlivých kinech.

Jednotné vstupné na všechny projekce: 70 Kč

PhDr. A. Kahovcová

13. 11. 2005

Slovan všude bratra má

Vyprávění o tom, že svět je opravdu malý. Za krásnými zážitky z dovolené na ostrově Kypr.

Podrobnosti - soubor ke stažení (formát pdf)

ing. Kamila Musilová

7. 11. 2005

Palace Film Festival 2005

Loni byla v brněnském multikině Palace Cinemas založena tradice nového festivalu. Letos proběhne v Brně znovu, od 3. do 9. 11. 2005, a poprvé se představí i v Praze, ve dnech 10. 11.-16. 11. 2005

V brněnském Velkém Špalíčku a v pražském multikině Palace Cinemas Slovanský dům budou k vidění nejlepší snímky roku 2005, a to ve dvou sekcích: Filmové novinky a Vítězové festivalů. Výběr zahrnuje nejen vítěze klasických mezinárodních festivalů, jako jsou Berlín nebo Cannes, ale i vítěze národních přehlídek, např. Césary či Oscary (mj. španělský Hlas moře). Třetí programovou sekci tvoří snímky letos zařazené do putovní přehlídky Projekt 100.

Festival zahájí dlouho očekávaný nový film Jana Švankmajera Šílení, ukončí ho povedená česko-britská komedie Sklapni a zastřel mě. Program zahrne více než tři desítky titulů, namátkou: Bokovka, Letec, Pád Třetí říše, Život pod vodou, Hotel Rwanda, Manderlay, Plechový bubínek, Ray, Mrtvá nevěsta Tima Burton - samé filmové lahůdky.

Nejlepší zpráva na konec: vstupné na jednotlivá představení činí pouze 79,- Kč!

PhDr. A. Kahovcová

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]