Kultura

Vaše příspěvky - období: říjen 2005

10. 10. 2005

V7stava „NIC NA ODIV“ v Kateřinské zahradě v Praze

Jak asi víte, veřejnosti jinak nepřístupná Kateřinská zahrada (Praha 2, areál Psychiatrické a Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice) hostí do konce října více než dvacítku českých umělců.

Občanské sdružení Dvojka sobě, oslovilo umělce a profesory Kurta Gebauera a Michala Gabriela, jejich studenty a absolventy, a nechalo pro zahradní prostory vytvořit řadu půvabných výtvarných instalací. K vidění je například hnízdečko lásky, postel pro strom, romantické dveře nebo modré balónky v koruně stromu. Některé sochy a objekty najdete jen díky tabulkám, třeba háčkovanou pavučinku. Vedle K. Gebauera a M. Gabriela vystavuje např. skupina PAS, D. Winklerová, M. Roubíček, D. Lang, M. Cais, L. Klodová a další.

Pokud tedy plánujete podzimní vycházku, neváhejte. Výstava potrvá jen do 31. 10. 2005 .

PhDr. A. Kahovcová

18. 10. 2005

Na koncert za 20,- korun!

K místům, kam se dá chodit za kulturou, aniž bychom zruinovali svou peněženku, patří koncertní a výstavní síň Atrium na Žižkově (Čajkovského 12, Praha 3).

Nejbližší taková akce se koná v sobotu 22. října od 15.00 hod.: Helena VELICKÁ - violoncello, Martin RADA - klavír Program: J. S. Bach, J. Suk, A. Arutjunjan, L. Janáček, F. Chopin. Pro seniory vstupné 20 Kč.

Pokladna ATRIA otevřena v pondělí a ve středu od 15 do 18 hodin a ve dnech konání koncertů hodinu před začátkem. Rezervace vstupenek na č. 222 721 838.

Výstavní síň je otevřena pondělí až pátek od 13 do 18 hodin. Vstupné 15 Kč, snížené 10 Kč.

PhDr. A. Kahovcová

10. 10. 2005

Výročí filmového herce

V minulých dnech uplynulo 50 let od úmrtí amerického filmového herce Jamese Deana. Nezapomenutelný představitel hlavní role zfilmovaného románu Na východ od ráje.Navždy mladý, nesmrtelný, ovlivnil euroamerickou kulturu druhé poloviny dvacátého století víc než kdokoliv jiný.

Ovlivnil životní styl, oblékání, chování, herecký styl. Ve své snaze zanést si do povědomí všechno, co by mohl v budoucnosti použít, zkoušel podle výpovědí svých přátel všechno na doraz. Jako největší vzor ho uvádějí Deana Robert de Niro, Nicholson, Belmondo, obdivuje ho i Johny Depp. Byl vzorem pro mladé Beatles.

Jana Kasíková

4. 10. 2005

DESIGNBLOK ´05

Přehlídka designu se koná v Praze již posedmé. Pokud patříte mezi lidi, které zajímá nejen funkčnost, ale i vzhled předmětů, kterými se obklopují, začíná vám příští týden svátek.

Týden od 4.10. do 9.10. můžete věnovat obcházení výstav, návštěvě přednášek, diskusí, koktejlů… Můžete rovněž využít slev. Stačí jen zastavit se v některém informačním centru (např. v Design Centru, Jungmannova 30) a vyzvednout si zdarma - program všech akcí. Na těch pár dní pořadatelé připravili neuvěřitelných 117 akcí!

Nezapomeňte na výstavu Česká stovka, jež mapuje náš životní styl za posledních 100 let, k vidění bude v obchodním domě Baťa na Václavském náměstí. V Národním technickém muzeu a v kině Světozor budou tematické projekce, připraveny budou další doprovodné pořady.

PhDr. A. Kahovcová

4. 10. 2005

Začínají dlouhé večery – kniha dá často více než televize

Výběr několika zajímavých titulů pro zábavu i poučení

Televize nás nyní zaplavují nejrůznějšími seriály a jako novinka se objevily i „reality show“. Je to neuvěřitelné, ale prý je sleduje 60% televizních diváků. Osobně to považujeme za ztrátu času a navrhujeme vypnout v tom čase televizor a sáhnout po některé z dále uvedených knih.

MUNTHE, Axel: Kniha o životě a smrti. Dotisk, Ikar, 2005

Dílo švédského lékaře, spisovatele a humanisty (1857 - 1949) je stále moderní a poutavé. Tak jako sám autor, jsou i jeho knihy samorosty ve světové klasické literatuře a nelze je zařadit do žádných ismů. Obsahují jedinečně namíchanou směs reality, fantazie, filosofických úvah se záblesky nenásilné morality a jiskří oduševnělým humorem, vtipem i ironií.

Ve své době byl módním lékařem boháčů a královské švédské rodiny. Jeho humanismus složil zkoušky v době epidemie cholery v Neapoli r.1884, při zemětřesení v Messině r.1908 a v První světové válce, kde všude pomáhal jako lékař dobrovolník. Sám velkoryse a neokázale přispíval na chudé, slepé a zvířata v nouzi. Literární činnosti se věnoval ve své vile Saint Michele na ostrově Capri, který se stal krajinou jeho srdce a asylem před tlakem civilizace.

Z „Knihy o životě a smrti“ :

Bohové prodávají své nejlepší zboží nejlevněji. Nejkrásnější věci života nejsou na prodej, ty dostáváme darem. . . . pohledy na východ a západ slunce, na plující mraky, na moře, lesy, pole. Ptáci nám zpívají zadarmo.

Další dílo Axela Muntheho Kniha o lidech a zvířatech okouzluje již desítky let čtenáře na celém světě. V českém překladu vyšlo v nakladatelství Práce v r.1970. Doufejme, že se dočká lepšího překladu a objeví se po pětatřiceti létech v knižních novinkách.

Z „Knihy o lidech a zvířatech“:

Tappio vrazil do pokoje a vlekl za sebou na šňůře dona Salvatore. Don Salvatore pustil šňůru a můj milovaný pes přiběhl k lůžku, na kterém jsem ležel. Postavil přední packy na okraj postele a položil svou velkou hlavu na moje prsa. Jeho krásný kožich byl potrhaný a zkrvavený a tlustý provaz byl pevně uvázán kolem jeho hrdla. Nikdo z nás nic neříkal. Ani on ani já, ale nikdy jsme nepotřebovali slov, abychom si rozuměli. Tiskl se stále blíže ke mně a nakonec vlezl tiše do postele, třebaže byl veliký. A směl tam zůstat celý den.

Právo člověka zabíjet zvířata je omezeno na jeho právo obrany a právo existence. Vlídnost ke zvířatům je jedna z posledních morálních vlastností , které člověk nabyl. Stupeň jejího vývoje označuje cestu, kterou individuum vykonalo ze svého divokého stavu.

Náskok, kterého člověk nabyl ve velkém zákonu vývoje, působí, že boj mezi člověkem a zvířetem je příliš nerovnoměrný než aby byl loyální. . . . (proto) lov, tak jak se většinou provozuje, je zpravidla nemužný sport a neušlechtilý sport.

PEROUTKA, Ferdinand: Mluví k vám Peroutka. Argo, 2005

Rozhlasové komentáře politologa a publicisty, psané v exilu pro Radio Svobodná Evropa, zahrnují období deseti let 1960 - 1969. Jsou záznamem živých dějin doby. Věnují se světovým událostem a stále více sílícímu napětí v naší zemi. Autor projevuje skepsi vůči ideím Dubčekovské éry a upozorňuje na nebezpečí sovětské invaze. Doslov Milana Schulze líčí poměry v Radiu Svobodná Evropa a prostředí, v němž F.Peroutka pracoval.

PRAŽÁK, Albert: Politika a revoluce. Paměti. Akademie věd ČR 2004.

Dosud nepublikovaný vzpomínkový text literárního historika a předsedy Revoluční české národní rady. Zachycuje intelektuální a duchovní atmosféru Československa před válkou i během války a podrobně dokumentuje přípravy a průběh Pražského povstání v květnu 1945. Obsahuje otevřené charakteristiky velkého množství osobností veřejného života. Velkou část knihy zabírají doprovodné studie, doplňky a zápisy z porad.

HELLER, Joseph: Hlava XII. BB Art.

Světový bestseller šedesátých let, na který se u nás stály dlouhé fronty a prodával se „pod pultem“, zaujme střední i mladou generaci. Svérázný černý humor postihuje absurdní úděl jedince uprostřed válečné mašinerie.

JIROTKA, Zdeněk: Saturnin. Šulc - Švarc.

Tato slavná humoristická kniha bude odlehčením po „převážně vážné četbě“, kterou jsme uvedli na prvních místech. Předpokládáme, že zmizela z mnoha soukromých knihoven a ztratila se v nenávratnu. Bude možnost znovu si ji obstarat s ilustracemi Michala Hrdého.

FRÝBOVÁ, Zdena: Malinkatý kretén. Šulc - Švarc.

Humoristický román o dámě středního věku, která se svými dvěma skotskými teriéry prožije rozvod v období předvolební kampaně.

VÝBĚR Z PREMIÉR PRAŽSKÝCH DIVADEL

  • Národní divadlo: Aida (Giuseppe Verdi)
  • Divadlo na Vinohradech: Král se baví (Victor Hugo)
  • Divadlo Rokoko: Oresteia l - Král Agamemnon (Aischylos)
  • Divadlo bez zábradlí: Jakub a jeho pán (Milan Kundera)
  • Divadlo Semafor: Jako když tiskne (Jiří Suchý). Na novém působišti divadla v paláci GLOBUS v Dejvicích.
  • Divadlo Ta Fantastika: Elixír života. Muzikál. (Osvaldová, Soukup, Bednárik)

FILM

Festival bolywoodského filmu - 3.ročník.

Název festivalu je odvozen od názvu indického města Bombaj, kde je soustředěn indický filmový průmysl. Koncovka wood naznačuje spojení s americkým Holywoodem. Téma festivalu: Staré tradice - nové směry. Kino Světozor 10. - 12.10. Na programu jsou denně dva celovečerní filmy a několik dokumentárních filmů.

PAMÁTNÍKY

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegrabyl zrestaurován a obnoven v předním traktu paláce č.7 v ulici Palackého v Praze. Je to původní byt slavného českého historika a jeho rodiny, kam se později přistěhoval Fr.Lad.Rieger, který se oženil s Palackého dcerou. Poslední dědičkou byla Palackého vnučka, která byt s cennými památkami odkázala Národnímu muzeu s určením, aby z něho byl vytvořen památník.

Památník je otevřen jen v pondělí od 9,00 do 17,00 hod. v období duben - říjen.Doporučuje se předem návštěvu ohlásit na telefonních číslech 224 497 376 nebo 728 378 728.

Ing Jírů, Ing Valenta

Starší příspěvky

Senior Internet Klub
[sik.vse.cz]